gebe

Meme kistleri kansere dönüşürmü?

Bu konu meme kistleri kansere dönüşürmü hakkında bilgiler içermektedir.

Bir çok kadının kabusudur meme kanseri..Meme de oluşan her ağrı kadınlarda endişe uyandırabiliyor.Kuşku taşıyan meme  ağrıları ,memede ele gelen yumrular için mutlak surette vakit kaybetmeden hekime görünmeli.Her meme ağrısı kanser değildir.İyi huylu lezyonlar olabilir.Bu makalemizde kadınlarda sık görülen meme kistleri hakkında bilgiler vereceğiz..

 

Meme kistleri memelerde görülen içi sıvı dolu keseciklerdir.Kadınların hemen hemen çoğunda görülür.Bu kistler 30- 35 yaş arasındaki kadınlarda görülür ve çoğu menapozda kaybolur.Kansere dönüşmezler.Bazıları çok ağrılı olur.Özelliklede süt kanalında gelişip büyüyen meme kistleri nin ağrısı dayanılmazdır.Adetlerle ilişkili kistler büyüyüp küçülebiliyor. Ele gelen veya ağrılı kistlerdeki sıvı, enjektörle boşaltılabiliyor.Bu işlem ağrılı bir işlem değildir ve hastayı inanılmaz derecede rahatlatmaktadır.

 

Sevgili hanımlar meme  sağlığınızı ihmal etmeyin.Yılda bir kere mutlaka genel cerraha görünün ve meme muayenizi yaptırın.Ayrıca duş alırken kendi kendinize memenizi muayene edebilirsiniz.Sol elinizi kaldırın ve gögüsünüzü sabunlayın saat kadranı yönünden memenizi kontrol edin.Şayet elinize bir şey gelirse telaşlanmayın ve en yakın zamanda hekime görünün.Eğer memenizde kist teşhisi konduysa bunlara dikkat edin.Sigara içiyorsanız azaltın,çok çay ,cola ,kahve tüketiyorsanız bunları azaltın.Ayrıca stres meme kistlerini olumsuz yönde etkiliyor.Doğa yürüyüşleri yapın stresten uzak durun.Destekli sütyenler kullanmayıda ihmal etmeyin.

 

Elinize gelen kist nedeniyle hekime başvurduğunuzda size yapılacak ilk şey muayene olucaktır.Daha sonra ailesel riskleriniz sorulacaktır.Hormon tetkitleri yapılacak,usg incelemesiyle teşhis netleşecektir.Şayet memedeki büyük çaplı ve ağrılı bir kist ise iğneyle içi boşaltılacaktır.Sayısı fazla kistler cerrahi yöntemle alınabilir.Bu tür kistler sizi korkutmasın kansere dönüşmezler.Sevgili hanımlar memenizde  ağrı ve yumru şeklinde bir  sertlik hissettiğiniz an telaşa kapılmayın ve hekime görünün..Sağlıklı günler diliyoruz..


Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Hamile Kalamama Sorunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile Kalamama Sorunları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamile Kalamıyorum neden ? Ne Yapmalıyım ? Hamile kalamamanın birbirinden çok nedeni var kızlar. Yumurtlama döneminizi kaçırmanız,

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3-4 Aylık Bebek Menüsü

3 - 4 aylık olan bebeğe neler verilmeli ? Bebek menüsü örneği ve bilinmesi gerekenleri sizlere

Beta HCG testi örneği

Beta HCG testi örneği

Beta hcg testi örneği - Beta hcg testinden hamile olduğumuzu nasıl anlarız ? Kanda gebelik haftası

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Down Sendromu nedir ? Down Sendromu Nedenleri ? Down Sendromu Belirtileri ? Down Sendromlu çocuk sahibi ailelerin

Bakteriyel Vajinoz hakkında bilinmesi gerekenler

Bakteriyel Vajinoz hakkında bilinmesi gerekenler

Bakteriyel Vajinoz Nedir ? Kadınlarda görülen ve "Bakteriyel Vajinoz" olarak adlandırılan bakteriyel genital enfeksiyonun etkenlerinden biridir. Bu


Yorum Gönder