Gebelikte 25. Hafta


Gebelikte 25. Hafta Hamilelikte yirmibeşinci hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve sizin yaşayacağınız değişiklikler

25. haftada gebelik iyice zorlaşmaya başlar. Yorgunluk hissi artar. Gebeliğe bağlı olarak göz kuruluğu meydana gelir. Bunun için de yapay gözyaşı preparatları kullanabilirsiniz. Gözler artık ışığa daha duyarlı olacaktır.

Gebeliğin 25. haftasında hormonlar oldukça etkili olacaktır. Buna bağlı olarak akıntılar olabilir. Bu durumda pamuklu giysiler giyilmesi ve temizlik konusunda dikkat edilmesi önerilir. Bu akıntılar kokusuz, sarı renkte ve kaşıntı varsa doktora danışılmalıdır.

25 haftalık gebelikte rahim iyice büyüyecektir. Buda hamilede bel ve bacaklarda ağrılara yol açacaktır. Bunun için sıkça hareket edilmeli ılık bir duş alınmalı ve buzla tedavi uygulanmalıdır. Ağrıların artması gibi durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç alınabilir.

Gebelikte 25. Hafta da yapılması gereken önemli bir aşama var mıdır? Nelerdir?

Evet vardır. Bu dönemde kesinlikle 50 gram şeker yükleme testi yapılmalıdır. Bu evrede çıkan şeker kendini göstermez. Bu yüzden anne ve bebek sağlığı için şeker testi 24–28 haftaları arasında mutlaka yapılmalıdır. Aç veya tok karnına yapılan şeker yükleme testinden 1 saat sonraki şeker ölçümü 140 mg/dl altında olmalıdır.

25. haftada bebeğin durumu nasıldır?  Artık bebeğin kalp atışları duyulmaya başlanır. Anne bebeğe bir adım daha yakınlaşır. Bebeğin cinsiyet özellikleri iyice yerine oturur. Erkek bebekler de testisler erbezi torbasının içine yerleşir. Kız bebeklerde ise vajina oluşumu tamamlanır.

Omurga sistemi eklemler ve bağlar son şeklini alırlar.  Bebeğin tat duyusu gelişmeye başlar. Bebeğin hareket alanı daralmaya başlar. Derisi biraz daha kalınlaşır ancak hala şeffaftır. Artık uyuyup uyanmaya başlar.

Gebelikte 25. Haftada anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?   

Hamilelikte 25. hafta bebeğin görünümü

Hamilelikte 25. hafta bebeğin görünümü

25. hafta da bebeğin ultrason görüntüsü aynen böyledir. Ultrasonda artık bebeğinizin gülüşlerini bile yakalayabilirsiniz.

Gebelikte 25. Haftada bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bebeğin boyu 34 cm’e ulaşırken ağırlığı da 700 gramı bulur. Kalp atışları daha çok hissedilir. Anne adayının karnına kulağınızı dayarsanız duyabilecek kadar bebeğinizin atan kalbini duyabilirsiniz.

Gebeliğin 25. Haftasında anne adayında görülen değişiklikler nelerdir? 

Bu hafta itibari ile anne adayının nefesi daralmaya başlar. Artık çok yol yürüyemez ve nefesi tıkanır. Ancak bununla beraber karnı da çok büyümüştür.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 24. Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gebelikte 25. Hafta 25 haftalık gebelik,25 haftalık gebelikte yapılması gerekenler,25 hafta gebelik,25 haftalık ultrason görüntüsü,25haftalik hamilelikte oruc tutulur mu,25 haftalık bebek kaç gramdır,hamilelikte yirmibeşinci hafta,25haftalık gebelıkte rahımde kasıntı neden olur,25Haftalik gebelikte bebek kac gram olur,rahiimin 25 haftalıkken baskı aşağıya yapması normalm, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


“Hamilelik döneminde hangi testler yapılmalıdır?” için 4 yorum

  1. zeyno diyor ki:

    hcg degerim 4198 hamilelik kac haftalık olur

  2. gülizar diyor ki:

    ilişkiden ne zaman sonra hamile olup olmadıqımı öqrenebilirim.?ilişkiden hemen sonra bulantı başlaması hamilelik belirtisi mi.?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte 24. hafta bebeğin görüntüleri
Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. Hafta Hamilelikte yirmidördüncü hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve sizdeği değişimler hakkında detaylı bilgiler. 24 haftalık gebelikte kilo alımında...

Kapat