Anensefali Beynin Oluşmamasi Ve Akrani Teşhisi

Konu, 'Gebelikte Ultrasonografi' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.116
  Beğenilen Mesajları:
  623
  Ödül Puanları:
  113
  Bu konu;anne karnında bebeğin beyninin gelişmemesi,Anensefali nedir,Anensefali nin tedavisi varmıdır,Anensefali teşhisi hakkınde bilgiler vermektdir


  images (1).jpg
  Anensefali ve spina bifida "nöral tüp defektleri" denen anomali grubunu oluştururlar. Nöral tüp defektleri 1000 doğumda 1-2 oranında görülürler. Bu anomalileri önlemek amacıyla her gebe gebelikten önce başlayarak gebeliğin 3. ayı bitene kadar günde 0.4 mg folik asit denen vitamini kullanmalıdır. Folik asit kullanımı ile nöral tüp defekti görülme sıklığı azalır.

  Anensefali kafa tası yani kraniyum'un üst bölümü ve beynin oluşmaması ile karakterize bir anomalidir. Yaklaşık 1000 doğumda 1 görülür. Kafa tası yani kraniumun oluşmamasına akrani veya eksensefali (exensefali) denir. Anensefali ultrasonla genellikle gebeliğin 3. - 4. aylarında kolaylıkla tanınır. Sebebi net olarak bilinmemektedir. Gebeliğin ikinci - üçüncü trimesterlerinde polihidramnios (amnion suyunda artış) %50 oranında gelişir.

  Gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Anensefalik fetusların %75'i ölü doğarlar ve canlı doğan bebeklerin yaşamaları imkansızdır, doğum sırasında canlı olanlar bir kaç saat içinde ölürler.

  Anensefali durumunda anne kanında AFP (MS-AFP) düzeyi artar.
   

Sayfayı Paylaş