Hamilelik döneminde adet olunurmu ?

İnternet  alemini karıştıran bir çok kadında da merak konusu  olan hamilelik döneminde adet olunurmu konusu kafalarda soru işareti bırakıyor.Daha önceki yazımızda adet düzeni,üstüne görme ,yerleşme kanaması gibi konulara değinmiştik.Hamilelik döneminde adet olunurmu hakkında sürekli soru aldığımızdan dolayı bu konuya açıklık getirmek için araştırmalar yaptık.Hamilelik döneminde adet görülürmü,hamileyken adet olunurmu tüm detaylar yazımızda..

 


Bir çok bayan hamile kaldıktan sonra bir veya birkaç kez adet olduklarını söylerler. Ancak hekimlere  göre hamile olan bir bayanın adet olmaması gerekir. Gebe olan bir bayanın adet olması imkansızdır.Lakin gebelik döneminde kanamalar olabilir.Bu kanamaları adet olarak nitelendirmemek gerekiyor..Bu kanamalar genellikle hormonal olan  vajinal kanamalardır..Gebeliğin başlaması ile birlikte embriyonun rahme tutunma aşamalarında kanama meydana gelebilir. Bu kanama adet kanaması değil üstüne görme olarak adlandırılır.

 

Bazı internet sitelerindeki yalan yanlış bilgiler nedeniyle bir çok okurumuzun da ister istemez bu konuda kafası karışıyor.  Kanamalar hamilelik sürecinin başında, ortasında ya da hamileliğin sonlarında her dönemde görülebilecek olan bir durumdur.Lakin gebelikte görülen kanamalar dikkate alınmalıdır.. Üstüne görmek,  hamileliğin başlangıcında gebeliğin rahim iç tabakasına yerleşmesinden kaynaklanan bir  kanamadır.Yeni gebe olan anne adaylarında görülen, adet kanamasından bağımsız yaşanan kanamalara denir. Gebelik döneminde rahim yatağında kendine yer edinmeye çalışan bebeğin, bölgede bulunan damarlara etkisiyle oluşmaktadır.Adet gecikmiş olabilir, miktarı az olabilir, ağrılı olabilir vb. ama yine de üstüne görülmüş olma ihtimali vardır.

 

Gebeliğin 9 ayı boyunca kanama olanlara ne demeli ?

 

Bu soruyu etrafımızda nadirde olsa görüp duymaktayız.Nadir görülen bu ilginç durumun nedeni ; 9 ay boyunca adet dönemlerine denk gelen dönemlerde kadınlarda kanama olabilmektedir. Bu durumda rahim, adet görmeye programlanmış gibi davranarak, hamileliğe rağmen kanamaya devam eder. 

 

Özetle ;Yukarda anlattığımız gibi gebelikte görülen kanamaların mutlaka dikkate alınması gerekiyor.Hamilelik süresince görülen kanamaların mutlaka bir sebebi vardır. ilk 3 ayında olan bayanlarda görülen bu kanamaların en önemli sebepleri arasında muhtemel bir düşük söz konusu olabilir. Eğer kanamanın sebebi düşük değil ise diğer bir sebep olarak hamileliğin dış gebelik, mol gebelik gibi durumlardan kaynaklanan kanamalar olabilir. Bazı kanamalar  gebelikle ilgilide olmaya bilir.Rahimde yara  poliplerde kanamaya sebep olabilir.İmplantasyon kanaması,Düşük tehdidi olan kanamalar,Boş gebelik kanaması,Dış gebelik kanaması,mol gebelik kanaması.Hamileyseniz ve lekelenme tarzında kanamalar yaşıyorsanız mutlak surette hekime görünün..


Emzirme döneminde hurma tüketmek sütü artırırmı ?

Emzirme döneminde hurma tüketmek sütü artırırmı ?

Bu konu ; Emzirme döneminde hurma tüketmek sütü artırırmı hakkında bilgiler vermektedir.

İlk hamilelik belirtileri

İlk hamilelik belirtileri

Hamileliğin ilk belirtisi ( en erken gebelik belirtileri nasıl anlaşılır ) belirtileri ne zaman ortaya çıkar

Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

Hamilelik ve erken gebelik belirtileri nelerdir ? Hamile olduğumu en erken ne zaman anlayabilirim ? Gebelik


Yorum Gönder

 1. fatma bilgin diyor ki:

  Merhaba bu şekilde gebelik teşhisi olmaz demişsıniz 5 günlük gecikmeden sonra idrar testi yaptım ve negatifti yinede hamilelik olabilirmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Plano testler hatalı sonuç verebilir hcg testi yapın.

 2. fatma bilgin diyor ki:

  1 mayısta ilişkiye girdim tam bir ilişki değildi ama zevk suyu geldi ve 3 mayısta adet oldum diğer adetim 5 gün gecikti ama sıkıntılı bir dönemimdeydim 9 haziranda adet oldum ama ilk kan kahverengi geldi sonra düzeldi diğer adetlerim 6 temmuz 30 haziran ve 25 agustostu ama yaklaşık 1 aydır göğüslerimde koyulaşma ve karnımda şişlik var aylarca adet olup hamile olanlar var hamilemiyim

  1. Site Yönetimi diyor ki:

   Bu şekilde gebelik teşhisi olmaz. Beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yaparsınız.