Aşılama sonrası bilmeniz gerekenler

Aşılamadan sonra neler yapılmalı ? Günümüzde çiftlerin çocuk sahibi olmasını zorlaştıran bir çok faktör vardır. Çiftlerin üreme ile ilgili problemlerinin belirlenmesi için bir çok test yapılır. Teste çiftler birlikte tabii tutulabilir. Kısırlığın altta yatan nedeni belirlendikten sonra nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenir.

Çocuk sahibi olamayan kadınlara genelde ilk ay klomen tedavisi uygulanır. Klomen yumurtalıkarı uyararak yumurtanın olmasını sağlayan bir ilaçtır. Yumurtalar klomenle sağlandıktan sonra ardından yumurtaları çatlatmak için yumurta çatlatıcı enjeksiyonu yapılır. Çiftlerin çatlatıcı iğneden sonra hangi günlerde birlikte olacağı belirlenir. Bazı durumlarda yumurta çatlatma iğnesi sonrası aşılama tedavisi öngörülebilir.

 

Aşılama düzenli olarak ilişkiye girdiği halde birtürlü gebeliği sağlayamayanlara uygulanır. Yardımcı üreme tekniklerinden biri olan aşılama , çocuk sahibi olamayanlara sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Aşılama yapılmadan önce yumurtlamanın olması sağlanır ardından yumurta çatlatıcı iğne yapılır. Daha sonra erkeğin spremi istenerek tetkit edilir. Erkeğin spermin de en kaliteli olanı ayıklanır ve seçilir . Aşılama işlemin de kullanılır. Spermler ince uzun bir katetere çekilir . Daha sonra kadının rahmine bırakılır.

Aşılama genelde 3-4 defa yapılmaktadır. Aşılama tedavisin de olumlu sonuç alınmazsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Aşılamadan sonra kasıklarda ağrı batma, vajinal akıntıda artış,gögüslerde hassasiyet, iştahta artış yada azalma, bel ağrısı,gögüslerde hassasiyet olması normaldir. Bunlar ilaç kaynaklıdır gebelikle ilgisi yoktur. Aşılama sonrası gebelik belirtileri gebeliğin 4. haftasın dan itibaren başlamaktadır.

Aşılama yapılma dan önce anne adayı vajinal bölgesine krem deodorant losyon gibi kimyasal içeren kozmetiklerden kaçınmalıdır. Bu aşılamanın başarı şansını düşürebilir. Aşılama işlemi kolay bir prosedürdür. Aşılma sonrası hasta bir müddet kilinkte dinlenir ve evine gönderilir. Aşılama edavisinde gebelik testi iki hafta sonra yapılmalıdır. Daha öncesi test yapmanız faydasızdır ve sizi yanıltabilir. Sevgili okurlarımız aşılama ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da dönüş olacaktır. Dileyen her kadının anne olması temennisi

Aşılama sonrası bilmeniz gerekenler

Sevgili hanımlar, aşılama yönteminin kullanılması durumunda % 40 lık bir bölüm erkeğin sorunlu olmasından kaynaklanmaktadır. Bu faktörler gebe kalamamanın tek başına sebebi olabileceği gibi, ekek yada kadının anormallikleri ile birliktede görülebilir. Kalitesi ilaçlar ile yükseltilmiş spermlerin eşinin spermi ile aşılama yapılması yani spermlerin yumurtalıklara yakın bir yere yerleştirilmesi olayıdır aşılama.

Aşılama sonrası kanama olur mu bu durum normal mi ?

Sevgili hanımlar aşılama sonrası bir iki gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, hazneden az miktarda kanama gelmesi durumu tamamen normaldir.

Aşılama sonrası ilişki zararlı mı ?

Birliktelik yaşamanızda hiç bir şekilde sakınca yoktur. Bu birliktelik durumları ne gebeliğin şansını azaltır nede arttırır.

Aşılama sonrası gebelik testi ne zaman yapılır?

Aşılamadan 14 gün sonra kanda gebelik testi ( beta-hCG ) yapılır.  Gebelik testinden önce hazneden kanama başlasa dahi günü geldiğinde kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çünkü bu kanama düşük tehdidi yada dış gebeliğe de bağlı olabilir.

Aşılama sonrası devamlı yatakta yatmak gerekli mi?

Aşılamadan hemen sonra on beş dakika yatak istirahatı önerilir. Daha sonra eve dönmek üzere yola çıkılabilir.

Gebelik testi sonucuna kadar spor, ağır iş, ağır yük kaldırma gibi aktivitelerde bulunulmaması istenir. Bu süre içinde devamlı yatakta yatmak gereksizdir. Yemek, bulaşık gibi hafif işler yapılabilir, duş alınabilir. Araba ve uçak gibi taşıtlara binilebilir.

Aşılama Öncesi ve sonrası Yapılması Gerekenler

Aşılama yaptırmaya karar vermek için hamile kalamamanın nedenini ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığını saptamak önemlidir. Hekim her iki eşten ayrıntılı bir tıbbi hikaye alacak ve her ikisini de tam bir fizik muayeneye tabi tutacaktır.

Sperm tahlili  için erkekten birden fazla örnek vermesi istenebilir. Sperm şekillerine “Kruger’in sıkı kriterleri”ne göre bakılmış olması çok önemlidir. Kruger yöntemine göre sperm şekilleri kötü hastalarda spermlerin sayı ve hareketleri normal olsa bile aşılamanın başarı şansı düşüktür.

Kadın, muayene edilir, vajinal (hazneden) ultrason ile rahim ve yumurtalıkları incelenir. Yumurtlama tedavisinin başarısını etkileyebileceği için çeşitli hormon tahlilleri de istenebilir. Hekim ayrıca tüplerin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek için aşılamadan önce HSG (ilaçlı rahim-tüp filmi), histeroskopi (rahim ağzından teleskopla rahmin içine girilip incelenmesi), veya laparoskopi (göbekten teleskopla karnın içine girilip rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi) önerebilir. Kadınlar, eğer tıbbi öyküleri veya muayeneleri enfeksiyon, tüplerin hasar görmüş olması veya endometriozis ihtimalini düşündürürse bu işlemlerden genellikle biri yada fazlasına ihtiyaç gösterirler.

endometriozis,
tüplerdeki hafif yapışıklıklar,
hafif sperm bozuklukları ve
açıklanamayan kısırlıkta
aşılama, tedavi için kullanılmaktadır. Yumurtlama tedavisi ile birlikte, bu tekniğin amacı döllenmenin olduğu sahada erkek ve kadın gametleri (yani sperm ve yumurta) sayılarının ve dolayısıyla da gebelik şansının artırılmasıdır.

Bunlara ek olarak, yumurtlama tedavisi gören kadınlar da aşılamanın önde gelen adayıdırlar çünkü aşılama yumurtanın döllenme ihtimalini artırır. Bazı vakalarda, sperm sayısı aşırı düşük, sperm hareketleri azalmış veya sperm şekilleri anormal olan erkekler aşılamadan yarar görmüşlerdir fakat bu vakalardaki başarı oranları genelde düşüktür.

Aşılama Sonrası Hamileliklerde Bebekte Sakatlık Riski Artar Mı?

Aşılamayla olanlar da dahil olmak üzere, doğan tüm çocuklarda yaklaşık yüzde 2 ile 4 arasında özürlü olma şansı vardır. Sperm hazırlama ve aşılama işlemi bu riski artırmaz da azaltmaz da.

Bu konu hakkındaki sorularınızı içtenlikle yanıtlayacağız kızlar.

 

Aşılama sonrası bilmeniz gerekenler” için 7 yorum

 • Nisan 17, 2015 tarihinde, saat 10:14 am
  Permalink

  Et yanık olmadığı müddetçe ve iyi pişmişse sıkıntı olmaz

  Yanıtla
 • Nisan 16, 2015 tarihinde, saat 7:33 pm
  Permalink

  Hamileyken ciger kebabı ve ızgara yenirmi

  Yanıtla
 • Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 12:11 pm
  Permalink

  gebeliğe bağlı bulantınız var doktor takibinde değilmisiniz?

  Yanıtla
 • Şubat 19, 2014 tarihinde, saat 7:14 am
  Permalink

  şimdiden teşekkürler .. 1994 dogumluyum

  Yanıtla
 • Şubat 19, 2014 tarihinde, saat 7:13 am
  Permalink

  merhaba 23 günlük hamileyim dün çok az kirlenmem oldu ve sabah acı su kustum bunun sebebi nedir sizce

  Yanıtla
 • Nisan 1, 2013 tarihinde, saat 5:47 pm
  Permalink

  Merhaba gizem;Gebelikte aşırı tuz tüketimi, halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen, gebelik toksemisi adı verilen hastalığa zemin hazırlar.Tansiyon sorununuz olduğu için size tek tavsiyem durumunuzu doktorunuza bildirmenizSevgilerimle

  Yanıtla
 • Nisan 1, 2013 tarihinde, saat 2:51 pm
  Permalink

  merhaba,ben 2,5 aylık hamileyim ve gebelikte tuz tüketilmemesi gerektiğini okudum fakat hamileliğimle birlikte tuz ihtiyacımda da artış oldu.tansiyonum da normalden çok düşük,bu durumda alternatif birşey önerebilir misiniz?teşekkür ederim…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.