gebe

Birliktelik sonrası meninin geri akması kısırlık yapar mı ?

Birliktelik sonrasında meninin geri akması kısırlık yaratır mı bu hususta bilmeniz gerekenleri yazımızda sizlere sunuyoruz.

Gebeliğin oluşabilmesi için erkeğin spermine , kadının yumurtasına ihtiyaç vardır. Yumurta ve sperm bir araya gelince gebelik meydana gelir.

Bu koşul için kadının yumurtlaması , erkeğin yeterli sperme sahip olması şarttır. 

 

Gebeliğin oluşailmesi için ayrıca   kadında yumurta üretimi, kadının tüplerinin kanallarının açık olması  gerekmektedir. Sperm ve yumurtanın buluşabilmesi için kadının yumurtlama günün de olması gerekmektedir. Yumurtlama günlerin de gerçekleşen birliktelik gebelik şansını artırmaktadır. Birliktelik sonrası spermlerin vajinadan geri akması kadınlar için merak uyandırmaktadır. Bu merak edilen detay ile ilgili sayfamıza sayısız soru almaktayız. İlişki sonrası spermler vajinadan aktı bu kısırlık yaparmı  ? İlişki sonrası spermler geri aktı yinede hamile kalırmıyım ? Merak edilen bu sorunun yanıtını yazımızın devamın da bulabilceksiniz.

 

İlişki esnasın da erkek boşalarak spermleri rahim içine bırakır. Spermlerin çoğu vajinadan dışarı akmaya başlar . Bu durum kadınlar da ksırılık korkusu yaratır. Biz korkmamanız gerektiğini vurgulayalım. İlişki sonrası spermin geri akması normaldir. Erkeğin ilişki esnasın da rahime bıraktığı sıvıda  50- 100 milyon kadar sperm vardır. Bu spermlerden sadece bir kaçı güçlü ve sağlıklı olanlar yumurtaya  doğru ilerler.

 

İlişki sonrası spermin geri akması olağan bir durum. Rahmin arkası kapalıdır. Haliyle spermler vajindan dışarıya atılacaktır. Vajina içine dökülen sıvının  %95 lik kısmı  sperm dışı maddelerdir. Bunlar rahim için de ilerleyemez ve dışarı atılır.Araştırmalar gösteriyor ki  ilişki sonrası erkeğin bıraktığı spermler  2 dakikalık bir sürede tüplere doğru ilerliyor. Buda şunu gösteriyorki 2 dakika da sperm yerine ulaşıyor ise , dışarı akan spermlerin kısırlık yapması imkansızdır.

 

Yukarda verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz. İlişki sonrası spermin geri akması beklenen bir durumdur. Kısırlığa neden olucak , endişe yaratacak bir durum değildir. İlişki sonrası spermin geri akmasını engellemek ve hamile kalmayı kolaylaştırmak için vereceğimiz önerileri dikkate alın. Spermler  3 gün rahim için de canlı kalır. Bu yüzden ilişki sonrası hemen tuvalete gitmeyin , duş almayın . Ayağa hemen kalkmanız spermlerin hızla geri gelmesini sağlar. Bu yüzden ilişki sonrası gebeliği kolaylaştırmak için , kalçanızın altına yastık koyup , ayaklarınızı yüsek bir yere dikin. Dileyen her bayanın anne olması dileği ile.

2016-08-11


Kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Bu konu kısırlık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir.

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Bu konu , Kısırlık nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Bu konu sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermektedir.

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Sayın hocam 1,5 yıllık evliyim çocuğum olmuyor.Eşimin spermine bakıldı benimde rahim filmim çekildi,Rahmimin ters olduğu ortaya

Pkoluyum çocuğum olmuyor pko kısırlık yaparmı?

Pkoluyum çocuğum olmuyor pko kısırlık yaparmı?

Sayfamıza bir çok bayanın sorunu olan pko hakkında yoğun şekilde soru oluyorz.Pkoluyum çocuğum olmuyor,pkoluyum adet olmuyorum,pkoluyum

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Bu konu , Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı hakkın da bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder