gebe

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Konu, 'Erken Gebelik Belirtileri' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  bu konu;evde hamilelik testi nasıl yapılır,evde gebelik testi nasıl yapılır,gebelik testleri,gebelik testi fiyatları,gebelik testi adetten önce yapılırmı,idrarla gebelik testi ,gebelik testi aç karna tok karna mı yapılır,gebelik çizgisinin silik çıkması hakkında bilgiler vermektedir

  Hamilelik testi yaşadığı ilişki sonucunda hamilelik şüphesi içerisinde olan bayanların hamile olup olmadığını tespit etmek için kullanılan yöntemdir. Özellikle bayanların gebelik testi yaptırmaya utanması neticesinde evde pratik yollarla yapabilecekleri gecelik testleri ortaya çıkmıştır. Eczanelerde satılan hamilelik testleri %90 gibi doğru sonuca ulaşabilmektedir. Evde yapılan gebelik testlerinin en önemli özelliği sonucu sadece yapan kişinin bilmesidir. Bu yöntem sayesinde isterseniz gebeliğinizi herkesten saklayabilirsiniz. Ayrıca evlilik dışı kalınan hamileliklerde bu pratik testlerin önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır.


  gebelik-testi.jpg

  Gebelik testleri kendine özgü özellikleri vardır. Bu yüzden alacağınız testin kullanma kılavuzunu iyice okuyun. Gebelik testinde yapılması gereken şeyler; bir kaba idrarınızı yaparak ve ondan sonra gebelik çubuğunu o idrarın içine koyup bir süre beklemektir. Belli süre sonunda çubukta çıkan çizilere göre gebe olma durumu veya gebe olmama durumu değerlendirilir.
  Eğer evde yapmış olduğunuz bu pratik teste güvenmiyorsanız en etkili sonucu kan testleri vermektedir. En yakın sağlık kuruluşuna giderek hamile olup olmadığınızı kan testiyle öğrenebilirsiniz. Pratik testlerin doğru sonuç vermesi için gebelikte ortalama 3 hafta geçmesi gerekiyor. Eğer bu 3 hafta geçmesiyse test sonucunuz büyük ihtimalle negatif olacaktır.
  Kanda gebelik testi hamilelik şüphesi yaşayan bayanlardan alınan kan numunesinin laboratuvar ortamında incelenmesi şeklinde yapılırken yüzde 100 oranında doğru sonuçlanır. Kan numunesi üzerinde çalışıldığı için sadece sağlık kurumlarında yapılır ve evde uygulanma şansı yoktur. Ayrıca gebelik şüphesi yaşadığınız ilişkinin üzerinden 3 gün geçtikten sonra bile gebe olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmenizi sağlar.

  İdrarda hamilelik testi ise idrar numunesi üzerinden yapılan bir testir. Evde her bayan çok rahatlıkla kendi kendine gebelik testi uygulayabilir. İdrarda gebelik testi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu gebelik testi seçimidir. Adet gecikmesi yaşamadan test yapmak isteyen bayanların mutlaka erken dönem hamilelik testi alması gerekir. Adet gecikmesinin üzerinden 5 gün geçtikten sonra ise her türlü idrarda hamilelik testi ile kesin sonuç almanız kolaylaşır.

  Bunun nedeni gebelik testlerinin idrarda hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonunu tespit etme süresinin farklılığıdır. HCG hormonu gebelik ile beraber önce kanda yükselmeye başlarken bu nedenle ilk olarak kanda hamilelik testi ile belirlenebilir. Daha sonra böbrekler tarafından süzülen kan aracılığı ile idrara da geçmeye başlar. Ancak idrara karışması belirli bir süre gerektirir. Erken dönem hamilelik testi HCG duyarlılığı son derece artırılmış testler olup az miktardaki hormonal yükselişi tespit etmeye yöneliktir. Peki gebelik testi ne kadar ve gebelik testi nasıl yapılır?

  Gebelik testi fiyatı kullanacağınız gebelik testi çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Kanda gebelik testi sadece sağlık kuruluşlarında yapılmakta olup sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Özel sağlık kurumlarında ise gideceğiniz hastaneye bağlı olarak kanda gebelik testi fiyatı değişebilir. İdrarda gebelik testi fiyatı ise erken dönem gebelik testi fiyatı ve gebelikt testi fiyatı olarak belirlenir. Erken dönem gebelik testi fiyatı piyasada çok değişiklik göstermek ile beraber 25,00 liradan başlamaktadır. Ancak bu testlerin hata payı bulunduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Gebelik testi fiyatı ise 2,00 liradır. Testin fiyatı düşük olmasına rağmen doğruluk oranı son derece yüksektir. Bu testi uygularken dikkat edilmesi gereken tek konu ise mutlaka adet gecikmesinin meydana gelmiş olması ve adet tarihinin en az 3 günlük gecikme yaşamasıdır. Gecikme süresi ne kadar artarsa testin doğruluk oranı da o kadar yükselmektedir. Bu açıklama ile beraber gebelik testi kaçıncı haftada belli olur sorusunu da yanıtlamış olduk.

  Gebelik testi nasıl yapılır? Gebelik testi uygulaması son derece kolaydır. Adet gecikmesi yaşayan bayanlar testi satın aldıkları anda adet gecikmesi yaşamayan bayanlar ise daha doğru sonuç alabilmek için sabah ilk idrar ile testi uygulamalıdır. Markası ne olursa olsun tüm gebelik testleri gebelik testi penceresine idrar damlatılması sonucu kullanılır. Testin üzerine idrar yapmak ya da ayrı bir kaba idrar yaparak test penceresine damlatmak şeklinde kullanılabilinir. Testi uyguladıktan bir kaç dakika sonra test penceresinde yer alan çizgiler belirmeye başlar.

  Gebelik testi tek çizgi testinizin negatif sonuçlandığı anlamına gelir. Gebelik testi negatif çıkarsa bu hamile olmadığınız anlamına gelir. Negatif çıkan teste rağmen gebelik şüpheniz ya da adet gecikmeniz devam ederse testi 3 – 4 gün sonra tekrarlamanız tavsiye edilir. Özelilkle de erken dönem gebelik testi uygulayan bayanlar bu testlerin hata paylarının yüksek olduğunu asla unutmamalıdırlar.

  Gebelik testi çift çizgi çıkarda testiniz pozitif sonuçlanmış kabul edilir. Gebelik testi pozitif çıktığı anda hamile olduğunuzu gösterir. Hamilelik testi pozitif sonuçlandıysa hemen size en yakın sağlık kurumuna başvuruda bulunarak kanda hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Her iki test sonucunda da gebe olduğunuz görülürse gebelik takibi programına alınırsınız. Bu program ile beraber hamilelik boyunca sizin genel sağlık durumunuz bebeğinizin ise gelişimi takip edilir.

  Gebelik testi silik çizgi ise gebelik testinin çok erken bir dönemde yapıldığını gösterir. Gebelik testi silik çizgi çıkması durumunda test mutlaka bir kaç gün sonra yeniden denenmelidir. Değişiklik gösterebilmekle beraber gebelik testi silik çıkması sizin hamile olduğunuzu ancak testi erken bir dönemde uyguladığınızı gösterir. Yani kanınızda HCG hormonu yükselişe geçmiştir ancak henüz iki çizgiyi belirgin hale getirecek kadar yükselmemiştir. Gebelik testi silik çıkıp hamile olmayanlar da bulunmakla beraber oranlamalarda bu oran çok düşüktür. İkinci testi yapan kişilerde genelde silik çizgi yerini iki çizgiye bırakmaktadır.

  Gebelik testi eczane aracılığı ile çok kolay temin edilebilir. Gebelik testi almak için sizden kimlik belgesi, evlilik cüzdanı yada kimliğinizi ve medeni durumunuzu sorgulayan hiç bir evrak, bilgi talep edilemez. Bu nedenle gebelik şüphesi yaşıyorsanız ve bu gebeliği istemiyorsanız müdahale edilebilmesini sağlamak için gebelik testini en kısa sürede yaptırmanız gerekir.

  Gebelik testi doğruluk oranı kanda gebelik testinde yüzde 100’dür ve kanda hamilelik testinin yanılma payı yaptırdığınız test merkezinin kaliteli olması şartı ile sıfırdır. İdrarda gebelik testi doğruluk payı ise testin markasına ve testi uygulama zamanınıza bağlı olarak değişir. İdrarda hamilelik testi en doğru sonucu adet gecikmesinin 5. gününde ve sonrasında verir. Bu süreden sonra yapacağınız testin markasının da bir önemi kalmaz ve test yüzde 99 oranında doğru sonuç verir. Erken dönem hamilelik testi doğruluk oranı ise değişmektedir. Ancak testlerin büyük oranda yanlış çıktığı ile ilgili şikayet edilme oranı son derece yüksek.

  Hamilelik testi hataları arasında en sık rastlanılanı ise testi çok erken dönemde yapmaktadır. Erken dönem yapılan hamilelik testlerinin bir çoğundan hatalı sonuç alınır. Anne adayı testi erken yaptığı zaman idrarında bulunan hamilelik hormonu henüz yeteri seviyelere ulaşamadığı için test negatif çıkar. Ancak hamilelik gerçekleşmiştir. Bu nedenle anne adayı ilaç kullanımı, sigara kullanımı ve alkol kullanımı gibi bebeğinde gelişim bozukluklarına yol açabilecek zararlı maddeleri kullanmayı sürdürebilir. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Eğer gebelik şüphesi yaşıyorsanız ve ağır ilaçlar kullanıyorsanız idrarda hamilelik testi yerine hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunarak kanda hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Kanda hamilelik testi en kısa sürede en doğru sonucu veren test türüdür.

  Hamilelik testi kullanımı sırasında aç yada tok olmak fark etmez. İdrarda hamilelik testi yapılırken adet gecikmesi yaşanmadı ise dikkat edilmesi gereken tek konu hormonların en yüksek olduğu sabah idrarı ile testi yapmaktır. Ancak adet gecikmesi yaşandıysa zaten hormonlar test kitinin tespit edebileceği seviyelere ulaşmış demektir. Bu nedenle test istenilen bir saatte yapılabilir.

  Hamilelik testi adetten önce yapılır mı? hamilelik testi adetten önce yapılabilir. Özelilkle de kanda hamilelik testi yaptıracaksanız adet gecikmesini beklemenize hiç gerek yoktur. Kanda hamilelik testi gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden 2 – 3 gün geçtikten sonra bile hamile olup olmadığınızı belirleyebilir. Erken dönem hamilelik testleri de gebelik şüphesi yaşanan ilişkinin üzerinden 7 gün geçtikten sonra sonuç alabileceğinizi iddia eder. Ancak bu testler çok pahalı olmasına rağmen başarı oranı son derece düşüktür. Testi kullanan pek çok kişi testten hatalı sonuç aldığı için testi en az 2 kere tekrarlamak zorunda kaldığı yönünde şikayet edir. Normal idrarda gebelik testi için ise adet gecikmesi en doğru sonucu alabilmek için mutlaka beklenmelidir. Adet gecikmesinin üzerinden geçen her günde testin doğruluk oranı yükselir. Gebelik testi uygulamak için en doğru zaman adet gecikmesinin üzerinden geçen 5. gün ve sonraki günlerdir


   
 2. Belgin

  Belgin Guest

  Beyza Hanım sizi yeniden rahatsız etmek istemezdim. Ben Temmuz ayının sonuna doğru bir ilişkide bulundum ama dediğim gibi birleşmemiz toplasanız belki ancak 2-3 dakika ederdi çok kısa süren bir temastı. Sonra ben temmuzun sonunda adet oldum belki 27sinde ya da daha erken tam hatırlayamıyorum. Bugün 22 ağustos 5-6 gündür göğüslerim çok acıyor,acıması hiç geçmedi. Kasıklarımda ağrı var. Bilmiyorum ki hamile olma ihtimalim yüksek midir. Temmuz'da adetim biraz az geldi gibi geldi ama. Ama eğer hamile değilsem ağustosda olacağım adetim yaklaşmış olmalı. Yani temmuzda hamileyken kan gelmiş olsa şu anda idrar testinde pozitif sonuç çıkmalıydı değil mi. Kan testi şu anda yaptıramadığım için size bu kadar uzun yazdım,sizden başka kimseye danışamıyorum. Eğer cevap verirseniz çok sevineceğim. Verdiğim rahatsızlık için özür dilerim
   
 3. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Rica ederim..Adete yakın dönemde gögüslerde hassasiyet ,kasıklarda ağrı olur.Olasılıklara dayanarak yüzdelik cevap vermek istemiyorum.Beklenen adet tarihinizi bilmiyorsunuz.İmkanınız var ise kanda gebelik testi yapın içiniz rahat etsin.. sevgiler
   
 4. Belgin

  Belgin Guest

  Ben son zamanlarda hep ayın sonunda oldum. 29-30 tarihlerinde. Sadece temmuzda 27sinde oldum sanırım adetimde bir iki gün öne gelme oluyor genelde. Yani 27 ağustosta bekliyorum aslında adetimi,ya bir iki gün önce ya da bir iki gün sonra.
   
 5. Belgin

  Belgin Guest

  BeyzaHanım adet zamanınıda geldiğince yazdım. Adet belirtileri böyle bir haftaya yakın sürer mi. Fikriniz benim için önemli lütfen söyler misiniz
   
 6. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Adet belirtileri beslenmenizden,çevresel faktörlerden,stresten ötürü erken başlayabilir.Gebeliğe bağlamayın.Zira gebelik belirtileri gebeliğin 4 5 6 cı haftalarında başlar
   
 7. ebru nur

  ebru nur Guest

  beyza hanım merhabalar sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum adetimin bittiği gün ilişki yasadım, suan 1 ay oldu hala adet olmadım ama normalde de 1 haftaya kadar geciktiği oluyordu, çok sık idarara cıkmaya basladım tek belirti bu suanda. şüpheleneceğim baska bir durum yok ama adet dönemimin son günü oldugu için tedirginim,sizce hamile olabilir miyim ve evde test yapsam suan dogru yanıt alma olasılıgım nedir
   
 8. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
 9. seherrrrr

  seherrrrr Guest

 10. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  İki ayda test yapmadınmı;?Gebelik testi yap ve sonuca göre jinekoloğa görün
   
 11. İlke

  İlke Guest

  Ben iki haftadır adet görmüyorum sanki. Adet görüyor gibi bacaklarım ağrıyor ama birtürlü olmuyorum test de yaptım negatif çıktı sizce tekrar test yapsammı
   
 12. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Çubuk testler hatalı sonuç verebilir.Kanda da gebelik testi yapın..
   
 13. şanssız

  şanssız Guest

  merhaba ben 21 yaşındayım sevgilim ile arkadan yaptık boşalmadı ama yapalı 1 hafta oldu bu hafta içinde adet olmalıydım gecikti ve 2 gün akşam ları aynı saatlerde karnım ağrıyor sizce bu mümkünmü nolur olmasın
   
 14. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Bu tür ilişkide gebelik söz konusu olmaz .Gecikmeniz için jinekoloğa görünün
   
 15. merveasd

  merveasd Guest

  Iyi gunler biz sevgilim le 2hafta once anal **** yaptik ve gecen haftada bunu tekrarladik vajinama dogru meni biraz indi iki gundur karin ağrısı bas agrisi mide bulantı si var adetimede bir hafta kaldi sizce hamilemiyim ?
   
 16. gamzelimm

  gamzelimm Guest

  Merhaba ben 20 yasindayim adet
  Gunlerimi cok aklimda tutmam fakat gecen ay 4 yada 5inde olmus olmam lazım . Simdi aralik 5te oldum. Suan bile mide bulantısı (hatta kustum fakat birşeyler yiyemedigim icin su şeklinde geldi) kasik agrisi ve uyku problemi yaşıyorum sevgilimle yakinlasmamiz kasimin 18.de olmustu.. Hamile olma ihtimalim var mi ve test yapsam dogru sonuc alir miyim
   
 17. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.612
  Beğenilen Mesajları:
  635
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba adetinizi olmuşsunuz gebelik söz konusu değil.İçinizin rahat etmesi açısından test yapabilirsiniz
   
 18. Ayşee

  Ayşee New Member

  Kayıt:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba beyza hanım. erkek arkadaşımla ben 19 Ekim'de ilişki yaşadım ama ilk üç gün karnımda bir ağrı hissettim ancak kasım ayının 1-2si gibi normal adet gününde yani adetimi yaşadım ve normal ovulasyonda oldu Kasım ayının 30gibi yine adetim oldu. Şu bir haftadır sabah kalktığımda midem bulanıyor ama sadece sabahları oluyor bu acaba hamile olabilir miyim sizce teşekkürler şimdiden
   
 19. Ayşee

  Ayşee New Member

  Kayıt:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba beyza hanım. erkek arkadaşımla ben 19 Ekim'de ilişki yaşadım ama ilk üç gün karnımda bir ağrı hissettim ancak kasım ayının 1-2si gibi normal adet gününde yani adetimi yaşadım ve normal ovulasyonda oldu Kasım ayının 30gibi yine adetim oldu. Şu bir haftadır sabah kalktığımda midem bulanıyor ama sadece sabahları oluyor bu acaba hamile olabilir miyim sizce teşekkürler şimdiden
   
 20. Pelinnnpelin

  Pelinnnpelin Guest

  Merhabalar erkek ilişki yaşadık ama üzerinden iki ay geçti adetim düzenli ovulasyonda oldum ancak şu bir haftadır sabahları mide bulantılarım oluyor bazen gün içerisinde de oluyor kusacak gibi olmuyorum ama çok bulanıyor idrarımda normal çok sık çıkmıyorum hamile olma ihtimalim var mı teşekkürler şimdiden bilginiz için
   
Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evde Idrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  Evde Idrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  idrarla yapılan gebelik testi,idrardan gebelik testi nasıl yapılır,idrarla yapılan gebelik testi resimleri,hazır gebelik testleri doğru sonuç verirmi,gebelik testleri hakkında bilgiler Erkekten gelen sperm, kadındaki yumurta hücresini tüplerde döllemesiyle beraber büyük mucize gerçekleşir ve böylece gebelik başlamış olur. Döllenmiş yumurta 3-4 gün süren bir yolculuk sonunda rahime ulaşır ve...
 2. Evde Yapılan Hamilelik Testleri Yanlış Sonuç Verirmi?

  Evde Yapılan Hamilelik Testleri Yanlış Sonuç Verirmi?

  Her gebelik testinin kendine özgü özellikleri vardır ve uygulamalar farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple eczaneden alınan gebelik testleri mutlaka kullanma talimatına göre kullanılması gerekir. İdrarda gebelik testleri genelde sabah alınan ilk idrar örneğinde ve orta idrar akımında yapılmalıdır. Yani bir miktar idrarı boşalttıktan sonra gelen idrardan testin alınması uygundur. Test için idrar...
 3. Dna Testi Nerde Yapılır?

  Dna Testi Nerde Yapılır?

  Bu çocuk bana benzemiyor” Beyinlerini kemiren bu şüpheyle, Adli Tıp’a başvurup babalık testi yaptıranların sayısı çığ gibi büyüyor. Ankara Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne başvuran her 4 babadan biri gerçek baba değil. 2003 yılından beri babalık testi yapan A.Ü. Adli Tıp Bölümü’ne, bugüne kadar 2500 erkek aynı şüpheyle başvurdu. Sadece geçen yıl 450 başvuru olduğunu belirten yetkililer, 2008...
 4. Çatlatma Iğnesi Sonrası Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Çatlatma Iğnesi Sonrası Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Çocuk sahibi olmak isteyenlere bazı durumlarda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yumurta büyütme tedavisi uygulanan kadınlara yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesi ne işe yarar? Tüp Bebek Çatlatma ??nesiKısırlık (infertilite) tedavisi gören hastaların bazılarına uygulanan ilaçlardan birisidir. Yumurta oluşturmak ve yumurtayı (folikülü) büyütmek ilaçlar kullanılır. Bu...
 5. Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?

  Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?

  Dişlerimiz bakımı düzenli yapmamız gereken en önemli işlemlerden biridir.İnsan ağzında milyonlarca mikrop bulunur ve ağız bakımını yapmadığımız zaman bu sağlığımızı tehdit edebilir.Dişlerin günde en az 3 defa temizlenmesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Diş temzilği sağlığın dışında da estetik açısından önemlidir.Marketlerden temin ettiğimiz diş macunlarının içinde...
 6. Limon Ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  Limon Ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  Limonla Gebelik Testi şaşırtıcı şekilde doğru sonuç verebilmektedir. Karbonatla Gebelik Testi gibi bu yöntem de evde uygulanabilecek ilk ve doğal testlerden biridir. Kesin sonuç için gebelik test kitlerinden almalısınız. Gelişen teknoloji doğrultusunda üretilen gebelik testleri haricinde, evde uygulanabilen yöntemler ve doğal çözümler de günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır....

Sayfayı Paylaş