Hamile Kalınabilecek Günler Nasıl Hesaplanıyor ?

Konu, 'Yumurtlama Günü Hesaplama ( Ovulasyon )' kısmında hamilemiyimorg tarafından paylaşıldı.

?

Yumurtlama Günü Tespitini Biliyor musunuz ?

 1. Evet Biliyorum tabiki

  16,7%
 2. Hayır malesef nasıl yapılacağımı bilmiyorum

  83,3%
 1. hamilemiyimorg

  hamilemiyimorg Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajları:
  79
  Ödül Puanları:
  28
  Hamile kalınan günler ve hamile kalınabilecek günleri nasıl hesaplarım bu günler hangileridir ?

  Hamilelik sürecine başlamaya daha doğrusu anne olmaya karar verdikten sonraki en önemli hususlardan birtanesi de " Hamile kalınabilecek Günleri Hesaplamak"tır. Anne olmak isteyen her kadının hamile kalacağı muhtemel günleri mutlak suretle bilmesi gerekiyor.

  Biz kadınların hamile kalabilmesi için uygun günde yumurtanın oluşması ( ki biz buna yumurtlama yada ovulasyon diyoruz ) ve bu günde birliktelik gerekiyor. Yumurtalıklar tarafından atılan yumurtaların tüplerimiz tarafından tutularak sperm ile döllenmesi gerekmektedir.
  yumurtlama.jpg
  Uygun hamile kalınacak günleri nasıl hesaplıyoruz ?
  Bir kadının ortalama adet hali ( regl, mens ) 28 gün sürmektedir. Buna adet döngüsüde diyebiliriz. Adetinizin ilk başladığı gün ile son günü arasındaki döngüye adet döngüsü diyoruz. Bunu örneklerle size daha iyi açıklamak gerekir ise;

  1 Ocak 2013 tarihinde adeti başlayan bir kişinin ( eğer adet döngüsü 28 gün ise yani 28 günde bir regl oluyor ise ) Adet olduğu ilk tarih olan 01.01.2013 tarihine +14 gün eklenerek kişinin ortalama yumurtlama tarihi bulunur. Buda 1+14=15 Ocak 2013 olarak ortaya çıkmaktadır. Unutmayın hanımlar ilgili günde birlikte olduğunuzda tarihi yanlış bile hesaplasanız spermler 72 saat süre ile vücudunuzda canlı kalabilecektir.
  “Emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir .Buna göre 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

  Bu sayıların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve ikinci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaşır.

  Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek gözönünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.
   
 2. tugcemm

  tugcemm New Member

  Kayıt:
  18 Mart 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Zor bu bee hic bise anlayamadm:))
   
  Beyza bunu beğendi.
 3. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.115
  Beğenilen Mesajları:
  623
  Ödül Puanları:
  113

Sayfayı Paylaş