Gebelikte 39. Hafta


Gebelikte 39. hafta hamilelikte otuzdokuzuncu hafta bebeğin görüntüleri, sizdeki ve bebekteki değişimler değişiklikler hakkında detaylı bilgiler.

Gebelikte 39. haftada bebekte ne gibi değişiklikler olur?

Bebeğin beyin gelişimi tam hızıyla devam etmektedir. Artık doğmak için sabırsızlanmaktadır. Vücudunda depolanan yağ katmanı gün geçtikçe büyümektedir. Bu nedenle doğumun arkasından vücut ısısını kontrol edebilir.. Beyin gelişimi bebeğin doğumunu takip eden üç yıl devam eder.

Anne karnında pembemsi cilt rengi beyazlaşmaya başlar. Derinin alt kısmında ki yeni deri tabakaları gelişmeye devam eder. Kafası bu aşamada pelvise düşmüş olur.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

gebelikte 39. hafta bebeğin görüntüleri

gebelikte 39. hafta bebeğin görüntüleri

Bebeğin görüntüsü böyledir.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

Bu haftada bebeğin ağırlığı ortalama 3 – 3 buçuk kilo arasında değişim gösterebilir. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 – 52 cm kadar olur. Tabii bu ölçülerden daha yüksek ya da daha düşük ölçülerde doğan bebeklerde vardır. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu artık çok değişmez. Ancak beyin gelişimi son hızıyla devamlılığını sürdürür

Gebelikte 39. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Artık her an doğum gerçekleşebilir. Kasılmalar, amniyotik sıvının bulunduğu zarın kırılması ile suyun gelmesi, kan gelmesi gibi belirtiler doğumun yaklaştığı anlamına gelmektedir. Bu aşamada doğuma bir hafta kadar bir zaman kalmıştır ve anne adayı artık çok duygusaldır. 39. Haftaya kadar ortalama 11 – 15 kilo kadar alınması gerekir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık çok üst düzeydedir. Ancak doğum ile birlikte geçecektir. Doğuma kadar bol su içmek rahatlatmaktadır. Kasılmalar düzenli ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bebek artık pelvise baskı yaparak anneyi rahatsız eder. Pelvise uygulanan baskı ile adet sancılarına benzer ağrılar ve kramplar yaşanabilir. Doğum yaklaştıkça bağırsak kasları gevşeyerek ishale yol açabilir. İshal ile beraber mide bulantısı da oluşabilir. İshalin neden olacağı su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı tüketmek yararlı olur.

Son haftalar ile beraber sırt ağrıları daha dayanılmaz bir hal alır. Ağrılar sıcak su ile yapılan banyolar ile biraz da olsa hafifleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 38. Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gebelikte 39. Hafta 39 haftalık gebelikte bebek hareketleri,hamilelikte otuzdokuzuncu hafta,39 haftalık hamilelik,39 haftalık gebelikte kan gelmesi,39 hafta gebelik,39 haftalık gebelikte kasılmalar,39 yaş gebelik,39yaş ğebelik,gebelikte 39 hafta ultrason görüntüleri,38 hafta bebek ultrason görüntüleri, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


“Hamilelik döneminde hangi testler yapılmalıdır?” için 4 yorum

  1. zeyno diyor ki:

    hcg degerim 4198 hamilelik kac haftalık olur

  2. gülizar diyor ki:

    ilişkiden ne zaman sonra hamile olup olmadıqımı öqrenebilirim.?ilişkiden hemen sonra bulantı başlaması hamilelik belirtisi mi.?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 37. hafta bebeğin görüntüleri
Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta Hamilelikte otuzsekizinci hafta bebeğin görüntüsü görüntüleri, sizdeki ve bebekteki değişiklikler hakkında bilgiler. Büyüme evresi yavaşlar ve yağ...

Kapat