gebe

Hamile Kalmayı Düşünüyorum Ne Yapmalıyım?

Konu, 'Hamile Kalamayanlar için ( Tavsiyeler )' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

1. Beyza

Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Gebe kalmayı planlayan bir bayanın genel sağlık durumu son derece önemlidir. Mümkün olduğunca ideal yaşam koşulları istenir gebe adayları için. Düzenli çalışma ve dinlenme saatleri, uyku saatlerinin yeterli ve uygun koşullarda olması, sigara ve alkol tüketiminin olmaması ve yoğun sigara dumanı olan yerlerde zaman geçirilmemesi önemlidir.
    Sigara bilindiği gibi hemen tüm olumsuz etkilerini damar sistemi üzerinden göstermektedir. Bebeği anne ile ilişkilendiren , onun beslenmesini , oksijenlenmesini sağlayan ve atıklarını boşaltan sistem olan placentanın tamamen bir damar sistemi olduğu düşünüldüğünde sigaranın gebelik üzerindeki zararları açıkça görülmektedir. Doğurganlık çağında bir bayanın hiç sigara içmemesi ideal olmakla birlikte en azından gebeliğin fark edilmesi ile birlikte hemen sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sigara azaltmak çözüm değildir ve önerilmez. Gebe adayı bir bayanın bilinen hastalıklarının iyi kontrol altında olması çok önemlidir.

nasıl hamile kalınır.jpg

Toplumumuzda en sık rastlanan gebeliği komplike edebilecek hastalıklar arasında anemi( kansızlık) ,diabet(şeker hastalığı) , guatr, kalp romatizması ve doğuştan kalp kapak sorunları gelmektedir. Ayrıca enfeksiyon hastalıklarının bazıları da oluşacak gebelik için çok ciddi riskler oluşturur. Bunların başlıcaları kızamıkcık, suçiçeği, kabakulak, cytomegalovirus , herpesvirus, toxoplasma ve brucella enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar erken gebelik döneminde geçirildiğinde bebeğin sakat kalmasına yada gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olabilecek enfeksiyonlardır.

Normal koşullarda bir bayanın düzenli olarak yılda bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi ve temel sağlık taramalarının yapılması gerekmektedir. Bunların başında vajinal smear testi ve meme ultrasonografisi gelmektedir. Gebe kalmaya karar veren bir bayanın ise gebeliğin planlandığı tarihten yaklaşık 3 ay önce kapsamlı bir muayene olması ve bazı tetkiklerin yapılması gereklidir.

Hamile kalmayı düşünenlerin yapması gereken ilk şey, ideal kilolarına ulaşmak. Bunun için gerekiyorsa kilo alın, gerekiyorsa zayıflayın; ama bunu sağlıklı beslenme, ve yaşam tarzı ile yapmanız gerektiğini unutmayın. Gerekiyorsa bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

• Sizi düzenli olarak kontrol altında tutan Jinekoloğuzdan, bir kan tahlili yapmasını, ve hormonal değerlerinizi kontrol etmesini isteyin. Aksi halde, hormon dengesizliğinin adet düzensizliğine dahi neden olabileceğini unutmayıp, hamile kalmanıza dahi engel olabileceğini aklınızda bulundurun.

• Bir Jinekolog, ya da Dahiliye uzmanına yaptıracağınız kan tahlili ile, D, ve B12 vitamini, insülin, şeker, folik asit, ve demir değerlerinizi kontrol ettirin. Gerek görürse doktorunuz tarafından verilen takviyeleri kullanın. Folik asit zaten, hamile kalmayı düşünenlerin büyük çoğunluğunun kullanması gereken takviyelerdendir.

• Sağlığınız izin veriyorsa bir detoks programı uygulayıp, vücudunuzdaki zararlı maddelerden kurtulun.

• Hamile kalmayı düşünüyorsanız, içeriğinde Omega-3 yağ asitlerinin bulunduğu besinlerle beslenin. Örneğin balık, ceviz, keten tohumu… içeriğinde bolca Omega-3 bulundurmaktadır. Omega-3’ün, hamile kalma olasılığınızı arttıracağını unutmayın.

• Elinizden geldiğince az şeker tüketin. Çayı, kahveyi şekersiz için.

Hamile Kalmayı Düşünüyorum Ne Yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Siğara Hamile Kalmayı Engellermi?

Siğara Hamile Kalmayı Engellermi?

bu konu;siğara gebe kalmayı engellermi,siğara hamile kalmayı engellermi,siğara gebeliğe zararlımı hakkında bilgiler vermektedir Sigara embriyonun ana rahmine tutunma şansızı azaltıyor. Sigaranın zararları listesine bir yenisi daha eklendi. Zira sigaranın embriyonun ana rahmine tutunma şansızı azalttığı belirlendi. Sigara içindeki zararlı maddeler embriyon ile anne arasındaki hassas kimyasal...
  2. Hamile Kalmayı Engelleyen Faktörler

Hamile Kalmayı Engelleyen Faktörler

gebe kalmayı engelleyen faktörler,gebe kalmayı engelleyen durumlar,hamile kalmayı zorlaştıran durumlar,hamile kalmak için ne yapmalı,hamilelik öncesi ne yapmalı,hamile kalmak için yapılması gerekenler,gebelik hakkında bilgiler Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler Gebeliğe hazırlık dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenlerin öğrenilmesi ve gebelik öncesi yapılması gereken tahliller için gebe...
  3. Hamile Kalmayı Engelleyen Durumlar

Hamile Kalmayı Engelleyen Durumlar

neden hamile kalamıyorum,gebe kalamama nedenleri,gebeliği engelleyen durumlar,hamile kalamama sebepleri,gebe kalmada sıkıntı,kısırlık nedenleri hakkında bilgiler Kadınlar için doğurganlığı etkileyen pek çok faktör söz konusu. Bunların başında da yumurta kapasitesi , yumurta bozukluğu , endometriozis ve bunlara da etki eden diğer nedenler geliyor. Yumurta kapasitesi: Kadınlardaki...
  4. Polikistikover Hamile Kalmayı Zorlaştırırmı?

Polikistikover Hamile Kalmayı Zorlaştırırmı?

polikistikover nedir,polikistikover kısırlık yaparmı,polikistikover gebe kalamyı zorlaştırırmı,polikistikover tedavisi hakkında bilgiler polikistik over sendromu (PKOS veya PCOS) kronik (süreğen) olarak yumurtlama olmaması (kronik anovulasyon) ve bunun sonucunda görülen adet düzensizliği ya da adet görememe ile birlikte erkeklik hormonlarının yüksekliği (hiperandrogenism) ve bunun sonucunda...
  5. Hamile Kalamıyorum Hamile Kalmak Için Ne Yapmalıyım?

Hamile Kalamıyorum Hamile Kalmak Için Ne Yapmalıyım?

gebe kalamıyorum,gebe kalamama nedenleri,gebe kalmada sorun yaşama,hamile kalamıyorum,hamile kalmak için ne yapmalı hakında bilgiler Her kadın bir gün dünyaya bir bebek getirmek ve annelik duygusunu tatmak ister. Birçok kadın bu duyguya istediği anda sahip olup kolayca hamile kalabilirken maalesef bazı kadınlar istedikleri anda hamile kalamamaktadırlar. Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan...
  6. Gögüslerim Ağrıyor Sık Idrara Çıkıyorum Hamile Olabilirmiyim

Gögüslerim Ağrıyor Sık Idrara Çıkıyorum Hamile Olabilirmiyim

Sık sık wc ihtiyacim oluyor gogus uclarim aciyo ve adet gorucekmisim gibi agriyorlar gobegimin uzerine uyuyamiyorum hamile olabilirmiyim

Sayfayı Paylaş