Gebelikte 39. Hafta

Gebelikte 39. hafta hamilelikte otuzdokuzuncu hafta bebeğin görüntüleri, sizdeki ve bebekteki değişimler değişiklikler hakkında detaylı bilgiler.

Gebelikte 39. haftada bebekte ne gibi değişiklikler olur?

Bebeğin beyin gelişimi tam hızıyla devam etmektedir. Artık doğmak için sabırsızlanmaktadır. Vücudunda depolanan yağ katmanı gün geçtikçe büyümektedir. Bu nedenle doğumun arkasından vücut ısısını kontrol edebilir.. Beyin gelişimi bebeğin doğumunu takip eden üç yıl devam eder.

Anne karnında pembemsi cilt rengi beyazlaşmaya başlar. Derinin alt kısmında ki yeni deri tabakaları gelişmeye devam eder. Kafası bu aşamada pelvise düşmüş olur.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

gebelikte 39. hafta bebeğin görüntüleri

gebelikte 39. hafta bebeğin görüntüleri

Bebeğin görüntüsü böyledir.

Gebelikte 39. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?   

Bu haftada bebeğin ağırlığı ortalama 3 – 3 buçuk kilo arasında değişim gösterebilir. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 – 52 cm kadar olur. Tabii bu ölçülerden daha yüksek ya da daha düşük ölçülerde doğan bebeklerde vardır. Vücut ağırlığı ve boy uzunluğu artık çok değişmez. Ancak beyin gelişimi son hızıyla devamlılığını sürdürür

Gebelikte 39. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Artık her an doğum gerçekleşebilir. Kasılmalar, amniyotik sıvının bulunduğu zarın kırılması ile suyun gelmesi, kan gelmesi gibi belirtiler doğumun yaklaştığı anlamına gelmektedir. Bu aşamada doğuma bir hafta kadar bir zaman kalmıştır ve anne adayı artık çok duygusaldır. 39. Haftaya kadar ortalama 11 – 15 kilo kadar alınması gerekir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık çok üst düzeydedir. Ancak doğum ile birlikte geçecektir. Doğuma kadar bol su içmek rahatlatmaktadır. Kasılmalar düzenli ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bebek artık pelvise baskı yaparak anneyi rahatsız eder. Pelvise uygulanan baskı ile adet sancılarına benzer ağrılar ve kramplar yaşanabilir. Doğum yaklaştıkça bağırsak kasları gevşeyerek ishale yol açabilir. İshal ile beraber mide bulantısı da oluşabilir. İshalin neden olacağı su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı tüketmek yararlı olur.

Son haftalar ile beraber sırt ağrıları daha dayanılmaz bir hal alır. Ağrılar sıcak su ile yapılan banyolar ile biraz da olsa hafifleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 38. Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gebelikte 39. Hafta gebelikte 39 uncu,39 hafta bebek gelişimi hamilelikte hafta gebelik otuz dokuzuncu anne karnında,hamileligin otuzdokuzuncu haftasi,hamileliğin 39 haftasında doğuranlar,gebelikte 39 hafta,gebelik tam 280 gun mu,39 haftalık hamile olanlar,39 haftalık gebeyim sancım olması için ne yapmam lazım,39 haftalık gebelikte ishal olmak,39 haftalık gebelikte doktor kontrolleri ne şekilde olur, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Gebelikte 38. Hafta” için 14 yorum

 1. osman diyor ki:

  MRB EŞİ,M 12 HAFTALIK GEBE DR.İKİLİ TEST İSTEDİ YAPTIDIM
  DOWN SENDROMU RİSKİ YÜKSEK OLDUĞUNU SÖYLEDİ NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN TEŞEKKÜRLER.RİSK 1.55 NT 3.5

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba ;İkili tarama testinin pozitif çıkması durumunda endişelenmeyin… Çünkü testi yaptıran her 30 gebenin birinde test pozitif sonuç vermektedir. Pozitif sonuç veren her 23 gebeden ise ancak birisi gerçekte down sendromlu bebek taşımaktadır.
   Yani, ikili test yalnızca bir tarama testidir ve sonuç yüksek çıksa (tarama- pozitif olsa) bile çok büyük olasılıkla bebeğiniz sağlıklıdır. Ancak bu durumda tanısal özelliği olan testlerin mutlaka yapılması önerilmektedir. ikili veya üçlü testlerin pozitif çıkması durumunda tanısal testler yapılmalıdır. Gebelikte tanısal (prenatal) testler arasında “koryon villus biyopsisi” ve amniyosentez işlemi bulunmaktadır.Başka bir doktora daha görünün.Gerekli bilgiler size verilecektir.Sevgiler

 2. fatma diyor ki:

  Ben şuan 38 haftalik hamileyim ve doktorum muane ettinde açılman var dedi ve kontrole gelmemi söyledi tekrar ve gittim de birszda daha açılma oldunu söyledi bunun herhangi zararı olabilirmi bana ve bebege ve dogum sancım ne zaman olur

 3. ayla diyor ki:

  37+1 haftalik hamileyim ikinci bebeğim. Doğum tarihi olarak 16ağustos görünüyor ama doktorum 1 ağustos ta bebeği alalım diyor ne yapmalıyım ilk bebegimi de iki hafta erken almıştı

 4. Hilal diyor ki:

  Ben 38+2 qunluk hamileyim .. Son 1 haftadir adet aqrisi qibi belim aqriyo ama hemn qeciyo qeceleri karnim cok sertlesiyo ilk hamileliqim olduqundan kasilmami deqilmi bilmiyrm ve bu yuzden cok korkuyrm .. Birde arada bir yurudukce bebek hareket ettikce vajinama bicak saplanir qibi ince ince ama cok rahatsiz etmeyen sizilar hissediyorum .. Bnlar doqumun habecrcisimidir cvplarinizi bkliyrm tskkrler :)

  • Beyza diyor ki:

   Normal doğum; 40. gebelik haftasını doldurmuş olan bir fetusun rahim dışına zarlar ve plasentası ile birlikte atılmasını ifade eder.
   İnsanda gebelik 280 gün sürmektedir ancak tüm gebeliklerin sadece % 5 kadarı beklenen günde sona erer. Gebe kadınların büyük bir kısmı ise beklenen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta kadar önce doğum eylemine girer.

   Anne adayının sancı olarak algıladığı düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması ile başlayan süreye de “Eylem” veya “Travay” adı verilir.
   Bir gebeliğin normal yoldan sonlanabilmesi üç ana faktöre bağlıdır. Bunlar; rahme bağlı, bebeğe bağlı ve annenin kemik çatısına bağlı faktörler olarak sınıflandırılabilir. Doktor takibinde olun

 5. Buse diyor ki:

  Ben 38 haftalık hamileym ve artık dogum yapmak istiyorum doktorumda son ana kadar beklememi söylüyor sizce beklemeli miyim

 6. vıjdan diyor ki:

  mrb hanımlar lutven bana yardımcı olun 3 mayısta dogum yapıcam kac haftalık hamıle olmus oluyorum doktorum 38 dıo ama ben hesapladıgımda 37 cıkıyo

 7. sarı şeker diyor ki:

  ben 38+4 gunluk hamlym .sancılarım 15 dk kada baznde 10 dkkada br gelıyor hastnye gttm cunku sıvı yapskan sumksu bı su damla seklnde gelıyo fakat nst te sancı gorulmedgını acklık olmadgını suyun normal oldgnu soluolar pekı pedıme geln o yapşkan sıvı sey ne olablr ve kasılmalarm cok sddetlı oldgu halde nasıl doğm sancı olmadgnı soluolar lutfen cvp vernz…..

  • Beyza diyor ki:

   Hayatım muayene olmuşsun doktorlar doğumun başlamadığını bir sorun olmadığını söylemiş..Gebeliğinizin son haftaları bu tür akıntılar olur.Ayrıca hangi doktorun kontrolündeyseniz irtibata geçin.Ne tür doğum yapacağınız hakkında bilgi vermesi gerekirdi???

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 37. hafta bebeğin görüntüleri
Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta Hamilelikte otuzsekizinci hafta bebeğin görüntüsü görüntüleri, sizdeki ve bebekteki değişiklikler hakkında bilgiler. Büyüme evresi yavaşlar ve yağ...

Kapat