Adet sancısı neden olur ?

Adet sancısı bir çok kadın için ortak bir sorundur. Kimi kadın adet olduğunun farkına varmaz, kimide adete bir kaç gün kala ve adet gününde ağrılar kramplar yaşar. Prostaglandinler ağrılı dönemlere neden olabilir . Ayrıca buna eşlik eden ishal, baş ağrısı ve kusmadan da sorumlu olabilirler. Menstrüel kramplar, endometriozis, fibroidler, üreme organlarındaki enfeksiyonlar, anormal gebelik, yumurtalık kisti, doğum kontrolü için kullanılan rahim içi araç ve dar serviks gibi üreme yollarından da kaynaklanabilir.

 

 

Adet sancısı hafif,orta yada aşırı şiddetli olabilir. Bu durum da ağrı kesici bile kullanabilrisiniz. Yalnız unutulmamalıdırki bazı ağrı kesiciler adet kanamasını durdurabilir. Adet sancısı çektiğiniz zaman duş alın ve mümkün mertebe dinlenin. Adete 1-2 gün kala bazı besinleri tüketerek adet sancısınıda önleyebilirsiniz.

Zencefil güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri içerir. Taze zencefil çayı yudumlarken ağrılı karın kramplarını hafifletebilir ve ağrıyı etkili bir şekilde azaltabilir. Döneminin ilk üç günü boyunca zencefil çayı içmeniz daha iyidir.

çalışmalar, çoğu omega-3 yağ asitlerini tüketen kadınların daha hafif dönem ağrılarına sahip olduklarını defalarca göstermiştir. Somon, uskumru, sardalye ve alabalık gibi yağlı balıklar yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu balıklar ayrıca anti-inflamatuar yağlarla dolu. Bu balıkları tüketerek adet sancısını önleyebilirsiniz.

Kırmızı et yüksek miktarda demir içerir. Demir adet sırasında en gerekli mineraldir. Ayrıca, bu mineral hemoglobin düşük olan kadınlar için gereklidir. Bu nedenle, diyetinizde kırmızı eti dahil edin.Ve et yiyen biri değilseniz, ıspanak, fasulye ve mercimek tüketebilirsiniz.
Yoğurt, menstrural krampları hafifletir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt sağlıklı bir sindirim sistemini ayrıca destekler.
Bitter çikolata adet sancılarına iyi gelmektedir. Magnezyum kaynağı olan bu besini tüketerek adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz. Kereviz mükemmel bir molibden ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca folat, potasyum, diyet lifi ve manganez açısından da zengindir. Adet sancınız varsa kereviz tüketin.

Humus sağlıklı bir besindir çünkü lif, protein, antioksidan vb. Bakımından zengindir. Sıfır kalori ve yağ içerir.Adet sancılarına iyi gelmektedir.Ananas, kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur. Ananas iyi bir manganez, C vitamini, bakır, B1 vitamini, diyet lifi, folat ve B6 vitamini kaynağıdır. Muz zengin bir potasyum, manganez, magnezyum, folat, C vitamini, B6 vitamini, diyet lifi, protein ve diğer gerekli vitamin ve mineral kaynağıdır. Adet döneminden bir kaç gün önce muz yemeye başlayın. Evet sevgili okurlar görüldüğü gibi adet sancılarını önleyen bir çok besin bulunmaktadır. Verdiğimiz bilgilerin dışın da adet sancılarınızın nedenini ancak bir hekime görünerek öğrenebilirsiniz.

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.