Böcek sokmasına karşı ilkyardım

İster suda olun , isterseniz ormanda   veya arka bahçenizde olun, karşılaşabileceğiniz yaban hayatının kendilerini ve topraklarında koruma yolları vardır.Arılar, karınca, pireler, sinekler, sivrisinekler ve eşekarısı ve  örümcek gibi böcekler provoke edildiğinde veya rahatsızlıktan sonra ısırır veya sokabilir.İlk temas ağrılı olabilir ve sıklıkla böceğin ağzından veya çubuğundan cildinize bırakılan zehir alerjik reaksiyon izler.Isırıklar ve sokmalar hafif rahatsızlıklardan başka bir şey yapmaz, ancak bazı böcek öldürücüleri, özellikle böcek zehirine ciddi alerjiniz varsa ölümcül olabilir.

 

Neredeyse herkes, bir defa mutlaka böcek ısırığına maruz kalmıştır.Vücudunuz böceklerin enjekte ettiği zehir veya diğer proteinlere tepki verir veya tükürükleri yoluyla vücuda aktarır. Bu, ısırık veya sokma bölgesinde aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:

 

Kızarıklık

şişme

Ağrı

kaşıntı

Belirtilerinizin ciddiyeti, sizi sokan  böcek türüne bağlı olarak değişebilir. Bazı insanlar böcek sokmalarına karşı şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştirir.Arı ve böcek alerjileri özellikle yaygındır. Şiddetli bir alerjik reaksiyon neden olabilir.Çoğu böcek sokması ve sokması ciddi değildir ve birkaç saat veya gün içinde daha iyi olur.Ancak bazen virüs bulaşabilir, ciddi bir alerjik reaksiyona (anafilaksi) neden olabilir . Böcek ısırıkları ve sokmaları genellikle deride kırmızı, şişmiş bir yumrunun oluşmasına neden olur. Bu ağrılı olabilir ve bazı durumlarda çok kaşıntılı olabilir.Belirtiler genellikle birkaç saat veya gün içinde düzelir, ancak bazen biraz daha uzun sürebilir.Bazen şiddetli bir alerjik reaksiyon ortaya çıkabilir ve nefes darlığı, baş dönmesi yüzde şişme gibi belirtilere neden olabilir . Bunun için acil tıbbi tedavi gereklidir

 

Hafif reaksiyonlar için

Daha fazla ısırıkları veya sokmayı önlemek için güvenli bir bölgeye geçin.

Gerekirse, iğneyi  çıkarın.

Alanı sabun ve su ile yıkayın.

Soğuk kompleks uygulayın. Soğuk su ile nemlendirilmiş veya buz dolu bir bez kullanın. Bu, ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

 

Vücudunuza bir böcek ısırığı veya sokması ile enjekte edilen zehir, bağışıklık sisteminizin tepki vermesine neden olur. Genellikle, vücudunuzun acil müdahale ısırıkları yerinde kızarıklık ve şişme içerecektir. Minör gecikmeli tepkiler arasında kaşıntı ve ağrı bulunur.Bazı ısırık ve sokmalar, zehir bulaşıcı ajanlar içerdiğinde hastalıklara neden olabilir.

 

Derhal tıbbi tedaviyi gerektiren şiddetli bir reaksiyon belirtileri şunları içerir:

Ateş

Solunum zorluğu

Bulantı veya kusma

Kas spazmları

Hızlı kalp atımı

Dudak ve boğazda şişme

Bilinç kaybı

 

Böcek ısırıkları ve sokmaları hafif rahatsızlıklardan birkaç gün sonra kendiliğinden iyileşir. Etkilenen bölgeyi enfeksiyon belirtileri açısından izleyin. Yaranın kötüleştiği veya birkaç hafta sonra düzelmediği durumlarda doktorunuzla iletişim kurun.Ciddi reaksiyonlara neden olan ısırıklar ve sokmalar, hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

 

Sivrisinek ısırıkları

Sivrisinekler kaşıntılı ısırıklığa neden olur, ancak ciddi alerjik reaksiyonlar nadirdir.Bazı sivrisinek türleri ciddi hastalıkları yayabilir.Ateş, titreme, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları (şişme veya sertlik), yorgunluk, depresyon gibi grip benzeri semptomlar yaşarsanız mutlaka hekime görünün.Çoğu sivrisinek ısırığı alanının  sabun ve su ile yıkanıp antiseptik uygulanmasıyla yönetilebilir.

 

Akrep sokmaları

 

Bir akrep veya bir kırkayak tarafından sokulursanız şu adımları atın: Isırık bölgesine bir buz kompleksi  uygulayın. Yarayı antiseptik ile temizleyin veya ikincil enfeksiyonu önlemek için sabun ve su ile yıkayın.Ve en kısa sürede doktora görünün.

 

Lokal bir alerjik cilt reaksiyonu

Bazı insanlar ısırıkta zehire alerjik reaksiyon gösterirler. Lokalize bir reaksiyon, sokmanın yerinde şişmeye neden olur. Bu, birkaç saat içinde daha da büyür ve birkaç gün içinde kademeli olarak ortadan kaybolur. Genel bir reaksiyon genellikle bir sokmadan 10 dakika sonra gelişecektir. Oldukça hafif olabilir

 

Enfeksiyon riskini azaltmak için ısırık veya sokmaya antiseptik uygulayın ve herhangi bir kabarcığı çizmemeye veya patlamamaya çalışın.Sirke veya sodayla hafif böcek ısırığı olan yeri temizleyebilirsiniz.

 

Böcek ve örümcek ısırıkları yılan ısırıklarına kıyasla zehir reaksiyonlarından daha fazla ölüme neden olur.Çoğu durumda ısırıkları ve sokmaları evde kolayca tedavi edilebilir.Bazı insanlar arı sokmalarına veya böcek ısırıkları için ciddi, hayatı tehdit eden reaksiyonlara sahiptir. Buna anafilaktik şok denir. Bu durum çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve çabuk tedavi edilmezse hızlı ölüme yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.