Doğum kontrol hapı kullanırken kanama lekelenme olması

Bu konu Doğum kontrol hapı kullanırken kanama lekelenme olması hakkın da bilgiler vermektedir.

Doğum kontrol yöntemlerin den en yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen ilaçlardan biridir , doğum kontrol hapları. Düzenli kullanıldığın

da istenmeyen gebelikten korur. Doğum kontrol hapı kullanımın da  lekelenme yaşayan bayanlar , bunun normal bir durum olup olmadığını merak ediyor. Doğum kontrol hapı kullanırken kanama , lekelenme  olması ile ilgili detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

 

 


Doğum kontrol hapları bayanlar arasında en çok tercih edilen  oral kontra septiflerdir. İki gruptur.  Biri östrojen  ve progesteron hormonu  içeren , diğeri   progesteron içeren haplardır. Kullanımı nın pratik olması, bayanlar için kolaylık sağlıyor. Bu  doğum kontrol hapları nın hepsi hormon içeriyor. 

Doğum kontrol hapları   mensin ilk 5 günün başlanabilir. Tabi ilk günü  başlaması istenmeyen gebelik için yüksek koruma sağlar.  21 gün  ara vermeden kullanılan doğum kontrol hapları  ,7 günlük arayla tekrar kullanılır. Yani ilaç bitimi sonrası  7 günlük dönemde mens başlar. 21 gün ilaç 7 gün ara şeklinde kullanılır. İlacın etkili olması için düzenli alınması gerekiyor. Her gün aynı saatte unutmadan ilacınızı alın. Unutmamak için telefonunuzun alarmını ayarlayın.

Doğum kontrol hapları sadece gebelikten korumaz. Aynı zaman da  adetlerin düzenini sağlar, ağrılı adet görmeyi engeller, rahim kanserini,yumurtalık kanserini , bağırsak kanserini azaltır.  Bunun yanısıra meme kistlerinede iyi gelmektedir.  Miyom görülme sıklığında azalma,adet döneminde aşırı kanama  ,aşırı tüylenme gibi olumsuzlukları da engeller. Doğum kontrol haplarının gebelikten koruma oranı  haplar düzenli alındığında  ve yeni kutuya zamanında başlandığında %99 dur.

Doğum kontrol  hapları nın kullanımı ile ilgili detayları yazdık. Doğum kontrol hapı kullanırken bazı bayanlar da lekelenme ,kanama gibi durumlar da görülmektedir. Bu  durumu yaşayan bayanlar ilacın olası etkisi olup olmadığını merak ediyor. Doğum kontrol hapı nın ilk kullanımı esnasın da lekelenme  olabilmektedir. Bir dahaki ay bu durum ortadan kalkmaktadır. Yani ilk defa doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve lekelenme görüyorsanız bu normal bir durumdur.

Doğum kontrol hapı kullanımı sonrası adet kanaması 7 günden uzun sürerse durumu mutlaka hekime bildirin.Kendi başınıza ilacı değiştirmeyin. Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalırmıyım diye sorular da sayfamıza sıklıkla gelmekte . Bu sorunun yanıtı evettir. Doğum kontrol hapı kullanırken çok nadir de olsa gebelik oluşabilmektedir.

2016-09-23


Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı ?

Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı ?

Bu konu Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı hakkında bilgiler vermektedir.

Hamilelikte kanama neden olur?Her kanama düşük belirtisi midir?

Hamilelikte kanama neden olur?Her kanama düşük belirtisi midir?

Merhaba herkese; Hamilelik döneminde karşılaşılan durumlardan biride kanamalardır.Genellikle adet gününüze denk gelen birkaç günde yaşanılan kahverengi leke

Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

Adetten hemen sonra oluşan lekelenmeler yerleşme kanaması mı yerleşme kanaması nasıl anlaşılır tüm bilgiler bu konumuzda

Adet sonrası lekelenme gebelik belirtisimi ?

Adet sonrası lekelenme gebelik belirtisimi ?

Bu konu Adet sonrası lekelenme gebelik belirtisimi hakkında bilgiler vermektedir.

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adetten önce kahverengi lekelenmenin nedenleri Bir çok bayan adet dönemine henüz uzun bir süre varken kahverengi lekelenme

Aşılama sonrası lekelenme oldu aşılamam tutmadımı ?

Aşılama sonrası lekelenme oldu aşılamam tutmadımı ?

Bu konu aşılama sonrası görülen lekelenme ve aşılma hakkında bilgiler içermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :