gebe

Ayak Ve Ayak Bileği Kiriklari

Konu, 'Genel Hastalıklar' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.627
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  ayak kırılması,bilek kırılması,ayak ve ayak bileği kırılmasının nedenleri,ayak ayak bileği kırılması tedavisi,ayak ve ayak bileği kırığı hakkında bilgiler
  a.jpg  Ayak ve ayak bileklerinde kırık yaşanması sıkça karşılaşılan yaralanmalardan biridir. Trafik kazası ya da yürürken hafif şekilde bileğin burkulması gibi nedenlerle kırıklar oluşabilmektedir. Kırığın yerine ve şiddetine göre ciddiyeti değişir. Kemik içindeki kırıklar olduğu gibi cildi yırtarak dışarı çıkan kırıklar da oluşmaktadır. Uygulanacak tedavi seçenekleri kırığın yeri ve şiddetine göre değişmektedir.

  Ciddi bir yaralanma sonrası gelişen ayak kırıkları için ameliyat yapılarak tel, çubuk, platin ve vida yerleştirilmesi gerekebilir.
  BELİRTİLER
  Ayak bileği ve ayak kırıklarında karşılaşılabilecek bazı belirtiler şunlardır:
  • Ani ve zonklar şekilde gelişen ağrı
  • Hareketlenme ile artan, dinlenme ile azalma gösteren ağrı
  • Şişme
  • Morarma

  • Hassasiyet • İlgili bölgede deformite (şekil bozukluğu)
  • Yürümede ve üstüne basmada zorluk yaşama gibi.
  Bazı insanlar yaralandıkları zaman bir çıtırtı sesi duyar ve kemiğin kırıldığını hissederler. Ancak, duyulan bu sesler her zaman kırık işareti değildir.
  Ne zaman doktora görünmelidir?
  Ayaklarda ağrı ve şişkinlik birkaç günden fazla sürüyor ve yürümenizi engelliyorsa bir doktora görünün.
  NEDENLERİ NELERDİR?
  Ayak bileği ve ayaklarda oluşabilecek kırıkların olası sebepleri şunlardır:
  • Trafik kazaları: Trafik kazaları sonucu cerrahi işlem gerektirecek şekilde yaralanmalar sıklıkla yaşanmaktadır.
  • Düşmeler: Yürürken bir yere takılma ya da yüksek bir yerden atlama sonucu ayak kemikleri zarar görebilir.
  • Ayaklara ağır darbe alma: Ayakların üstüne aşırı bir ağırlığın düşmesi kırıklara neden olabilir.
  • Burkulma: Bazen ayakların bir cisme ya da yere yanlış gelmesi şeklinde burkulmalar da kemik kırıklarına neden olmaktadır. Ayakların yanlışlıkla bir mobilyaya çarpması da yaygın kırık sebebidir.
  • Ayak ve bileklerin aşırı kullanımı: Ayaklara aşırı yüklenme sonucu oluşan baskı kemiklerde kırılmalara neden olabilir. Ayak kemiklerindeki bu küçük çatlaklar genellikle uzun mesafeler boyunca koşma ya da tekrarlı bir şekilde ayaklara aşırı kuvvet uygulama sonucu oluşmaktadır. Bazı yaşlılarda ise ayaklar normal şekilde kullanılmasına rağmen kemiklerin osteoporoz (kemik erimesi) sonucu zayıflaması da kırık gelişmesine neden olur.
  RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
  Bazı faktörler ayak ve bileklerde kırılma vakalarının oluşma riskini arttırmaktadır:
  • Yüksek efor gerektiren sporlara katılma: Gerilmelere ve doğrudan darbe alınmasına neden olabilen futbol, hokey, jimnastik, bale ve tenis gibi faaliyetler burkulma sonucu kemik kırıklarına sebebiyet verirler.
  • Uygun olmayan spor malzemeleri kullanma: Aşınmış ayakkabılar ve işlevini yitirmiş ekipmanlar stres (baskı) kırıklarına ve düşmeye neden olabilir. Yanlış yapılan ısınma ve germe teknikleri de ayak ve ayak bileği kırıklarına neden olabilir.
  • Bazı mesleklerde çalışma: Şantiye gibi bazı çalışma ortamlarında çalışıyor olma, yüksekten düşme veya ayakların üzerine ağırlık düşürme gibi riskleri arttırır.
  • Evin darmadağın olması veya yetersiz aydınlatma: Düzenli olmayan ve çok fazla dağınık olan ev ya da çalışma ortamında ayak bileği yaralanmaları daha sık görülür.
  • Bazı koşullar: Kemik erimesi sonucu kırılgan kemiklere sahip olunması (osteoporoz) ya da ayakların kötü hissedilmesi (nöropati) ayak ve ayak bileği kemiklerinde yaralanma riskinde artışa neden olur.
  KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?
  Ayak bileği ve ayak kırıklarına bağlı gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:
  • Artrit: Eklem içine doğru ilerleyen kemik kırıkları yıllar sonra artrit oluşumuna neden olabilirler. Bu nedenle ayak bileği veya ayaklarda yaralanmadan uzun bir müddet sonra ağrılar başlarsa değerlendirme için bir doktora görününüz.
  • Kemik enfeksiyonu (osteomiyelit): Açık kalan kemik kırığı bakteri enfeksiyonlarına maruz bırakabilir.
  • Kompartman sendromu: Bu nöromüsküler durum bacaklarda şişlik ve veya etkilenen kaslarda bazen sakatlık ve ağrıya neden olur. Kompartman sendromu genellikle trafik kazası ya da motosiklet kazası gibi yüksek şiddetteki çarpma sonucu ortaya çıkar.
  • Sinir veya kan damarlarında hasar oluşumu: Ayak veya ayak bileğinde gerçekleşen travma, bitişik sinirler ve kan damarlarına zarar verebilir. Herhangi bir uyuşma veya dolaşım problemi fark ederseniz hemen tıbbi yardım almanız önerilir. Kırıklar nedeniyle damarlarda daralmalar yaşanabildiği için kan akımında da engellenmeler oluşabilir.
  TEŞHİS VE TEDAVİ NASIL YAPILIR?
  Fiziki muayene sırasında doktorunuz ayak ve ayak bileğindeki hassas bölgeleri kontrol edecektir. Bu esnada ayağınızı değişik pozisyonlara alarak ağrının tam yerini tayin etmeye çalışacaktır. Ayrıca kısa bir mesafe yürümeniz de istenebilir.
  Görüntüleme testleri
  Tüm ayak ve ayak bileği yaralanmaları görüntüleme testlerini gerektirmez. Eğer belirti ve bulgular ciddi görünüyorsa röntgen, BT, MR ve kemik taraması gibi testler istenir.
  • Röntgen: Ayak bileği ve ayak kırıkları röntgen (X-ışınları) ile görüntülenebilir. Kemik görüntülerinin çok fazla üst üste gelmemesi için birkaç farklı açıdan görüntüler alınır. İyileşme başlamadan stres kırıkları genellikle röntgen ile görünemez.
  • Kemik taraması: Bu test için ilgili teknisyen tarafından damar yolu ile radyoaktif bir madde enjekte edilecektir. Verilen radyoaktif madde özellikle zarar görmüş kemik kısımlarının çekimi için gereklidir. Stres kırıkları da dahil olmak üzere hasarlı alanlar ortaya çıkan görüntü üzerinde parlak noktalar şeklinde görünür.
  • Bilgisayarlı tomografi (BT): BT ile kırık olan alanın farklı açılardan üç boyutlu görüntülerinin elde edilmesini sağlar. BT, doktorunuzun etkili bir tedavi belirlemesinde etkin rol oynar, çünkü ayak kemikleri ile çevreleyen dokular daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenir.
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR). MR çekiminde radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan ile ayak kemiklerinin ayrıntılı görüntüleri elde edilir. Bağlar hasar görmüş ve kırık kemikler uyumlu şekilde değilse ameliyat yapılması gerekebilir.
  HANGİ TEDAVİ UYGULANIR VE İLAÇLAR KULLANILIR?
  Kemik kırıklarının tedavisi hangi tür kemiğin kırıldığına ve yaralanmanın şiddetine bağlıdır.
  İlaçlar
  “Asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ağrı kesici ilaçları kullanmanız önerilebilir. Ağrı çok şiddetli ise “oksikodon” veya “hydrocodone” etken maddeli narkotik ilaçlar da reçete edilebilir.
  Tedavi
  Kemikler iyileştikten sonra, ayak kasları ve bağlarda oluşan sertliği gidermek için muhtemelen gevşetme hareketleri yapmanız gerekecektir. Ayak kemiklerini esnetme ve eski formuna kavuşturmak için gerekli egzersizleri yönlendirileceğiniz fizyoterapistten öğrenebilirsiniz.
  Ameliyat ve diğer işlemler
  • Redüksiyon: Bazen kırık kemikler tekrar bir araya getirilerek uygun hizaya gelmesi sağlanır. Bu işleme redüksiyon denir. Redüksiyon, yerinden oynamış bir kırığın ya da çıkmış bir eklemin normal anatomik pozisyonuna getirilmesidir. Oluşan ağrı ve şişkinliğin şiddetine göre işlem öncesi kas gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar verilebilir ya da genel anestezi uygulanabilir.
  • Sabitleme: Kemik kırığının iyileşmesi için belli bir süre ilgili bölgenin hareket ettirilmemesi ve sabit tutulması gereklidir. Çoğu zaman bu işlem için alçı kullanılmakta ve kırık olan ayak ya da ayak bileği alçıya alınmaktadır. Küçük ayak kemiği kırıkları için sert tabanlı bir ayakkabı ya da kuşak yeterli olmaktadır. Bazen de kırık ayak diğer ayakla aralarında gazlı bir bez parçası olacak şekilde birleştirilir.
  • Ameliyat: Bazı durumlarda tam iyileşme sağlanması ve kemiklerin uygun konumuna getirilmesi için vida, platin tarzı cihazlar kullanılması gerekebilir. Bunun için de ameliyat yapılması şarttır. Kırık kemikler iyice kaynaştıktan ve iyileştikten sonra takılan cihazlar tekrar çıkarılabilir.
  ÖNLEME
  Spor ve güvenlik ile ilgili aşağıdaki ipuçları ayak ve ayak bileği kırıklarını önlemede size yardımcı olacaktır:
  • Uygun ayakkabılar giyiniz: Yürümesi zor, engebeli arazide yürüyüş ayakkabılarını giyiniz. Bazı çalışma ortamlarında gerekirse çelik burunlu botlar giyin. Hangi sporu yapıyorsanız o spor için uygun olacak ayakkabılar tercih ediniz.
  • Spor ayakkabılarını düzenli olarak değiştirin: Giydiğiniz ayakkabı dengesiz şekilde yürümenize sebep oluyorsa ve topuk kısımları aşınmışsa değiştirmeniz önerilir.
  • Egzersiz ve sporlara yavaş yavaş başlayın: Fitness programları ve diğer spor dallarına yeni başlamışsanız ya da uzun bir aradan sonra tekrar başlıyorsanız gerekli esneme ve gerilme teknikleri ile kemikleri ve kasları hazırladıktan sonra başlamalısınız.
  • Çapraz antrenmanlar: Ayak kemiklerini zorlayan faaliyetlerin alternatif olanlarını yapmak oluşan baskıyı önleyecektir. Örneğin koşmaya alternatif olarak bir süre yüzme ve bisiklet sürmeyi deneyebilirsiniz.
  • Kemiklerinizi güçlendirin: Yemeklerinizde süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum yönünden zengin besinler bulundurmanız kemiklerin kırılmaya karşı güçlenmesini sağlayacaktır.
  • Yeterli aydınlatma: Yaşadığınız ortamın gece aydınlatmasının yeterli olması önemlidir. Çünkü meydana gelen ayak kırıklarının birçoğu gece düşerken olmaktadır.


   
Ayak Ve Ayak Bileği Kiriklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El Ve Ayak Üşümesinin Nedenleri

  El Ve Ayak Üşümesinin Nedenleri

  Ayak ve ellerin üşüme sebepleri, kan damarlarının büzüşerek akış sağlayamaması ve tıkanması sonucu ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme şikayetleridir. Ortaya çıkış şekli, cilde giden damarların çevresindeki bağ dokularının gerginleşmesi ve gerginliklerinin artması olabilir. Böylece el ve ayaklardaki kan akışı azalır bu da el ve ayak üşümelerine neden olur. Kan akışı azalan eller ve...
 2. Ayaklar Nasıl Dinlendirilir?

  Ayaklar Nasıl Dinlendirilir?

  Ayaklar gün boyu bedenimizin yükünü gönüllü taşıyan vücudumuzun en fazla yorulan organlarından biridir. Özellikle ayağın doğal yapısına uygun sağlıklı bir ayakkabı seçilmemişse, zamanla ayaklarda tırnak batması, tırnak kayması gibi problemler sıklıkla görülmektedir. Ayrıca ayağın yapısına uymayan, hava almayan, koku yapan çok dar veya ucu sivri, topuklu ayakkabı kullanmak gün içerisinde...
 3. Ayak Uyuşması Nedenleri Ve Tadavisi

  Ayak Uyuşması Nedenleri Ve Tadavisi

  Her ayak uyuşması endişelenmeyi gerektirmese de ayak uyuşmasının nedenleri hakkında genel bilgiye sahip olmak doğru zamanda tıbbi yardım almayı sağlayabilir. Ayaklardaki uyuşmanın yaygın nedenlerinin başında, ‘periferal nöropati‘ denilen sinir hasarlanması gelir. Sinirlerde bir tür hasar ya da kan dolaşımında bir sorun olması söz konusudur. Ayaklarda bir türlü geçmeyen uyuşmalar ayakta...
 4. Ayak Burkulmasına Ne Iyi Gelir?

  Ayak Burkulmasına Ne Iyi Gelir?

  Ayak bileği burkulması, ayak bileği eklemi etrafındaki bağ doku zarar görmesi sonucu oluşur. Bağ doku, eklemde bir kemiği diğer kemiğe bağlayan lif dokusudur.Ayak Bileği Burkulma Çeşitleri Ayak bileği burkulması üç dereceye ayrılmıştır. 1.Derece Birinci derece burkulmalar, hafif olan ve bilekteki bağın fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır. Ayak bileği etrafında az bir şişme,...
 5. Ayakotu Bitkisi Faydaları Nelerdir ?

  Ayakotu Bitkisi Faydaları Nelerdir ?

  Kumlu topraklarda, kumullarda yetişir. Çok yıllık bitkinin kökü, toprak yüzüne paralel olarak 10 m’ye yakın uzar, aralıklarla filiz verir, çapı yaklaşık 2 mm’dir. Üç köşeli gövde 15-30 cm’dir. Yapraklar ince uzun, kenarları keskin ve olukludur. Gövdenin ucunda mayıs ve haziranda çiçekleri açar. Ayakotu bitkisinin Latince adı carex arenaria’dır. Bu bitki yaklaşık olarak 1 metre boyunda,...
 6. Ayak Neden Uyuşur ?

  Ayak Neden Uyuşur ?

  Genellikle ayak uyuşmasının basit bir açıklaması vardır ama farklı hastalıkların belirtilerinden biri olarak da ortaya çıkabilir. Her ayak uyuşması endişelenmeyi gerektirmese de ayak uyuşmasının nedenleri hakkında genel bilgiye sahip olmak doğru zamanda tıbbi yardım almayı sağlayabilir. Ayaklardaki uyuşmanın yaygın nedenlerinin başında, ‘periferal nöropati‘ denilen sinir hasarlanması gelir....

Sayfayı Paylaş