Anal kanser nedir?

Bu konu Anal kanser nedir? Hakkın da bilgiler vermektedir.

Anüs, bağırsakların alt ucundaki açıklıktır.Besinler sindirildiğinde mideden ince bağırsağa geçer. Daha sonra ince bağırsaktan kalın bağırsağın ana bölümüne (

kolon denir) hareket eder . Kolon sindirilmiş gıdalardaki suyu ve tuzu emer. Kolonu geçtikten sonra bırakılan atık madde dışkı denir.Oradan, anüs yoluyla vücudun içinden dışarı atılır.

Anal kanalının iç astarı mukozadır . Çoğu anal kanser mukozadaki hücrelerden başlar.Anüsde birçok türde tümör gelişebilir. Bu tümörlerin tümü kanser değildir ,bazıları iyi huyludur (kanserli değil). Bazı büyüme selim olarak başlar, ancak zamanla kansere dönüşebilir. Bunlara kanser öncesi koşullar denir. Çoğu anal kanser (% 80) 60 yaş üstü kişilerde teşhis konur. 35 yaşından önce erkeklerde anal kanser daha sık görülür. Bununla birlikte, 50 yaşından sonra, anal kanser kadınlarda biraz daha yaygındır.Tek başına erkeklerde anal kanser görülme oranı evli erkeklere göre altı kat daha fazladır.Reseptif anal ilişkisi, anal kanser gelişimiyle büyük oranda ilişkilidir.

 

Anal kanser nedir?

Anal kanseri anüs dokularını etkileyen kanserdir. Kanser, vücudun temel yapı taşları olan hücrelerin bir hastalığıdır. Vücudumuz sürekli büyümemize, yıpranmış dokuları değiştirmemize ve yaralanmaları iyileştirmemize yardımcı olacak yeni hücreler yapar. Normalde hücreler düzenli biçimde çoğalır ve ölürler.
Hücreler normal şekilde çoğaltılır, bölünmezler ve ölürler, bazen tümör adı verilen bir yumru oluştururlar. Hücreler kanserli ise kan dolaşımı veya lenf sıvısından geçebilir ve yeni bir bölgede başka bir tümör oluşturabilirler. Bu yeni tümör, sekonder kanser veya metastaz olarak bilinir.

Belirtiler


Bazen anal kanser hiçbir belirtiye neden olmaz. Ancak kanama genellikle hastalığın ilk işaretidir. Kanama genellikle küçüktür. Çoğu kimse, kanamanın hemoroid kaynaklı olduğunu varsayıyor (anüs ve rektumdaki ağrılı, şişmiş damarlar kanamaya neden olabilir).

Anal kanserinin önemli semptomları şunları içerir:

Rektal kanama
Rektal kaşıntı
Anal açıklığındaki bir yumru veya kütle
Ağrı veya anal alanda dolgunluk hissi
Anüsden anormal deşarj
Kemik veya kasık bölgelerinde şişmiş lenf nodları

Genellikle bu semptom türleri, hemoroit, anal fissürler veya anal siğiller gibi (kanser dışı) koşulların neden olma olasılığının yüksektir. Yine de, bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hekime görünün.

Anal kanseri nasıl teşhis edilir?

Anal kanseri rutin bir dijital rektal muayene sırasında teşhis edilebilir. Kanser aynı zamanda bir anoskopi, proktoskopi veya endorektal ultrason gibi daha invaziv prosedürlerle de tespit edilebilir .Kanserden şüpheleniliyorsa, bir biyopsi yapılmalıdır.Teşhis testleri, sağlık öyküsü ve rektal muayene, anoskopi ve muhtemelen daha derin endoskopik muayene yöntemlerini içerir. Sonuç olarak, anal kanseri teşhis etmek için cerrahi bir biyopsi yapılabilir.

Anal Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Anal kanseri öncelikle kemoterapi ve radyasyon kombinasyonu ile tedavi edilir . Bu, kolostomi ihtiyacını azaltır ve 5 yıllık sağkalım oranının% 70ten fazlasını taşır.Anal kanseri olan insanlar yukardaki semptomları veya işaretleri görebilirler. Bazen, anal kanserli insanlarda bu değişikliklerin hiçbirine rastlanmaz. Veya, bir belirtinin nedeni kanser olmayan başka bir tıbbi durum olabilir.

2017-04-14


Karbon peeling nedir ?

Karbon peeling nedir ?

Bu konu karbon peeling hakkın da bilgiler içermektedir.

Anoreksiya nervoza nedir ?

Anoreksiya nervoza nedir ?

Bu konu Anoreksiya nervoza hakkın da bilgiler vermektedir.

Lateks allerjisi nedir ?

Lateks allerjisi nedir ?

Bu konu Lateks allerjisi nedir hakkında bilgiler vermektedir.

Devic hastalığı nedir ?

Devic hastalığı nedir ?

Bu konu Devic hastalığı nedir hakkın da bilgiler vermektedir.

Gebeliğin ilk aylarının önemi nedir?

Gebeliğin ilk aylarının önemi nedir?

Merhaba herkese sevgiler; Gebeliğinizin her döneminde dikkatli,duyarlı ve bilinçli olmalısınız.Ancak ilk üç ayın önemi büyüktür.Bu dönemde yumurta

Doğum sonrası Anksiyete nedir ?

Doğum sonrası Anksiyete nedir ?

Doğum sonrası anksiyete bozukluğu ve depresyon hakkında bilgiler Doğum sonrası anksiyete nedir? Doğum sonrasında yoğun endişe ve panik


Yorum Gönder

Etiketler :