3 lü tarama testleri hakkın da bilmeniz gerekenler

3 lü tarama testleri ne için yapılır ? Prenatal tarama testleri, bebeğin belirli doğum kusurlarına sahip olup olmayacağını belirlemek için gebelik sırasında hamilelik döneminde uygulanan bir dizi prosedürdür. Bu testlerin çoğu noninvazivdir. Genellikle birinci ve ikinci trimesterde yapılır, bazıları üçüncü dönemde yapılır. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde tarama testi yapılmasıyla ciddi bir sağlık durumu riski yüksekse hamileliğinizin erken döneminde öğrenmek isteyebilirsiniz.Bir tarama testi, yalnızca belirli bir durumun var olma riskini veya olasılığını sağlayabilir. Tarama testinin sonuçları pozitif olduğunda, tanı testleri kesin bir cevap verebilir.

 

Test, Down sendromlu bir bebeğe yakalanma riskini değerlendirmek için bir kan testi ve ultrasonun sonuçlarını birleştiriyor. Bu test bazı diğer anormallikleri tespit edebilir ve ikizler gibi birden fazla gebeliğiniz varsa söyleyebilir. Hem birinci hem de ikinci üç aylık testler benzer koşullar sergilediğinden, her ikisine birden sahip olmanız önerilmez. Birçok kadın, ilk trimesterinde mümkün olduğunca erken tarama testi yaparak bir sorun olabileceğini öğrenir . Üçlü ekran testi,(3 lü tarama testleri ) üç özel madde arayan bir gebede kan tarama testidir: AFP, HCG ve Estriol.

AFP: alfa fetoprotein , fetüs tarafından üretilen bir proteindir.Plasentadan annenin kanına geçer.Anormal AFP seviyeleri sinyal verebilir. Down Sendromu, kromozom anormallikleri,çoğul gebelikler.
HCG: insan koryonik gonadotropin , plasentada üretilen bir hormondur
Estriol: Estriol hem fetus hem de plasenta tarafından üretilen bir östrojendir
Östriol: Bu, plasenta tarafından üretilen bir hormondur.
İnhibin: Bu, plasenta tarafından üretilen bir hormondur.

Down sendromu :  Down sendromu, gebelik sırasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bebek ekstra bir kromozoma sahip olduğunda oluşur (kromozom 21). Bunun sebebi bilinmiyor.

Üçlü tarama testi yüksek ve düşük AFP seviyelerini ve HCG ve estriolün anormal seviyelerini ölçüyor. Sonuçlar, potansiyel genetik bozuklukların olasılıklarını değerlendirmek için annenin yaşı, kilosu, etnik kökenİ gebelik bilgileri değerlendirilrek yapılıyor.Yüksek AFP seviyesi, gelişmekte olan bebeğin spina bifida veya anensefali gibi nöral tüp defekti olduğuna işaret edebilir . Bununla birlikte, yüksek AFP seviyelerinin en yaygın nedeni, gebeliğin yanlış şekilde tayin edilmesidir. Düşük AFP seviyeleri HCG ve estriolün anormal seviyeleri, gelişen bebeğin Trisomy 21 (Down Sendromu) , Trizomi 18 (Edwards Sendromu) veya başka bir kromozom anormalliği tipine sahip olduğunu gösterebilir. Anormal test sonuçları, teşhis için ek test gerektirebilir.Daha tutucu bir yaklaşım, ikinci bir üçlü testin ardından yüksek tanımlı bir ultrasonun uygulanmasını içerir . Test yine de anormal sonuçlar verirse, amniyosentez gibi daha invazif bir işlem yapılabilir.

Tüm hamile kadınlara 3 lü tarama testi yapılmalıdır
Ailede doğum kusurları geçmişi varsa
35 yaş üzeri gebelikler
Gebelik sırasında zararı olan kullanılan ilaçalr
Diyabet öyküsü
Hamilelik srasında viral enfeksiyonlar
Yüksek radyasyon seviylerine maruz kalma

Bu, test sonuçlarına eşlik eden kaygıların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Tarama testleri sadece kan testi sonuçlarına bakmaz . Bir dizi farklı faktörde göz önüne alınır. Üçlü ekran testi, yaklaşık 5 ila 10 dakika süren anneden kan alınmasını içerir. Kan numunesi daha sonra test için laboratuvara gönderilir. Sonuçların alınması genellikle birkaç günü alır. Testleri yapmanız zorunlu değildir tercih sizindir fakat gebeliğinizin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğiniz anlamanız açısın dan önemlidir.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.