Aritmi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Aritmi , kalp atışlarının düzensiz olduğu anlamına gelir . Mutlaka kalbin çok hızlı veya çok yavaş atıldığı anlamına gelmez . Sadece normal ritminin dışında olduğu anlamına gelir.Aritmi, kalbinizin olağan ritmini bozan bir durumdur. Ayrıca kalp ritmi adı verilir. Aritmi, 60 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülür. Çoğu insan için aritmiler ciddi değildir.Aritmiler acil olabilir veya zararsız olabilirler. Kalp atışlarınızla alışılmadık bir şey hissettiğinizde hemen hastaneye gidin.

Bazı insanlar düzensiz kalp atışlarına maruz kalır ve bu da kalp atışı veya çırpıntı gibi hissedebilir. Bununla birlikte, özellikle anormal oldukları veya zayıf veya hasar görmüş kalpten kaynaklandığı takdirde, aritmiler ciddi ve hatta potansiyel olarak ölümcül semptomlara neden olabilir.

 

Aritmiler, kalbinizin atması için kullandığı elektrik sinyallerinin doğru yerde başlamaması veya kalbinizin tam karşısına çıkmamasına bağlı olarak meydana gelir. Bu, kalbinizin ritmini değiştirebilir.Kalbin üstünden (supraventriküler veya atriyal aritmiler) gelen çoğu aritmiler semptomlara neden olabilir ancak daha az ciddi olma eğilimindedir. Bununla birlikte, ventriküllerinizden çıkan aritmiler (ventriküler aritmiler) ciddi semptomlara neden olabilir ve bazen ölümcül olabilir.

Aritmi semptomları

Bir aritmi düzensiz kalp ritmidir.Bazı hastalarda hiçbir belirtisi olmayabilir, ancak bir doktor rutin muayene sırasında bir aritmi tespit edebilir. Bir hasta belirtileri fark etse bile, mutlaka ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmez. İronik olarak, yaşamı tehdit eden aritmileri olan bazı hastalarda semptom olmayabilirken semptomları olan diğer kişilerin ciddi bir problemi olmayabilir.

Taşikardi semptomları

(Bazen hiçbir belirtisi yoktur)

Nefes darlığı
Baş dönmesi
Bayılma
Göğste  çarpıntı
Başın dönmesi
Ani zayıflık

Bradikardi semptomları
(Bazen hiçbir belirtisi yoktur)

Angina (göğüs ağrısı)
Konsantrasyon bozukluğu
Karışıklık
Egzersiz sırasında zorluklar
Baş dönmesi
Yorulma ( yorgunluk )
Başın dönemsi
Çarpıntılar
Nefes darlığı
Bayılma

Atriyal fibrilasyon belirtileri
(Bazen semptomlar olmamasına rağmen, bunlar sık ​​sık gelişirler)

Angina (göğüs ağrısı)
Nefes darlığı
Baş dönmesi
Çarpıntılar
Bayılma
Zayıflık

Aritmi nedenleri

Bazı rekreasyonel ilaçlar da dahil olmak üzere, birçok faktör aritmilere neden olabilir.
Elektrik çarpmalarına kalpteki daralmaya neden olan herhangi bir kesinti, aritmeyle sonuçlanabilir. İnsan kalbi, doğal kalp ritmini üretmek için doğru zamanda doğru şekilde kası gereken dört odadan oluşur.Sağlıklı bir kalp olan bir kişi için, dinlenirken dakikada 60 ila 100 atış arasında bir kalp atış hızı olmalıdır.

Kalbin yanlış çalışmasına neden olan bir takım faktörler şunları içerir:

Alkol  kullanımı
Diyabet
Madde bağımlılığı
Aşırı kahve tüketimi
Kalp hastalığı
Hipertansiyon ( yüksek tansiyon )
Hipertiroidi (aşırı aktif bir tiroid bezi)
Zihinsel stres
Önceden kalp krizi
Sigara içmek
Bazı diyet takviyeleri
Bazı bitki tedavileri
Bazı ilaçlar

Aritmi teşhisi

Bir aritmi teşhis etmenin çeşitli yolları vardır. Çoğu zaman, birden fazla yöntem kullanılacaktır.Doktor, hastanın aritmetisini tetikleyen şeyin ne olduğunu bulmaya çalışacaktır. Bu, hastanın tıbbi geçmişi, aile öyküsü, diyet ve yaşam biçimini içerebilecek ayrıntılı bir röportaj içermektedir.
Kan ve idrar testleri  – bunlar hastanın kan sayımı, karaciğer, tiroid ve böbrek fonksiyonlarını kontrol eder. Ayrıca elektrolitler ve diğer kimyasalları kontrol edebilirler.
EKG (elektrokardiyografi)  – bu cihaz, hastanın kalbinin elektriksel aktivitesini ve ritmini kaydeder.
Holter monitörü  – kalbi bir veya iki gün süreyle kaydedebilen bir giyilebilir cihaz.
Ekokardiyografi  – hastanın kalbinin pompalama hareketini kontrol eden bir ultrason taraması.
Göğüs Röntgeni  – görüntüler doktorun hastanın kalbi ve ciğerlerinin durumunu kontrol etmesine yardımcı olur.

Aritmi Tedavileri

Aritmi tedavisi, eğer durum hastayı daha ciddi bir aritmi veya komplikasyon riski altındaysa gereklidir.Tedaviniz, sahip olduğunuz aritminin türüne, nedenine ve şiddetine bağlı olacaktır.Bazen, ektopik atımlarla olduğu gibi, herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir, çünkü aritminizin ciddi sorunlara neden olması muhtemel değildir. Çarpıntıları azaltmak  için alkol veya kafein gibi aritmeti tetikleyen herhangi bir şeyden kurtarmaya çalışın.Doktorunuz kalp ritmini kontrol etmenize yardımcı olacak ilaçlar reçete edebilir.Bir aritmi durdurmak için bazı ilaçlar verilirken bazıları bunları önlemek için kullanılır. Aldığınız ilaç ve ne kadar sürede alacağınız, sahip olduğunuz aritminin türüne bağlı olacaktır.

Bradikardi altta yatan bir durumdan kaynaklanıyorsa, ilk önce bu durumun tedavi edilmesi gerekir. Altta yatan herhangi bir sorun bulunamazsa, doktor bir kalp pilini yerleştirmeyi tavsiye edebilir.

Kalp pili, anormal kalp ritmini kontrol altına almak için göğüs veya karın cildinin altına yerleştirilen küçük bir cihazdır. Kalp pilleri, kalbin normal bir hızda atmasını sağlamak için elektrikli darbeler kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.