Adet dönemin de dikkat edilmesi gerekenler

Bu konu Adet dönemin de dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir.

Her genç kız 12-13 yaşına geldiğin de ilk adet kanamasını görür.Düzenli olarak ayda bir defa bu kanama gerçekleşir.3, 5,7

Gün adetin sürmesi normaldir.İlerleyen yaşla beraber adetin miktarı ve uzunluğu değişir ve sonunda menepoz gerçekleşir.Adet dönemi  üreme için gerekli dir.Hormonların kontrol ettiği bu dönemde bir çok değişiklik meydana gelmektedir.Adet dönemin de görülen değişimler,adet dönemin de kullanılması gerekenler,adet dönemin de dikkat edilmesi gerekenler yazımızın devamın da.

Adet dönemi hormonların değişimi ile bir çok kadın  farklı bir görünüme  bürünebilir.Asabiyet,duysallık gibi duygu değişimleri ,şişkinlik,kabızlık ,ishal,mide bulantısı,baş ağrısı,iştahsızlık,kokulara karşı hassasiyet gibi..Bu yakınmalar adete bir kaç gün kala gelişebilir .Kadın adet olduktan sonra gevşer ,rahatlar ve kendini yeniden doğmuş gibi hisseder.Bazı kadınların adet dönemi çok rahat geçsede ,bazıları için tamamiyle kabus niteliğin de.Adetin aşırı sancılı geçmesi kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Prostaglandinlerin aşırı  miktarda çalışması adetin sancılı geçmesinin nedenidir.Bir diğer nedenler,kürtaj ,kist,miyom,yapışıklıklar enfeksiyon ,ve spirail kullanımıdır.


Adet sancısı bazı bayanlarda doğumla beraber hafiflerken ,bazı bayanlarda menepoza kadar devam edebilir.Adet sancısı ile ilk defa karşılaşıyorsanız,kanamanızın miktarında değişim söz konusu ise mutlaka hekime görünün.

Adet döneminde gerek hijyen açısın dan gerekse kanamanın dışarı sızmasını engellemek ,kanamayı tutmak adına ped kullanılır.Bazı hanımlar pamuk ve tamponu tercih eder.Ped tercihi daha konforludur.Kanı emer dışarı sızmasını önler.Pedler genital hijyenin sağlanması için sık sık değiştirilmelidir.Sık değiştirilmeyen pedler pişik ve enfeksiyonlara yol açabilir.

Bir çok bayan adet dönemin de duş almanın bir zararı olup olmadığını merak eder.Adet döneminde duş almak faydalıdır.Gerek hijyen açısından gerekse rahatlama açısından.Duş almak adet miktarını azaltmaz yada döngüyü bozmaz.Adet dönemin de bayanalrın kokusu değişir.Rahatsız edici bir boyuta ulaşabilir.Bu yüzden duş almak faydalı olucaktır.Ayrıca adet döneminde duş almak adetin sancılı geçmesini engelller.

Bir çok bayanın tercihide tampondur.Tamponu bakireler kullanamaz.Bekarete zarar verir.Özellikle havuz ve denize girecekler için tampon idealdir.Bunun dışında tamponun kullanılmasını önermiyorum.Tamponlar toksit şoka yol açabilir.Özetle adet döneminde hijyene dikkat etmek gerekir .Kullanılan pedin sağlıklı olmasına dikkat edin.Pedlerin üzerinde %100 organik koton ibaresi olmalı.Naylon oranı yüksek pedler tahrişe,enfeksiyona pişiğe yol açabilir.Pamuk oranı yüksek pedler tercih edilmeli ve kullanılan pedler sık sık değiştirilmelidir.

2016-06-27


Hamilelikte adet onulur mu ? Gebelikte adet olmak mümkün mü ?

Hamilelikte adet onulur mu ? Gebelikte adet olmak mümkün mü ?

Gebelik döneminde adet olunması mümkünmüdür?Hamilelikte adet olunurmu? Bazen hastalar hamile kaldıktan sonra bir veya birkaç kere adet

Normal doğum sonrası nelere dikkat etmek gerekir ?

Normal doğum sonrası nelere dikkat etmek gerekir ?

Bu konu Normal doğum sonrası nelere dikkat etmek gerekir hakkın da bilgiler vermektedir

Hamileliğin yedinci ayı hakkında bilinmesi gerekenler yapılması gerekenler

Hamileliğin yedinci ayı hakkında bilinmesi gerekenler yapılması gerekenler

Hamileliğinizin altıncı ayını geçtiniz ve yedinci ayına giriş yaptınız sevgili hamişler, Şimdi hem sizin ve hem

Adet Belirtileri

Adet Belirtileri

Sizlerde biraz sonra sizlere vereceğimiz bilgilerden sonra yaşadığınız belirtileri yazabilir ve adet olup olmayacağınızla ilgili bizlere

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal

Adet Geciktirici İlaçlar

Adet Geciktirici İlaçlar

Güvenli adet geciktirici ilaçlar ilaç isimleri, adet geciktiricilerin yan etkisi etkileri ve zararı var mı ? Çok


Yorum Gönder

Etiketler :