Bipolar bozukluk nedir nasıl tedavi edilir ?

Bipolar bozukluk, bir kişinin ruh hali, enerji ve açıkça düşünme yeteneğinde dramatik kaymalara neden olan kronik bir zihinsel hastalıktır.İki kutuplu kişiler, çoğu insanın yaşadığı tipik iniş ve çıkışlardan farklı olarak, depresyon olarak bilinen yüksek ve düşük ruh hallerine sahiptir. Tedavi edilmediği takdirde, semptomlar genellikle kötüleşir. Bununla birlikte, öz yönetim ve iyi bir tedavi planı içeren güçlü bir yaşam tarzı ile birçok kişi durumu iyi yaşar.Bipolar bozukluk çok ciddi olup, riskli davranışlara, hatta intihar eğilimlerine neden olabilir.

 

Manik depresyon nedir?

 

Bipolar bozukluk, yüksekten alçağa kadar aşırı ruh hali değişimlerine işaret eden zihinsel bir hastalıktır. Bu duruma bipolar hastalık veya manik depresyon denir.Bipolar bozukluk, ilişkileri yok edebilen, kariyer beklentilerini zayıflatabilen ve akademik performansı ciddi şekilde etkileyen ciddi bir akıl hastalığıdır.

 

 

 

Bipolar bozukluk, aynı zamanda manik depresif hastalık olarak da bilinir, ruh hali, enerji, aktivite seviyelerinde olağandışı kaymalara ve gündelik görevleri yerine getirme kabiliyetine engellemeye neden olan bir beyin bozukluğudur.Duygudurum dönemleri, kişi için tipik olan ruh hallerinden ve davranışlarından belirgin derecede farklıdır. Enerji, aktivite ve uykudaki aşırı değişimler duygudurum bölümleriyle birlikte hareket eder.

 

Depresyona girdiğinizde üzgün veya umutsuz hissedebilirsiniz ve çoğu etkinlikte ilgi veya zevki kaybedebilirsiniz.Bipolar bozukluğu olan insanlar aşırı ruh hali dalgalanmalarına sahiptir. Bir kişi bu hastalığın pençesinde olduğunda, kaos ortaya çıkabilir.Bipolar bozukluk,  hastalığına sahip olanlar, eşleri, aile üyeleri, arkadaşları için oldukça üzücü ve yıkıcı olabilir. Bilinen bir tedavi mevcut olmasa da bipolar bozukluk tedavi edilebilir ve iyileşme mümkündür. Bipolar bozukluğu olan bireyler başarılı ilişkiler ve anlamlı işler yapabilir . Araştırmalar, bipolar bozukluğa spesifik bir genetik bağlantıya değinilmesine rağmen, ailelerde bipolar bozukluğun görülme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

 

 

Bipolar bozukluk tanımak ve teşhis etmek genellikle zordur. Bir kişide  yüksek seviyede enerjiye, gerçek dışı geniş düşünceler veya fikirlere, dürtüsel veya pervasız davranışa neden olur.Bipolar bozukluk ciddi ve nispeten sık görülen bir durumdur.Bipolar bozukluğun nedeni ne olursa olsun, bu bozukluğu olan insanları açıkça duygusal ve fiziksel streslere karşı daha savunmasız yapar. Sonuç olarak, üzücü yaşam deneyimleri, alkol, yasadışı uyuşturucu kullanımı, uyku eksikliği ve stres hastalık evresini tetikleyebilir.

 

 

Bipolar bozukluk için tedaviler

 

Bipolar bozukluk için tedavi amacı, manik depresif dönemlerin sıklığını en aza indirgemek ve semptomların şiddetini azaltmak ve böylece hastanın nispeten normal ve üretken bir yaşam sürmesine neden olmaktır.

 

Bipolar bozukluğun depresyonu tedaviye direnebilirken, ruh hali değişiklikleri ve nüksleri kendi başına veya diğer ilaçlarla kombine halde bir ruh hali düzenleyicisi ile genellikle ertelenebilir veya önlenebilir . Psikoterapi , özellikle bozukluğa eşlik eden iş ve ilişki sorunlarıyla baş etmek için, önemli bir yardımcıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.