Acaba Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

– Gebemiyim nasıl anlarım ? Net bulgular ve net belirtiler nelerdir ? Hamile olduğunu en erken nasıl nereden anlarım ?

 

Midem bulanıyor , başım dönüyor çokta halsizim adetime henüz var hamilemiyim ? Adetim 3 gün geçti tüm belirtileri yaşıyorum hamilelik var mı ? Biz bu soruları sıklıkla sitelerimiz üzerin den alıyoruz. Gebelik konusun da bir çok makalemiz oldu. Soruların hala bu makalelere rağmen gelmesi daha detaylı bilgiler vermemiz gerektiğini gösteriyor . Bu nedenler hamilelik ile ilgili bu makalemizi yazma gereği gördük. Gebeliğe dair her türlü soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınıza da yanıt alabilirsiniz.

Bu belirtilere göre hamilemiyim ?

 

Gebelik çok karmaşık ve heyecanlı bir süreçtir. Bir çok kadının anne olma hayali vardır. Anne olmak isteyen yada gebe kalma korkusu yaşayanların merak ettiği sorulardan biri Acaba hamilemiyim ? Gebeliğin oluşumu , gebelik şüphesin de ne zaman test yapılması gerektiği ile ilgili çeşitli makalelerimiz mevcut. Merak ettiğiniz konulara sayfamızda bulunan kadegorileri inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Gebelik bir kadın ve bir erkeğin birlikteliği ile sonuçlanan bir durum. Gebeliğin oluşabilmesi için erkeğin iyi bir sperme , kadının da kaliteli bir yumurtaya ihtiyacı vardır. Yumurtlama iki adet döneminin ortasın da gerçekleşen , gebeliğin oluşması için gerekli bir zaman dilimidir. Birliktelik sonrası sperm yumurtayla birleşmek için rahimden yumurtalıklara doğru yüzer. Yumurtaya ullaştıktan sonra onu döllemeye başlar. Döllenme sonrası rahmin uygun bir yerine yerleşmeye çalışır. İmplantasyon dediğimiz bu süreçte hcg hormonları salgılanmaya başlar. Bu süreçte yerleşmeye bağlı olarak küçük bir lekelenme yaşanır. Tabi her implantasyon da yerleşme kanaması görülmeyebilir.

Hcg değerleri artmaya başlayınca kadının adetinde gecikme ve akabinde gebelik septomları oluşmaya başlar. İlk septom adet gecikmesidir. Diğer septomlar mide bulantısı, gögüslerde ağrı ve hassasiyet, sık idrara çıkma, kokulara karşı hassasiyet, baş dönmesi, göz kararması ,aşerme, küçük çaplı lekelenmeler,kasıklarda batma hissi vs. Adet gecikmesin den sonra belirtiler gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlamaktadır. Öncesi belirti yaşadığını iddia edenler özellikle adetine 1 hafta 10 gün kalanlar psikolojik olarak belirtileri yaşayabilir.

Gebelik belirtileri ile adet öncesi septomlar biribirine benzer. Biliyorsunuzki adet olmadan önce gögüslerde ağrı olur, rahimde kasılmalar, kramplar gerçekleşir. Bu nedenle belirtileri gözeterek gebelik teşhisi yapmak yanlış ve yanıltıcı olmaktadır. Gebeliğin olup olmadığını en doğru şekilde tespit etmenin tek yolu gebelik testi yaptırmanızdır. Adetinizde en az 3 en fazla 7 günlük bir gecikme olursa gebelik testi yapınız. Gecikme olmadan yapılan testler yanıltabilir. Hamilemiyim nasıl anlarım adlı konumuzu incelediniz. Dilerseniz konuya dair detaylı bilgilerin yer aldığı bir diğer linkimizi inceleyebilrisiniz. Konu linkimiz aşağıda yer almaktadır.

Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?

 

Bebek beklemeye ya da çalışmalara başladınız ve her ay regl öncesinden hep kendi kendinize acaba ben hamilemiyim diye sormaya başladınız. Hatta işi ileri götürüp bunu saplantı haline getirdiniz. Her göğüs ağrısı her karında batma hissi gerçekten hissedilen olmayabilir. Yani belkide hamile değilsinizdir. Genelde bütün bu belirttiğimiz bulguların tamamı birbiri ile karıştırılıyor. Yahu işte bebek bekliyorum bende öyle hissediyorum dersiniz. Şimdi sizlerin kafalarında yer alan soru işaretlerini biraz olsun gidermek ve daha net bilgiler vermek için hamilemiyim.org  olarak sizlere bu yazıyı hazırlıyorum kızlar. Tabiki yazının başında belirttiğim şeylere dikkat edin, tamam her ay test yapın hep belirtileri yaşayın ama durumun olmaması yani hüsran olması halinde bunu takıntı haline getirmeyin. Yazık edersiniz kendinize… Bebek bekleyen anne adaylarının multlak suretle relax olmalarında son derece fayda var kızlar.

Bulantı hissiyatın başladı mı ?: Bu sabahın değişik bir anlamı var değil mi ? Yavaştan bulantın mı başladı özellikle sabahları kalktıktan sonra 3-4 saat süren bir bulantın mı var ? ( kaçta kalktığın önemsiz bazıları öğlen kalkmayı sever kalkınca işte sabah dediğime bakmayın ) belkide hamilesindir. Bu arada bu bulantılar eğer hamile isen 3 ay kadar sürecek nadirende olsa bazı durumlarda gebeliğinin onuncu haftasına kadar şiddeti artan bir ölçüde devam edebilir unutma.

 En Sevdiğim Yemek Kokuyor mu ? Kokulara karşı duyarlılık: Kokuların sendeki yarattığı hassiyet arttı mı, en sevdiğin parfümü kullanamıyorsun, hatta dişlerini bile fırçalayamaz duruma mı geldin, Sahi ellerini yıkayabiliyor musun ? En sevdiğin yemeğin kokusu artık sana iğrenç mi gelmeye başladı. Normaldir korkma sakın hamile olabilirsin ama geçecek

Biraz daha Fazla uyuma ihtiyacın mı var ?: Ya bana birşeyler oluyor sürekli olarak uyuma hissi hissediyorum. Yani hep diyorum ki yataktan çıkmayayım ve sürekli olarak yatayım. Tabiki bunu ev kadınları değil de çalışanlar daha iyi farkedebilir eğer bu tür bir durumun var ise belkide hamilesindir ?

Birden Bire Tansiyon düşmesi mi yaşıyorsun ? : Haberin bile yok ama belkide göbüşünde yeni yeni bir can filizlenmeye başladı. Metabolizman da değişti farkında değilsin. Yemekte yedin ama başın dönüyor ve bakıyorsun tansiyonun acayip düşmüş. Hiç gebelik aklına geldi mi ? Test yap

Kasıklarım hiç bu kadar ağrımamıştı mı diyorsun ? : Çalışırken kalktığında otururken ayağa kalktığında ya da yatakta uzanıp sağa sola döndüğünde bazen birm tarafında bazen ise iki kasığında birden ağrılar mı hissediyorsunz. Evet kısa ama keskin böyle bıçak batırıyorlarmış gibi dimi… Tamam işte bebişin oluyor olabilir Bu neden oluyor dersen dediğim gibi bebişin olacaktır ondan olabilir. Rahmini yerinde tutan bağlar geriliyor bebiş geliyor bebiş haberin var mı ? Test yaptır

Sık Şekilde çişe yani idrara çıkma mı başladı ?:  Bu gün fazla şekilde su da almadın ama bi kaç gündür acayip şekilde çişe gitme, idrarı yapmanda fazlalaşmalar meydana geldi. Belkide hamilesindir hiç test yaptın mı ? Bu arada hamile isen bu çiş olayına alışman gerekecek bebeği doğurana kadar

Göğüslerde değişiklikler  : Ya benim memelerim mi büyüdü banamı öyle geliyor ? Hiç eşine sordun mu büyümüşler mi diye, Böyle şişkinlik ve gerğinliği ve hatta diken gibi batmaların mı başladı… Yazıııık 🙂 Eee nolcak şimdi tabiki test yapacaksın.

Sevgili hamilemiyim.org misafirleri, bu yukarıda kaleme aldığım bulgular, kadından kadına göre değişiklik gösterebilir. Hissedebilirsiniz ya da hissetmeyebilirsiniz. Hatta regl tarihinden üç beş gün önce yerleşme kanaması yaşamış ta olabilirsin. Hamile olabilirsin ama bilmiyorsundur. Peki Ne Zaman Test Yapmalıyım dersen konuya bakabilir ve daha net bilgiler edinebilirsin.

Lütfen yaşadığın bulguları bize bu konunun altından yorumun ile ulaştır sorunu sor cevaplandıralım olur mu ?

blank
blank

161 thoughts on “Acaba Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

 • blank
  Şubat 26, 2013 tarihinde, saat 12:34 pm
  Permalink

  merhaba 9 ekım 1984 dogumluyum hangı aylarda hamile kalırsam kız cocugum olma olasılıgı yüksektir?

 • blank
  Şubat 25, 2013 tarihinde, saat 9:38 pm
  Permalink

  merhabalar ben 10.03.1985 doğumluyum son adet tarihim 28.01.2013 acaba bebişimin cinsiyeti nedir

 • blank
  Şubat 25, 2013 tarihinde, saat 1:04 am
  Permalink

  01.01.1981 doğumluyum çin yaşımı hesaplıyamadım size zahmet hayırlısı erkek bebek için tahmini aylar hangisi acaba tşk

 • blank
  Şubat 18, 2013 tarihinde, saat 3:05 pm
  Permalink

  Merhaba çin takvimine göre erkek bebek için şubat,mayıs,ağustos ve ekim ayları uygundur

 • blank
  Şubat 16, 2013 tarihinde, saat 11:08 pm
  Permalink

  03.06.1984 dogumluyum hangi aylarda hamile kalırsam erkek çoçugum olma ihtimali yüksektir.

 • blank
  Şubat 4, 2013 tarihinde, saat 8:12 am
  Permalink

  15.03.1979 doğumluyum ocak ayında hamile kaldım. Bebeğimin cinsiyetini merak ediyorum.Teşekkürler.

 • blank
  Ocak 19, 2013 tarihinde, saat 10:59 pm
  Permalink

  Ben 20 03 1985 dogumluyum normelde yasim 28 bir yas eklemem gerekiyo ama hesaplayicid 28 diyo kiz bebis icin hangi aylarda olur.

 • blank
  Ocak 18, 2013 tarihinde, saat 7:21 am
  Permalink

  merhaba
  30/10/1981 dogumluyum kuz cocugum olması için hangi aylar hamile kalmalıyım
  selamlar

 • blank
  Ocak 14, 2013 tarihinde, saat 11:00 am
  Permalink

  Mrb. 07.01.1979 dogumluyum 18.12.2012 gibi hamile kaldim cinsiyetini size danışmak istiyorum. Iyi gunler

 • blank
  Ocak 14, 2013 tarihinde, saat 10:36 am
  Permalink

  merhaba 04.02.1982 doğumluyum.son adet tarihim 12.aralık.2012.şu anda hamileyim acaba bebeğimin cinsiyeti ne olur acaba……..

 • blank
  Ocak 14, 2013 tarihinde, saat 10:34 am
  Permalink

  MERHABA 12.09.1983 DOĞUMLUYUM SON ADET TARİHİM 01.ARALIK 2012.ŞU ANDA 6 HAFTALIK HAMİLEYİM ACA BEBEĞİMİN CİNSİYETİ NE OLUR CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM……

 • blank
  Ocak 14, 2013 tarihinde, saat 9:47 am
  Permalink

  12 ARALIK SON ADET TARİHİM.DOĞUM TARİHİM 04.02.1982 ACABA BEBEGİMİN CİNSİYETİ NE OLUR ŞUANDA HAMİLİYEMİDE MERAK EDİYORUM LİTFEN YARDIMCI OLUN…..

 • blank
  Ocak 8, 2013 tarihinde, saat 2:24 pm
  Permalink

  5 AĞUSTOS 1975 DOĞUMLUYUM 2013 TE HANGİ AYLARDA HAMİLE KALIRSAM ERKEK ÇOCUUĞUM OLUR

 • blank
  Aralık 26, 2012 tarihinde, saat 9:38 am
  Permalink

  26.12.1982 dogumluyum. size sorum şu çin takvimene göre yaşım kaç? 1 tane 4 yaşında kızım var. 2013 yılında erkek bebek istiyoruz. hangi yaş gurubuna bakmalıyım. hangi aylar erkek sizce. ilginiz için teşekkür ederim.

 • blank
  Aralık 25, 2012 tarihinde, saat 4:56 pm
  Permalink

  benim kimlikte dogum tarihim 01.01.1990 ama gercekte ise 20 haziran 1991 hangi ayda hamile kalirsam erkek cocugum olur lutfen cvp yazin simdiden cok tesekkur ederim.

 • blank
  Aralık 18, 2012 tarihinde, saat 2:12 pm
  Permalink

  1994 31 ocak dogumluyum en son adetim 28 ekim bebeğimin cinsiyetine olabilir

 • blank
  Aralık 6, 2012 tarihinde, saat 8:32 am
  Permalink

  2013 çin takvimi yaşınız 24 olacak sizin erkek için 21013 yılında ocak nisan mayıs temmuz eylül ekim ve aralık ayları erkek gösteriyor.

 • blank
  Aralık 5, 2012 tarihinde, saat 7:24 pm
  Permalink

  selamlar 14.07.1990. Doğumluyum 2013 hangi aylarda hamile kalırsam erkek olur şimdiden teşekkürler

 • blank
  Kasım 29, 2012 tarihinde, saat 8:22 am
  Permalink

  Ben 19.06.1982 doğumluyum ve Ekim ayında hamile kaldım bakıyorum takvime ama bi türlü emin olamadım yaşımı doğru hesapladığımdan dolayısıylada cinsiyet tahmininden yardımcı olurmusunuz acaba?

 • blank
  Kasım 16, 2012 tarihinde, saat 2:14 pm
  Permalink

  21/12/1980 dogumluyum 2013 te hamile kalmak ve kız doğurmak istyrm hangi ay hamile kalmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.