Gebelikte 14. hafta


Gebelikte 14. hafta Hamilelikte onüçücü hafta bebeğin görüntüsü ve sizdeki değişiklikler hakkında detaylı bilgiler.

Gebelikte 14. Haftada enerji bakımından beyin gelişimi oldukça iyidir. Bu hafta bebeğinizin beyni tam bir enerji ile çalışmaya başlar. Bebeğiniz artık düşünen ve hareketlerini bilinçli bir şekilde yapan bir varlıktır. Dokunduğu her yeri beyni kaydeder. Artık dudakların nerde olduğunu biliyor ve elini bilinçli olarak ağzına götürüp emmeye başlar. Bu ay sesleri artık tanımaya başlar hala net
duyamamaktadır. Fakat annesinin ve babasının aile fertlerinin seslerini işitmeye başlar.

Geçtiğimiz haftalarda değindiğimiz gibi bebek 26. Haftaya kadar net duyamaz. Duyduğu tüm sesleri bir uğultu şekline duyar. 14 haftalık gebelikte bebeğinizin diğer duyu organları da gelişmekte ve bebek kendini hissetmektedir. Boynu ise biraz daha uzadığı için artık bebeğiniz kafasını her iki tarafa da çevirebilmektedir. Avuçlarını açıp kapatmaya başlamış ve parmaklarını da hareket ettirmeye başlamıştır. Elleri ve ayaklarını aşağı yukarı hareket ettirir ve tekme atmayı da ihmal etmez. Bütün bu saydıklarımızı zorlanmadan yapabilirler.

Gebelikte 14. Haftada bu hafta bebeğin kalp atışlarını dışarıdan veya ultrasondan duyabilirsiniz. Henüz tekmelerini hissedemezsiniz. Hareketlerini hissettiğinizi sanıyorsunuz ama o hisler bebeğe değil maalesef sizin bağırsaklarınıza aittir. Hassas anne adayları biraz biraz hissettiklerini ısrarla söylerler.

Gebelikte 14. Haftada bebeğin ultrason görüntüleri nasıldır?

hamilelikte 14. hafta bebeğin görünümü

hamilelikte 14. hafta bebeğin görünümü

Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görüntüleri böyledir.

Bebeğiniz ne kadar da büyümüş ve tüm organları nasıl da belirginleşmiş değil mi?

Gebelikte 14 haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

14 haftalık gebelikte bebeğin boyu 10 cm dir. Kilosu ise baya artmış ve tam olarak 45 grama yükselmiştir. Bebek hızla gelişiyor ve her hafta iki katına yakın kilo alıyor.

Gebelikte 14. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayında olan değişiklikler çok olmasa da anne adayının duygusallığı artmıştır.
Mide bulantısı gitmiş yerini iştahı açılmış bir anne adayı almıştır. Anne adayının baş dönmeleri hala
devam etmekte olduğundan anne adayı hızlı hareket etmekten kaçınmalıdır. Eğilip doğrulurken dikkat
etmeli ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak hareketlerden uzak durmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 13. hafta başlıklı makalemizde hamilelikte bebeğin gürüntüsü 13 hafta ve hamilelikte onüçüncü hafta bebeğin görünümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Gebelikte 14. hafta 14 haftalık bebek görüntüsü,14 hafta gebelik görüntüsü,14 hafta ultrason görüntüleri,14 HAFTALIK BEBEĞİN GÖRÜNÜMÜ,14hafta gebelik kalp atışı ultrason,gebeliğin 14 haftası,kac yasiina kadar hamilelik iyidir, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Hamilelik döneminde hangi testler yapılmalıdır?” için 4 yorum

  1. zeyno diyor ki:

    hcg degerim 4198 hamilelik kac haftalık olur

  2. gülizar diyor ki:

    ilişkiden ne zaman sonra hamile olup olmadıqımı öqrenebilirim.?ilişkiden hemen sonra bulantı başlaması hamilelik belirtisi mi.?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte 13. hafta bebeğin görünümü
Gebelikte 13. hafta

Gebelikte 13. hafta Hamilelikte onüçüncü hafta bebeğin görüntüsü ve sizdeki gelişmeler hakkında bilgiler. Bu hafta bebeğin kalbi iyice hızlanmaya başlar....

Kapat