Beta Hcg Değeri Kaç Olunca Kese Görünür ?

Konu, 'Beta Hcg Testi Sonuçları Değerlendirmeler' kısmında hamilemiyimorg tarafından paylaşıldı.

 1. hamilemiyimorg

  hamilemiyimorg Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajları:
  79
  Ödül Puanları:
  28
  Beta hcg değeri kaç olmalı ki kese görünebilsin ?


  Ultrasonda bebeğimi ne zaman görebilirim, kalp atışları ne zaman duyulur ve kesesi hangi haftada görünmeye başlar ?
  Hamileliğinizin henüz en başlarında beta hcg değerlerinizin 100-3000 arasında olduğu zamanlarda bebeğinizi hemen göremeyebilirsiniz sevgili hamilemiyim.org misafirleri ve kullanıcıları. Bebeklerinizin hangi haftadan itibaren görüneceği ve kalp atışlarının ne zaman duyulacağı ile ilgili faydalı yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.
  bhcg degerleri.jpg
  Ultrasonda bebeğin gebeliğin 5. veya 6. haftasında görülmesi mümkündür.
  Ultrason muayenesi karından ve vaginadan olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür. Eğer beklenen adetin üzerinden 1 hafta geçtiyse, yani bir hafta adet gecikmesinde vajinal ultrason ile (teknik adı Trans Vajinal Ultrason) gebelik kesesini görmek mümkündür. Karından bakılan (bildiğimiz abdominal ultrason) ultrasonda ise gebelik kesesinin görülebilmesi için gebeliğin en az 6. haftasında olmanız gerekmektedir.

  Ultrasonda ilk olarak gebelik kesesi (gestasyonel kese) görülür. 5. ve 6. haftada bebeğin kendisi değil, gebelik kesesi görülebilir.
  Gebeliğin ilk döneminde itibaren, gebeliğe has olan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) salgılanmaya başlanmıştır. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. Öncelikle kandaki HCG miktarı, sonrasında da idrardaki HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir.
  5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.
   
Beta Hcg Değeri Kaç Olunca Kese Görünür ? konusuna benzer içeriklerimiz

Sayfayı Paylaş