Hamilelikte 4’lü test hakkında bilmeniz gerekenler ?

Hamilelikte 4 lü test nedir ne zaman nasıl yapılır ?

Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor. Araştırmacılar daha yüksek başarı oranlarına sahip testlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, “Bu konudaki en son yenilik çok kısa bir süre önce ileri sürülen dörtlü testtir.” Diyerek test hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

Dörtlü test nedir?

Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi Down Sendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir. Diğer iki test ve tüm tarama testleri gibi bebekte hastalık olup olmadığını değil sadece o hastalıkların o bebekte bulunma riskini belirler. Eğer risk kabul edilebilir sınırların üzerindeyse bu anne adaylarında ileri ve tanı koydurucu incelemelerin yapılması gündeme gelir.
Dörtlü test nedir?

Dörtlü test anne adayından kalınan kan örneğinde dört değişik maddenin düzeylerinin saptanması temeline dayanır. Bu maddelerin düzeyleri, annenin beklenen doğum tarihindeki yaşı, sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenler de göz önüne alınarak bilgisayar programları tarafından işlenir ve sonuçta bir risk belirlenir.

Dörtlü teste incelenen maddeler şunlardır:

beta-hCG
Alfa-feto protein (AFP)
Estriol (E3)
Dimerik inhibin-A (DIA)
Human chorionic gonadotropin (hCG) gebeliğin temel hormonudur. Hamileliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek değerine ulaştıktan sonra yavaş yavaş azalır
Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protiendir. Bebekten amniyon sıvısına oradan da anne adayını kanına geçer. Gebeliğin seyri sırasında anne adayının kanındaki düzeyi yavaş ama düzenli bir artış gösterir.
Estriol ise yine bebeğe ait bir doku olan plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur.
Bu maddelerin hepsi üçlü testte incelenen maddelerdir.
Dörtlü testte ise bunlara dimerik inhibin-A adı verilen bir madde daha eklenmiştir.

Dimerik inhibin-A nedir?

İnhibin kadınlarda overde erkeklerde ise testislerde üretilen bir tür hormondur. Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimi üzerinde rol oynar. İnhibinin inhibin-A ve inhibin-B olmak üzere 2 türü vardır. Erkeklerde sadece inhibin-B üretilirken kadınlarad hem inhibin-A hem de inhibin-B üretimi vardır.
Bunlara ek olarak hamile  kadınlarda plasentada inhibin-A üretilir ve bu anne adayının kan dolaşımına katılır.
Hamile kadınların kanındaki inhibin-A düzeyi ilk 10 hafta boyunca giderek artış gösterir ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır. Son trimester’a girildiğinde yeniden yükselmeye başlar ve miadda en yüksek düzeylerine ulaşır.
Yapılan araştırmalarda bebekte Down Sendromu olması durumunda kan inhibin-A düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yükseklik nedeni ile inhibin-A düzeylerinin Down sendromu için tarama testi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ancak tek başına değerlendirildiğinde inhibin-A Down Sendromlu olguların sadece %41’ini tanıyabilmektedir. Bu nedenle değişik maddeler ile bir arada değerlendirilmeleri yapılmış ve en yüksek duyarlılığın diğer üç madde ile bir arada değerlendirildiğinde elde edildiği bulunmuştur.
DIA ve diğer maddelerin anneye ait bazı özelliklerden etkilenip etkilenmediği son derece önemlidir. Yapılan artaştırmalarda anne yaşının DIA düzeylerini etkilemediği buna karşılık vücut ağrılığının ters orantılı olarak etkilediği bulunmuştur. Benzer şekilde değişik ırklar arasında hCG düzeyleri de farklılık göstermektedir. İnsüline bağlı şeker hastalığı olanlarda da AFP düzeyleri etkilenmektedir.

Dörtlü test ne zaman yapılır?

DIA düzeyleri gebeliğin ikinci trimesterında nispeten sabit olmakla birlikte diğer parametreler değişmektedir. Bu nedenle dörtlü test için ideal zaman hamileliğin 16-18. haftalarıdır.

Pozitif test nedir?

Dörtlü testte Down sendromu, nöral tüp defekti ya da Trizomi 18 açısından riskin kabul edilen normal sınırın üzerinde çıkması durumunda pozitif testten söz edilir. Pozitif test bebekte kesin hastalık varlığını göstermezken negatif test de sağlıklı ve sağlam bir bebeğin garantisini vermez.
Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

Bir tarama testi olan dörtlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığını kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.
İkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

Dörtlü testin güvenilirliği ne kadardır?

Dörtlü testin güvenilirliğinin üçlü teste göre daha yüksek olduğu ileri sürülmektedir. Mart 2003’de The Lancet dergisinde yayınlanan bu konu ile ilgili en geniş çalışmada 50 bine yakın kadında dörtlü test uygulanmış ve %81 oranında başarılı olduğu ileri sürülmüştür. Yirmi üç bin kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise %85’lik başarı bildirilmiştir.
Dörtlü test çok yeni bir test olduğundan yaygın şekilde kullanıma girmesi ve güvenilirliğinin daha gerçekçi hesaplanması için daha fazla çalışmaya gerek vardır.

Bir önceki yazımız olan Progesteron hormonu testi, progesteron testi değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte 4'lü test hakkında bilmeniz gerekenler ? 4lü test ne zaman yapılır,4 lü testte cinsiyet belli olurmu,4 lü tarama testi ne zaman yapılır,4 lü test ne zaman yapılır,4lu tarama,4lu tarama testi nasil yapilir,gebelikte 4 lü test ne zaman yapılır,gebelikte 4lu tarama testi,4 lü test neden yapılır,4lu taramanin yuksek cikmasi, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

“Gebelik İçin Ne zaman Test yapmalıyım ?” için 235 yorum

 1. cicek diyor ki:

  Merhaba ben adet gününden beş gün önce oncomed test yaptım çok açık ikinci çizgi çıktı sonra adetten üç gün önce fortune test yaptım ikinci çizgi çok net çıktı ne jan testi yaptırdım hamileymişim

 2. rüya diyor ki:

  Sonuç değeri hcg 288.5 pozitif dendi ama carsamba tekrar kan verecem değer yükselirse ona göre kanamamın durması için ilaça baslıyacak ama kimyasal gebelik dış gebelik veya daha baslangıcı olabilir gebeliğin dendi carsamba kesin olur muşş :( kimyasal gebelik nedir kii??

 3. rüya diyor ki:

  Bugün gittim kan tahlili sonucunu bekliyorum kimyasal gebelik veya gec döllenme olabilir dedi ultrason dan baktığında birsey görmedi inşallah kimyasal gebelik değildir koyu tonda siyaha yakın kanamam oldu az miktarda :((

 4. rüya diyor ki:

  Mrblar 12 haziranda evde test yaptım hafif silik çıkmıştı ikinci cizgi 15 haziran yani bugün tekrardan yaptım ilk üç dk da çift cizgi oluştuu ama öğlene doğru adet sancısı ve lekelenmeler oldu adet olacam sanırım zaten düzensiz adet görüyorum sizce hamilemiyimm

 5. figen diyor ki:

  iyi günler Beyza hanım benin sat:17.03.2014 eşimle ilişkiye iki kez girdik 3-5 nisan 2014.Ben dayanamayıp 10.04.2014 tarihinde BHCG baktırdım ve değeri 0,100 çıktı.Biliyorum bu kadar erken gebe miyim değil miyim karar veremeyiz ama BHCG de hiç yükselme olmaz mı acaba yani 2,0 vs gibi.bu arada başka bir yerde de aynı soruyu sormuştum cevapladıysanız kusura bakmayın ama nereye yazdığımı bulamadım.teşekkür ederim.

 6. ayse diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar adette yakn hamile kalnrmî

 7. ayse diyor ki:

  Adettime 3 kala esim icime boşaldı hamile olaslm varmdr

 8. selin diyor ki:

  Merhaba 13 mart günü yani adetimden 2gun once kadar esimle ilişkiye girdik geri çekilme yöntemiyle disari bosaldi ama ben elimle baktigimda elime döl geldi ve kaç kere sordum bosalmadim dedi ama inanmadim ertesi gün adet oldum ve siyah gbi koyu bir kan geldi bir gün sürdü hemen bitti normalde 1 hafta suruyordu daha çok korktum.hamile olup olmadigimi ogrenmek icin test yaparsam sonuc alabilir miyim lütfen cvp verin boyle bize mümkün mu adetten birkaç gün önce adet olunuyor mu

  • Beyza diyor ki:

   1 gün içinde gebelik olmaz ara kanamanın mutlaka nedeni olmalı devam ederse jinekoloğa görünün

 9. hatice diyor ki:

  slm . benim de bi sorum vardı. adet olmadan 2 gün önce eşimle beraber olduk. korunmasız ama dışa boşalma yöntemi ile. adet günüm 12 gün geçti. idrar testi yaptık iki kez. negatif çıktı. havalardan ötürü biraz soğuk algınlığıvar kasık ağrısı çekiyorum. sizce durum nedir?

 10. şüheyda diyor ki:

  merhaba. 20 ocakta eşimle ilişkiye girdik. adett tarihimde yani 15 şubatta adet gördüm. martın 15de olmam gerekirken olmadım. karında şişlik göğüs yanlarında dokunduğumda hassasiyet sol karın bölgemde atma var. gebelik testi yaptım negatif çıktı acaba hamileymiyim? yoksa cilt doktorum guatırdan şüphelendi kasıklarımda ağrı var diyince acaba ondanmıdır.

 11. ceylan diyor ki:

  mrb. bn 2 aydir adet gormuyorum. ve son zamanlarda kasiklarimda bir agri var. intrnttn arastrdm ama yarsndan cogu belirti yok. bulanti kusma bas donmeai goguslerde hassasiyet falan yok. sadece iki aydir adet olmyrm ve kasiklarimda agrim var. ve bayada kilo aldm. hastanede bie ay oncekan testi yapildi ultrosondan bakikdi ve gebelik yok denildi. bnde evde sik sik idrar twsti yaptm. evlitim ve esim iliski sirasinda dort bes kez iceri bosaldi. bebek sahibi olmak istiyorz ve ilk deneyimimiz. etrafmdanda ur olabilecegini solediler. beni aydinlarirmisinz.

  • Beyza diyor ki:

   2 aydır adet olmuyorsun doktora görünmüşsün doktorun gecikmenle ilgili bilgi vermedimi?

 12. rumuz diyor ki:

  Gebelik testi yaptim tekbir cizgi ve daginik kalınca bir cizgi cikti gebemiyim acaba

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 6. ay
Hamilelikte 6. hafta bebek gelişimi ve tüketilecek gıdalar değişimler nelerdir ?

Hamilelikte 6. hafta beslenme - Bebeğin durumu Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişimi nasıl olur ? Şimdi bebeğinizin durumu ve sizdeki...

Kapat