Aşılama tedavisinin başarısını artırmanın yolları

Kadın ve erkek kısırlığı günümüzde gittikçe artıyor.Ve tıp alanındaki gelişmeler çiftlerin yüzünü güldürüyor.Kısırlık tedavisinin ikinci aşaması olan

aşılama hakkında sayfamıza ,çocuk sahibi olamayan çiftlerimiz tarafından sorular yöneltiliyor.Bizlerde aşılama hakkında raştırma yaparak merak edilen tüm detayları yazımızda bir araya getirdik.


Aşılama nedir,aşılama neden yapılır,aşılama nasıl yapılır öncelikle bunlara değinelim.Aşılama üreme ye yardımcı tekniklerden biridir.Rahim boşluğunun içine sperm enjekte edilmesidir.Bir nevi spermin yumurtaya kolayca ulaşmasını sağlar.Aşılama öncesi ovülasyon destekli ilaçlar kadına verilir yumurtalar belli bir olgunluğa eriştirildikten sonra yumurta çatlatıcı iğne yapılır.

 

Aşılama  tedavisinin başarısını  artırmanın yolları

Yumurta çatlama iğnesinden 1 gün sonra (3 günük perhiz sonrası) erkekten sperm örneği alınır.Spermler özel bir teknikle yıkanır.Kaliteli spermler ayıklanıp seçilir.Özel bir enjektör içinde tekniği uygulayacak hekime getirilir.Bu özel enjektörle seçilen spermler  kadının rahmine bırakılır.Spermlerin bekleme süresi 1- 2 saati kesinlikle geçmemeli buna dikkat edin.Bekleme süresi artıkça işlemin başarı şansı azalır.

 


Aşılama yöntemi gebelik şansını artıran bir tedavi şeklidir.Aşılama tekniğinin uygulandığı durumları sıralarsak;sperm sayısı ve harektliliği yavaş olanlar,rahim ağzı sorunu yaşayanlar,nedensiz kısırlık..Bu teknik tüpleri ve kanalları tıkalı olanlarda,azospermi olanlarda,çok az spermi olanlarda uygulanmaz.

 

Aşılama  sonrası ne yapmalıyım diye soranlara ;işlem sonrası 20 dakika uzanın.Sizi ve bedeninizi yorucak aktivitelerden uzak durun yani kısaca dinlenin.Ertesi gün normal hayatınıza dönebilirsiniz.Aşılama sonrası cinsel aktivitemiz olucakmı diye soranlara cinsel ilişki yasaklanması genellikle yoktur lakin özel durumlar için doktornuz sizi uyarıcaktır.Aşılamanın başarı şansı kullanıldığı duruma göre değişir. Ortalama %5- 20 gebelik şansı vardır. Peki kaç defa denenmeli aşılama yöntemi 4-6 defa denenebilir. Deneme sayısı uygulama nedenine, çiftin ihtiyaçlarına göre ayarlanır.Dileyen herkesin anne olması temennisiyle.

2015-08-20


Hamilelikten Korunma yolları ve yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler

Hamilelikten Korunma yolları ve yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler

Hamilelikten nasıl korunabilirim ? Hamilelikten korunma yöntemleri nelerdir ? İstenmeyen gebelikle sizler hamilelikten korunma yöntemleri arıyorsanız sizleri

Aşılama sonrası  gebelik belirtileri ve gebelik testi

Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi

Bu konu Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi hakkında bilgiler içermektedir.

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ? Gebelik ne zaman başlar

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek


Yorum Gönder

Etiketler :