Adet kanamasının parçalı kan pıhtılı olması

Adet döneminin birinci günü lekelenme olması normaldir. İkinci ve üçüncü günü kanama yoğun ve pıhtılı olabilir.Adet kanamasının miktarı aydan aya değişebilir, yaşam tarzı, diyet ve hormonal değişikliklerden etkilenebilir. Bazı kadınlar dönemlerinde aşırı miktarda kan kaybederler. Kan kaybına sancı eşlik edebilir. Her zaman yoğun adet kanaması bir probleme işaret etmez ama an gelişen yoğun pıhtılı bir kanama har hangi bir problemin belirtisi olabilir.

 

 

Ağır menstrüel kanama rahim kanseri, endometriyal polipli veya enfeksiyon gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir. Bazı kadınların adet dönemi çok hafif bazılarının ise çok ağır geçebilir. Adet dönemleri her kadın için değişir, bu nedenle normal olanın ve anormal kanamanın ne olduğunu çözmek zor olabilir. Bununla birlikte, her saat başı ped değiştiriyorsanız ve kanamanız 7 günden uzun sürüyorsa mutlaka hekime görünün.

Ağır menstrüel kanamalar, çeşitli fiziksel sorunlardan kaynaklanabilir. En önemli neden hormonlarla ilgilidir. Hormonlar menstruasyon döngüsünün iletkenidir. Anormal veya aşırı menstrual kanamanın diğer olası nedenleri şunları içerir:

Rahim kanseri
Rahim myomları
Endometrial polipler
enfeksiyon
Kiloda dalgalanmalar
çok sınırlı diyet veya yüksek stres seviyeleri
Kanama bozuklukları

Menstrüel kanama aşırı gibi görünüyorsa, bir haftadan fazla sürerse, günlük yaşamı büyük ölçüde etkiliyorsa derhal hekime görünün. Yapılacak hormon tetkitleri ve jinekolojik muayene durumunuz hakkın da bilgi verecektir. Adet döneminde parçalı pıhtılı kan genelde normaldir Fakat ilk defa başınıza geliryorsa rahim kaynaklı yada hormonal bir sorundan kaynaklanabilir. Adet deöneminiz sürekli yoğun ve pıhtılı geçiyorsa bu durum anemiye ve demir eksikliğine yol açabilir. Bu durum da anemi ciddi sorunlara neden olabilir.

Anemi varlığın da baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık olabilmektedir. Anemiyi gidermek için önceliğiniz hekime görünmek olmalıdır. Anemi ve demir eksikliği durumunda sağlıklı ve dengeli beslenin. Stresten uzak durun. Adet kanamasının parçalı kan pıhtılı olması başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz

Adet kanamasının parçalı kan pıhtılı olması

Merhaba hocam adet tarihimden 6 gün önce regl oldum.Kanamam çok parçalı  pıhtılı oldu sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim

Adet döneminde et parçası gelmesi; bayanlar da bazı dönemler de meydana gelen, adet kanamaları sırasında görülen ve adet döneminde et parçası düşürmesi olarak adlandırılan bu sorun aslında normal ve olağan olan bir durumdur. Ancak et parçasının düşmesi hamilelik sırasında görülen bir durumsa eğer ciddi sorunların habercisi olabilir.

Adet döneminde oluşan kanama rahmin içinde yer alan bir dokunun kanaması veya dokunun dökülmesi ile oluşmaktadır. Rahim içinde yer alan doku, bayanların hamilelik döneminde bebeğin yapıştığı ve bebeğin ihtiyaç duyduğu koşulların sağlanmasına yardımcı olan temel yapıdır ve bu doku önemlidir. Rahim içinde yer alan doku hamileliğin oluşmadığı aylar da bir sonra ki ay için yumurtlamaya yeni ortam hazırlamasında görev almaktadır ve üst tabaka kanayarak dökülür. Burada kadınları çok sık yanılgıya düşüren durum adetliyken et parçası düşürme olarak adlandırılan ve aslında kanın pıhtılaşması olarak açıklanan bir durumdur. Fakat adet döneminde düşürülen et parçası bazı durumlarda daha sonradan oluşabilecek ciddi sorunların habercisi olabilir. Eğer böyle bir durum yaşamışsanız ve yaşanılan bu durum sürekli tekrarlayan bir hal almış ise doktorunuza başvurarak yardım almanız da fayda vardır.

hamilelik sırasında görülen kan pıhtısı ya da et parçasının düşmesi düşüğün en sık görülme belirtisi olarak nitelendirilir. Fakat hamilelik sırasında görülen her kanama veya leke düşük belirtisi olmayabilir. Burada öne çıkan en önemli durum kanamanın ne kadar sürdüğü ve kanamanın az ya da çok olasıdır. Leke yani damla, damla olan kanama düşük için daha az risk taşır ama çok olan kanama büyük bir sorunun habercisidir. Vajinadan gelen kan pıhtısı ya da parça düşmesi düşüğün belirtileri arasındadır. Eğer şartlar uygun ise düşürülen bu parçanın alınarak doktor tarafından kontrol edilerek doğru tanının konulması hamile olan bayan açısından yararlı olacaktır. Bazı durumlar da hamilelik dışı faktörler nedeniyle de kan pıhtısı ya da et parçası düşmesi görülebilmektedir. Bu durumlara ise rahim içi polip neden olmaktadır.Rahim İçi Polip Nedir ?

Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ya da normalden fazla büyümesinden dolayı meydana gelen rahim içinde bulunan et parçası olarak tarif edilir. Endometriyal polip kadınlar da her yaşta görülür. Genellikle bayanlar da menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülür.

Rahim İçi Polip Belirtileri Nelerdir ?

Ara kanama olması
Adet kanamalarının günlerinin uzaması
Kanama miktarının fazla olması
İlişki esnasında kanama
Özellikle adet kanamalarının olduğu zamanlarda kramp tarzında ki ağrı belirtileri
Rahim İçi Polip Tanısı Nasıl Konur?

Rahim içi tabakası örneklemesiyle ( kürtaj ) elde edilen dokunun patolojik incelenmesi sonucunda tanı konulur. Herhangi bir nedene bağlı olarak yapılan histeroskopi incelenmesinde ya da rahim içinin steril suyla doldurularak utrasonografi incelemesi yapılarak polip şüphesi doğabilir. Normal ultrsonografi incelenmesinde polip saptanması zor olur. Zira rahmin ön ve arka duvarı normalde birbirlerine temas edecek şekilde dururlar ve polip arada düzleşerek gizlenmiş olur. Rahim içi histeroskopi ya da histerosonografi incelenmesinde suyla doldurulduğunda polip belirgin hale gelir.

Rahim İçi Polip Nasıl Tedavi Edilir ?

Poliplerin tedavisi için ideal olan histeroskopi yöntemiyle görülerek çıkarılmasıdır. Çıkarılan polip patoloji uzmanları tarafından incelenir. Diğer tedavi yöntemi olarak da kürtaj işleminin yapılmasıdır. Bu işlem genellikle polipin bulunduğu yerden koparılarak parçalanması ve lezyonun ortadan kalkmasıyla sonuçlanır. Kürtaj ile tam şifanın sağlandığı durumlar da ek tedavi gerekmez . ancak yine de düzenli takiplerin yapılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.