Hamilelikte 4’lü test hakkında bilmeniz gerekenler ?

Hamilelikte 4 lü test nedir ne zaman nasıl yapılır ?

Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor. Araştırmacılar daha yüksek başarı oranlarına sahip testlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyorlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, “Bu konudaki en son yenilik çok kısa bir süre önce ileri sürülen dörtlü testtir.” Diyerek test hakkında merak edilenleri paylaşıyor.

Dörtlü test nedir?

Dörtlü test tıpkı ikili test ve üçlü test gibi Down Sendromu, nöral tüp defekti ve Trizomi 18 adı verilen hastalıkların bebekte olma riskini belirleyen bir tarama testidir. Diğer iki test ve tüm tarama testleri gibi bebekte hastalık olup olmadığını değil sadece o hastalıkların o bebekte bulunma riskini belirler. Eğer risk kabul edilebilir sınırların üzerindeyse bu anne adaylarında ileri ve tanı koydurucu incelemelerin yapılması gündeme gelir.
Dörtlü test nedir?

Dörtlü test anne adayından kalınan kan örneğinde dört değişik maddenin düzeylerinin saptanması temeline dayanır. Bu maddelerin düzeyleri, annenin beklenen doğum tarihindeki yaşı, sigara kullanımı, kilosu ve boyu gibi değişkenler de göz önüne alınarak bilgisayar programları tarafından işlenir ve sonuçta bir risk belirlenir.

Dörtlü teste incelenen maddeler şunlardır:

beta-hCG
Alfa-feto protein (AFP)
Estriol (E3)
Dimerik inhibin-A (DIA)
Human chorionic gonadotropin (hCG) gebeliğin temel hormonudur. Hamileliğin erken dönemlerinde yükselmeye başlar 14-16. haftalar arasında en yüksek değerine ulaştıktan sonra yavaş yavaş azalır
Alfa feto protein bebeğin karaciğerinden salgılanan bir protiendir. Bebekten amniyon sıvısına oradan da anne adayını kanına geçer. Gebeliğin seyri sırasında anne adayının kanındaki düzeyi yavaş ama düzenli bir artış gösterir.
Estriol ise yine bebeğe ait bir doku olan plasentadan salgılanan bir çeşit östrojen hormonudur.
Bu maddelerin hepsi üçlü testte incelenen maddelerdir.
Dörtlü testte ise bunlara dimerik inhibin-A adı verilen bir madde daha eklenmiştir.

Dimerik inhibin-A nedir?

İnhibin kadınlarda overde erkeklerde ise testislerde üretilen bir tür hormondur. Beyinden FSH salgılanmasını etkileyerek yumurtlama ve sperm üretimi üzerinde rol oynar. İnhibinin inhibin-A ve inhibin-B olmak üzere 2 türü vardır. Erkeklerde sadece inhibin-B üretilirken kadınlarad hem inhibin-A hem de inhibin-B üretimi vardır.
Bunlara ek olarak hamile  kadınlarda plasentada inhibin-A üretilir ve bu anne adayının kan dolaşımına katılır.
Hamile kadınların kanındaki inhibin-A düzeyi ilk 10 hafta boyunca giderek artış gösterir ve daha sonra yaklaşık 25. haftaya kadar sabit kalır. Son trimester’a girildiğinde yeniden yükselmeye başlar ve miadda en yüksek düzeylerine ulaşır.
Yapılan araştırmalarda bebekte Down Sendromu olması durumunda kan inhibin-A düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yükseklik nedeni ile inhibin-A düzeylerinin Down sendromu için tarama testi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Ancak tek başına değerlendirildiğinde inhibin-A Down Sendromlu olguların sadece %41’ini tanıyabilmektedir. Bu nedenle değişik maddeler ile bir arada değerlendirilmeleri yapılmış ve en yüksek duyarlılığın diğer üç madde ile bir arada değerlendirildiğinde elde edildiği bulunmuştur.
DIA ve diğer maddelerin anneye ait bazı özelliklerden etkilenip etkilenmediği son derece önemlidir. Yapılan artaştırmalarda anne yaşının DIA düzeylerini etkilemediği buna karşılık vücut ağrılığının ters orantılı olarak etkilediği bulunmuştur. Benzer şekilde değişik ırklar arasında hCG düzeyleri de farklılık göstermektedir. İnsüline bağlı şeker hastalığı olanlarda da AFP düzeyleri etkilenmektedir.

Dörtlü test ne zaman yapılır?

DIA düzeyleri gebeliğin ikinci trimesterında nispeten sabit olmakla birlikte diğer parametreler değişmektedir. Bu nedenle dörtlü test için ideal zaman hamileliğin 16-18. haftalarıdır.

Pozitif test nedir?

Dörtlü testte Down sendromu, nöral tüp defekti ya da Trizomi 18 açısından riskin kabul edilen normal sınırın üzerinde çıkması durumunda pozitif testten söz edilir. Pozitif test bebekte kesin hastalık varlığını göstermezken negatif test de sağlıklı ve sağlam bir bebeğin garantisini vermez.
Pozitif test varlığında ne yapılmalıdır?

Bir tarama testi olan dörtlü testin pozitif çıkması yani riskin yüksek olarak saptanması durumunda izlenebilecek birkaç alternatif yol vardır.Bunlardan ilki anne yaşı ve ultrason bulgusu ne olursa olsun amniyosentez yapmak ve Down sendromu olup olmadığını kesin olarak saptamaktır. Pozitif test varlığında en sık tercih edilen yöntem budur.
İkinci seçenek ise detaylı ultrason incelemesi yaparak testin pozitif çıkmasına yol açan durum ile ilgili olabilecek ultrason bulgularını aramak ve bu bulguların ışığında amniyosenteze karar vermektir. Bu yönteme ancak riskin sınırda olduğu ya da anne adayının amniyosenteze sıcak bakmadığı durumlarda başvurulmalıdır.

Dörtlü testin güvenilirliği ne kadardır?

Dörtlü testin güvenilirliğinin üçlü teste göre daha yüksek olduğu ileri sürülmektedir. Mart 2003’de The Lancet dergisinde yayınlanan bu konu ile ilgili en geniş çalışmada 50 bine yakın kadında dörtlü test uygulanmış ve %81 oranında başarılı olduğu ileri sürülmüştür. Yirmi üç bin kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise %85’lik başarı bildirilmiştir.
Dörtlü test çok yeni bir test olduğundan yaygın şekilde kullanıma girmesi ve güvenilirliğinin daha gerçekçi hesaplanması için daha fazla çalışmaya gerek vardır.

Bir önceki yazımız olan Progesteron hormonu testi, progesteron testi değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hamilelikte 4'lü test hakkında bilmeniz gerekenler ? 4 lü tarama testi,4lu tarama testi,4 lü test,4 lü test nedir,4 lü tarama testi ne zaman yapılır,4 lü test ne zaman yapılır,hamilelikte 4 lü test ne zaman yapılır,dörtlü tarama testinde cinsiyet belli olurmu,4lu test,gebelikte 4lü tarama testi, makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


“HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir?” için 77 yorum

 1. buket diyor ki:

  28 nisan en son adetgunu 18mayis test yapdirdim sonuc 1,20 cikdi hamilebiyim

 2. misafir diyor ki:

  Teşekürler bide aşılamdan koç gün sonra regli olunması gerekiyor

 3. gurbet1 diyor ki:

  Merhaba 14 gün önce aşılama yaptırdım bugün 14.günüm idrar testinde çıkmadı hamilelik belirtileri devam ediyor birde aşılamadan kaç gün sonra rgli olunuyor.

 4. misafir diyor ki:

  Aşılama sonrası 14.günüm idrar testi yaptım ama çıkmadı ama hamilelik belirtileri devam ediyor birde aşılamadan kaç gün sonra rgli olunur.

 5. YEŞİM diyor ki:

  Merhaba ben gebelik şüphesi ile bir hafta önce beta hcg yaptırdım sonuç 0,23 çıktı, belirtiler devam ediyor, kasıklarımda çok ağrım oluyor birde adet olmam gerekirken adet kanım normal değil çok ama çok az bu şekilde iken bir hafta sonrasında tekrar beta hcg yaptırdım sonuç 0,3 çıktı. Sizce bu düşüş neyi ifade ediyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. engin diyor ki:

  son adet başlangıcı 12 nisan bhcg sonucu 18 mayıs tarihinde 639,98 bir öncekine göre artış var ancak kese görünmüyor yorumunuzu bekliyorum

 7. merve diyor ki:

  merhaba adetim düzensizdir. 60 günde bir olduğumda oluyor ilk olarak şuan 30 günlük normal bir adet seyrine göre gecikmiş durumda bebetime testi yaptım ilk 30 saniye 2. çizgi belirginleşti ve sonra yok oldu hamile olma ihtimalim var mıdır?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba test öyle çalışıyor zaten ikinci çizginin görünüp kaybolması .Yalnız çubuk testler hata verebiliyor hcg testi yaptırın

 8. ali diyor ki:

  eşim transferden 11 gün sonra hcg test yaptırdı 4.9 çıktı referans (0-5) arası. adeti 2 gü gecikti nasıl değerlendirilmeli?

 9. NİLÜFER diyor ki:

  BHCG TESTTI YAPTIRDIM 495,2 CIKTI SIZCE KAÇ HAFTALIK HAMILEYIM BIDE BU DEGER NORMAL MI

 10. gulsum diyor ki:

  Beta HCG degerim düşüyor hala kanamam ve agrim neden acaba

 11. meyra diyor ki:

  Beta hcg hormonum 0,5 çıktı sizce hamilemiyim

 12. elifff diyor ki:

  transferimin 11. gunu, 3. gun embrıyosu ve hcg 7,24 Sizce hamile miyim?

 13. ülkü diyor ki:

  merhaba ben 14 martta sağlıksız gebelik olduğu için kürtaj oldum 12 nisanda adet gördüm bende ara ara kasıkta batmalar akıntı ve göğüslerimde hassasiyet var sizce hamile kalmış olma ihtimalim var mı

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba ,geçmiş olsun Gecikmeniz 3 gün olursa test yapın belirtilere dayanarak gebelik teşhisi olmaz

 14. didem diyor ki:

  merhaba ben bugun kan sonucumu aldım hcg bete testım 0,22 cıktı sızce hamılelık var mı ınternetten baktıgımda 13 gunluk deger olarak gozukuyo acıl cevaplanabılır mı? tesekkurler

 15. Ayse diyor ki:

  Hcg 75 iken 118.5 olmuş, progesteren ise 5 iken 11.8 e yükselmiş.Sİzce gebelik iyi ilerliyormu? Dün kahverengi akıntı oldu, yoğundu ama 2-3 damla. Bugün olmadı.

  • Beyza diyor ki:

   Gebeliğinizin seyri için doktor tyakibinde olun böyle değere bakıp değerlendirme yapamayız

 16. Ayse diyor ki:

  hcg testim 33 çıktı,2 gün sonra 72 oldu ama progestereron testi sonucu 5 çıktı.bugünde yoğun kıvamlı kınama oldu, 1 -2 damla.Sizce herşey yolunda mı?

 17. zehra diyor ki:

  merhaba bugün asılamamın 11.günü kan testim 1.20 cıktı kan testinde 11.günü cıkmazmı

 18. misafir diyor ki:

  merhaba ben size.sabahta yazmistim sali.gunu kan testinde hamile.oldugumu.ogrendim.ve test sonucum 1746 cikti.sonrasinda persembe tekrsr yaptilar 1350 cikti.ancak.sonuc.dustugu.icin.bu sabah tekrar ysptrdim.bu sabahti.sonucumda 1500 yukselmisti.sizce neden 2.yaptigim testte dustu.ve bugun.keseye bakti.doktor.cok.guzel.dedi.9 milim.dedi benm.korkum.1350 dusmesi oldu

 19. arzu diyor ki:

  Beta hcg hormonum 27.2 çıktı sizce hamilemiyim adetime daha 5 gün var ama ben şüphelendim önceden yaptırdım.cevap yazarsanız sevinirim

 20. arzu diyor ki:

  Beta hcg hormonum 27.2 çıktı sizce hamilemiyim adetime daha 5 gü var ama ben şüphelenim önceden yaptırdım.cevay yazarsanız sevinirim

 21. misafir diyor ki:

  merhaba beta hcg test sonucum 1746 cikti ve snrasinda doktora gittim.ultrasona girdim kese var dedi 7 cm ancak 3 gun snra tekrsr test yaotik.beta hcg 1350 ye dusmus sonucumu dun aldim .sizce neden dusmus coo.moralim bozuldu.lutfen.yardim.edin

 22. ayla diyor ki:

  merhaba ben asilama yaptirmistim asilamadan sonra 6.gun kan testi yaptirdim 18.33 cikti 2 gun sonra yine yaptirdik 7,73 sonuc olumsuz dedi doktor erken dusukmu oluo

 23. Nihal Kara diyor ki:

  Son adet tarihime gore 8 haftalık gebeyim kese 5 haftalık görünüyor ama bebek görünmüyor Dr bos gebelik olduğunu ve sonlandirmamiz gerektiğini söyledi HCG değerim ise 7500 den 3584 e düştü 1 hafta daha beklemelimiyim belki geç yumurtlama olabilirmi :(

  • Beyza diyor ki:

   Durumunuzu ben değerlendiremem doktor kontrolü altındasınız değerin düşmesi sağlıksız gebelik belirtisi

 24. emine diyor ki:

  progesteron testim 45,81 cıktı haile kalırmiyım

 25. meyra diyor ki:

  Merhabalar 10 Nisan’da ikinci tüp bebek transferim yapıldı..12 gün boyunca istirahat ettim hiçbir belirtim yoktu gayet rahattım..Sadece 8.günde belimde ve kasıklarımda ağrı vardı sonra geçti ve hamile kaldığımdan emindim akıntılarım o yönde idi..12.gün test yaptırdım 0.100 çıktı şok oldum resmen içimden bu bir şaka dedim..ilk denememde de beta hcg 12.gün 6 14.gün 8 16.gün 4 oldu..Yalnız ben hala adet olmadım..Sizce ihtimal var mıdır ? Betahcg yükselir mi ?

 26. Seli diyor ki:

  Merhabalar, bugün transferin 9. Günü, döllenmenin 5. Günü transfer yapildi. B hcg 8.7 cikti. Sonuc ne olabilir? Tesekkürler

 27. nurcanBasdinc diyor ki:

  Merhaba hcg testi yaptırdım 6.62 çıktı ne anlama geliyor teşekküler

 28. nur diyor ki:

  Merhabalar benim size bir sorum olucak 5 gün geçti ben 2 gün önce Test yaptım ilk önce tek cizgiydi 2 dk baktım sonrasında kaldırdım eve geldigimde 2 cizgi olmuştu sonrasında ertesi gün oki test daha yaptım yine aynısı ama daha silik 2 . Çizgiler sizce bu test hatasimi.

 29. Nihal Kara diyor ki:

  Gebeyim kese göründü bebek görünmedi HCG değeri 7500 den 2 gun sonra 4882 ye düştü kanamamda yok normal mıdır

  • Beyza diyor ki:

   Doktor kontrolünde olun netten gebeliğinizin seyri hakkında bu şekilde sağlıklı bilgi edinemezsiniz

 30. selin diyor ki:

  beta hcg 2521.0 çıktı. bu değer ne anlama geliyor acaba

 31. konuk diyor ki:

  Merhaba 11gun once catlatma ignesi yaptirdim. Su anda adetime yaklasik 1hafta var. Kan tahlilinde beta hcg 2.81 cikti sizce hamilemiyim ???

 32. yasemin diyor ki:

  Bu ayın 8 inde beta hcg değerim 177….. 9 unda 210…..10 unda 271….yarın doktora gidicem…gidişat hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

 33. Elif diyor ki:

  5 günlük dondurulmuş iki yumurtam 14 gün önce transfer edildi, İki gün önce beta hcg testi yaptırdım sonuc 2617 çıktı. Sizce ikiz gebelik mi?

 34. meltem diyor ki:

  iyi günler ben cuma günü hastaneye gittim
  prolaktin degerim 52 çıktı ve
  beta hcg de 39,72 çıktı
  pazartesi tekraar kan testi yaptırdım
  beta hcg 52,78 çıktı aradan 2 gün geçti bu nedemek oluyor lütfen cevaplayın

 35. didem diyor ki:

  İyi çalışmalar ben bu ayın 1inde aşılama yaptırmıştım 12.gün kanda hcg bakıldı negatif çıktı zaten peşine regl oldum sonra ovulasyon testiyle yumurtlamamı takip ettim ve eşimle birlikte olduk pozitif olan ovulasyon testimin negatife dönmesi gerekiyordu ama 3 4 gün hep koyu kaldı şüphelenip gebelik testi yaptım 28inde pozitif çıktı sonra 29 unda kanda hcg 651.02 çıktı pazartesi yani dün aşılama olduğum hastahanede kan verdim hcg 495.51 çıktı doktor hastahaneden hastahaneye fark olur dedi içim rahat etmedi ilk yaptırdığım yerde yine kan verdim aynı gün 590.75 çıktı sonucum yani hcg düşmüş ama ne lekelenmem nede kanamam var aklım allak bullak moralim sıfır bugün doktorumada ulaşamadım bu düşüş ne anlama geliyor lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederim

 36. züleyha diyor ki:

  beta hcg yaptık 26.64 çıktı sonuç

 37. eda diyor ki:

  mrb ben geçen perşembe test yaptım ikinci çizgi silik çıktı sonra nette araştırdım hamilelik olasılığı var anlamındaymış. dün sabah yine test yaptım ikinci bir kez daha bu kez tek çizgi çıktı moralim bozuldu anlamadım yardımcı olurmusunuz

 38. esraa diyor ki:

  lütfen yorum bekliyorum.

 39. esraa diyor ki:

  erkek arkadaşımla 11 gün önce sürtünmeyle ilşkiye girdik bakireyim vajinaya boşalma söz konusu oldu ve boşaldıktan sonra 15 dakika öyle kaldık. adetim beş gündür gecikti kasıklarımda ağrı var fakat hastalanmıyorum mide bulantım çok fazla sizce hamilemiyim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 6. ay
Hamilelikte 6. hafta bebek gelişimi ve tüketilecek gıdalar değişimler nelerdir ?

Hamilelikte 6. hafta beslenme - Bebeğin durumu Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişimi nasıl olur ? Şimdi bebeğinizin durumu ve sizdeki...

Kapat