gebe

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ella Norlevo Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden ne kadar süre sonra alınmalı ? Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir. Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz

.norlevo

Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım? Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Bir ay içinde bilmeden&unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcağım? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar herzamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir. Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor? Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır. İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir. Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir.

Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır. Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmelimiyim? Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular: İlacı aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı? Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu? Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır. İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok. Bu yanlıştır. Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım? Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir. Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir. Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim? Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar (bakınız Ru-486) yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için gebeliği sonlandırmak için herhangi bir yol DENEMEYİNİZ. Rahim ağzına yapılacak bilinçsiz her müdahale çok önemli hayati riskler taşımaktadır. Kanama ve buna bağlı ölüm çok sık görülmektedir.

Gebelik mutlaka hastane koşullarında sonlandırılmalıdır. Bu sebeple konu ile ilgili MUTLAKA bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.Ayrıca Hamilelik Forumu için BURADAN yorumları okuyabilir yardım alabilirsiniz.


Loğusalık dönemi hakkında merak edilenler

Loğusalık dönemi hakkında merak edilenler

Loğusalık döneminde neler yapılmalı ? Loğusalık dönemi nedir ? Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Merhaba hocam doğum kontrol hapına başladım yeni başladığım için dün gece kullanmayı unuttum ne yapabilirim bilgi

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta büyütücü iğneler ve bunların yan etkileri Yumurta büyütücü iğneler (gonadotropinler) enjeksiyon olarak yapılan yumurtlama ilaçlarıdır. Yumurta

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal ilacı nedir nasıl ve ne için kullanılır ne işe yarar ? Tarlusal kullananlar Medroksiprogesteron, vücutta doğal

Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

Yasmin doğum kontrol hapı kullananlar Ülkemizde ve Dünya üzerinde en fazla tercih edilen doğum kontrol hapı

Doğum kontrol hapı unutulursa hamile kalınırmı ?

Doğum kontrol hapı unutulursa hamile kalınırmı ?

Bu konu Doğum kontrol hapı unutulursa gebelik oluşurmu ,doğum kontrol hapı kullanımı hakkında bilgiler içermektedir.


Yorum Gönder

 1. Sedef diyor ki:(06 Aralık 2016 16:24)

  Merhaba nisanlimla girdiğiniz iliskilede ön tarafima boşaldı içime boşalma olmadı ama arkaya doğru akması korkusuyla 5 6 saat sonra ella ictm adetim 8 10 aralik arası olmasi gerekirken elladan 3 gün sonra yani aralık 5 de diger aylara göre biraz daha az yogunlukta regli oldum adet döneminde olan kasik agrimda var fakt bu ellanin etkisi mi yoksa adet mi oldum anlamadim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(07 Aralık 2016 07:37)

   Merhaba , kanama ilaç kaynaklı olabilir. Bir kaç gün sonra tedbiren gebelik testi yapın..

 2. diyor ki:(04 Aralık 2016 07:36)

  Merhaba, adet tarihimden 1 hafta önce ella hapı kullandım. Normal gününde adetimi gördüm. Bittikten 15 gün sonra kahverengi akıntım geldi. Bu ilacın yan etkisimidir?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Aralık 2016 17:22)

   Merhaba , İlaç ara kanamaya lekelenmeye yol açabilir..Tekrar olursa hekime görünüp muayene olun.

 3. Yagmur diyor ki:(30 Kasım 2016 05:57)

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı. Sevgilimle ilişkiye girmedik ancak bir sürtünme oldu kıyafet olmadan. Oda boynuma boşaldı ve hemen peçete ile temizledi elini de sildi yaklaşık 5 dakika sonra vajinama dokundu ama içe geçirmedi elini üstten dokundu hamile olma olasılığım nedir ayrıca 2 saat sonrada vajinamı yıkadım. Birde adet dönemime 1 gün vardı. Ertesi gün hapı almalı mıyım çok korkmaya başladım işin içinden çıkamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Kasım 2016 07:37)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz.İlaç kullanımı hakkın da yönlendirme yapmıyoruz.

 4. diyor ki:(29 Kasım 2016 20:22)

  Merhaba eşimle c.tesi günü korunmasız birlikte olduk pazar günüde korunmasız birlikte olduk ve pazar günü yumurtlama günümdü hemen arkasından ella içtim sizce engellemiş midir gebeliği

  1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Kasım 2016 07:41)

   Merhaba, ella %100 istenmeyen gebelikten korumaz .%85-90 güvenirliği vardır. Gecikmeniz olursa test yapın.

 5. merhaba 2 diyor ki:(29 Kasım 2016 10:29)

  hocam merhabalar 1 ay önce ellayı kullandım regli dönemimden 1 hafta sonra adetim başladı 4 gün sürdü kanamam 1 hafta sonra koyu renkte kanama geldi ne yapmam lazım sizce ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(29 Kasım 2016 10:56)

   Merhaba, kanama uzun sürerse hekme görünüp muayene olun. 

 6. Harun diyor ki:(27 Kasım 2016 16:59)

  Sevgilimle adetinden 1hafta geçmiş bir zamanda sürtünme yoluyla ilişkiye girdik prezarvatifte yoktu boşalma olmadı zevk suyu vardı bundan şüphelendiğimiz için 24 saat içinde ella kullandı ne olabilir yardım edin.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Kasım 2016 08:26)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz. Partneriniz gecikmesi ile ilgili hekime görünsün.

 7. Beyza6868 diyor ki:(24 Kasım 2016 10:39)

  Merhaba. 18 kasimda adetim basladi 22 kasimda adetim bitti 23 kasimda iliskiye girdik kaza sonucu bi bosalma oldu bundan 5 saat sonra ella hapi aldim sizce etki yapmismidir. 6 ay oncede bir kurtaj yasamistim yumurtlama donemimde degilim adetim bittikten 1 gun sonra iliskim oldu ve 5 saat icinde ella aldim yani dun aksam 10 da. Sizce hamile kalma olasiligim ne kadar adetimde yeni bitmisti

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Kasım 2016 10:42)

   Merhaba ella %100 koruma sağlamıyor.Etkisi %85-90 dır. Gecikmeniz olursa test yapın.

 8. sevdaa diyor ki:(15 Kasım 2016 22:02)

  merhaba benim adetim 15 gün gecikti kan testi negatif ama ilaçtan kaynaklı olabilir mi yoksa hamilelik riski dewam mı ediyor

  1. Site Yönetimi diyor ki:(16 Kasım 2016 08:13)

   HCG testinin yanılma payı yok.Gecikmeniz gebelik kaynaklı değil.Hekime görünüp muayene olun.

 9. Merhaba diyor ki:(07 Kasım 2016 15:43)

  Hocam merhaba ben bakireyim erkek arkadaşımla sürtünmeli ilişki yaşadık boşalırken karnımın biraz alt kısmına ve bacaklarımın iç kısmına geldi ama içime doğru akmadı 24 saat geçmeden ella aldım hamile kalma riskim varmı

  1. diyor ki:(03 Kasım 2016 20:51)

   Merhaba eşimle adetime 10 gün kala korunmasız ilişkiye girdik içime boşaldı 6 saat sonra ella hapını içtim tam adet günümde kahverengi koyu kıvamlı çok az gelen bi akıntı başladı ve iki gündür devam ediyor bu adetin gerçekleştiği anlamına mı geliyor yoksa gebelikten şüphelenmeli miyiz sizce bu normal bi durum mu

   1. diyor ki:(03 Kasım 2016 20:51)

    Merhaba eşimle adetime 10 gün kala korunmasız ilişkiye girdik içime boşaldı 6 saat sonra ella hapını içtim tam adet günümde kahverengi koyu kıvamlı çok az gelen bi akıntı başladı ve iki gündür devam ediyor bu adetin gerçekleştiği anlamına mı geliyor yoksa gebelikten şüphelenmeli miyiz sizce bu normal bi durum mu

    1. diyor ki:(03 Kasım 2016 20:51)

     Merhaba eşimle adetime 10 gün kala korunmasız ilişkiye girdik içime boşaldı 6 saat sonra ella hapını içtim tam adet günümde kahverengi koyu kıvamlı çok az gelen bi akıntı başladı ve iki gündür devam ediyor bu adetin gerçekleştiği anlamına mı geliyor yoksa gebelikten şüphelenmeli miyiz sizce bu normal bi durum mu

     1. diyor ki:(28 Ekim 2016 16:13)

      Merhaba admin ben eşimle ilişkiye girdikten sonra ertesi gün ella kullandım 2 gun sonra kanamam başladı 4 gün oldu devam ediyor sizce normal mi

      1. Giz diyor ki:(27 Ekim 2016 21:33)

       Surtunme yolu ile birlikteligimden zevk suyundan korktugum icin Ella hapi kullandim bakireyim. 1 gun sonra, 6 gün süren koyu renkli adet kanamam oldu. Tam adet zamanlarimdi zaten gecikme yasamadim. Artik korkmama gerek var mi? Hamile degilim dimi:(

       1. diyor ki:(27 Ekim 2016 16:53)

        Sevgilimle üzerimizde ic camasirlarimiz varken sürtünerek iliski yaşadık 1gun sonrasında kasiklerimda ve belimde agri oluyr birde karnimdan hepsesler geliyor mide bulantimda var acaba bu ella hapini kullanmalimiyim.? Birde yumurtlama donemndeyimm

        1. diyor ki:(27 Ekim 2016 16:52)

         Sevgilimle üzerimizde ic camasirlarimiz varken sürtünerek iliski yaşadık 1gun sonrasında kasiklerimda ve belimde agri oluyr birde karnimdan hepsesler geliyor mide bulantimda var acaba bu ella hapini kullanmalimiyim.?

         1. diyor ki:(27 Ekim 2016 09:47)

          Ayın 1 nde ilişkiye girdik 21 inde adet grmem gerekiyordu 7 gün oldu adet olmadım 2 defa test yaptım pozitif çktı hamile miyim :/

          1. Hshsah diyor ki:(25 Ekim 2016 13:12)

           Meraba kiz arkadasimla masturbasyon tarzinda iliskimiz oldu kendisi bakire fakat benim zevk sivim vajinasina deydi 26 saat sonra ella tablet kullandi ama tereddutluyuz tableti kullanali 3 gun oldu ve kanama filan olmadi hamile olabilirmi

           1. diyor ki:(23 Ekim 2016 00:34)

            Arkadaşlar selam, evet çok teklikeli birşeyi yaptım ve bir ayda 3 kez ella kullandım şu an adetim 15 gün gecikti evde gebelik testi yaptım negatif çıktı ama regli olacağım dönemlerdeki gibi ağrılarım ve deli gibi akıntım var. Daha önce böyle bir olay yaşayanınız var mı? Bana yardımcı olurmusunuz hamile kalma olasılığı kaçtır?

            1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Ekim 2016 16:44)

             Ella %100 koruma sağlamaz + ilacı sık kullanmanız döngünüzü bozar gecikmneiz için hekime görünün

           2. diyor ki:(22 Ekim 2016 21:04)

            Meraba ben adetim bittiginde 2 gun iliskiye girdim icimde bosaldi ve 1 bucuk saat sonra ella yi kullandim hamile olma olasiligim nedir ??

            1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Ekim 2016 16:44)

             Ella %100 koruma sağlamaz güvenirliği %85 -90 dır..

           3. diyor ki:(21 Ekim 2016 23:22)

            Meraba geçen ay nişanlımla ilişkiye girdik ne yazık ki içine boşaldım ertesi gün hapı kullandı sonrasın da ilerleyen günlerde adet olduğunu söyledi bu ay ki adeti ne gelecek olursak daha hasta olmadığı nı söylüyor kullanmış olduğumuz ertesi gün hapının yan etkileri olabilir mi ?

            1. Site Yönetimi diyor ki:(22 Ekim 2016 16:47)

             Merhaba , ertesi gün hapı %100 koruma sağlamaz. Adet düzeninide bozabilir. Nişanlınız tedbiren test yapsın.

           4. diyor ki:(13 Ekim 2016 12:29)

            Eşimle adet dönemine yakın birlikte olduk ertesi gün hapı kullanmama rağmen hamile kalma riski ne kadar

            1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Ekim 2016 16:56)

             Risk her zaman vardır. Ella %100 koruma sağlamaz gecikmeniz olursa test yapın.

           5. aciliyet diyor ki:(09 Ekim 2016 09:07)

            Ben 3 gun once iliskiye girdim esimle ve bugun ilaci aldim ve ictim ama bu aksam esim tekrar icime bosaldi yarin tekrar alup icsem mi ilaci napcami sasirdim

            1. Site Yönetimi diyor ki:(09 Ekim 2016 17:57)

             Bu ilacı sık sık kullanacağınıza uygun bir korunma yöntemi uygulayın.Bu tür ilaçları sık kullanmak hpormonlarınızı bozar.

           6. diyor ki:(07 Ekim 2016 18:45)

            Merhabalar gecenay ella hapı kullandım adetim ondan önceki aya göre 10 gün geri geldi.. bu olaydan sonra korunmasız ilişki yasadık gecen ay 2sinde adet olmustum bu ay 5 gün gecikti hamilemiyim

            1. Site Yönetimi diyor ki:(09 Ekim 2016 18:04)

             Ellaya bağlı kanama olmuş olabilir.Ella %100 koruma sağlamaz tedbiren test yapın..(ilaç döngüyü değiştirebilir)

           7. Acil cvp diyor ki:(06 Ekim 2016 13:57)

            İyi günler kolay gelsin kız arkadaşımla sürtünme yoluyla birşeyler yaşadık o esnada ben boşaldım ama içine degil dış kısmına adetine 1 hafta felan vardı içine girmiştir diye 15 saat sonra ertesi günü hapı aldık hemen içinde kusma felan olmadı şimdi ise adet olmadı 5 gün geçti adet belirtileri var ama kanama olmadı sizce ne yapmamız lazım acil cvp verirseniz sevinirim

            1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Ekim 2016 17:39)

             Ertesi gün hapları %100 koruma sağlamaz. Tedbiren partneriniz test yapsın.(Gecikme ilaç kaynaklıda olabilir)

           8. Yardım diyor ki:(02 Ekim 2016 12:37)

            Merhaba. Eşimle ilişkiye girdikten bi kaç dk. Sonra ella hapını aldım. Doğru kullandimmi diye merak ediyorum. Yardım lütfen.

            1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Ekim 2016 18:05)

             Kullanım doğru fakat ella %100 koruma sağlamaz.

           9. yardımmmmmm diyor ki:(29 Eylül 2016 12:11)

            merhaba en son 10 eylülde adetim başladı. 26 eylülde (sanırım yumurtlama dönemimdi) nişanlımla korunmadan birlikte olduk. boşalmadı içine ama yınede bı damla gıtmiş olabilir dıyor. ıkı saat içinde hemen ellayı kullandım. Sizce risk yüksekmi :((((((((( ilaç geçikmede yapıyormuş sizce nezaman test yaptırmam lazım yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler…

            1. Site Yönetimi diyor ki:(29 Eylül 2016 12:13)

             Korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısından risktir.Ella %100 korumaz gecikmeniz olursa en az 3 gün test yapın.

           10. zor durumdayim yardim diyor ki:(27 Eylül 2016 21:22)

            adetimin bittiği ella kullandim hamile degilim ama adetetim birturlu gelmiyor 35 gun gecti adet sokturucu ilacda ise yaramadi ne yapmaliyim

            1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Eylül 2016 16:50)

             Hekime görünüp muayene olmanızda fayda var..

           11. SEDEF diyor ki:(24 Eylül 2016 07:00)

            dün nişanlımla birlikte olduk içime boşaldı yaklaşık bir bucuk ay öncede birlikte olmuştuk ve ertesi gün hapı kullanmıstım sımdı tekrar kullanabilirmiyim koruma saglarmı ve herhangi bir problem baska saglık problemı yasarmıyım

            1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Eylül 2016 08:51)

             İlaç konusunda yönlendirme yapmıyoruz hekime eczacıya danışın.

           12. Acil cevap diyor ki:(23 Eylül 2016 21:12)

            Nişanlım ile 27 agustosda korunmali ilişki yaşadım. Sonra ne olur ne olmaz diyerek 2. Gun ella hapı kullandim ve aedindim 4 gün sonra ayın 2 si veya 3 ünde adet oldum ama biraz katı ve 3.5 gün surdu. Ve 15 eylülde gebeliktesti yaptım sonuç negatif çıktı ama midem bulaniyo psikolojik olarak bilmiyorum ama bi test daha ne zaman yapmalıyım ve sizce hamile miyim. Yardımcı olursaniz sevinirim.

            1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Eylül 2016 08:52)

             Mensiniz gerçekleşmiş testiniz negatif gebelik söz konusu değil.