Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir

BETA HCG değerleri nedir ve ne zaman yükselir ? Yükselmesi ne anlam taşır.

Hcg Hormonu Ne Zaman Yükselir

Bazı durumlarda beklenen beta-hCG değeri normalden fazla olabilir ya da seri incelemelerde artış beklenenden daha yavaş saptanabilir. Bu durumların altında yatan olası nedneler şunlardır:
Erken gebelik kaybı ya da biyokimyasal gebelik: Bazı durumlarda yumurta döllenip embryo oluşur ancak rahim içinde tutunma aşamasında gebelik kaybedilir. Birkaç günlük adet gecikmesi olabilir ya da olmayabilir. Böyle bir durumda adet gecikmesinden önce ya da tam o günlerde kanda yapılan gebelik testinde hCG’nin gebelik ile uyumlu olduğu gözlenir ancak seri ölçümlerde artış ya normalden az olur ya da değerler giderek düşer ve gebelik öncesi düzeye iner. Bu durumda biyokimyasal gebelikten söz edilir. Tüp bebek tedavilerinde sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Dış gebelik: Gebeliğin rahim içinde değil de başka bir yerde yerleşmesi durumunda dış gebelikten söz edilir. Dış gebelik varlığında normalde erken gebelikte karşılaşılan tüm yakınmalar bulunabilir. Bunun yanısıra kanda yapılan ölçümlerde hCG artışının olmsı gerekenden daha düşük olduğu görülür.

Mol gebelik: Mol gebeliklerde kan beta hCG değerleri çok yüksek seviyelere ulaşabilir ve 2.000.000 IU/mL kadar olabilir. Mol gebelikte serbest beta hCG değerleri de artış gösterir. Mol gebelik sonrası durumun normale dönüp dönmediği sık aralıklarla yapılan beta hCG ölçümleri ile takip edilir.

Kanser: Bazı yumurtalık kanserleri, testis kanseri ve yine bazı mesane kanserlerinde hCG üretimi saptanabilir.Ancak değerler çok yüksek değildir. hCG salınımının en önemli olduğu kanser türü ise plasenta hücrelerinden köken alan koriyokarsinomdur.

Hipofizer hCG: Hipofiz bezinde LH üreten hücreler çok az miktarda hCG de üretirler. Gebe olmayan bir kadının kanında 5-10 IU/mL düzeyinde hCG saptanmasının nedeni bu üretimdir.

Çoğul gebelikler: İki ya da daha fazla sayıda bebeğin bulunduğu gebelikler de kan hCG değerleri normalden daha yüksek olur. Bununla birlikte kaybolan ikiz varlığında hCG artışı beklenenden daha yavaş olabilir.

Sitede yer alan bilgiler “Bu yazı Dr. Alper Mumcu’dan (www.mumcu.com) alınmıştır”

 

Bir önceki yazımız olan Beta HCG testi örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir bhcg ne zaman yükselir,beta hcg değeri nasıl yükselir,beta hcg değerleri ne olmalı,hcg değeri hesaplama,beta hcg ne zaman yükselir,beta hcg neden yüksek çıkar,beta hcg hamilelik dışında yükselirmi,bhcg R cikmasi neyi gosterir,beta hcg hangi durumlarda yükselir,hcg hormonu neden yükselir, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Beta HCG testi örneği” için 3.168 yorum

 1. bilgen diyor ki:

  merb.
  12 kasım adet oldum / kasık ağrısı ve mide bulantım var.Birde aşırı tatlı tüketmekteyim. 2 gün önce gebelik testi yaptım negatif çıktı. bilgi verebilirmisiniz?

  • Beyza diyor ki:

   Çubuk testler hatalı sonuç verir + her adet gecikmesi gebelik lehinde değildir Hcg testi yaptırın

 2. seyma diyor ki:

  Mrb benim en son adetim 15 Kasım daha hic olmadım 4 günüm geçti ne yapmalıyım çok yorgunluk hissi bulantı var

 3. Zeynep Yıldız diyor ki:

  Merhaba,

  Transfer sonrası 10.gün değerim 45, 12.gün değerim 58, 15.gün değerim 103 çıktı.
  Yorumunuzu rica ediyorum.

  Teşekkürler

 4. Gamzelii diyor ki:

  Lütfen acil cevap alabilirmîyim

 5. Gamzelii diyor ki:

  Merhaba; Ben 05 aralıkta aşılama yaptırdım 11 aralıkta dayanamayıp kan testi yaptırdım 21.73 çıktı.16 aralıkta kontrolum vardı gıttım tekrar kan testi yaptırdım 6,66 cıktı. Doktorum var yada yok diye kesin bişey demedi sadece adet gününe kadar bekliycegmiZi söyledi.. Kafam çok karıştı gebelik var mı yok mu ? Bu degerler artabilir mi ?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba doktorunuzun dediği gibi beklein.Değer şüpheli .Gebelik söz konusuysa tabiki değer artıcaktır.Stres yapmayın

 6. Gülendam diyor ki:

  Meraba adetim onbir gün gecikti beta hcg 0.243 çıktı polikistik over hastasym haMile olabilirmiyim doktor bi pozitif bi negatif dedi kafam karıştı

 7. aygül diyor ki:

  ben dün kan testi yaptırdım 192 çıktı hamilemiyim , hamileysem ne kadarlık oluyor acaba ? teşekkürler

 8. cagla diyor ki:

  Merhaba benim htc degerim 43 cikti hamilemiyim acaba acil cvp istiyorum burhanarda.2014gngr@gmail.com

 9. bahar diyor ki:

  benim gunum 6 gun gecti dun acile gittim beta degerim 185,2 cikti fakat negatif yaziyor diye doktora girmedim sizce hamilemiyim

 10. Aylinn diyor ki:

  Merhaba beyza hanım 16.06.2014 tarihinde dis gebelik gecirdim erken farkedildigi icin ilac ile tedavi oldum.Eşimle korunmayi biraktik bu ay 18.11.2014 adet baslangic tarihim ancak ben dayanamayip yine ayni seyleri yasarmiyim korkusuyla beta.hcg yaptirdim dün 20.91 cikti.Sizde degerlendirirseniz sevinirim doktoruma salı günü gidecegim tahlil yaptirip yani adetim gecmedi bu degerler hangi arada olmali tsk ederim simdiden

 11. seda diyor ki:

  iyi aksamlar dr bey ben 16/10/2014 tarihinde adet oldum bugun 09/12/2014 halen adet olmadim dun kan testi yaptim negatif cikti; sizce neden boyle oldum hatta dr kesin hamilesin dedi ama olmadim gecen ay ben ve esim butun tahlillerimizi yaptik hersey cok iyi ikimizde sorun yok

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba her adet gecikmesi gebelik lehine değildir.Stres rahim kaynaklı bir sorun gecikmeye neden olmuş olabilir

 12. teslime diyor ki:

  son adet tarihim 2kasım gecikme olunca 6 aralıkta hastanede beta hcg oranım 62.06 çıktı henüz çok küçük dedi doktor beş gün sonra tekrarlandı bu sefer ki değerim 173.39 çıktı ama doktor beklediğimiz artış değil dedi rahim duvarı kalınlaşmış fakat kese henüz yok dedi . 2 gün sonra tekrar gidecekmişim. korkuyorum dış gebeilk olacak diye sizce normal mi cevap verirseniz içim rahatlayacak :(

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba hemen paniğe kapılmayın geç döllenme gibi durumlarda bu tür durumlarla karşılaşılabilir..Olumlu düşünün ki olumsuz bir durumla karşılaşmayasınız..

 13. guler diyor ki:

  Tahlilim ilk yaptirdigimda 1.20 cikti 1 hafta sonra tekrar yaptirdim 0.5 cikti anlayamadim iyimi

 14. blackpink diyor ki:

  özel hastane de kan testi yaptırdım sonucu hiç anlayamadık.acil doktoru gebelik görünmüyor deyip yolladı.değerler kafamı karıştırdı.
  TBhCG2 SONUC <5,0 MİNİMUM MAKSİMUM DEĞER 0 VE 5 YAZIYORDU sizce?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
bulanti-ba
Gebelikte Bulantı ne zaman başlar

Gebelikte bulantı olması normal midir ? Gebelikte bulantı hakkında bilmeniz gerekenler Genel olarak bulantı ve kusmaların olması gebeliğin yolunda gittiğinin...

Kapat