gebe

Rahim Kalınlaşmasının Nedeni Nedir?

Konu, 'Erkek ve Kadın Kısırlığı' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.319
  Beğenilen Mesajları:
  628
  Ödül Puanları:
  113
  Bu konu,rahimde kalınlaşma nedir,rahim kalınlığının anlamı nedir,rahim kalınlaşması hakkında bilgiler vermektedir
  Çocuk sahibi olamamak birden fazla sebebe bağlı olabilir. Öncelikle sebebin ne olduğunu bulmak lazım. Fazla kilo hormonal dengeyi bozduğu için sebepler arasında yer alır iken tek başına bunu açıklamakta yetersiz kalabilir. Rahim duvarı kalınlaşması fazla kilonun da bir sonucu olan östrojen fazlalığı ile gerçekleşebilir. Bunu tam olarak öğrenebilmek için bir takım tahliller yaparak sebebin tam bulunması ve ona göre düzgün bir tedavi planın çizilmesi gereklidir.


  images.jpg

  RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI NEDİR NASIL ANLAŞILIR
  Rahim duvarı kalınlaşması bir kadın hastalığı çeşididir. Tıp dilinde endometrial hiperplazi denilen bir rahim hastalığıdır.Rahim duvarı kalınlaması olduğu, ilişkiden sonra beklenmedik bir şekilde kanama meydana geliyorsa rahim duvarında kalınlaşma var demektir. Rahimde bakteri nedeniyle yaralar oluşur ve sonrasında rahim duvarında kalınlaşma görülebilir. Bir jinekoloğa başvurulması gerekir.

  İlişki sonrası kanama şikayeti olduğunda jinekolojik muayenede rahim ağzı temiz görülse bile pap smear olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri tarama testi mutlaka yapılmalıdır.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür:

  * Ergenlik döneminin başlangıcında henüz yeni adet görmeye başlayanlarda,
  * Menopoza yakın dönemde adet dönemleri düzensizleşmeye başlayanlarda sık görülür. * Ayrıca aşırı kilo, obezite olanlarda,
  * Şeker hastalığı,
  * Sadece östrojen içeren doğum kontrol hapları kullananlarda,
  * Östrojen salgılayan yumurtalık tümörlerinde de görülür.

  Rahim Duvarı kalınlaşması Tedavi Yöntemleri:

  Tedavi kişinin bulunmuş olduğu yaşa göre belirlenir. Ergenlik döneminde olanlarda 6 ay boyunca kombine östrojen ve progesteron içeren haplar (doğum kontrol hapı ve benzeri ilaçlar) kullanılır, haplar bittikten 3 ay sonra rahim duvarı ultrasonografi ile değerlendirilir. Eğer rahim duvarı normale dönmüş ise sadece takip edilirken problem devam ediyor ise hasta yumurta salınımının olduğu bir adet görene kadar hormon tedavisi uygulanır.

  Eğer hasta doğurganlık çağında ise 3 ay süre ile kombine östrojen ve progesteron içeren haplar kullanılır, sorun devam ediyor ve hasta çocuk istiyor ise ovulasyon indüksiyonu denilen yumurtlamanın uyarılması yöntemi uygulanırken hasta çocuk istemiyorsa doğum kontrol hapı kullanılır.

  Menopoza girmek üzere olan kadınlarda ise eğer ilk yapılan örnekleme yani kürtaj sonucu riskli ise (kompleks hiperplazi, adenomatöz hiperplazi) rahim cerrahi olarak alınır. Eğer riski daha düşük grup ise (basit hiperplazi) hormonal tedavi yanında 3 ayda bir rahim duvarı örneklemesi ve ultrason ile değerlendirilmesi yapılır. Menopozda ki kadınlarda ise cerrahi operasyon için bir engel yok ise rahim ve iki taraftaki yumurtalıklar alınmalıdır.
   
 2. Hamilemiyim ORG

  Hamilemiyim Org Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   

Sayfayı Paylaş