Hamilelikte 4’lü test hakkında bilmeniz gerekenler ?

Hamilelikte 4 lü test nedir ne zaman nasıl yapılır ?

Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor. Araştırmacılar daha yüksek başarı oranlarına sahip testlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, “Bu konudaki en son yenilik çok kısa bir süre önce ileri sürülen dörtlü testtir.” Diyerek test hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

Dörtlü test nedir?

Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi Down Sendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir. Diğer iki test ve tüm tarama testleri gibi bebekte hastalık olup olmadığını değil sadece o hastalıkların o bebekte bulunma riskini belirler. Eğer risk kabul edilebilir sınırların üzerindeyse bu anne adaylarında ileri ve tanı koydurucu incelemelerin yapılması gündeme gelir.
Dörtlü test nedir?

Dörtlü test anne adayından kalınan kan örneğinde dört değişik maddenin düzeylerinin saptanması temeline dayanır. Bu maddelerin düzeyleri, annenin beklenen doğum tarihindeki yaşı, sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenler de göz önüne alınarak bilgisayar programları tarafından işlenir ve sonuçta bir risk belirlenir.

Dörtlü teste incelenen maddeler şunlardır:

beta-hCG
Alfa-feto protein (AFP)
Estriol (E3)
Dimerik inhibin-A (DIA)
Human chorionic gonadotropin (hCG) gebeliğin temel hormonudur. Hamileliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek değerine ulaştıktan sonra yavaş yavaş azalır
Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protiendir. Bebekten amniyon sıvısına oradan da anne adayını kanına geçer. Gebeliğin seyri sırasında anne adayının kanındaki düzeyi yavaş ama düzenli bir artış gösterir.
Estriol ise yine bebeğe ait bir doku olan plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur.
Bu maddelerin hepsi üçlü testte incelenen maddelerdir.
Dörtlü testte ise bunlara dimerik inhibin-A adı verilen bir madde daha eklenmiştir.

Dimerik inhibin-A nedir?

İnhibin kadınlarda overde erkeklerde ise testislerde üretilen bir tür hormondur. Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimi üzerinde rol oynar. İnhibinin inhibin-A ve inhibin-B olmak üzere 2 türü vardır. Erkeklerde sadece inhibin-B üretilirken kadınlarad hem inhibin-A hem de inhibin-B üretimi vardır.
Bunlara ek olarak hamile  kadınlarda plasentada inhibin-A üretilir ve bu anne adayının kan dolaşımına katılır.
Hamile kadınların kanındaki inhibin-A düzeyi ilk 10 hafta boyunca giderek artış gösterir ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır. Son trimester’a girildiğinde yeniden yükselmeye başlar ve miadda en yüksek düzeylerine ulaşır.
Yapılan araştırmalarda bebekte Down Sendromu olması durumunda kan inhibin-A düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yükseklik nedeni ile inhibin-A düzeylerinin Down sendromu için tarama testi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ancak tek başına değerlendirildiğinde inhibin-A Down Sendromlu olguların sadece %41’ini tanıyabilmektedir. Bu nedenle değişik maddeler ile bir arada değerlendirilmeleri yapılmış ve en yüksek duyarlılığın diğer üç madde ile bir arada değerlendirildiğinde elde edildiği bulunmuştur.
DIA ve diğer maddelerin anneye ait bazı özelliklerden etkilenip etkilenmediği son derece önemlidir. Yapılan artaştırmalarda anne yaşının DIA düzeylerini etkilemediği buna karşılık vücut ağrılığının ters orantılı olarak etkilediği bulunmuştur. Benzer şekilde değişik ırklar arasında hCG düzeyleri de farklılık göstermektedir. İnsüline bağlı şeker hastalığı olanlarda da AFP düzeyleri etkilenmektedir.

Dörtlü test ne zaman yapılır?

DIA düzeyleri gebeliğin ikinci trimesterında nispeten sabit olmakla birlikte diğer parametreler değişmektedir. Bu nedenle dörtlü test için ideal zaman hamileliğin 16-18. haftalarıdır.

Pozitif test nedir?

Dörtlü testte Down sendromu, nöral tüp defekti ya da Trizomi 18 açısından riskin kabul edilen normal sınırın üzerinde çıkması durumunda pozitif testten söz edilir. Pozitif test bebekte kesin hastalık varlığını göstermezken negatif test de sağlıklı ve sağlam bir bebeğin garantisini vermez.
Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

Bir tarama testi olan dörtlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığını kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.
İkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

Dörtlü testin güvenilirliği ne kadardır?

Dörtlü testin güvenilirliğinin üçlü teste göre daha yüksek olduğu ileri sürülmektedir. Mart 2003’de The Lancet dergisinde yayınlanan bu konu ile ilgili en geniş çalışmada 50 bine yakın kadında dörtlü test uygulanmış ve %81 oranında başarılı olduğu ileri sürülmüştür. Yirmi üç bin kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise %85’lik başarı bildirilmiştir.
Dörtlü test çok yeni bir test olduğundan yaygın şekilde kullanıma girmesi ve güvenilirliğinin daha gerçekçi hesaplanması için daha fazla çalışmaya gerek vardır.

Bir önceki yazımız olan Progesteron hormonu testi, progesteron testi değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte 4'lü test hakkında bilmeniz gerekenler ? 4lü test ne zaman yapılır,4 lü test ne zaman yapılır,4 lü tarama testi ne zaman yapılır,4lu test,4 lü test nedir,4lu tarama,4lu tarama testi nasil yapilir,4LÜ TARAMA TESTİ,4lu tarama testinde cinsiyet belli olurmu,gebelikte 4lu tarama testi, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Hamilelik testi doğruluk oranları hakkında bilmeniz gerekenler” için 167 yorum

 1. oznur diyor ki:

  mrb ben gecen ayın 21 adet oldm.ara adetım bıttıkten ıkı gun sonra esımle korunmasız beraber olduk daha once kondomla korunuyorduk bebek yapmaya kararverdık.dahasonra cesıtlı günlerde bır kac kez daha beraberolduk adetıme bır hafta kala kan testı verdım sonuç su sekilde bılgılendırırsenz sevınırım. beta hcg<5 mlu/ml 0-50 gebelik soz konusu olabılırmı daha sonra tekrar yaptrmama gerek varmı

  • Beyza diyor ki:

   Değer gebelik lehine değil + Gecikme olmadan test yapmayın en az 3 günlük bir gecikme olması lazım

 2. aslı diyor ki:

  ilişkinin üzerinden 3 haftadan fazla zaman geçti 2 gün önce kanamam oldu ama çoğunlukla kahve akıntı şeklindeydi bugün test yaptırdım ve sonuç 0.26 bu durumda gebelik söz konusu olamaz değil mi?

 3. sema diyor ki:

  mrb 3 aylık evliyim adetimin başladığı tarih 13 kasım 2014 ve 5 gün adetim gecikti ve bulgular şu yönde mide bulantım hafif sabahları oluyo ve çok uyuyorum artı kasıklarım adet olacakmıs gibi sert ve ağrıyo adet olacakmış gibi ağrım var ama kanamam yok hamilemiyim sizce? ğöğüslerimde felaket durumda şiş ve acıyor dün test yaptım aç karnına negatif çıktı :( inşallah kan testimde pozitif çıkar.

 4. FATMA diyor ki:

  Ben 25 eylulde adet oldum artik olmadim birbucuk aydir evde test yaptim yoktu

 5. elif diyor ki:

  Mrb Beyza hanım ben 45 günde bir adet oluyorum nişanlımla olan ilişkimizden on beş gün sonra yine 45 günüm doldu ve normal adet şeklinde 4 gün oldum ama üst görmüş olmaktan korktum son adetimin üstünden bir ay geçti tarlusal kullanırken test yaptım negatif çıktı sizce doğrumudur şimdiden tşkrlr

 6. rukiye diyor ki:

  meraba ben adetimin uzerinden onbes gun gecti test yaptim pozitif cikti tekrar bi test daha yaptigimda negatif cikti sizce sonuc ne olabilir … simdiden tesekkurler cevabiniz için

 7. yarenn diyor ki:

  merhaba beyza hanım. ben 5 aralıkta bebegimin kalp atısları olmdıgı için kürtaj oldum ve kürtajdan birgün önce kan testinde beta hcg 1000 cıkmıstı. kürtajdan bu yana 49 gün gecti ve hiç adet olmadım ve test yaptım sürekli tek cizgi cıkıyor doktora gittik ve ultrasnda da birsey gözükmüyor. kan testinde beta hcg 28 cıktı gebelik var gözüküyor. doktor hcg degerin belki yeni yeni düşüyor olabilir dedi sizce hamilemiyim yoksa beta hcg yeni düşüyor. ayrıca korunuyorduk.

 8. melek zorlu diyor ki:

  kolay gelsın ben gecıkmem olmadan test yapdım ilişkiden 8 gun oldu test sonucu dogru cıkarır mı eczaneden aldımız

 9. buse diyor ki:

  hamilelik testi yaptım çizgilerden biri belirgin diğeri biraz silik çıktı sizce hamilemiyim arkadaşlar

  • Beyza diyor ki:

   İkinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul edilir.Tabi test bozuk değilse emin olmak için kanda gebelik testi yaptırın

 10. buse diyor ki:

  biraz önce hamilelik testi yaptım evde kendim çizginin biri belirgin diğeri ise hafif bir çizgi çıktı sizce hamilemiyim arkadaşlar

 11. Ecem diyor ki:

  Merhaba.. 10aydır yazz 24+4 kullanıyorum genelde beyaz hapların 3.sünde regl oluyordum beyaz haplar korumaz demişlerdi buay ertesi gün hapı aldım ertesi gün regl günümdü üzerinden 10gün geçti ve hala olmadım:( ama hapımada devam ediyorum gebelik testi yaptım negatif ama ben çok rahatsızım psikolojim altüst 1,5yaşında oğlum var 2.bebeğe hiç hazır değilim tatilde olduğum için bir uzmana gözükemiyorum cevaplarsanız sevinirim..:(

  • Beyza diyor ki:

   Canım niye kendi kafana göre ertesi gün hapı alıyorsun? Döngünü bozarsın.Gecikmen bu yüzden gebelikle alakalı değil.Mutlaka bir uzamana görün

 12. evrim diyor ki:

  merhaba benim adetim normalde her ay 3-4 gün geri atar, geçen ay 5inde regl oldum ve biz eşimle adetime çok kısa süre kala(hatta adet olmam gereken süre içinde dahi olabilir) yani bu ayın 4ünde ilişkiye girdik ben şüphelenip dün gebelik testi yaptım negatif çıktı fakat tam emin olamıyorum yinede, şu anda çocuğa hazır değiliz aydınlatırsanız çok sevinirim.. Bu arada şunuda belirtmek isterimki eşimle geri çekme yöntemiyle korunuyoruz ve eşim kendine çok güveniyo kesinlikle olmaz merak etme diyo ama benim kafamdaki soru işaretini tamamlamıyo bu. şimdiden teşekkür ederim..

 13. kumsal diyor ki:

  merhaba ben bugün gebelik testi yaptım 2 çizgi çıktı sevindim fakat sonra evden çıkmadan hazırlandım yaptığım teste tekrar bakmak istedim çöpten aldım 2. çizgi silinmiş negatif çizgisi duruyordu şimdi negatifmi pozitifmi anlamadım

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba ; yaptığınız testin kullanma kılavuzunda ne kadar beklemesi gerektiği yazıyor zaman aşımına uğrayan testler değerlendirilmemelidir.Siz tedbiren yinede kanda gebelik testi yapın…

 14. gunessss diyor ki:

  Merhaba sevgilimle ilişkiye girdk fakat prezervtif yoktu dışarı boşaldı ama ben genede çok korkuyorm bugün adet olmam lazmdı olmadım test yaptım negatif cıktı lütfn yardmcı oluunn

  • Beyza diyor ki:

   Korunmasız her ilişki gebelik riski oluşturur.Yarında adetinizi oklmazsanız kanda gebelik testi yapın

 15. ayse diyor ki:

  beyza hanim testi yaptirdim sonuc 1.4 hamile degilim emzirdigim icin gecikme oluyor muş teşekkür ederım

 16. QERENFIL ALIWOVA diyor ki:

  merhaba ben 11 avqusta adet gordum her ayda 3 gun qabaqa atiram bu gun vaxtimdi ama olmadim kan testi yaptirsam cikarmi?hamile olub olmadigim?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba yarın kanda gebelik testi yaptır

   • QERENFIL ALIWOVA diyor ki:

    ben artiq 9 aydir aneyim.hic cocuq duwunmurduk bilmeden oldu.kurtaj eletirmekdende qorxuram gunahindan.hala 4 haftalik bunu yapmaq gunahdirmi?rica ederim ban bu konuda yardim edin.ne deceyimi bilmirem.

    • Beyza diyor ki:

     Canım bu tür soruları yanıtlamıyorum.Ama keyfi bebek aldırmak günahtır

     • QERENFIL ALIWOVA diyor ki:

      heyif.ama cox pisem qerarsizam.gunahdan qorxuram ama hamilelikdende yeniden eyni eziyetleri cekmekdende qorxuram.gucum sebrim yoxdu.birincide cox ezyet cekdim .hec bu qeder heyacanli qerarsiz olmamiwdim ele bil ureyim yerinden cixacaq.bilmirem allah ozu komek olsu.yenede cox sagol.

 17. QERENFIL ALIWOVA diyor ki:

  BEN HAMILELIK TESTI YAPTIM HAFIF GOLGE DUWDU BU HAMILEYIMI DEMEKDIR?

  • Beyza diyor ki:

   İkinci çizginin silik çıkması gebelik olarak kabul edilir.Emin olmak için Kanda gebelik testi yapın

 18. selen diyor ki:

  ben 1 temmuzda adet olmuştum 5 temmuzda ilişki sonrası ertesi gün hapı içtim normalde adetim çok düzenli her ay 3 gün önce gelmesine rağmen şuanda 5 ağustos adet olmadım 2 gün önce çok hafif pembe kanda geldi ve sonrası hiç bir şey yok gebelik testi yaptım negatif çıktı sizce ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

 19. Eliff diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben nişanlımla sürtünme yoluyla ilşkiye girdim fakat içime boşalma durumu olmadı zevk suyuylada hamhamile kalındığını ógrndim ve çok korktugum için eczanedn test aldım adetimin 4.gunu test yaptım ve negatif çıktı bi sonraki adetim 3gun erken oldu ve yine adetimn 4.gunu ayni şeyleri yaşadık şimdi adet günüme 14 gün var ve ben yine çok korkuyorum sizce hamilemiyim simdi test yapsam nekadar dogru olur evli olmadgm için kan testide yapamıyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen :(

  • Beyza diyor ki:

   Madem korkuyorsun aynı hatayı neden 2 kez yapıyorsun?Hadi yaptın neden korunmuyorsun? Testi şimdi yapma gecikme yaşarsan yap..

   • Eliff diyor ki:

    evet beyza hanım ne deseniz haklısınız gerçekten hatamı farkndayım birdaha asla ben adetme yine9gun kala test yaptm sonuçgene negatif çıktı sizce budurumda gercktn hamile olabilirmiyim kasıklarımda agrılar ve sarı akıntım oluyor bi önceki adetimin 3gun önce olmasi beni gerckten korktu ama gerçekten çok pismanijm ve çok utanyrm ltfn bi açklama yapn gunlerdn uyuyamyrm bunun vebaliyle :(

 20. hülya diyor ki:

  mrb beyza hanım ben 19 haziranda adet oldum belirtiler olunca kanda beta hcg değerine baktırdım 6.54 çıktı 2 gün sonra tekrar yaptırdım 12 çıktı ultrasonda da endometrium da kalınlaşma var dedi doktor ama bugün adet oldum niye böyle oldu çok merak ediyorum acaba gerçekten hamile miyim

 21. derya diyor ki:

  merhaba,

  ayin 15. aybasim gelmesi gerekliydi ve bugün ayin 18. hala gelmedi. 17. test yaptim ve negativ cikti. bana yardimci olurmusunuz ne yapmam lazim bu durumda?

 22. laleeeeeeeeeeeeeee diyor ki:

  selam ben test yapdırdım 236.84 <5 hamılemıyım??

 23. Esin diyor ki:

  merhaba arkadaşlar benim adetim 3 hafta gecikti, gebelik belirtileri yaşıyorum sık idrara çıkma, kasılarda karında ağrı, bağ ağrısı falan var , bunun üstüne bi test aldım eczaneden uyguladım ama sonuç negatif çıktı. acaba hamile olma olasılığım var mı?

 24. edaaa diyor ki:

  cok tsk ederım bugun test yapıp sonucu paylasıcam sızınle

 25. edaaa diyor ki:

  her ay 5 gun erkn olurdum su an 4 gunum gectı test yapsammı acaba ama hıc bır hamılleık belırtısı yok cvpınız ıcın sımdıden tsekku edeırm

 26. gülcan diyor ki:

  ben mayısın 22 de adet oldum ama şimdi temmuzun 2 si hala adet olmadım dün test yaptım ama negatif çıktı bu testlerin doğruluk payı ne kadar ne yapmam gerekiyor

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 6. ay
Hamilelikte 6. hafta bebek gelişimi ve tüketilecek gıdalar değişimler nelerdir ?

Hamilelikte 6. hafta beslenme - Bebeğin durumu Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişimi nasıl olur ? Şimdi bebeğinizin durumu ve sizdeki...

Kapat