En erken gebelik belirtileri

Erkenden hamilelik belirtileri ve erken gebelik belirtileri ?

Merhabalar Ben Elif Gülendar Altıok, sizlere bir soru sormak istiyorum. Daha yeni

evliyim yani yaklaşık olarak 3 ay kadar evliyim ve 22 yaşımdayım, anne olmayı erkenden ben ve eşimde bebek istiyoruz. Erkenden hamilelik belirtileri hakkında bana bilgiler verir misiniz. Bunu nasıl anlayabilirim ? Erkenden gebelik belirtileri nelerdir nasıl hamile olduğumu anlayacağım ?  

ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR GEBE OLDUĞUMUZUN İBARELERİ NELERDİR ? 1. Adetinizin gecikmesi Bu belirti muhtemelen en kesin olan belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilir.

2. Kendini hamile hissetmek Bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilir. Birçok anne adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı kanıtlanmıştır. Birden bire kendinizi farklı hissetmeye başlamış olabilirsiniz, mesela kendinizi daha yorgun hissediyor olabilir ya da zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri ya da stres, aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilir ya da tuvalete eskisine göre daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

3. Göğüslerde hassasiyet Gebeliğin göze çarpan en erken belirtilerinden bir tanesi de şişmiş, hassas ve de bir dereceye kadar ağrıyan göğüslerdir. Bu belirtiyi uykuya dalmadan evvel sağa sola dönerken ya da giyinirken, banyo yaparken hissedebilirsiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretimi için ya da emzirme için kendisini hazırlamaya başlar. Buna ek olarak göğüslerde hassasiyet, şişme, göğüs uçlarında acıma ya da ekstra hassasiyet. Bazı anne adaylarımız göğüs uçlarında renk değişikliği de yaşarlar.

4. Yorgunluk En erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de aniden baş göstermeye başlayan aşırı yorgunluk hissidir. Yatağa daha erken girmeye başlayabilir ya da sabahları yataktan kalkmak daha zor gelmeye başlayabilir. Eğer çalışıyorsanız öğlene doğru iyice artan bir yorgunluk ve uyku hali yaşayabilirsiniz. Yaptığınız en küçük bir aktivite ya da hareket gücünüzün tükenmesine neden olup tansiyonunuzun düşmesine ya da kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir.

5. Sık sık tuvalete çıkmak Diğer bir önemli belirti de tuvalete çıkma sıklığında oluşan artıştır. İş arkadaşlarınızın ya da etrafınızdaki kimselerin gözüne de çarpacak kadar artabilir bu sıklık. Bunu söylemek istemezdik ama bu durum bazen dokuz ay boyunca devam edebiliyor.

6. Mide bulantısı Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulantısıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir hatta hiç ummadığınız bir anda çıkarabilirsiniz. Bu erken belirti gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bazı anne adaylarımız bu problemi yalnızca sabahları deneyimlerken diğer bir kısım için bu durum bütün gün sürebilir.

7. Baş dönmesi ve/veya bayılma Diğer bir erken hamilelik belirtisi ise baş dönmesi hissidir. Bir müddet ayakta durduktan sonra, market alışverişinde kuyrukta beklerken, oturup da birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum uterusun şişip bacaklarınızdaki damarlara baskı yapmasından kaynaklı olarak tansiyonunuzun düşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

8. İştahın açılması ya da bazı yiyeceklerden tiksinme Hamileliğin diğer bir işareti de anne adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve ya da sebzeleri yemek isteyebilirler. Diğer yandan bunun tersi olarak bazı anne adaylarımız da çok sevdiği yiyeceklere karşı tiksinme ve iğrenme yaşayabilirler.

9. Kokulara karşı hassasiyet Anne adaylarımızın bir kısmında sıklıkla göze çarpan diğer bir belirti de kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyettir. Her hangi bir yiyecek kokusu ya da parfüm kokusu aşırı derecede rahatsız edebilir ya da mide bulantısına sebep olabilir.

10. Mide ekşimesi ve/veya kabızlık Bu problemin sebebi uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu süreçte doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilir. Yine kısa aralıklara sık sık yemek yemeniz de bu sıkıntıların azalmasına katkıda bulunabilir.

11. Ruh halinde oluşan değişimler Vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bir takım değişiklikler oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir ya da strese girebilirsiniz. Bir an kahkahalar atarken hemen ardından duygulanıp ağlayabilir ya da aşırı heyecanlanma yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar oldukça normaldir ve muhtemel gebelik belirtileridir.

12. Artan vücut ısısı Vücutta oluşan ısı artışı da hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz vücut ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz. Uzun süre devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Kaynak Linki : http://www.meleklermekani.com/threads/erken-gebelik-belirtileri.28452/

 

Hamilemiyim sitemiz üzerinden sizlere uzman görüşleri ile birlikte her türlü gebelik sıkıntıları hakkında bilgiler veriyoruz. Özellikle Gebelik belirtilerini merak eden tüm kullanıcılarımız için aşağıdaki konular çözüm olabilir. 

2015-11-17


Gebelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar ?

Gebelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar ?

Gebelik belirtileri nelerdir ? Hangi bulgularla ve işaretlerle gebe olduğumuzu anlarız? Gebeliğin ilk ve kesin belirtileri

Çatlama iğnesinden sonraki gebelik belirtileri

Çatlama iğnesinden sonraki gebelik belirtileri

Çatlama iğnesi vurulduktan sonraki hamilelik belirtileri ve ilk ilişki zamanı hakkında bilgiler... Hamilelik sürecinde biz kadınların yumurtaları

Kimyasal gebelik neden olur belirtileri nedir bunu yaşayanlar ne yapmalı ?

Kimyasal gebelik neden olur belirtileri nedir bunu yaşayanlar ne yapmalı ?

40 haftalık bir maraton olan gebelik, anneden gelen yumurta hücresi (oosit) ile babadan gelen sperm hücresinin

Hamilelik en erken nasıl anlaşılır

Hamilelik en erken nasıl anlaşılır

Hamileliğin anlaşılmasından önce dikkat etmeniz gereken hususların yanında, aşağıdaki bulgulardan birisi yada birden fazladı veyahut tamamı

Erken doğum riski olanlar ne yapmalı ?

Erken doğum riski olanlar ne yapmalı ?

Erken doğum riski olanlanlar neler yapmalıdır erken doğum riski nasıl anlaşılır ve ne zaman başlar ?   Sağlıklı

Erken beyazlayan saçlar için öneriler

Erken beyazlayan saçlar için öneriler

Bu konu Erken beyazlayan saçlar için öneriler hakkın da bilgiler vermektedir..


Yorum Gönder

 1. ssss diyor ki:(23 Aralık 2015 20:29)

  10 gun once adetim bitti cocuk istiyoruz 1 aydir evliyim . Belim ve kasiklarimda agri var sabahlari kalkamiyorum surekli bi yorgunluk ve akintim var bugunde kahverengi leke vardi ic camasrmda acaba hamile olabilir miyim ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Aralık 2015 09:51)

   10 gün önce mens olmuşsunuz şu an gebelik var diyemeyiz gecikmeniz olursa test yapın

 2. Beyza diyor ki:(07 Ağustos 2015 07:53)

  Yerleşme lekelenmesi adet kanaması gibi olmaz lekelenme şeklinde olur.Mensin bir kaç gün öne gelmeside normaldir.Yoğunlaşmazsa kanamanız hcg testi yapın

  1. nurcan diyor ki:(06 Ağustos 2015 17:03)

   merhaba benim son iki adet tarihim haziran 11 ve temmuz 10 du bu ay ise 8 inde bekliyordum fakat ayın 5 inde oldum.Kanamam kahverengi ve iki gündür çok az geliyor.Eczaneden test alıp yaptım fakat negatif.Fakat test için erken olduğunu söylediler. sizce bu yerleşme kanaması mı?Yoksa normal adetim mi?

   1. Beyza diyor ki:(05 Ağustos 2015 08:34)

    Merhaba bu kadar çabuk gebelik belirtisi olmaz gecikmeniz olursa test yapın

    1. hasibe diyor ki:(04 Ağustos 2015 22:47)

     mrb beyza hanım adetim bitti eşimle BİRLİKTE olduk düzenli bir şekilde 20gün geçti adet olmamada daha bir hafta var ve mide bulantısı baş dönmesi halsizlik göğüs uçlarında acı var sizce hamile olabılirmiyım şimdiden Tskler

     1. Beyza diyor ki:(06 Temmuz 2015 19:12)

      Her dönem gebe kalmak mümkündür korunmasız ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir

      1. serap diyor ki:(05 Temmuz 2015 00:19)

       merhabalar benım bi sorum olacaktı. ben adetin son günü erkek arkadaşımla birlikte oldum içime boşalma söz konusu değil düzensiz bir adet düzenim var adetin sın gunu hamıle kalınma olasığı var mıdır

       1. Beyza diyor ki:(03 Temmuz 2015 18:48)

        Sorunuz yanıtlandı

        1. Beyza diyor ki:(03 Temmuz 2015 18:47)

         Her lekelenme sadece gebelik kaynaklı değildir rahim kaynaklı sorun olabilir hekime görünüp muayene olun

         1. A TURNA diyor ki:(03 Temmuz 2015 13:46)

          yukarıdaki iletimde tarihi haziran olarak yanlış yazmışım 30 haziranda başlayan 01 temmuzda yoğun çamurumsu akşamına kırmızı renkli kanama sonra tekrar kahve lekeye azalarak döndü bugun 03 temmuzda da kahve leke çok az devam etti. anlattığım şekliyle artık yok denecek kadar lekelenmem. yerleşme kanaması olabilirmi acaba. (Merhaba. 05 Haziranda adet oldum. 15 Haziranda ovulasyon testi yaptım ve çift çizgiydi üç gün eşimle birlikte olduk. 30 haziranda saat 3 te başlayan kahverengi lekeyle başlayan gece yoğunlaşan kahverengi lekeydi 01 haziranda yoğun çamurumsu leke devam etti akşam üzerleri kırmızı kan şekliydi ve 02 haziranda parmak ucu kadar aralıklarla kahve lekeye döndü. bugünde kahve leke aralıklı ve daha az. Hamile olabilirmiyim.)

          1. A TURNA diyor ki:(03 Temmuz 2015 13:21)

           Merhaba. 05 Haziranda adet oldum. 15 Haziranda ovulasyon testi yaptım ve çift çizgiydi üç gün eşimle birlikte olduk. 30 haziranda saat 3 te başlayan kahverengi lekeyle başlayan gece yoğunlaşan kahverengi lekeydi 01 haziranda yoğun çamurumsu leke devam etti akşam üzerleri kırmızı kan şekliydi ve 02 haziranda parmak ucu kadar aralıklarla kahve lekeye döndü. bugünde kahve leke aralıklı ve daha az. Hamile olabilirmiyim.

           1. Beyza diyor ki:(22 Haziran 2015 19:26)

            Merhaba tedbiren hcg testi yaptırın

            1. özgür diyor ki:(22 Haziran 2015 08:46)

             merhaba son adet tarihim 28 mayıs .eşimle korunmuyoruz bugün leke geldi kan renginde ama çok az ve kesik kesik .sürekli olarak gelmiyor 2 gün önce evde test yaptım negatif çıktı.b hcg yaptırmalı mıyım yoksa gerekmiyor mu ?

             1. Beyza diyor ki:(08 Haziran 2015 19:50)

              Merhaba değer gebelik lehine değil

              1. seval diyor ki:(05 Haziran 2015 13:05)

               Merhaba benim adetim 4 gün gecikti kan tahlili yaptırdım b-hcg 0.529 çıktı hemşire gebe olmayanlarda 0.100 olması gerek dedi sizce değer gebelik lehinemi teşekkürler...

               1. Beyza diyor ki:(28 Mayıs 2015 13:11)

                Tedbiren gebelik testi yapın

                1. Sultan diyor ki:(28 Mayıs 2015 10:46)

                 Merhaba, Ben en son 2 Mayıs regl oldum bir sonraki regl tarihim 1 Hazirandı. Ancak 27 Mayısta acık pembe ve acık kahverengi renkte kanamam oldu. Regl olduğumda çok yoğun olurdum.Ama şuan ara ara acık pembe renkte kanamam var.Sizce hamile miyim?

                 1. Beyza diyor ki:(27 Nisan 2015 10:48)

                  Her dönem gebe kalmak mümkündür düzensiz ovülasyonla

                  1. Seyda diyor ki:(23 Nisan 2015 05:08)

                   Adetım bıttıkten sonra. Hamıle kalma şansım varmısır

                   1. Beyza diyor ki:(11 Nisan 2015 12:08)

                    Alakası yok mensinizd egecikme varsa hcg testi yaptırın

                    1. cansu diyor ki:(08 Nisan 2015 13:49)

                     merhaba Normalde her ayın 4 veya 6sında adet olurdum 1yıldr bu böyle hç değşmedi. 3 nisanda acaba diyerekten idrar testi yaptım negatif çıktı hç bir değişiklik yok hamileliğe dair ama 10 gündür falan vajinamda kaşıntı var bu belirtiler arasına giriyormu??

                     1. Beyza diyor ki:(27 Mart 2015 10:31)

                      İlaç kaynaklı gecikme yaşıyorsunuz

                      1. inci diyor ki:(27 Mart 2015 09:29)

                       iyi gunler 7 martta tam birleşme olmada bir ilişki yasadım zevk suyu korkusuyla ella ertesi gun kullandım 22 mart regl tarihimdi ama olmadı 24 marta pembe akıntılar geldi 25 martta kanda hcg 0.00 çıktı ama halen tam kanama yok bu bir yerleme kanaması olsaydı test kanda pozitif olmazmıydı

                       1. Beyza diyor ki:(06 Şubat 2015 10:36)

                        Doktorunuzun önerdiği tarihte test yapın Gereken bilgi verilmiş

                        1. Ezgi diyor ki:(05 Şubat 2015 22:00)

                         merhaba benim sorum su klomen + catlatma tedavısı gördm bu ıgneden kac gun sonra kesın snuc alabılırım. dr um bana 12 gun sonra kan testı yaptır test pozitif cıkarsa dostınex diye bir ilac var onu kesmelisin dedi. ama ılacın prospektorunde 14. gun hcg testı yapılmalı yazıyor .. ve bu tedavıyı goren bir iki ardadasta aynısını soyledı ama ben sabırsızım.12. gun yarın ve sizce kan testınde gebelik kesın cıkar mı ?

                         1. Beyza diyor ki:(02 Ocak 2015 13:15)

                          İlaç kanamayı söktürdüğü için var olan gebeliği sonlandırabilir.Doktora görünmüşsünüz gebelik söz konusu değil..

                          1. ayşe diyor ki:(31 Aralık 2014 09:23)

                           meraba. en son 10 ekımde adet oldum 26 ekımde evlendım. gebelık ıstedıgımız ıcın ılk gunden bu yana esımle korunmadık.en son 8 kasımda 1 gun kanamam oldu. bır daha adet omadım. 25 aralık doktora gıttım gebe degılım yumurtalık ve rahım normal dedı ve tarlusal dıye bı ılac verdı. bugun ılacın son gunu. bu ılac gebelıge engelmıdır.? hamılelık yok ve adet goremıyorum. yazılarınızı okudum bendede asırı akıntım var bazen koyu bazen sıvı seklınde oluyo arasırada kasıklarda sancımda oluyo 2 aydır belırlı donemlerde bunları da yasıyorum

                           1. admin diyor ki:(27 Aralık 2014 12:31)

                            Merhabalar Ezgi, Regl tarihine 2-3 gün var ise ve bu belirtileri hissediyorsan yap tabiki beklemene gerek yok.

                            1. ezgi diyor ki:(27 Aralık 2014 10:06)

                             Merhaba adetim 3 gün gecikti kasiklarimda adet olcakmisim gbi agri var midem iki gündür çok az bulaniyo ama kusma yok gelip geciyo goguslerimin ucu sis ve agriyo 1 haftadir cok sik idrara gidiyorum sizce hamilemiyim test yapsam cikarmi yoksa beklemelimiyim

                             1. Beyza diyor ki:(18 Aralık 2014 12:03)

                              Merhaba testi yaptırmadan sonucu öğrenemezsiniz..Biz belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz zira bu yanıltıcı olabilir..

                              Etiketler :