gebe

Erken Menepoz Nedir?belirtileri Nelerdir?

Konu, 'Menopoz ( Menepoz Menapoz )' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.318
  Beğenilen Mesajları:
  628
  Ödül Puanları:
  113
  bu konu;erken menepoz nedir,erken menepozda tüp bebek başarısı hakkında bilgiler vermektedir
  Bir kadında adet kanamalarının 35 yaşından önce kesilmesine erken menopoz adı verilmektedir. Günümüzde halk arasında erken menopozun daha sık görüldüğü iddia edilse de bu tam olarak doğru değildir. 35 yaş - 50 yaş arası olguları erken menopoz olarak değerlendirmek doğru değildir.

  images (4).jpg
  Menopoz dönemi genellikle 45 – 50 yaş arasında kabul edilen bir olgudur. Bu yaşlarda oluşan menopoz dönemi doğurganlık özelliğinin bitişi olarak kabul edilmektedir. Menopoza giren bir kadın artık çocuk doğurma özelliğini kaybetmiş demektir. Ancak 35 – 40 yaş altı kadınlarda kesilen adet kanamaları erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum ile karşı karşıya kalan kadınların bazıları kendiliğinden gebe kalabilirken bazıları ise yardımcı üreme tedavileri (tüp bebek) ile gebe kalmaktadır.
  Yardımcı üreme tedavilerinde en başarılı olan yöntem ise tüp bebek yöntemidir. Erken menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda yumurtlama tedavileri ya da üreme tedavileri kadınların gebe kalma şansını pek artıramamaktadır.
  Kadının adet döngüsü 1 yılı geçmiş ve bu süre içinde kanama olmamış ise menopoz tanısı konabilir. Erken menopoz hariç normal menopozun geri dönüşü gibi bir ihtimali söz konusu değildir. Artık doğurganlık özelliği kaybedilmiştir ve kadının gebe kalma gibi şansı yoktur.
  Eğer 1 yıl geçtikten sonra kanama oluşursa durum normal kabul edilmez. Bu durumda gerekli inceleme ve muayenelerin yapılması gerekir. Menopoz aslında yumurtalıklarda yer alan folliküllerin tamamen tükenmesi demektir. Yumurtalıklarda bulunan folliküller ergenlik çağı itibari ile üreme döneminde hem içeriğinde bulunduğu yumurtalarda olgunlaşmayı sağlar hem de östrojen üretimini gerçekleştirir. Follikülün çatlaması ile yumurta kanallara ilerleyerek follikülün merkezinde oluşan sarı cisim de progesteron hormonu üretir.
  Menopoz döneminde folliküllerin tükenmesi ile yumurta oluşmaz ve kadın gebe kalamaz. Aynı zamanda östrojen ve progesteron üretimi sağlanamaz ve rahim içi tabakası kalınlaşarak dökülme gerçekleşmez. FSH ve LH hormonlarının kan testi ile ölçülmesi sonucu hormonlarda oluşan değişimler menopoz teşhisini doğrular.
  Cerrahi işlemlerin sonucu yumurtalıkların alınması cerrahi menopoz olarak adlandırılır. Bu durumda yumurtalıklardan hiçbir şekilde yumurta çıkmaz ve östrojen ve progesteron üretimi olmaz. Ancak cerrahi ile yalnızca rahmin alınması menopoza neden olan bir durum değildir. Kanser tedavisi sonucu kemoterapi ve radyoterapi yine menopoza neden olan bir durumdur.
  40 yaş altında bir kadında erken menopozun tanısını koymak önemlidir. Küçük ovarian yetmezliği erken menopozdan daha farklı gelişen bir durumdur. Bu sorun ile karşı karşıya kalan bir kadında adet kanaması kendiliğinden tekrar oluşabilir ve hiçbir yardımcı üreme tedavisine gerek kalmadan gebe kalabilir. Bu hasta gruplarında yumurtalıklarda bulunan folliküller tamamen tükenmiştir ya da her hangi bir bozukluğa uğramıştır. Bu hastalığın genetik olduğu da düşünülmektedir. Ailesinde bu tür bir sorun olan kadınların % 20’ sinde bu hastalık görülmektedir.
  Ufak overiyen yetmezliğinde kadınlar adet görmeyebilir ya da adetleri çok düzensiz olabilir. Aynı normal menopoz dönemindeki gibi, ateş basması, cinsel isteksizlik, cinsel birliktelikte ağrı ya da kısırlık gibi belirtiler görülür. Hormon seviyeleri de tıpkı normal menopozdaki gibidir. Bu grup hastalarda da kısırlık sorunu tedavi ile çözümlenemez ise çare olarak tüp bebek uygulanmalıdır.  Neden olur?

  Herhangi bir nedenle yumurta hücrelerini hızla tüketen her olay erken menopoza neden olabilir.

  En sık görülen nedenler aşağıda sıralanmıştır:

  Otoimmun hastalıklar

  Yumurtalıkların erken tükenmesi ve menopoz ortaya çıkması en sık otoimmun hastalıklar adı altında toplanan bir diz hastalığa bağlı ortaya çıkar. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise işte bu otoimmun hastalık türü erken menopoz ortaya çıkmasına neden olur.

  Ameliyatla yumurtalıkların alınması

  Herhangi bir gereklilik sonucu genç kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında görülen erken menopoz türüdür. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da ender olarak (yumurtalıklara kastedilme olmaksızın) yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabilmektedir.

  Kanser tedavileri

  Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebilir ve menopoz ortaya çıkabilir.

  Aile öyküsü

  Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri kişinin annesinin menopoza girme yaşıdır ve yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırır.

  Kromozom bozuklukları

  Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi ender görülen kromozom bozukluklarında yumurtalıklar erken yaşta tükenir.

  Yaşam tarzı

  Sigara içilmesi menopoza girişi hızlandırmakla beraber tıbbi anlamda erken menopoza yol açması (yani 35 yaşından önce menopoza girilmesi) olağan değildir.

  Benzer şekilde ruhsal stres de yardımcı bir etken olmakla beraber tek başına erken menopoza yol açması beklenen bir etken değildir.

  Nasıl tedavi edilir?

  Erken yaşta ortaya çıkmış menopoz olgularında (özellikle otoimmun tipte olanlarda) kendiliğinden geri dönüş veya tedaviyle geri dönüş mümkün olabilmektedir.

  Genç yaşta menopoza girmiş olmanın getirdiği en önemli dezavantajlardan biri kemik erimesinin hızlanması olduğundan bu konuda gerekli önlemler alınmalı ve kemikleri koruyucu tedaviye geçilmelidir.

  Ateş basması, vajinada kuruluk, ruhsal gerginlik gibi klasik menopoz belirtileri de çoğu durumda hormon tedavisine yanıt vermektedir.

  Yumurta hücrelerinin tükenmesiyle ortaya çıkan erken menopoz olgularında kadının yumurta hücresi kalmadığı için kendi yumurtalarıyla gebelik oluşması (tüp bebek de dahil) çok zordur, bu durumda çoğu durumda tek çare donör oosit (başka bir kadının bağışladığı yumurta hücresi) ile oluşturulmuş gebeliktir.
   
 2. Hamilemiyim ORG

  Hamilemiyim Org Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   

Sayfayı Paylaş