Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir


BETA HCG değerleri nedir ve ne zaman yükselir ? Yükselmesi ne anlam taşır.

Hcg Hormonu Ne Zaman Yükselir

Bazı durumlarda beklenen beta-hCG değeri normalden fazla olabilir ya da seri incelemelerde artış beklenenden daha yavaş saptanabilir. Bu durumların altında yatan olası nedneler şunlardır:
Erken gebelik kaybı ya da biyokimyasal gebelik: Bazı durumlarda yumurta döllenip embryo oluşur ancak rahim içinde tutunma aşamasında gebelik kaybedilir. Birkaç günlük adet gecikmesi olabilir ya da olmayabilir. Böyle bir durumda adet gecikmesinden önce ya da tam o günlerde kanda yapılan gebelik testinde hCG’nin gebelik ile uyumlu olduğu gözlenir ancak seri ölçümlerde artış ya normalden az olur ya da değerler giderek düşer ve gebelik öncesi düzeye iner. Bu durumda biyokimyasal gebelikten söz edilir. Tüp bebek tedavilerinde sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Dış gebelik: Gebeliğin rahim içinde değil de başka bir yerde yerleşmesi durumunda dış gebelikten söz edilir. Dış gebelik varlığında normalde erken gebelikte karşılaşılan tüm yakınmalar bulunabilir. Bunun yanısıra kanda yapılan ölçümlerde hCG artışının olmsı gerekenden daha düşük olduğu görülür.

Mol gebelik: Mol gebeliklerde kan beta hCG değerleri çok yüksek seviyelere ulaşabilir ve 2.000.000 IU/mL kadar olabilir. Mol gebelikte serbest beta hCG değerleri de artış gösterir. Mol gebelik sonrası durumun normale dönüp dönmediği sık aralıklarla yapılan beta hCG ölçümleri ile takip edilir.

Kanser: Bazı yumurtalık kanserleri, testis kanseri ve yine bazı mesane kanserlerinde hCG üretimi saptanabilir.Ancak değerler çok yüksek değildir. hCG salınımının en önemli olduğu kanser türü ise plasenta hücrelerinden köken alan koriyokarsinomdur.

Hipofizer hCG: Hipofiz bezinde LH üreten hücreler çok az miktarda hCG de üretirler. Gebe olmayan bir kadının kanında 5-10 IU/mL düzeyinde hCG saptanmasının nedeni bu üretimdir.

Çoğul gebelikler: İki ya da daha fazla sayıda bebeğin bulunduğu gebelikler de kan hCG değerleri normalden daha yüksek olur. Bununla birlikte kaybolan ikiz varlığında hCG artışı beklenenden daha yavaş olabilir.

Sitede yer alan bilgiler “Bu yazı Dr. Alper Mumcu’dan (www.mumcu.com) alınmıştır”

 

Bir önceki yazımız olan Beta HCG testi örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir beta hcg ne zaman yükselmeye başlar,beta hcg değeri nasıl yükselir,beta hcg değerleri ne olmalı,adet döneminde beta hcg yükselirmi,bhcg ne zaman yükselir,beta hcg kaç günde yükselir,beta hcg ne zaman yukselir,hcg hormonu gebelik dışında yükselirmi,bhcg 212 3 den 73 6 düşmesi neyi ifade eder,beta hcg değerleri ne zaman yükselir, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Beta HCG testi örneği” için 3.849 yorum

 1. derya diyor ki:

  Merhaba kızlar ya çok merak ediorum beta hcg 8.35 cikti adeti më 10 gün var ama sizce hamile miyim

 2. Seyma diyor ki:

  Beta hcg 182.97 cikti sizce hamilelik varmidir

 3. Funda diyor ki:

  Reglim 8gun gecikti kan testimde beta hcg 56.21 cikti hamilemiyim

 4. gülcan diyor ki:

  BETS-HCG sonuç 0.10 sonuç birim mlu/ml 0-6

 5. gozlem diyor ki:

  Merhaba 25 gun once embriyo transfer edildi . Beta degerlerim
  8.gun 20
  10.gun 38
  14.gun 138
  19.gun 305
  24.gun 420 .Dr son testen sonra iyi bir deger degil ama bir 4 gun sonra tekrar yaptir dedi. Normalde 800 ustu olmasi gerekiyormus . Bu degerlerim katlanip normale donme ihtimali varmidir ?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba değere bakıp biz gebeliğin seyri hakkında bilgi veremeyiz .En sağlıklı bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

 6. Leyla diyor ki:

  Polikistık over çok kotu bi rahatsızlık mıdır hamile kalmayı engeller mi

 7. Leyla diyor ki:

  Mrb ben ayın 23 de regl olmam gerekiyordu test yaptrdm hamilelik yok acaba neden olmuyor kist oluşuyordu yumurta buyuyo ama catlayamıyodu galiba yine aynı sorun ne yapmam lazım

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba jinekoloğa görünüp muayene olun mens gecikmesinin bir çok nedeni var .Stres yumurtlama bozukluğu,kist miyom vs..

 8. Merve diyor ki:

  Adetim 1 hafta geçti 6.günümde kan testi verdim degerim 0.49 cikti hamile miyim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
bulanti-ba
Gebelikte Bulantı ne zaman başlar

Gebelikte bulantı olması normal midir ? Gebelikte bulantı hakkında bilmeniz gerekenler Genel olarak bulantı ve kusmaların olması gebeliğin yolunda gittiğinin...

Kapat