gebe

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ella Norlevo Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden ne kadar süre sonra alınmalı ? Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir. Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz

.norlevo

Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım? Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Bir ay içinde bilmeden&unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcağım? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar herzamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir. Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor? Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır. İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir. Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir.

Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır. Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmelimiyim? Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular: İlacı aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı? Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu? Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır. İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok. Bu yanlıştır. Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım? Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir. Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir. Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim? Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar (bakınız Ru-486) yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için gebeliği sonlandırmak için herhangi bir yol DENEMEYİNİZ. Rahim ağzına yapılacak bilinçsiz her müdahale çok önemli hayati riskler taşımaktadır. Kanama ve buna bağlı ölüm çok sık görülmektedir.

Gebelik mutlaka hastane koşullarında sonlandırılmalıdır. Bu sebeple konu ile ilgili MUTLAKA bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.Ayrıca Hamilelik Forumu için BURADAN yorumları okuyabilir yardım alabilirsiniz.


Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Merhaba hocam doğum kontrol hapına başladım yeni başladığım için dün gece kullanmayı unuttum ne yapabilirim bilgi

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta büyütücü iğneler ve bunların yan etkileri Yumurta büyütücü iğneler (gonadotropinler) enjeksiyon olarak yapılan yumurtlama ilaçlarıdır. Yumurta

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Bu konu Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal ilacı nedir nasıl ve ne için kullanılır ne işe yarar ? Tarlusal kullananlar Medroksiprogesteron, vücutta doğal

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Bu konu , Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı hakkın da bilgiler vermektedir.

Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır

Yasmin doğum kontrol hapı kullananlar Ülkemizde ve Dünya üzerinde en fazla tercih edilen doğum kontrol hapı


Yorum Gönder

 1. diyor ki:(17 Ocak 2017 10:10)

  Sevgilimle ilişkiye girdik fakat içe boşalma olmadı 2 gün içerisinde elma kullandım adetime 1 hafta varken erken adet oldum 2 gün sürdü hamile kalma olasılık durumu nedir ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(17 Ocak 2017 10:16)

   Mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 2. Acillll diyor ki:(17 Ocak 2017 09:29)

  Sevgilim arkadan birlikte olduk İçine boşaldım prezervatif yırtık çıktı ve hemen duş aldırdım ve ella içti sabah 2-3 damla sarı sııvı gelmiş pıhtıyla birlikte Sıvıyı sordum enfeksiyol dediler bol sıvı tüketsin dediler bol bol su içti ve bugün foşur foşur kanaması olmıs sizce pıhtı su içince sıvılaşıp boşaldımı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(17 Ocak 2017 09:42)

   Sıvının boşalıp boşalmadığını biz bilemeyiz sadaca partnerinizin gebe olmadığını belirtebiliriz.

 3. gizem diyor ki:(16 Ocak 2017 23:28)

  Ellayi kullandiktan sonra karnimda siskinlik ve gaz olustu. Adet gordum ve bitti. Halen daha o siskinlik ve gaz mevcut. Hayatımda ilk defa boyle bi durumla karsilastim. Dahiliyeye gittim asiri gaz birikimi var dedi. Ellanin boyle yan etkisi var mi? Varsa ne kadar sürüyor? Hapi ictim iceli böyleyim nasil gecicek bu?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(17 Ocak 2017 07:14)

   Alakası yok sindirim ile ilgili bir durum.

 4. Erol diyor ki:(15 Ocak 2017 00:23)

  Dün sevgilimle ilişki yaşadık ilkti içine boşalma olmadı ama vaginanın üstüne (dışına) damladı ve içine süzüldüğünü iddia etti tedbir amaçlı 9 saat sonra ella kullandı sizce hamile kalma durumu söz konusu mudur?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Ocak 2017 14:00)

   Bu tür birliktelikle hamilelik söz konusu olmaz..

 5. Offfdaa diyor ki:(14 Ocak 2017 23:30)

  Merhabaa sevgilim adet olduktan dört gün sonra sevgilimle ilişki yaşadık ama vajinaya hiç girmedi boşalmada olmadı ama zevk suyundan korktuğumuz için bir gün sonra. ertesi günü hapı içti hamile olabilir mi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Ocak 2017 14:00)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz..

 6. Ali diyor ki:(14 Ocak 2017 22:59)

  Merhabalar kolay gelsin. Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. Herhangi bir boşalma olmadı fakat kafamız rahat olsun diye ella marka ertesi gün hapı kullandı. 12 gün geçti adet olmadı. Test yaptık evde negatif çıktı. sizce hapın yan etkisi olmuş olabilirmi yoksa kan testi yaptırmak gerekirmi.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Ocak 2017 14:01)

   Merhaba ilaç kaynaklı gecikme söz konusu olabilir .Testiniz negatif gebelik söz konusu değil.

 7. Selen dereli diyor ki:(12 Ocak 2017 07:45)

  Merhaba ben 8 unda sevgilimle ilişkiye girdim içime nosalma olmadı ama biraz aktı korktuğumuz icin 4 saat sonra ella kullandım dün kahverengi bir akıntı geldi tuvaletimi yaptığımda kanamam oluyo adet olduğumu sandım ama normalde akmıyo kasıklarım çok ağrıdı bunun nedeni nedir acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(12 Ocak 2017 07:53)

   Merhaba İlaç kaynaklı bir kanama lekelenme olabilir. Ella %100 gebelikten korumaz. Hamile kalmak içinde ejakülasyon olması şart değil. Gebelik düşünmüyorsanız uygun bir korunma yöntemi seçin.

 8. gizem diyor ki:(09 Ocak 2017 10:07)

  Merhaba daha önce de sordum ama adetim duzenlidir. Ella kullandim adet takviminde belirtilen zamandan 1 gun önce gerçeklesti. Ve adetim 8 gun surerken (son 2 gun kahverengiye donuk olup kesilirdi) ilk 3 gun normal oldu pintili seklinde rengi koyu 4. Gunde kahverengine dondu 5.günde kesildi. Ve acayip sis karnim. Inmiyorda. İlk defa boyle bi durumla karsilasiyorm. İlaç yuzunden mi? Nasil geçirebilirim siskinligi mi? Ve adetimin boyle olmasi sorun teskil eder mi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(09 Ocak 2017 17:50)

   Sanırım sindirimle ilgili sorununuz var .ilaç kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum..

 9. diyor ki:(08 Ocak 2017 10:58)

  Bir iki ay öncesinde ertesi gün hapı almıştım ama hala adet olmadım hamile olabilirmiyim?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ocak 2017 11:11)

   Ella gebelikten %100 korumaz . 2 aydır mansiniz gerçekleşmemiş test yapmayı düşünmedinizmi?

 10. gizem diyor ki:(08 Ocak 2017 00:55)

  Yumurtlama donemimde surtunme yoluyla bi iliski yaşamıştım. Bosalma olmadı. Zevk suyundan endiselendigim icin 48 saat icinde ella kullandim. Hic bir yan etkisini gormedim. Iliskiden 13 gun snra adet oldum. Bu ayki adetimi vaktinde oldum yani. Su an 5. Gunumde kahverengine dondu. Kesilmeye basladi. Normalde 7 8 gun sürüyor adetim. Son günlere dogru kahverengi olup azalirdi. Su an acayip bi karin siskinligim var. Daha önce böyle olmazdi. Afedersiniz ne gazim var ne de tuvaletim. Nedeni nedir acaba? Ilactan kaynakli midir? Yoksa risk var mi halen?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ocak 2017 11:02)

   Beklenen mens gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 11. diyor ki:(07 Ocak 2017 21:16)

  Merhaba. Sevgilimle sürtünme yöntemiyle iliskiye girdik, boşalıcagı zaman hemen kendini cekti ama az da olsa ıslaklık hissettim. Bulundugum yerden dolayı ella hapını ancak pazartesi günü alabilcem, etkisi ne kadar sağlıklı olur?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ocak 2017 11:03)

   Merhaba ella %100 gebelikten korunmaz. Çocuk düşünmüyorsanız etkili bir korunma yöntemi tercih edin.

 12. hilal diyor ki:(06 Ocak 2017 16:31)

  Ella ertesi gun hapini iliskiye girdikten sonra 2 gun sonra kullandim aksamina iliskiye girdim tekrardan ama icime bosalmdi esim belki damlamistir diye korktum ama kanama falan olmadi hic acaba hap ise yaramamis olabilirmi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Ocak 2017 18:04)

   Ella %100 koruma sağlamaz.Çocuk istemiyorsanız etkili bir korunma yöntemi seçin. Öncesi kullandığınız ilaç sonraki ilişkinin riskini engellemez

 13. diyor ki:(06 Ocak 2017 10:41)

  Meraba ben ekim ayında sürünmeli, ilişkiye girdim ama boşalma olmadı zevk suyunuda bilmiyoruz. 72saat içerisinde ella hapı içtim. Adetim bi kaç gün erken oldu . Aralık ayında, ise tam günümde adet oldum. Şüphe duymalı mıyım. Bi de stres kaynaklı ibs ye kapıldım. Bu şişlik gaz ve mide bbulantısı yaptı .ve hala bunlantılar oluyor bi de stres mide bulantısı yapıyor Okuyanlara tavsiyem. Stres yapmasınlar.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Ocak 2017 11:00)

   Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.İkna olmıyorsanız test yapabilirsiniz

 14. diyor ki:(05 Ocak 2017 21:15)

  20 gùn icinde iki sefer ertesi gùn hapi kullanmak zorunda kaldim.halen adet olmadim.acaba bi hamilelik sòz konusumudur.biliyorum asiri hormon yuklemesi oldu bùnyeme.biraz daha beklesem mi yoksa doktorumami gitsem

  1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Ocak 2017 07:45)

   Ella %100 koruma sağlamaz tedbiren tets yapın sonuca göre hekime görünün

 15. Gülsüm aydogan diyor ki:(05 Ocak 2017 15:58)

  Merhaba bugün ella kullandım we hala tedirginim hamile kalirmiyim acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Ocak 2017 17:11)

   Merhaba ella %100 koruma sağlamaz. Güvenirliği %85-90 dır. Gecikmeniz olursa test yapın

 16. diyor ki:(04 Ocak 2017 10:12)

  Merhabalar ilişki ye gireli 20 gün oldu ilişkiden hemen 1 saat sonra ella hapını kız arkadaşıma verdim kullandı.Adet dönemi 1 hafta oldu gecikti hala adet olmadı Eczane den test almış test negatif çıkmış. ELLA hapı ortalama kaç gün adet dönemini değiştiriyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Ocak 2017 10:31)

   Merhaba Ella uzun süren adet gecikmesi yapmaz. Tedbiren kanda gebellik testi yaptırın.

 17. Acilll diyor ki:(04 Ocak 2017 08:09)

  Hocam meraba sevgilimle surtunme yoluyla iliski yasadim 2 bosalma oldu fakat vajina ustune. Henuz bakireyim. Icim rahat etmedi 48 saat sonra ella ictim. Iceli 2 gun oluyor fakat ictim iceli hafif bi mide bulantisi var. Normal mi ve ne kadar surebilir?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Ocak 2017 09:11)

   Merhaba ilaç kaynaklı bulantınız . Bir kaç gün içinde geçer .Gecikemeniz olursa tedbiren test yapın..

 18. diyor ki:(03 Ocak 2017 09:01)

  Merhaba geçen ay elladan 3 gun sonra adet kanaması gibi bir kanamam oldu ve 5 gün sürdü adetine 10 gün falan vardı Ella erkn adet yaoabiliyor diye biliyorum bu ayda bekliyorum ama hala olmadım ve sadece biraz göğüs şişliği ve ağrısı var ilişki sırasında vajinaya boşalma olmamıştı on tarafima boşalmisti snra klkip sildim hmen yıkadım ama akmış olma durumuna karşın 7 saat sonra ilacı içtim hamilelik durumu varmidir acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Ocak 2017 09:27)

   Merhaba Ella gebelikten zantteğiniz gibi %100 korumuyor  gecikmeniz için gebelik testi yapmanızı öneriyorum..

 19. Acill diyor ki:(03 Ocak 2017 02:02)

  Merhabalar aded günüm ayın 18.günüydü 28 günde bir Aded görüyorum yani yumurtlama günüm 01.012017 di 31.de korunmasız ilişkiye girdik şuan ella içmeyi düşünüyorum ama yan etkilerinden çok korkuyorum bugün 3gün oldu aldım ama içemedım döllenme olmuşsa etki gösterirmi beraber olduğumuz günde yumurtlama günüme denk gelmiş

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Ocak 2017 07:08)

   Merhaba konu içinde en son ellanın ne zaman kullanılacağı yazıyor. Dün bayanın biri ella kullandığı halde hamile olduğunu yazdı. Gebe kalmayı düşünmüyorsanız ilişkinin başlangıcında korunmanız en doğrusu

 20. Funda diyor ki:(02 Ocak 2017 17:18)

  Ella kullandım hamileyim kürtaj olmak zorundayım ASLA GÜVENMEYİN!!!! Şikayetçi olcam

  1. Fatma diyor ki:(02 Ocak 2017 13:54)

   Merhabalar sevgilimle ilişkiye girdim adetim biteli 1 hafta olmuştu 3 defa boşaldı içime ve hemen yıkadım idarırımı yaptım 2 saat sonra ella hapını kullandım ve 6 saat sonra kustum hapı kullanalı 1 hafta oldu aşırı halsizlik kasıklarım agrıyo göğüs hassasiyeti başladı midem bulanıyo ama kusamıyorum sizce neden hamile kalma riskim varmıdır ?

   1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 19:38)

    Korunmasız her birliktelik risktir ella %100 korumaz. Gecikmeniz olursa test yapın.

  2. Ezgi diyor ki:(02 Ocak 2017 00:28)

   Kasim 9da adetlendim 15inde btti. 16 ve 27kasimda nisanlimla iliskiye girdim ama korundu nisanlim. aralik 12sinde korunmadan iliskiye girdim ama cekti kendini ve 16sinda adetlendm adetim bitincede 25inde tkrar iliskiye girdik ama sanirim bosalirken biraz icimede bosaldi we bende 28 aralikta ella hapi ictim hocam beni aydinlatirmisin yuzde kac hamile olasiligi vardir. Bide ella hapini icen herkesin kanamasi oluor benim kanama daha gelmedi bu normalmidir

   1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 06:56)

    Merhaba korunmasız her birliktelik istnmeyen gebelik için risktir. Ella %100 koruma sağlamaz.Güvenirliği %85 tir. Gecikmeniz varsa tedbiren test yapın.

  3. Tugce diyor ki:(01 Ocak 2017 10:28)

   Merhaba erkek arkadaşım vajinama boşaldı bakireyim ella kullanmalı miyim hamile kalir miyim ?

   1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 07:00)

    İlaç kullanımı hakkında yönlendirme yapmıyoruz .Hekime yada eczacıya danışın

  4. Simay diyor ki:(01 Ocak 2017 10:08)

   Sevgilimle 22 aralıkta anal ilişkiye girdik takvime bakmamistim yumurtlama donemindeymisim boşalma olmadi diye biliyorum ama yinede 23 ekimde ella kullandım hamilelik soz konusumudur

   1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 07:01)

    Korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısından risktir ve her dönem gebe kalınabilir. Gecikmeniz olursa test yapın ella %100 koruma sağlamaz

  5. gizem diyor ki:(31 Aralık 2016 14:04)

   Merhabalar. Ben bu ayin 7.sinde adet olmustum. Adetim 8 gun sürüyor. Ayin 21inde yumurtlama donemim oldugunu bilmeden korunmasiz olarak az bi sürtünme yoluyla bir ilski yasadim. Bosalma durumu olmadi, zevk suyunu bilmiyorum değdi mi değmedi mi. Bu olayin ertesi gunu sol kasigimda agri ve gaz sancim olustu ve 23.aralıkta devam etti. Ben de hamilelik suphesiyle 23 aralıkta da saat 11.30 da ella hapini alip ictim. Ve hic bir yan etkisini gormedim. Kanamam da olmadi. Ertesi gun 24 aralik gunu idrarim sari renkte ve bi ara sari bi akıntı geldi. Sonra idrarım normale dondu bugün de normaldi. Bu olaydan 10 gun sonra yani bugun sag yumurtalik bölgemde sanki sivi ve gaz varmis gibi hareketler var dokununca. Nedeni nedir acaba? Adetime de 4 gun kaldi. 4 ocakta. Acaba yumurtlama donemindeki iliskimden dolayı hamile kalma olasiligim nedir ve hapin koruyuculugu soz konusu olur mu? Ya da bosuna mi stres yapiyorum? Hamile kalir miyim bosalma olmasada?. Kafam cok karisik bu konuda. Yardimlarinizi bekliyorum.

   1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Ocak 2017 07:08)

    Merhaba , belirtilere göre gebelik teşhisi yapmıyoruz. Bu yanlış ve yanıltıcı olur. Mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın.  Ella %100 gebelikten korumaz. Güvenirliği %85-90 dır.Bahsettiğiniz şekilde bir birliktelikle gebelik düşük ihtimal. Gebeliğin oluşabilmesi için vajina girişine ve içine boşalma olmalıdır.

  6. Testte trk çizgi diyor ki:(30 Aralık 2016 03:00)

   Merhabalar sevgilimle 3 hafta önce ilişkiye girdik ve sonrasında ella kullandık adet günü şuan gecikeli 7 gün oldu dün idrar testi yaptık tek çizgi çıktı sizce hamilemidir ne yapmamız gerek ?

   1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Aralık 2016 07:07)

    Merhaba ella %100 koruma sağlamaz idrar testleri hata verebilir testi tekrar yapsın.

  7. ELİF diyor ki:(29 Aralık 2016 19:42)

   22 yaşındayım nişanlımla tam ters ilişki yaşadık sayılmaz ama vajina bölgeme penisini gezdirdi boşalma olup olmadığını bilmiyorum 2 saat sonra ellayı kullandım ertesi sabah tekrar aynısı oldu sadece vajina bölgemde penisi sürttü 26 saat sonra tekrar ella aldım hamile olma riskim var mı acaba acil cevap verir misiniz lütfen :(

   1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Aralık 2016 07:12)

    Bu tür birliktelikle gebelik söz konusu olmaz.

  8. DENIZ diyor ki:(28 Aralık 2016 20:54)

   Merhaba hocam ben adetimden yaklasik 1 hafta sonra sevgilimle anal olarak iliskiye girdik ama uzun olmadi. Icime bosalmada olmadi daha sonra vajinama surtunme oldu fakat vajinamada bosalmadi zevk suyundan emin degiliz. Iliskiden 57 saat sonra ella kullandim hamile olma riskim varmi ikimizde ciplaktik.

   1. Site Yönetimi diyor ki:(29 Aralık 2016 07:37)

    Bu tür birliktelikte gebelk söz konusu olmaz..

  9. Nedir? diyor ki:(27 Aralık 2016 21:45)

   Eşim 6 aralıkta adet gördü 10 aralıkta bitti ve ilişkiye girdik içine boşalmadım ama zevk suyu bulaştı. 11 gün sonra tekrar ilişkiye girdik yine içine boşalmadım fakat içimiz rahat olması için 36 saat içinde Ella kullandı. Bir önceki adet döngüleri 20 ekim, 13 kasım, 6 aralıktı. Bir sonraki döngü 29-30-31 Aralık olması gerekiyor. Hamile olma ihtimali nedir?

   1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Aralık 2016 07:01)

    Zevk suyu nadirde olsa sperm hücresi içerebilir. Gebelik olasılığı düşüktür. Eşinizin mensinde gecikme olursa tedbiren test yapsın

  10. diyor ki:(26 Aralık 2016 17:08)

   Nisanlimla reglim bittikten 3 gün sonra ilişkiye girdik prezervatif içinde yırtılmış ve içime boşaldı 1 saat geçmeden ella kullandım 1- hamile kalır miyim 2- şişkinlik yapar mi ?

   1. Site Yönetimi diyor ki:(26 Aralık 2016 18:07)

    Bu durumda gebelik söz konusu olabilir. Gecikmeniz olursa test yapın.