Adet döneminde ilişkiye girdim hamile kalırmıyım ?

Cinsi münasebet bir ihtiyaç olduğu gibi insanlığın nesli için gereklidir. Üremenin gerçekleşmesi için kadının yumurtasına ve erkeğin spermine ihtiyaç vardır. Düzenli olarak adet olan kadınlarda ovülasyon iki adet döneminin ortasında gerçekleşmektedir.

Adet döneminde hamile kalırmıyım

Yalnız ovülasyon her zaman aynı dönemde olmayabilir. Bir çok koşul yumurtlamayı etkileyebilir. Yumurtlamanın gerçekleşmesi ile cinsi münasebet sonucu erkekten gelen sperm yumurtayı döllemektedir. Döllenen yumurta rahime yerleşir ve bu aşamada küçük çaplı bir lekelenme oluşur. Buna yerleşme kanaması denir. Adetin gecikmesi ile birlikte yapılan test sonucu bu durum da pozitif olacaktır.

Cinsi münasebet sonrası gebelik elde edilmezse kadın adet olacaktır ve bir sonraki döneme rahim kendini hazırlayacaktır.Bir çok çift gebelik elde etmek için yumurtlama döneminde yada yumurtlamaya bir kaç gün kala ilişkiye girmektedir. Yumurtlama öncesinde ilişkinin olması ile yinede hamile kalınabilir. Bunun nednei spermin 5 gün rahimde yaşamasıdır.

Yumurtlama günü dışın da bir çok çift adet döneminde de ilişkiye girmektedir. Hekimlerin çoğu adetliyken ilişkiye girmenin bir sakıncası olmadığını belirtsede dinimiz islam bu konuya hoş bakmamaktadır. Adet döneminde ilşkiye girmenin sakıncalı olduğu belirtilmektedir. Adet döneminde ilişkiye girmek cinsel yolla bulaşan hastalıklara davetiye çıkardığı gibi kadınların rahminde bulunan kılcal damarlarda da zedelenme söz konusu olabilir. Bu durum kanamayı artırabilir. Adet döneminde ilişkiye girmek enfeksiyon kapılması ve yayılması açısın dan risktir.

Adet döneminde ilişkiye giren kadınların çoğun dan sayfamıza bir çok soru gelmektedir. Bu sorulardan biri adet dönemindeyken ilişkiye girdim hamile kalımırmıyım ? Bu ihtimal düşük olsada imkansız değildir. Bu nedenle gebelik planınız yoksa etkili bir korunma yöntemi tercih etmenizi öneriyoruz.

Adet döneminde ilişkiye girdim tüm belirtileri yaşıyorum ne zaman gebelik testi yapmalıyım ? Bu soruda sayfamıza sıklıkla gelmektedir. Gebelik şüphesinde gebelik testi adet gecikmesinden sonra yapılmalıdır.Adete 1-2 gün kalada gebelik testi yapılabilir. Sevgili okurlar adet döneminde ilişkiye girdim hamile kalımıyım başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

3 thoughts on “Adet döneminde ilişkiye girdim hamile kalırmıyım ?

 • blank
  Temmuz 30, 2020 tarihinde, saat 11:45 pm
  Permalink

  Merhaba ben adetimin 5.günü (kanamam var ama fazla degil) sevgilim ile ilk defa bir ilişkiye girdim( korunmasız bir şekilde). Içime akmadigini soyledi ama endişelerim var yardımcı olur hamile kalır miyim.

 • blank
  Mart 28, 2020 tarihinde, saat 7:49 pm
  Permalink

  Selamlar Ayşe,

  Hayatım kimyasal gebelik olup olmadığınız değer 200 olsa bile bazı durumlarda anlayamayabilirsiniz. Dolayısı ile lütfen ikişer gün ara ile testinizi yenileyin her geçen iki gün ile bir önceki testinizin iki katı ve üzerinde artış olması gerekiyor. Böyle bir durum olur ise hamile olduğunuz kesinlik kazanacaktır. Sevgiler.

 • blank
  Mart 27, 2020 tarihinde, saat 12:49 pm
  Permalink

  Arkadaslar bi yardimci olsaniz bende sy an gebelik 13 gunluk kan testi yapdim once 6.28di sonra gine yapdum 20.77 yediydi gune yaodim 98 di doktor dediki cok küçük dur kimyasal gebelik olabilir bi hafta sknra gel 200 olursa gebesin bi fikriniz varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.