En erken gebelik belirtileri nelerdir?

En erken gebelik belirtileri başlıklı konumuz hakkında sayfamıza sıklıkla sorular gelmektedir. BU sorulardan biri ; Erkek arkadaşımla aramızda bir şeyler geçti doğum kontrol yöntemi yoktu ve ilişkiden 5 gün sonra mide bulantısı kasık ağrısı baş dönmesi yaşadım. Adetime 15 gün var acaba bunlar gebelik belirtisimi hamile olabilirmiyim ? Bu soruya yanıtımız ; İlişkiden 5 gün sonra gebelik belirtisi olmaz , ayrıca belirtilerden yola çıkarakta gebelik teşhisi yapılmaz. Çünkü bu psikolojik olabilir, başka sağlık koşullarından kaynaklanabilir, adet öncesi septomlar olabilir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için adet döneminizde gecikme olursa test yapın..

 

 

Evet soruya verdiğimiz cevapta belirttiğimiz gibi gebelik şüphesinde gebelik testi yapılmalıdır. Gebelik testi de adete bir kaç gün kala yada adet gecikmesinde yapılabilir. Erken yapılan gebelik testleri sizi yanıltabilir. Peki gebeliğin en erken bulguları nelerdir ? Öncelikle belirtelimki her gebelik farklıdır. Her kadın gebelik belirtisi yaşayacak diye bir kural yoktur..Gebeliğin ilk belirtisi normalde adet gecikmesi olarak bilinir ancak ondan önce halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinen implantasyon kanaması görebilirsiniz.

 

İplantasyon kanaması nedir ? Biz sizin anlayacağınız bir şekilde anlatalım tıbbi terimlerden uzak. Sperm yumurtayı dölledikten sonra döllenen yumurta rahimde uygun bir yere yerleşir yerleşirken etrafında küçük çaplı bir kanama meydana gelir işte bu yerleşme kanamasıdır. Ancak her kadın bunu deneyimlemeyebilir. Bu lekelenme adet kanaması gibi değildir lekelenme şeklinde bir pedi doldurmayan kanama şeklidir. Diğer bilinen septom adet döneminde gecikme olmasıdır ancak tüm yazılarımızda belirtiyoruz her adet gecikmesi gebelikkaynaklı değildir bu nedenle adet gecikmesinde mutlaka gebelik testi yapın..

Mide bulantısı, yorgunluk,gögüslerde hassasiyet,kusma, sık idrara çıkma,sinirlilik,kabızlık,ağızda metalik tat , bazı kokulara karşı hassasiyet ve aşerme gebeliğin diğer belirtileridir. Bu belirtileri adte 1-2 gün kala yada adet gecikmesinde yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler varsa ne yapmalı tabiki gebelik testi.. Evde yapılan idrardan gebelik testleri normalde doğru sonuç veriyor ancak bazı koşullar yanıltıcı sonuç vermesine neden olabilir. Bu endenle ya 2-3 tane evde test yapın yada kesin net sonuç için kanda gebelik testi yapın. Kan hcg testi daha güvenilir bir testtir ve hamile olup olmadığınızda net sonuç verir.

Test sonucum pozitif ne yapmam gerekiyor. Şimdi yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına görünmek. Hcg testi yapmanız belli aralıklarla istenecektir. Hcg değerlerindeki artış normalmi izlenecektir. Doktor kontrolleri hem siizn hemde bebeğinizin sağlığı için önemlidir bu nedenle kontrollerinizi aksatmayın. Yukarıda belirttiğimiz belirtiler gebelik belirtisi olduğu gibi başka sağlık koşullarından da kaynaklanabiliyor bu nedenle bu belirtileri yaşamnız kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmez bu nedenle mutlaka gebelik testi yapmanızı , hekie görünmenizi öneriyoruz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

blank

6 thoughts on “En erken gebelik belirtileri nelerdir?

 • blank
  Haziran 8, 2015 tarihinde, saat 7:59 pm
  Permalink

  sorunuz yanıtlandı

 • blank
  Haziran 4, 2015 tarihinde, saat 9:58 pm
  Permalink

  mrb sevgilim boşaldıktan sonra penisini peçeteyle sildi ve yarım saat sonra sürtünme yoluyla vajinama değdi tekrar boşalmadı ama kuru spermle hamile kalınır mı ayrıca bu olaydan sonra 18. saat diliminde ella ilişki sonrası hap aldım tek kullanımlık hamile kalır mıyım acik cevap

 • blank
  Ocak 21, 2015 tarihinde, saat 11:28 am
  Permalink

  İlaç ta gecikme yapabilir Bir kaç gün içinde mensiniz başlamazsa test yapın

 • blank
  Ocak 20, 2015 tarihinde, saat 2:46 pm
  Permalink

  Mrb ella ertesi gün hapı kullandım ben de normal adet günümden 3gün geciktim. Adet belirtilerim var ama çok tedirginim de. Hamile olabilir miym

 • blank
  Ocak 19, 2015 tarihinde, saat 11:44 am
  Permalink

  Merhaba hcg testi yaptırın net sonucu alırsınız

 • blank
  Ocak 19, 2015 tarihinde, saat 8:53 am
  Permalink

  Selam,Beyza hanim. 2014de 16 aralikta adet,gordum. Adet duzenim 31gun. Adet gunumden,4 gun gecti. Test yaptim negatif cikti. Adet Olan gunu. Iki gun ard arda adet sancisi cektim. Hamile Ola bilirmiyim test negatif oldugu halde?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.