Emzirme sonrası bebeklerde gaz neden olur ?

Bu konu ; Emzirme sonrası bebeklerde gaz neden olur hakkında bilgiler vermektedir.

Bebeklerin beslenmek için tek ihtiyacı anne sütüdür.Anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı büyümektedir.Yeni doğum yapmış anneler emzirme konusunda

bir çok sorun ile karşılaşır.Bunlardan  biride emzirme sonrası bebekte görülen gaz.Bebeklerde görülen gaz sütten anneye geçen bazı besinlerden kaynaklı olabileceği gibi,emzirme esnasın da hava yutmasından da kaynaklanır.Emzirme sonrası  bebeklerde  gaz  sorunu ile ilgili detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.


Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütü gerekmektedir.Bir çok vitamin ve minarellerle dolu anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu  tüm besin gereksimini karşılamaktadır.Dünya sağlık örgütü bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesini önermektedir.Anne sütünün önemi tartışılmaz bir gerçektir .Bir çok anne emzirme sonrası bebeğinin huzursuzluğunun farkına varır.Bebeğime sütüm yaramıyormu,sütüm gazmı yapıyor gibi endişelere kapılmaktadır. Gerçekten anne sütü bebekte gaza neden olur mu ? Annenin tükettiği  besinler doğrudan anne sütüne geçer.Bu yüzden bebek anne sütünden etkilenmektedir.

Özellikle azot bakımından zengin besinler tüketildiğinde süt aracılığıyla doğrudan bebeğe geçebilmektedir.Bu durumda bebekte gaz gibi şikayetlere yol açabilmektedir.Annenin bu yüzden tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekir.Dengeli ve düzenli olarak günde 6 öğün annenin beslenmesi gerekir.Bunun yanı sıra  anne bol sıvı tüketmelidir.Tüketilen sıvı süt miktarını artıracaktır.Peki emziren annelerde gaz yapan yiyecekler nelerdir ? Vereceğimiz listeye dikkat edin , bunları tüketirken bebeğinizdeki değişimleri gözleyin bu besinlerden uzak durun.

Kızartmalar,baharatlar,yağlı besinler,yumurta,süt,çay,cola,şeftali,salam ,sosis,sucuk,kuru fasulyeinohut,bezelye bakla ve baklagiller,lahana ıspanak,brokoli,soğan taze fasulye tüm bu yiyecekler emziren annelerde gaz yapanlar.Bu besinleri illa tüketmek zorunda kaldıysanız arkasından 1 bardak rezene çayı için.Hem sütünüzü artırır hem sizin ve bebeğinizin gazını ağrısını ,sancısını alır.Sevgili anneler hamilelikte olduğu kadar emzirirken de beslenmenin çok önemli olduğunu unutmayın.Sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler .Katkı maddesi içeren işlenmiş besinlerden uzak durun .Emzirme döneminde beslenme hakkında ki tüm detaylara  vereceğimiz linkten ulaşabilir,konu ile ilgili sorularınızı bu başlık altından yönlendirebilirsiniz. Emzirme döneminde nasıl beslenmeliyim?

2016-06-12


Ağız kokusu neden olur ?

Ağız kokusu neden olur ?

Bu konu ağız kokusu neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Kahverengi akıntı neden olur ?

Kahverengi akıntı neden olur ?

Bu makale Kahverengi akıntı neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Gebelikte karın ağrısı neden olur?

Gebelikte karın ağrısı neden olur?

Bu konu gebelikte karın ağrısının ndenleri hakkında bilgiler vermektedir

Gebelikte vajinal akıntı neden olur ?

Gebelikte vajinal akıntı neden olur ?

Bu konu gebelikte vajinal akıntı neden olur hakkında bilgiler vermektedir.

Kötü ağız kokusu neden olur ?

Kötü ağız kokusu neden olur ?

Bu konu Kötü ağız kokusu neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adetten önce kahverengi lekelenmenin nedenleri Bir çok bayan adet dönemine henüz uzun bir süre varken kahverengi lekelenme


Yorum Gönder

Etiketler :