gebe

Tüplerin Ve Kanalların Tıkalı Olması Hamile Kalmayı Engellermi?

Konu, 'Doğum Sonrası Sorunlarınız' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.305
  Beğenilen Mesajları:
  628
  Ödül Puanları:
  113
  Bu konu;tıkalı tüple hamile kalınırmı,tıkalı kanallarla hamile kalınırmı,tıkalı tüplerle gebe kalınırmı,tıkalı kanallar gebeliğe engelmidir,tıkalı tüpler yumurtlamayı engellermi hakkında bilgiler vermektedir
  tubal.jpg

  Rahim (uterus) her iki yanından uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri veya salpenks denir. Rahmin sağında ve solunda birer tane bulunur. Yumurtalıktan atılan yumurta tüp organının ucundaki fimbria denilen saçaklı yapılarla yakalanır ve rahim içerisine kadar ulaştırılır. Kadınlardaki kısırlık (infertilite) nedenlerinin yaklaşık üçte birini tüp tıkanıklıkları ile ilgili nedenler oluşturur. Tüplerde tıkanıklığa bağlı oluşan infertilite (kısırlık) nedeni tubal faktör olarak adlandırılır.

  Tüplerden birinin tıkalı (kapalı) olması:
  Eğer bu tüplerden birisi tıkalı (kapalı) ise o taraftaki yumurtalıkta oluşan yumurta hücresi (oosit) rahim içerisine ulaşamaz, sadece açık olan tüp tarafındaki yumurtalıktan atılan yumurta hücresi rahim içerisine ulaşabilir. Bu durumda çiftin kendiliğinden hamilelik elde etme şansı vardır ancak şans her iki tüpü açık olan kadınlara göre daha düşük olacaktır. Bu nedenle tüp bebek uygulanmadan normal tedavilerle gebelik denenebilir ama özellikle yaşı çok ileri hastalarda zaman kaybetmemek için direk tüp bebek de uygulanabilir.

  Her iki tüpün tıkalı olması:
  Her iki tüpün de tıkalı olduğu laparoskopi ile kesin belirlenmişse bu durumda kadının normal yollardan gebe kalması olanaksızdır.
  Tüplerin tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?
  Her iki tüpün de kapalı olduğundan emin olmak için laparoskopi (karın içerisine kamera ile bakılması ameliyatı) yapılması gerekir. Rahim filmi (HSG) bu konuda yanıltıcı olabilir çünkü rahim filminde kapalı görülen tüplerin bir kısmının aslında açık olduğu laparoskopide görülmektedir. Rahim filmi çekimi sırasında tüpler spazm (kasılma) nedeniyle kapalıymış gibi izlenebilir.

  Tüplerin kapalı olmasının nedenleri:
  - Daha önce pelvik enfeksiyon (PID) geçirmiş olmak (rahim ve etrafındaki organları içeren şiddetli enfeksiyon)
   
 2. Hamilemiyim ORG

  Hamilemiyim Org Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   

Sayfayı Paylaş