Hamilelikte Akıntı İle İlgili Merak Edilenler

Hamilelikte akıntı hangi ayda ne zaman başlar ? Gebelik  hormonları vaginanın içindeki florada dengeyi bozup hamilelikte akıntı miktarını arttırırlar. Lökore ismi verilen bu gebelikte akıntı durumu bazen renksiz,genellikle süt kıvamında ve hafif kokuludur ve hamilelikte normaldir.Gebeliğin ileriki aylarında bu akıntı daha da artar ve rengi koyulaşır.Hamilelikte fizyolojik akıntı olarak değerlendirilmelidir. Bu akıntının rengi değişiyorsa,kokusu artıyor ise, kaşıntı ve yanma eşlik ediyor ise enfeksiyon var demektir. Doktorunuzu bilgilendiriniz. Hamilelikte akıntı normal mi ? Hamilelikte akıntı rengi ? ne renk olur ? Fazla akıntı normal mi ? Gebelikte kanlı akıntı, anormal hamilelikte kahverengi akıntı  önemlidir ve doktorunuza başvurmanızı gerektirir. Hamilelik ile ilgili bir soun olabileceği unutulmamalıdır.Gebelikte kahverengi akıntı, aknlı vajinal akıntı bir sorunun ön habercisi olabilir, ihmal edilmemelidir. Gebelikte  vücut direncinin düşmesi ve vajina içindeki ph dengesinin hormonlara bağlı değişmesi sonucu mantar enfeksiyonları (candida) sık görülür.Peynirimsi, beyaz görünümde,yapışkan, kaşıntının ve huzursuzluk hissinin eşlik ettiği akıntı var ise mantar olmuşsunuz demektir.Doktorunuz gebelikte kullanabilen bazı fitiller ve kremler ile tedavi edecektir.Fakat maalesef mantar inatçı olabilir ve tekrar tedavisi gerekir.Doğumdan önce mantarınız var ise mutlaka tedavi olun, aksi takdirde doğum sırasında çocuğunuza geçip ağzında mantar hastalığı (pamukçuk) sebep olabilir ve doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir. Doktorunuz cinsel ilişki ile geçen bir enfeksiyon tespit ederse eşiniz ile birlikte tedavi olun ve mutlaka daha sonraki cinsel birlikteliklerinizde prezervatif kullanın. Gebeliğin ilerleyen aylarında  vajinal akıntı  suların erken gelmesiyle karışabilir.Akıntı miktarındaki ani artış ve yapısındaki ani değişiklik olur ise doktorunuza başvurun. Hamilelikte vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunmak için; *     Sadece pamuklu iç çamaşırı kullanın.Günde en az 2 kez değiştirin. *      Çamaşırlarınızı tercihen deterjanla değil sabun tozu ile yıkayın ve mutlaka kızgın ütü ile ütüleyin. *      Çalışıyorsanız ve iş yerinizde bu akıntı sizi rahatsız ediyorsa hijyenik günlük ped kullanın.Kesinlikle tampon kullanamayın!Ciddi enfeksiyonlara sebep olabilirsiniz. *      Cinsel organınızı kesinlikle sabun ile yıkamayın,deodorant ve pudra kullanmayın.Özel,genital bölge için üretilmiş şampuanlar kullanın.Gebelik esnasında vajinanın içini de suyla kesinlikle yıkamayın!! *      Aşırı şekerli gıda tüketmeyin,mantar oluşumunu arttırır. *      Cinsel birlikteliklerinizde prezervatif kullanın.Prezervatiflerin  esans ve değişik kimyasal maddeler içerenlerini değil basit olanlarını tercih edin.


Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden ne kadar

Kordonsentez nedir ne zaman ve nasıl yapılır ile ilgili bilgiler

Kordonsentez nedir ne zaman ve nasıl yapılır ile ilgili bilgiler

Kordonsentez Amniyosentes nedir ne zaman nasıl yapılır ? Annenin karın duvarından bir iğne ile göbek kordonuna girilerek

Vajinal akıntı ve kaşıntı nedenleri

Vajinal akıntı ve kaşıntı nedenleri

Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir.


Yorum Gönder

 1. Beyza diyor ki:

  Merhaba çubuk tetsler hatalı sonuç verebiliyor Kanda gebelik testi yapın

  1. Meryem diyor ki:

   Slm benim dun adet gunumdu test yaptim ikitane cikti daha sonra dijital test yaptim cikmadi sizce gebelik varmidir

   1. Aslı diyor ki:

    işte sıkıntı orda götüremiyoruz daha doğrusu evden tek ben biliyorum acaba böyle bişey yaşayan var mı hamilelikte merak ettim.

    1. Beyza diyor ki:

     Alın bayanı kanda gebelik testi yaptırın ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz...

     1. Aslı diyor ki:

      abimin evleneceği kız hamileyim diyor ama adet oluyo okuduklarıma göre akıntının koyu renkte olması gerekiyo ama bu bana turuncu dedi ve kızda kansızlık var yani düşme tehlikesi de var adet oluyorsa hamile midir test yaptım dedi ama pekte inanmıyorum. sizce bu hamile mi?

      1. admin diyor ki:

       Hayatım test negatif ise adet başlıyor demektir.

       1. elanaz diyor ki:

        merhaba sorum şöyle.. adetim 11 gün geçti 9.gün test yaptım negatifti kan testi yaptırmadım o yüzden dün geceden beride kahverengi akıntı başladı damla şeklinde daha öncede düşük yapmıştım böyle akıntı ile başlamıştımmm.. acaba adet mi başlıyor