gebe

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte yerleşme kanaması nedir nasıl olur ve nasıl anlaşılır gibi sorularınıza bu yazımızdan cevaplar bulabileceğinizi düşünüyoruz. Gebelik sırasında oluşan vajinal kanama veya lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bazıları ciddi bazıları ise ciddi olmayan nedenlerdir. Ancak doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini bilmeniz gereklidir. Gebeyken çok az miktarda da olsa kan görmek biraz korkutucudur. Bu kanama bazen bir sorunun işareti olsa da çoğu zaman için pek anlam ifade etmeyebilir. Gerçekten de özellikle ilk üç aydaki süre içerisinde çoğu gebe kadın vajinal kanama ile karşılaşır. Bu tür kanamalara normal bir gebelikte de sıklıkla rastlanır. Döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra embriyonun rahime tutunması sırasında olur bu olay.Kanama sizi paniğe sokmasın. Ancak gebeyken kanamalar dikkatlice takip edilmeli ve beraberinde kramp gibi başka bulgular da varsa ciddiye alınmalıdır.

Gebelik süresince en sık kanama yapan nedenleri öğrendiğinizde, siz de neye dikkat edeceğinizi ve doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. İlk Trimestirdeki (Üç Aydaki) Kanamalar Gebeliğin ilk üç ayı içinde çoğu kadında lekelenme veya kanama görülür. İlk trimestirinde hafif kanama olan çoğu vakada, gebelik normal seyrini tamamlar. Kanamanın miktarı yada başka bulguların olup olmaması ile, durumunuzun ciddiyeti arasında kesin bir bağlantı yoktur. Ancak bunlar, daha fazla araştırma gerektirip gerektirmediği konusunda yol gösterici olacaklardır. Bu yüzden doktorunuza kanamanızı tarif etmeniz ve başka bulguların olup olmadığını belirtmeniz önemli olacaktır.

Kanamanın Sebepleri Neler Olabilir?

1) Tutunma kanaması; Gebeliğinizin ilk dönemlerinde çok az miktarda lekelenme veya kanama saptayabilirsiniz. Bu, döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonraya denk gelir. Yerleşme veya tutunma kanaması şeklinde de ifade edilir. Döllenen yumurtanın rahiminize tutunması sırasında oluşur. Normal adet kanamanıza göre daha erken, damla damla ve daha açık renkte görülür. Uzun da sürmez. Bazı kadınlar bu hafif kanamayı adet kanaması olarak düşünüp hamile olduklarının farkına bile varmazlar.

2) Rahim ağzındaki değişiklikler; Gebe kaldığınız zaman, rahim ağzındaki kan miktarında ve kan akımında artış olur. Böylece bu bölgede, cinsel ilişki veya karın egzersizleri gibi  olaylardan sonra hafif kanama olasılığı meydana gelir. Gebelikteki bu tip kanamalar genellikle normaldir.

3) Düşük; İlk trimestirdeki kanama düşük belirtisi de olabilir. Bilinen gebeliklerin %15-20 si düşükle sonlanır. Bunların çoğu da ilk 12 hafta içinde olur. Buna rağmen kanama sizin düşük yaptığınız anlamına gelmez. İlk trimestirde kanaması olan kadınların en az yarısı düşük yapmazlar.

4) Dış gebelik; Bu durum, embriyonun rahim dışında (genelde bu yumurtalık kanalı olur) bir yerde yerleştiği zaman gelişir. Düşükten çok daha az rastlanan bir durumdur. Buna rağmen eğer embriyo rahim dışında bir yere yerleştiyse normal bir bebek oluşması imkansızdır ve bu durum, ciddi iç kanamaya neden olabilir. Dış gebelikler, annenin hayatını kurtarmak için sonlandırılması gereken bir durumdur. Dış gebelikteki diğer belirtiler, karın ağrısı(bir tarafta daha yoğundur), sersemlik, baş dönmesi gibi şikayetlerdir.

5) Molar gebelik; Nadir bir durumdur. Döllenmeden sonra rahimde bebek yerine anormal bir doku gelişir. Molar gebeliğin en sık belirtisi kanamadır ancak ilk trimestirdeki kanamaların çok az bir kısmını oluşturur.

6) Gebeliğe bağlı olmayan nedenler; Vajina duvarındaki travma veya yırtıklar da lekelenme yada kanama nedeni olabilirler. Bazı rahim ağzı enfeksiyonları da erken gebelik dönemindeki kanama nedeni olabilirler. Doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerekir? Eğer gün içinde hafif bir lekelenmeniz oldu ve geçtiyse kontrole gittiğinizde bunu doktorunuza söyleyin. Lekelenme veya kanama bir günden daha uzun sürerse 24 saat içinde bunu doktorunuza söyleyin.

Acil haber vermeniz gereken durumlar şunlardır; Orta veya ağır derecede kanama Ağrı, kramp, ateş yada titreme ile beraber olan kanama (kanamanın miktarı önemli değil burada)   

Vajinadan doku parçaları gelmesi Doktorunuz, muayeneniz yanında pek çok soru da soracaktır. Bunun yanında bulguların ciddiyetine göre kan testleri  yada ultrasound da yapılabilecektir. Bu tetkiklerle bebeğinizin haftasına göre kalp atımı ve gelişimi tespit edilebilecektir. Gebeliğin ilk döneminde görülen kanamanın tedavisi de sebebine göre yapılacaktır. İkinci  Ve Üçüncü Trimetirdeki Kanamalar Gebeliğin ikinci yarısında görülen hafif kanamaların en yaygın nedeni rahim ağzının büyümesi ve şişmesidir. Fakat bu kanama sizin yada bebeğinizin hayatını tehdit edebilir. Geç gebelik dönemindeki ciddi kanamaların en yaygın sebebi plasenta ile ilgili olanlardır. Bunlar da plasentanın aşağıda yerleşmesi yada plasentanın rahimden ayrılmasıdır.

Kanamanın sebepleri nelerdir? 1) Düşük; İkinci trimestirde düşük, ilk trimestire göre daha az görülmesine rağmen böyle bir risk halen vardır.

2) Rahim ağzıyla ilgili problemler; Rahim ağzındaki enfeksiyon, büyümüş yada şişmiş rahim ağzı, ikinci yada üçüncü trimestirde kanama nedeni olabilirler. Bazen rahim ağzından olan hafif kanama, buranın yetmezliğinin bir işareti de olabilir. Rahim ağzının kendiliğinden açılması, erken doğuma yol açan bir durumdur. Sıklıkla gebeliğin 18-23 haftaları arasında gelişir ve acil müdahale gerektirir.

3) Plasentanın aşağıda yerleşmesi; İkinci yada üçüncü trimestirde orta ile ciddi kanama sebebi, plasentanın aşağıda yerleşmesi olabilir. Plasenta, rahimin o kadar aşağısına yerleşir ki, doğum kanalına açılan yeri kısmen yada tamamen kapamıştır. Bu durumun asıl belirtisi ağrısız açık kırmızı vajinal bir kanamadır. Bu kanama bazen kendiliğinden durur fakat hemen daima günler yada haftalar sonra tekrar başlar. Acil tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Sıklıkla üçüncü trimestirde, her 200 gebe kadından birinde görülür.

4) Plasentanın erken ayrılması; Gebe kadınların %1-2 sini etkileyen bir durumdur. Plasenta, doğum olayından önce rahim iç duvarından ayrılmaya başlar. Bu da kanamaya neden olur. Kanamanı miktarı değişik olabilir. Az, çok yada orta derecededir. Fakat sıklıkla karın ağrısıyla beraber olur. Genelde son 12 hafta içindeyken bu durum görülür.

5) Rahim yırtılması; Daha önce sezaryenle doğum yapmış kadınlarda, rahimdeki cerrahi kesi yerinin birbirinden ayrılmasıdır. Nadir fakat ciddi bir durumdur. Vajinal kanamanın yanında ciddi karın ağrısı ve hassasiyeti olur. Bebeğin, kısmen yada tamamen karın boşluğuna girmesine neden olur.

6) Erken doğum;Gebeliğin 20-37. haftasındaki hafif kanama, erken doğumu işaret edebilir. Özellikle beraberinde kasık yada karında basınç hissi, aşırı bel ağrısı, karında kramp yada rahimde kasılmalar varsa bu durumu daha çok düşündürür. Eğer 36 haftadan önce doğum belirtilerinden herhangi birisi oluşursa hemen doktorunuza haber vermeniz gereklidir.

7) Doğumun başlaması; Gebelik sırasında, kalın bir mukus tıkaç rahim ağzının açılmasını önler. Böylece rahime bakteri ve diğer mikropların girmesi engellenmiş olur. Vücudunuz doğuma hazırlanırken, rahim ağzı incelir ve gevşer. Bu da muköz tıkacı yerinden oynatır. Bu sayede ince yada ipliksi bir akıntı gelişir. Akıntı kanla karışık da olabilir. Buna halk arasında nişan da denilmektedir. Doğumun normal bir işareti olup, beklenen doğum tarihinden bir veya iki hafta öncesinde görülebilir. Doktorunuza ne zaman haber vermeniz gerekir? Eğer ikinci yada üçüncü trimestirde, herhangi bir lekelenme veya kanama geliştiyse doktorunuza haber verin. Kanama nedeninin bulunması gereklidir. 

Çok az bir kanama dahi olsa beraberinde aşağıdaki belirtiler de varsa hemen doktorunuza haber verin; Ağrı Kramp Ateş Titreme Kasılmalar Çoğu zaman kanamaların sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye sokmadığının açıklaması vardır. Fakat bunu doktorunuzun telefonla anlatmasının imkanı çoğu zaman olmaz. Plasentanın aşağıda yerleşip yerleşmediğinin ultrasoundla kontrol edilmesi gereklidir. Eğer plasenta aşağıda değilse vajinal muayene ile rahim ağzının gevşek olup olmadığına bakılması gereklidir. Hatta sizi monitore bağlayarak kasılmalarınız incelenir ve bebeğinizin kalp atımlarına bakılabilir. Ciddi miktarda kan kaybınız olduysa damar içi sıvılarına yada kan nakline ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca doktorlar bebeğinizin sıkıntıda olup olmadığını yakından takip ederler. Geç gebelik dönemindeki kanamanın tedavisi, kanamanın nedenine, sizin sağlık durumunuza ve bebeğinizin gebelik haftasına bağlı olarak değişecektir. Tedavide yatak istirahati, ilaç tedavisi yada bebeğinizin acil doğumu yer alır. Tanıda önemli noktalar Vajinal kanama ile ilgili konuşmak sizi utandırabilir. Ancak doktorunuz, kanamanın nedeniyle ilgili olarak tüm ayrıntıları öğrenmek isteyecektir. Ayrıca bu ayrıntılar, bundan sonraki yapılacak işlemler açısından da gereklidir. Lütfen şikayetinizi anlatırken utanmayın ve hiçbir belirtiyi atlamayın. Ne kadar kanamanız olduğunu, içinde pıhtı yada parça bulunup bulunmadığını, neye benzediğini söyleyin. Eğer kanamanız için ped kullandıysanız kaç tane kullandığınızı dikkatle takip edin. Tüm bu bilgilerle, doktorunuza lekelenme yada kanamanızla ilgili, gebeliğinizin normal seyri mi yoksa ciddi bir durum mu olduğu konusunda karar vermesine yardımcı olacaksınız.  Böylece bundan sonra ne yapılacağına beraberce karar verebilirsiniz.


Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Merhaba; Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, ne bulursanız yemeniz gerektiğini düşünebilir, hatta yakın çevreniz tarafından buna zorlanabilirsiniz.Sen

Hamilelikte depresyon bebeği nasıl etkiler?

Hamilelikte depresyon bebeği nasıl etkiler?

  Merhaba; Hamilelikte pek çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı bir sorundur depresyon.Bebeğimizin heyecanını ne kadar içimizde coşkuyla yaşasakta hayatımıza yeni

Hamilelikte Acı yenilebilir mi ?

Hamilelikte Acı yenilebilir mi ?

Hamilelikte acı şeyler yemek normal mi ? Bunların bir zararı var mı ? Hamilelik sürecince, karnımızdaki bebeği

Hamilelikte Kız Bebek belirtileri

Hamilelikte Kız Bebek belirtileri

Öncelikle bu bilgilerin yada Çin takvimine Göre cinsiyet tahmini konusunda belirttiğimiz bilgilerin tamamen doğru olmadığının altını

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Hamilelikte ilişki sakıncalımıdır?

Merhaba hocam doktora gittim ve hiç bir neden olmadığı halde doktorum ilişkiyi yasakladı bu arada 5

Hamilelikte kabızlık nedenleri ve çözümleri

Hamilelikte kabızlık nedenleri ve çözümleri

Hemen hemen bütün hamilelik yaşayan biz kadınların ortak sorunlarından bir tanesi kabızlık arkadaşlarım. Şimdi nedenleri nasıl


Yorum Gönder

 1. diyor ki:(06 Aralık 2016 17:16)

  Merhaba ben 2yil evliyim bazenleri farkina varmiyordum adet gunume 3 5 gun kala agri kana 1gun sonra gunumden 1 sonra vea bi gun önce adet oluyordum 17 kasım da adet gördüm ve 7 en fazla bilemedin 8 suruyordun sonra bittii diyerek esimle iliskiye girdik ardin kanamam geldi baya oldum 1gun ve ondan sonra bitti zannettim yine az bisi oldu sonra bitti simdi ise daha gunume var leke oluyo degistiriom hifif acik yine leke ne oldugu anlayamadim iliskiden mi acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(07 Aralık 2016 07:36)

   Merhaba, hekime görünüp muayene olun. Hormonal yada rahim kaynaklı bir problem olabilir.

 2. diyor ki:(04 Aralık 2016 21:26)

  Merhaba ben yasmin kullanıyorum geçen ay hapım bitti ve 8 gün sonra adet oldum ve bu aradada eşimle yattık korunmasız vedün benim kanamam oldu önce kahverengi sonra yoğunlaştı ve iki satte bitti bayağı yoğundu pıhtı şeklinde göğüslerimde dolgunluk ve kasıklarımda hassasiyet var hamile olabilirmiyim acaba yerleşme kanamasımı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(05 Aralık 2016 07:10)

   Ara lekelenmeler dikkate alınmalı. Gebe olup olmadığınızı da ancak test yaparak öğrenebilrisiniz. Çünkü lekelenme sadece gebelik kaynaklı olmaz.

 3. diyor ki:(04 Aralık 2016 12:58)

  Merhaba adetim 3 hafta gecikti kan testi yaptirdk 2 gun once negatif cikti bugun az da olsa kanamam geldi ne anlama geliyor yardimci olurmusunz lutfn

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Aralık 2016 17:19)

   Merhaba anlamaı şu mensiniz gerçekleşmiş. Bu 3 haftalık gecikme için hekime görünmeyi düşünmedinizmi?

 4. diyor ki:(01 Aralık 2016 20:55)

  Mrb benim adetim biteli 3 gün oldu ve bugün pembemsi bi kanamam oldu yerlesme kanaması olabilirmi yani yerlesme kanaması bu kadar erken görülebilirmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Aralık 2016 07:58)

   Adet bitimi sonrası lekelenme olabilir normal bir durum edbiren yinede test yapın.

 5. diyor ki:(01 Aralık 2016 09:54)

  Slm adetim 3 veya 4 gün gecikti kanama oldu hamilelik belirtisidir acaba hamilelikse kanama kac gün sürer

  1. Site Yönetimi diyor ki:(01 Aralık 2016 10:07)

   Merhaba , Kanamanız olduysa gebe değilsiniz. Tedbiren yine de test yapın.

 6. diyor ki:(30 Kasım 2016 07:49)

  Merhaba ben iki aylık evliyim bu ay adetim altı gün gecikti fakat dün sancim ve kanamam olmaya başladı kanama siyahimsi bi renkte ve çok sancim va neden oldu acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(30 Kasım 2016 07:53)

   Merhaba gecikmeniz için önceden test yapmadıysanız test yapın gebelik kaybı olabilr. Aksi durum da normal mensiniz başlamıştır.

 7. diyor ki:(27 Kasım 2016 14:49)

  Merhaba regl olmama bir hafta var kahverengi leke geldi birkaç damla ve bir daha hiç gelmedi bir gün gecti hiç ağrımda yok hamile olabilir miyim? Daha önce hiç lekelenme olmadı adet dönemlerim düzenlidir ve cocuk düşünüyoruz.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Kasım 2016 08:28)

   Merhaba , gebe olup olmadığınızı mensinizde gecikme olursa test yaparak öğrenebilirsiniz. Lekelenmeler gebelik,kist,miyom,hormonal ve rahim kaynaklı olabilir.

 8. Özlem diyor ki:(26 Kasım 2016 09:09)

  Merhaba ekim ayında kimyasal gebelik yaşadım bu ay adetime daha 6 gun var dün gece lekelenme oldu bugün kesildi. Bu adet düzensizliği midir? Yoksa implantasyon kanamasi olabilir mi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(28 Kasım 2016 08:35)

   Bunu anlamanın tek yolu , gecikmeniz olursa test yaparsınız.Lekelenmenin bir çok nedeni var sadece gebeliğe bağlayamayız.

 9. Bahar diyor ki:(24 Kasım 2016 19:53)

  Merhaba, ben bir hafta önce hamile oldugumu öğrendim HCG değerim 527 idi..Iki gündür açık kahverengi lekelenmem var bugün biraz daha artti.. Bu durum beni endiselendiriyor sebebi nedir acaba bilgi verirseniz çok sevinirim..

  1. Site Yönetimi diyor ki:(25 Kasım 2016 08:07)

   Merhaba , gebelikte görülen lekelenme ve kanamalar dikkate alınmalı ,gebelik risk altın da olabilir..Hekime görünüp muayene olun .

 10. serap diyor ki:(17 Kasım 2016 09:30)

  Mrb ben bisanlimla yuzeysel bir iliski yasadim bosalma olmadi zevk suyundab korktum adetimi 3 gun erken gordum ama normal adet kanamasi gibiydi 7 gun surdu adetin 5. Gunu kanda test yaptim 0.56 cikti ama icim hala huzursuz yani gec dollenme olabilirmi yada yerlesme kanmasi yasamis olabilirmiyim boyle bir durumda kanbtestine guvenebilirmiyim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(17 Kasım 2016 10:15)

   Merhaba , mensiniz gerçekleşmi hcg testiniz negatif gebelik söz konusu değil..

  2. Site Yönetimi diyor ki:(17 Kasım 2016 10:15)

   Merhaba , mensiniz gerçekleşmi hcg testiniz negatif gebelik söz konusu değil..

 11. Filiz diyor ki:(15 Kasım 2016 08:15)

  Merhaba embriyo transferinden 16.gun pembe renkli kanamayla baslayan adet kanamasina dönüşen kanamam var suan düşük mü yapıyorum doktorum kullandığım ilaçları bırakmamı söylemiş 16.gün sonucum 388.5 çıkmıştı18. gÜn sonucum 305.5 çıktı korkmalimiyim acaba.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Kasım 2016 11:04)

   Merhaba gebeliğiniz sonlanıyor olabilir fakat sağlıklı bilgiyi hekiminiz verebilir.Zaman kaybetmeden hekiminizle irtibatı sağlayın

 12. diyor ki:(24 Ekim 2016 10:34)

  Merhaba ben geçen ayın 1 inde adet oldum bu gun açık kahve leke geldi bu adet kanaması mı yoksa tutunma kanaması olabilir mi ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Ekim 2016 17:06)

   Merhaba bunu anlamanın tek yolu test yapmak.Gebe olup olmadığınızı ancak test aparak öğrenebilirsiniz.

 13. diyor ki:(14 Ekim 2016 11:50)

  Merhabalar benim ayin 4 nde adet olmam gerekiyordu ,adetim gecince adetimin 4.gununde test yaptirdim 0.1 bugun 10.gunum hafif pembe lekenlenmem var adet mi yoksa anlayamadm

  1. Site Yönetimi diyor ki:(14 Ekim 2016 17:24)

   HCG testini tekrar  yapın net sonucu alırsınız..

 14. Duygu diyor ki:(03 Ekim 2016 13:45)

  Merhaba, geçen hafta ilaçlı rahim filmi çektirdim. Hiç bir sorun çıkmadı çok şükür ve sonrasında ovulasyon zamanlarına girdim ben bugün açık pembe leke geldi. Hamilelik belirtisi olarak erken mi değil mi bilemedim size danışmak istedim..

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Ekim 2016 18:00)

   Her lekelnmeye gebelik diyemeyiz lekelenmenin bir çok nedeni vardır. Gecikmeniz olursa test yapın.Lekelnme devam ederse hekime görünün.

 15. diyor ki:(28 Ağustos 2016 09:41)

  Merhaba adetim 13 gun gecikmisti sonra az miktarda pembe renkli kanamam oldu 3 gun surdu kesildi aradan bir hafta gecti tekrardan kahverengi kanamam oldu yaklasik 6 gundurde devam ediyo az miktarda hamilemiyim acaba ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(29 Ağustos 2016 07:30)

   Merhaba , Mensin 2-3 gün sürmesi normal bir durum geblik söz konusu değil. Lekelenmenin bir çok nedeni var hekime görünün..

 16. diyor ki:(20 Ağustos 2016 13:59)

  İyi günler sevgilim ile sürtünme ile ilişki yaşadık onda iç çamaşırı vardı bende yoktu boşalma olmadı fakat zevk suyu vardı ıslaktı hamilelik riski var mı ilişkiden 21 ve 24 gün sonra test yaptığımda negatif çıktı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Ağustos 2016 18:12)

   Merhaba bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz.

 17. Acil lütfen diyor ki:(20 Ağustos 2016 05:55)

  2 haftalık hamileyim 3 gün önce hafif koyu hafverengiyle leke geldi. Daha sonra bigece açık renkle penpemsi kan gelmeye başladı. Düşük olma ihtimali var mı???

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Ağustos 2016 10:19)

   Lekelenmeniz için hekime görünün . Bu şekilde düşük teşhisi konmaz.

 18. diyor ki:(13 Ağustos 2016 14:54)

  İyi günler sürtünme yolu ile ilişkiye girdik bende kıyafet yok onda iç çamaşırı vardı zevk suyu yüzünden ıslaktı çok bir temas olmadı fakat ilişkiden 20 gün sonra kahverengi koyu kıvamlı ve koyu renk akıntı geldi ertesi gun gelmedi silince çok az geliyordu bi kerede çamaşırımda etrafı kırmızı kan ortası kahverengi bir akıntı oldu ama fazlaydı biraz sonra bir kaç gün daha devam etti ve bitti adetim çok düzensiz ilaçla adet oldum son 5 aydır neredeyse acaba hamilelik olabilir mi şimdi sağ tarafta çok arada olan çok hafif ağrı var ilişkiden 20 ve 25 gün sonra test yaptım negatifti silik çizgi de yoktu

  1. Site Yönetimi diyor ki:(14 Ağustos 2016 19:35)

   Merhaba bu tür birliktelikle gebelik söz konusu olmaz. 

 19. diyor ki:(11 Ağustos 2016 17:24)

  Mrb benim 4 aylik bebegim var ve bir bebek daha sahibi olmak istiyoruz bu yuzden korunmuyoruz en son 29.07.2016 adet tarihim ve dün yani 8.10 lekelenme basladi ara ara leke geliyor acik kaverengi acaba hamilemiyim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(11 Ağustos 2016 18:46)

   Merhaba bunu anlamanın tek yolu gebelik testi yapmak. 

 20. eliff diyor ki:(08 Ağustos 2016 06:37)

  merhaba iyi günler benim adet olmama 2 gün var ama 1,2 damla kan geldi kahverengi koyu kanama olmadı başka kesildi hamilemiyim acaba ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(08 Ağustos 2016 07:41)

   Merhaba test yaparak bunu öğrenebilirsiniz.

 21. Asya diyor ki:(02 Ağustos 2016 19:41)

  Size yazdım başkalarına cevap verdiniz ama bana cevap vermediniz neden yararlanamıyorum bu siteden

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Ağustos 2016 06:32)

   7 -24 pc başın da değiliz. Herkesin sorusu uygun olduğumuz zaman cevaplanıyor.

 22. diyor ki:(02 Ağustos 2016 09:18)

  Ben erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdim onda iç çamaşırı vardı ve zevk suyu yüzünden ıslanmıştı ama çok sürtünme olmadı benim adetim düzensiz bu sene tarlusal ile adet oldum son aylarda ve iki aydır da adet olmuyordum biz ayın 11 inde ilişki yaşadık ve ayın 31 nde çamaşırımda çok koyu kıvamlı kahverengilik gördüm ama bir daha görmedim bu yerleşme kanaması olabilir mi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Ağustos 2016 06:37)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz. Tedbiren yine de test yapın.

 23. diyor ki:(19 Temmuz 2016 20:26)

  Merhaba ben 2 buçuk aylık evliyim 18 ime 5 ay var eşim 23 yaşında evlendigimizden beri 2 3 günde bir ilişkiye giriyoruz her seferinde icime bosaliyo fakat hala hamile kalmadım bi sorun olabilir mi doktora gitmem gerekiyomu yorumu tekrarladım gelmedi sanırım yardımcı olursanız çok sevinirim çocuk sahibi olmayı çok istiyoruz teşekkürler

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Temmuz 2016 07:45)

   Merhaba doktroa gitmek için çok erken 1 yıl boyunca tüç çabalarınıza rağmen gebelik elde edemezseniz hekime gideriniz.

 24. diyor ki:(18 Temmuz 2016 12:55)

  Selam adet günüm 8 gün gecikti bugün tam 8. Gün kahverengi sivi şeklinde akıntı geldi devam edicek sanırım akıntı hamile olup olmadigimi nasıl anlarım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(18 Temmuz 2016 13:11)

   Merhaba test yaparak öğrenebilirsiniz.Hcg testi yapın net sonucu alırsınız.

 25. gulcan diyor ki:(15 Temmuz 2016 01:04)

  Merhaba ben haziran ayinin ikisinde adet oldum fakat 2 gün geldi ve adet kanaması gibi deilde kahverengi lake şeklinde geldi kesildi temmuz ayında da üçünde geldi oda aynı şekilde 2 gün ve leke olarak geldi 10 gün sonra yeni bugün pembe pembe şeklinde leke geldi acaba gebelik olabilir mi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Temmuz 2016 07:47)

   Merhaba , 3 defa aynı olayı yaşıyorsanzı test yapın .Bu şekilde gebelik teşhisi olmaz.

 26. diyor ki:(12 Temmuz 2016 15:59)

  merhaba 8 haziranda sevgilim sürtünerek üstüme boşaldı 15 haziranda normal adetim geldi 10 temmuzda hamilelik testi yaptım negatif çıktı 12 temmuzda kahverengi kanamalar oluyor hamile olma durumum var mıdır

  1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Temmuz 2016 07:28)

   Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 27. diyor ki:(01 Temmuz 2016 23:25)

  Merhaba adetim bi hafta gecikti kan testinde hamile oldugumu ogrendim bugun kahverengi leke gelmeye basladi simdi de kan rengine döndü acaba düşük mü yapicam

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Temmuz 2016 19:03)

   Düşük yapıp yapmadığınızı ancak hekim muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

 28. diyor ki:(20 Haziran 2016 21:52)

  Merhaba benim adetim 17 18 oluyordum ama patnerimle ilişkiue girdik adetliyken adetimin 3 günü filan benim adetim 5 gün sürer ve boşalma olmadı ama nolurnolmaz ella kullandım adetim devam etti ve 3 gün sonra içimde boşalma olmadan ilşkiye girdik ama ella içmedim bu ayın 18inde hafif siyah kanamam oldu normalde kırmızı kan olup sonra siyahlasırdı sonra durdu sonra 20 tekrardan hafif siyah kanamam oldu 21de ise yani bugun nolur nolmaz kan gelir sandim yine siyah kahvengi kanama oldu 3 gündür böyle şimdi kan gelmiyor belki yarın gelir ama kafam agrıyor neden sizce adetimde siyah kan gelmesi hamilelik olabilirmi . Bu kadar zamn gecti bulantı kusma yaşamadım

  1. Site Yönetimi diyor ki:(21 Haziran 2016 19:51)

   Bu ilacı sürekli kullanmanız doğru değil.ilaç mens döngünüzü  ve miktarını değiştirebilri.Farklı korunma yöntemleri deneyin.Kanamalarınız ilaç kaynaklı

 29. Emine diyor ki:(19 Haziran 2016 09:49)

  Slm banada yardimci olurmusnz ben esimle iliskiye girdikten 15 gun sonra kanamam oldu normal adet gunume de daha var

  1. Site Yönetimi diyor ki:(19 Haziran 2016 19:08)

   Ara kanama için hekime görünüp muayene olun ya hormonal yada rahim kaynaklı bir sorun olabilir.

 30. puan diyor ki:(22 Nisan 2016 05:44)

  Merhaba ben 10 mart ta adet gördüm, bu ay da adetim 8 gün gecikti ve kan testi yaptırdım gebelik var dediler 4-5 haftalık ancak benim kanamalarim oluyor ve 3 gün sürekli doktora gittim hiç biri doğru düzgün birşey demedi, koyu kan da geldi ancak doktora gitmek istemiyorum ve korkuyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(22 Nisan 2016 07:55)

   Merhaba ;Gebelikte görülen kanamalar dikkate alınmalı .Hekimin  muayeneyle teşhis koyamadığını bu şekilde ben hiç değerlendiremem.Başka bir hekime daha görünün.