Beta HCG testine göre kesin hamilemiyim?

Bu konu Beta HCG testine göre kesin hamilemiyim hakkında bilgiler vermektedir.

Sayfamıza sık yöneltilen sorulardan biri Beta hcg değeri ne göre hamilemiyim,hcg değerine göre kaç haftalık hamileyim,hcg değerine göre kesin hamilemiyim,diyebilirmiyim? Biz de bu konuya açıklık getirmek için Beta HCG değerleri hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazıyıyı hazırlayarak kafa karışıklığını gidermek istedik.

Beta HCG testi bir kadının hamile olup olmadığının belirlenmesinin yanı sıra doğumsal anormalliklerin taranmasında kullanılır. Spermle döllenen yumurta  rahim duvarına yer yerleştikten sonra  plesenta gelişmeye başlar ve HCG salgılanır.Beta HCG testi HCG nin gerçek düzeyini belirler .Bu yüzden gebelik şüphesinde tavsiyemiz  doğru sonuç için Beta HCG testidir.

Hamileliğin oluşmasıyla beraber döllenmeden yaklaşık 8-9 gün  yükselmeye başlayan HCG  her geçen gün ikiye katlanır.Buna doubling time yani katlanma süresi denir.Normal gebe olmayan bir kadında bu değerler 0-10 mlU/ml  dir.Gebe olan bir bayanda bu  değerler 1 hafta sonra iki günde bir artamaya başlar.

Gelelim sık sorulan sorumuza Beta  HCG testi sonucu kesin hamile olduğumu gösterirmi? Adet gecikmesi sonrası yapılan Beta HCG testi yüksek çıktığında bu sonuç gebelik lehine bir bulgudur. Ancak tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik belirtisi değildir.Kesin olarak bir gebelikten söz edebilmek için ultrason muayenesi şart.Ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.Beta HCG Testi ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.Dileyen herkesin anne olması dileğiyle.


Beta hcg testi ne zaman yapılmalı

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı

Beta hcg testi kanda ne zaman yapılmalı ne zaman yapılırsa uygun olur ve sonuç verir ? Gebelik

Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

Hamilemiyim - Gebemiyim nasıl anlarım ? Net bulgular ve net belirtiler nelerdir ? Hamile olduğunu en

Hamilemiyim belirtileri ( belirti yok )

Hamilemiyim belirtileri ( belirti yok )

HAMİLEMİYİM BELİRTİLERİ BELİRTİM YOK Kızlar selamlar ben Ebru Kaya, hamilelik için gün sayıyorum daha doğrusu artık eşimle


Yorum Gönder

 1. Merhaba diyor ki:

  Merhaba beta hcg 25 ağustosta 16.9 çıktı 4 gün sonra 167.9 çıktı hamilelik var Mıdır

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba değer gebelik lehine.

 2. Acillll diyor ki:

  Beta hcg değerim düşük nedeniyle düşüşe geçmişti. İki haftayı geçik süredir kanamam vardı. Eşimle bu sürede de arada birlikte olduk. Beta hcg değerim tekrar yükselişe geçmiş. Hamile kalmış olma ihtimalim var mı kanamaya rağmen? Akıntım kahverengiye dönmüştü şimdi pembe olarak geldi. Ne olabilir bu sorunların sebebi? Kasık ağrım falan yok iştahım açık sadece. Lütfen yardımcı olun lütfen

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Düşük yapmışsınız ve bu süreçte birliktelik yaşamışsınız.Ben durumunuzu sağlıklı değerlendiremem.Hekime görünüp muayene olun.

 3. Çok çok acilll diyor ki:

  Beta hcg değerim 9 haziranda 54.43 tü. 13 haziranda 69.44 olmuş. Doktor muhtemelen bozulmuş bir gebelik dedi. Gebeliğin devam etme şansı var mı???

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Tek hekim üzerinde durmayın başka bir hekimin daha görüşünü alın.Durumunuzu biz değerlendiremeyiz.

 4. diyor ki:

  Lütfen acil cevap verir misiniz???? 9 martta adet oldum en son. Evde gebelik testi yaptım negatif çıktı belirti de yoktu zaten. 3 mayısta doktora gittim tahlil yapıldı beta hcg 0.1 di. 13 mayısta ultrasona girdim doktor polikistik over tanısıyla adet söktürücü verdi. 19 mayısta başladım adet olmadım 6 hazırana kadar. Gebelik belirtileri hissedince test yaptım silik ikinci çizgi çıktı. Sağlık ocağında kan testi yaptırdım beta hcg 23.4 çıktı. 10 unda tekrar gel dedi ama dayanamayıp 8 inde gittim 39.2 çıktı. Ebe hanım hamileliğin kesin değil rahim kalınlasması falan varsa da yukselebilir gibi bi şeyler dedi hayallerimi yıktı. Ultrasona gırmem lazımmıs ama erken değil mi daha? Ne yapmalıyım? Sigara da kullanıyorum. Hamileliğim kesinleşse bırakacagım. Stresten içmeden de duramıyorum. Lütfen cevap verin.

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba  değer gebelik lehine görünüyor teyidi için hekim kontrolünde olun.

 5. diyor ki:

  Soruma cevap verirmisiniz hcg degerim 10.08 2 sonra yaptirdim 3.42 ne oluyo bu lutfen

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Sağlıksız gebelik söz konusu olabilir hekime görünün..

 6. Beş diyor ki:

  Lutfen yardimci olunnn!!! Merhaba benim adet gunum gecti ama ben 45 gunde oluyorum.adetime 2 kala kahve rengi lekeler geliyodu sonra kesildi adet gunum gecti test yaptirdim 10.09 cikti tekrarlanmam gerektigi soylendi 2 gun sonra tekrarladim ama o sabah hasta olmustum test sonucu 3.42 cikti bu ne anlama geliyor lutfen yardimci olun...

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba sağlıksız gebelik söz konusu olabilir mutlaka hekime görünün

 7. nida diyor ki:

  Merhaba beta hcg degerim 300.21 cikti hamilemiyim acaba? Tsk

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba değer gebelik lehine

 8. diyor ki:

  Meraba iki aylık hamileyim ve gebelik testi yaptırdım kan da beta hcg 14.96 çıktı acaba hamilemiyim vede sağ tarafta kasikta ağrı var sancı gibi lütfen yardımcı olun vede adetim 41 gün gecikme oldu

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba değeriniz gebelik lehine gebeliğinizin seyri için hekim kontrolünde olun..

 9. Dilek diyor ki:

  Mrb 3şubatta beta Hcgm 1769 idi 12şubatta tekrar yaptırdım 40767.0 çıktı sizce hamileliğim Nasıl gidiyor ve muhtemelen kaç haftalık sayılır tşkler

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Merhaba değere bakıp gebeliğinizin seyri hakkında biz bilgi veremeyiz.Hekim kontrolünde olun..

 10. ayse diyor ki:

  Kan tahlili yaptrdim adetime 4 gun varken sonuc ta 0,16 cikti bu deger nedir hamilelik varmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Değer gebelik lehine değil..

 11. Semra calis diyor ki:

  Beta HCG 900,6 mu/ml 0,1-5,3 Kan sonucu bu Adet 4 gun gecikti . mide bulantisi kasik agrisi vs de var .doktorum ultrason da bakti kist oluşmuş sağ yumartalikta .rahimde kese görmedi . hamile olmayabiirsin ,kist değerlerini yükseltmiş olabilir dedi mümkün mu bu ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Evet mümkün..Bu yüzden hekim kontrolünüzü aksatmayın

 12. hatice diyor ki:

  beta 2.0 çıktı adetime 5 gün var normalde yani gebe olmadığım zaman 0.14 çıkardı hamile olablir miyim?

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Değeriniz gebelik lehine değil.Gecikmeniz olursa testi tekrarlayın..