gebe

Ertesi Gün Hapı Ile Ilgili Merak Edilenler

Konu, 'Aile Planlaması' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.631
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir.
  Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir.

  Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz.  ertesi gün hapı.jpg


  Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım?

  Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.


  Bir ay içinde bilmeden&unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcam?
  Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

  Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi?

  Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar herzamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir.

  Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

  Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor?

  Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır.

  İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir.

  Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir. Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır.

  Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

  Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmelimiyim?

  Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

  Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular:

  İlacı aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı?

  Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

  İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu?

  Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır.

  İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok.

  Bu yanlıştır. Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

  Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım?

  Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir.

  Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir.

  Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim?

  Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar (bakınız Ru-486) yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir.


   
  Son düzenleme: 22 Aralık 2016
Ertesi Gün Hapı Ile Ilgili Merak Edilenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek Ile Ilgili Merak Edilenler

  Tüp Bebek Ile Ilgili Merak Edilenler

  tüp bebekte mıknatıs yöntemi,tüp bebekte lazerle yuvalama,ilaçsız tüp bebek,tüp bebek nasıl yapılır ,tüp bebek hakkında bilgiler Kısırlık sebebiyle kurumlara başvuran çiftlerde ilk etapta sorunun kaynağına yönelik tetkikler yapılmaktadır. Kadının yumurtlaması, rahim geçirgenliğine bakmak için rahim içi filmler, çeşitli hormon testleri, erkeklerde ise; sperm analizleri yapılmaktadır. Bir yıl...
 2. Kan Uyuşmazlığı Hakkında Merak Edilenler

  Kan Uyuşmazlığı Hakkında Merak Edilenler

  kanuyuşmazlığı nedir,kan uyuşmazlığı nasıl belirlenir,hangi durumlarda kan uyşmazlığı risk oluşturur,annenin kan gurubu pozitif babanın kan gurubu negatifse ,gebelikte annenin kan gurubu pozitif + babanın kan gurubu negatif - ise ,kan uyuşmazlığı hakkında bilgiler SORU: merhaba Beyza hanim.ben azerbaycandanim ben hamileyim benim kanim pozitiv 1 esimin kani negativ 4 ben bunu doktoruma...
 3. Hpv Aşıları Ile Ilgili Merak Edilenler Ve Sık Sorulanlar.

  Hpv Aşıları Ile Ilgili Merak Edilenler Ve Sık Sorulanlar.

  rahim kanseri aşısı neidr, rahim kanseri aşısı kanserden korurmu,rahim kanseri aşısı kimlere yapılır,rahim kanseri aşısı hakkında bilgiler Kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde de penis kanserine, anüs (makat) kanserine , yenidoğan bebekte üst solunum yolları kanserine de neden olabilen HPV (Human Papilloma Virüsü) özellikle rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların % 95’inde...
 4. Emzirme Dönemiyle Ilgili Tüm Merak Edilenler

  Emzirme Dönemiyle Ilgili Tüm Merak Edilenler

  bebek nasıl emzirilmeli,sütümün yeterli olduğunu nasıl anlarım,bebeğimi emzirirken nasıl tutmalıyım,sütümün çoğalması için ne yapmalıyım,bebek hastayken emzirilirmi, emzirme döneminde ilaç kullanılırmı, bebek emzirme hakkında bilgiler Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna göre hazırlanmış en mükemmel besindir. Sindirimi çok kolaydır. Annenin bebeğini emzirmesiyle...
 5. Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgiler

  Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgiler

  Bayanların ve özellikle de evli bayanların hayatlarında kimi zaman kullanmak zorunda kaldıkları ertesi gün haplarının temel olarak görevi partnerleri ile birlikte korunmasız ilişki sonrasında kullanılan ve ana amacı hamile kalınmasını engellemek olan bir ilaçtır. Halk arasında doğru bilinen yanlışlar arasında ise ertesi gün haplarının %100 etkisi olduğudur. Bu yanlış bir bilgidir ve %100 gibi...
 6. Tesettür Hakkında Merak Edilenler

  Tesettür Hakkında Merak Edilenler

  Tesettür için (Nur Suresi 31. ve Ahzab Suresi 59. âyetler de) hitap sadece Peygamber hanım ve kızları mı, yoksa müminlerin hanımlarına da söyle deniyor mu? CEVAP Tesettür sadece Peygamber hanımlarına değil, herkesedir. Namazın nasıl kılınacağı, fazları, haramları, namazı bozanlar vesaire Kur'an-ı kerimde yazmadığı gibi, tesettürün nasıl olacağı da Kur'an-ı kerimde açıkça yazılı değildir....

Sayfayı Paylaş