Hamilelikte 4’lü test hakkında bilmeniz gerekenler ?


Hamilelikte 4 lü test nedir ne zaman nasıl yapılır ?

Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor. Araştırmacılar daha yüksek başarı oranlarına sahip testlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, “Bu konudaki en son yenilik çok kısa bir süre önce ileri sürülen dörtlü testtir.” Diyerek test hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

Dörtlü test nedir?

Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi Down Sendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir. Diğer iki test ve tüm tarama testleri gibi bebekte hastalık olup olmadığını değil sadece o hastalıkların o bebekte bulunma riskini belirler. Eğer risk kabul edilebilir sınırların üzerindeyse bu anne adaylarında ileri ve tanı koydurucu incelemelerin yapılması gündeme gelir.
Dörtlü test nedir?

Dörtlü test anne adayından kalınan kan örneğinde dört değişik maddenin düzeylerinin saptanması temeline dayanır. Bu maddelerin düzeyleri, annenin beklenen doğum tarihindeki yaşı, sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenler de göz önüne alınarak bilgisayar programları tarafından işlenir ve sonuçta bir risk belirlenir.

Dörtlü teste incelenen maddeler şunlardır:

beta-hCG
Alfa-feto protein (AFP)
Estriol (E3)
Dimerik inhibin-A (DIA)
Human chorionic gonadotropin (hCG) gebeliğin temel hormonudur. Hamileliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek değerine ulaştıktan sonra yavaş yavaş azalır
Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protiendir. Bebekten amniyon sıvısına oradan da anne adayını kanına geçer. Gebeliğin seyri sırasında anne adayının kanındaki düzeyi yavaş ama düzenli bir artış gösterir.
Estriol ise yine bebeğe ait bir doku olan plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur.
Bu maddelerin hepsi üçlü testte incelenen maddelerdir.
Dörtlü testte ise bunlara dimerik inhibin-A adı verilen bir madde daha eklenmiştir.

Dimerik inhibin-A nedir?

İnhibin kadınlarda overde erkeklerde ise testislerde üretilen bir tür hormondur. Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimi üzerinde rol oynar. İnhibinin inhibin-A ve inhibin-B olmak üzere 2 türü vardır. Erkeklerde sadece inhibin-B üretilirken kadınlarad hem inhibin-A hem de inhibin-B üretimi vardır.
Bunlara ek olarak hamile  kadınlarda plasentada inhibin-A üretilir ve bu anne adayının kan dolaşımına katılır.
Hamile kadınların kanındaki inhibin-A düzeyi ilk 10 hafta boyunca giderek artış gösterir ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır. Son trimester’a girildiğinde yeniden yükselmeye başlar ve miadda en yüksek düzeylerine ulaşır.
Yapılan araştırmalarda bebekte Down Sendromu olması durumunda kan inhibin-A düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yükseklik nedeni ile inhibin-A düzeylerinin Down sendromu için tarama testi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ancak tek başına değerlendirildiğinde inhibin-A Down Sendromlu olguların sadece %41’ini tanıyabilmektedir. Bu nedenle değişik maddeler ile bir arada değerlendirilmeleri yapılmış ve en yüksek duyarlılığın diğer üç madde ile bir arada değerlendirildiğinde elde edildiği bulunmuştur.
DIA ve diğer maddelerin anneye ait bazı özelliklerden etkilenip etkilenmediği son derece önemlidir. Yapılan artaştırmalarda anne yaşının DIA düzeylerini etkilemediği buna karşılık vücut ağrılığının ters orantılı olarak etkilediği bulunmuştur. Benzer şekilde değişik ırklar arasında hCG düzeyleri de farklılık göstermektedir. İnsüline bağlı şeker hastalığı olanlarda da AFP düzeyleri etkilenmektedir.

Dörtlü test ne zaman yapılır?

DIA düzeyleri gebeliğin ikinci trimesterında nispeten sabit olmakla birlikte diğer parametreler değişmektedir. Bu nedenle dörtlü test için ideal zaman hamileliğin 16-18. haftalarıdır.

Pozitif test nedir?

Dörtlü testte Down sendromu, nöral tüp defekti ya da Trizomi 18 açısından riskin kabul edilen normal sınırın üzerinde çıkması durumunda pozitif testten söz edilir. Pozitif test bebekte kesin hastalık varlığını göstermezken negatif test de sağlıklı ve sağlam bir bebeğin garantisini vermez.
Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

Bir tarama testi olan dörtlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığını kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.
İkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

Dörtlü testin güvenilirliği ne kadardır?

Dörtlü testin güvenilirliğinin üçlü teste göre daha yüksek olduğu ileri sürülmektedir. Mart 2003’de The Lancet dergisinde yayınlanan bu konu ile ilgili en geniş çalışmada 50 bine yakın kadında dörtlü test uygulanmış ve %81 oranında başarılı olduğu ileri sürülmüştür. Yirmi üç bin kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise %85’lik başarı bildirilmiştir.
Dörtlü test çok yeni bir test olduğundan yaygın şekilde kullanıma girmesi ve güvenilirliğinin daha gerçekçi hesaplanması için daha fazla çalışmaya gerek vardır.

Bir önceki yazımız olan Progesteron hormonu testi, progesteron testi değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte 4'lü test hakkında bilmeniz gerekenler ? 4 lü tarama testi,4lu tarama testi,4 lü test,4 lü test nedir,4lu tarama testi nedir,dörtlü tarama testinde cinsiyet belli olurmu,4 lü tarama testi ne zaman yapılır,gebelikte 4 lü test ne zaman yapılır,hamilelikte 4 lü test ne zaman yapılır,4 lü test ne zaman yapılır, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


“HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir?” için 130 yorum

 1. melek diyor ki:

  slm hocam

 2. Hacer diyor ki:

  Hocam 11 gün yaptırdığım beta hcg değerim 42,9 çıktı acaba hamilemiyim

 3. BETÜL diyor ki:

  PROGESTERON DEĞERİM 8,37 ÇIKTI BU ÇOK KÖTÜ BİR SONUÇ MUDUR

 4. Keriman bozkurt diyor ki:

  Merhaba,kanda hcg testi yaptırdım,sonuç 5 referans Değeri 0-5 bilgi verebilirmisiniz acaba hamilelik olabilirim.tşk.ederim

 5. burcu diyor ki:

  gebelik kesesi aşağıdaymış düşükmü olur öleyse

 6. burcu diyor ki:

  beta hcg sonucum transferin 15.günü 1300 çıktı ultroson baktırmaya gittik doktor istediğim yerde değil dedi biraz aşagıda dedi başkada bişey demedi acaba aşagıda olması kötümü düşük anlamınamı geliyor

 7. Lutfiye diyor ki:

  Benim beta hcg 3306 iki gün sonra olcultuk 2900 dusmus normel mi acapa

 8. Merve diyor ki:

  Iyi günler en son 12mayısta adet oldum 17 haziranda Beta hcg 9.4 çıktı bugün gene yaptırdım 4 düşmüş neden olmuş olabilir

 9. Merve diyor ki:

  Merhabalar 12 Mayıs’ta en son adet olmuştum 17haziranda Beta hcg 9.4 çıktı bugün yaptırdım 4 düşmüş bu neden olabilir

 10. burcu diyor ki:

  transferin 5.günü beta hcg 5 çıktı 7.günü 2 çıktı 10.GÜNÜ 69,95 ÇIKTI SİZCE BU DEĞERLER HAMİLE OLMAM İÇİN İİYİ HAMİLE OLABİLİRMİYİM

 11. burcu diyor ki:

  transferin 5.günü beta hcg 5 çıktı 7.günü 2 çıktı çokmu erken baktım erken baktıysamda neden düştü hamile olmam mümkün değilmi bu sonuca göre yükselirmi:(

 12. ayse diyor ki:

  Adetim 12 gün gecikti 11.gun hcg degerim 60,81 çıktı geç döllenme olabilir mi

 13. FATMAA diyor ki:

  merhaba beyza hn
  gecen ayın 14.ılk adet günümde ve ara ara aldığım gebelik koruyucu hapları ıcmeyı bırakılı tam bır ay oldu .yalnız son 10 gundur göğsümde aşırı agrı sızıntı var hesaba gore bu ay hazıran 14.de adet olmam lazım ama bebekte ıstıyoruz allah nasıp ederse ıkıncı olucak ama hapları hemen brkır bırkmaz hamıle kalınırmı ve aşırı yorgunluk ve uykuya meıllmde var bu ara .test ıcın ılla 1 hafta dahamı beklıyım mı

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba gebelik planı öncesi jinekolojik muayeneden geçmenizi öneriyorum + belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz gecikmeniz olursa test yapın + kontrol haplarını bıraktıktan sonra bir problem yok ise ilk 3 ay içinde hamile kalınabilir

 14. büşra diyor ki:

  beta-hCG 29741,7 kaç haftalık hamileyim.Lütfen yardımcı olurmusunuz

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 6. ay
Hamilelikte 6. hafta bebek gelişimi ve tüketilecek gıdalar değişimler nelerdir ?

Hamilelikte 6. hafta beslenme - Bebeğin durumu Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişimi nasıl olur ? Şimdi bebeğinizin durumu ve sizdeki...

Kapat