gebe

Dalak Büyümesi(splenomegali) Nedir?

Konu, 'Genel Hastalıklar' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.770
  Beğenilen Mesajları:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  dalak büyümesi nedir,dalak büyümesinin belirtileri nelerdir,dalak büyümesinin tedavisi,dalak büyümesi hakkında bilgiler

  images (2).jpg

  Dalak karnın sol üst tarafında kaburgalar arasında midenin yanında yer alan küçük bir organımızdır. Dalağımız normalde bizim yumruğumuz büyüklüğündedir. Bazen infeksiyonlar, Kanser gibi çeşitli hastalıklar dalak büyümesine neden olur. Büyümüş dalağa splenomegali denir.
  Dalak yumuşak gözenekli bir organ olduğu için kolay zedelenir. Dalağın önemli görevleri vardır. Yıpranmış yaşlı kan hücrelerini süzer. İnfeksiyonlara karşı koruyucu olan beyaz kan hücreleri dalakta olgunlaşır. Trombosit adı verilen pıhtılaşmayı sağlayan kan hücreleri dalakta depolanır.
  Büyümüş bir dalağın işlevleri aksayabilir. normal kan hücrelerini de süzebilir. Çok sayıda pıhtılaşma hücresi dalakta birikebilir. Dalakta biriken bu hücreler dalağın görevlerini engelleyebilir.
  Dalak kendiliğinden hastalık durumlarında ya da kaza sonucu yırtılabilir. Bu durum çok ciddi ölümcül kanamalara neden olabilir.
  BELİRTİLER
  Genelde insanlar dalaklarının büyüdüğünün farkına varmazlar. Rutin bir muayene sırasında doktor tarafından fark edilir ya da herhangi bir nedenle yapılan ultrason ile anlaşılabilir. Dalak fazla büyümüşse karnın sol üst tarafında dolgunluk ağrı hissedilebilir. Erken doyma hissi olabilir. Kansızlık, solukluk halsizlik olabilir. Büyümüş dalak görevlerini yapamadığı zaman sık enfeksiyon görülebilir. Dalak kanı depoladığı için kanama problemleri görülebilir. Eğer karnınızın sol üst tarafında ağrı, dolgunluk hissediyorsanız ve ağrı derin nefes almakla artıyorsa doktorunuza başvurun.
  SEBEPLER:
  Mononükleoz gibi virüs infeksiyonları, Bakteriyel infeksiyonlar, bakteriyal endokardit (kalbin iç zarının iltihabı) gibi durumlar, Sıtma gibi parazitlerin yaptığı hastalıklar, Karaciğeri etkileyen siroz gibi durumlar, Hemolitik anemiler (genç kan hücrelerinin parçalandığı hastalıklar), Lösemi gibi kan kanserleri, lenf kanserleri Metabolizma hastalıkları(Gaucher, Niemann-Pick), Dalağın karaciğerin toplardamarlarında Basınç yüksekliği (portal ven trombozu) dalağın büyümesine neden olan başlıca temel sebeplerdir.
  TANI
  Doktor muayenesinde sol kaburga altında dalak ve çentiği ele gelir. Ancak en doğru şekilde görüntüleme yöntemleri ile gösterilir. Ultrason ve tomografi ile dalak yapısı ve büyüklüğü ayrıntılı olarak değerlendirilebilir. Kitle varlığı araştırılır. Karaciğer fonksiyonlarını, kan hücre sayımını gösteren kan testleri yapılır. Bazen kemik iliği incelemeleri ile kan hücreleri değerlendirilir.(lösemi)
  TEDAVİ
  Antibiyotiklerle infeksiyonlar tedavi edilir. Kan Kanseri, lenf kanseri ilaçlarla ve ışın tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Eğer dalak büyümesine neden olan hastalık tedavi edilemiyorsa (hemolitik Anemi gibi) dalak ameliyatla alınabilir. İnsanlar dalak olmadan yaşayabilirler. Ancak bazı enfeksiyonlara karşı vücut dirençsiz kılar. Bu nedenle dalak ameliyatı öncesinde Pnömokok (zatüre) hemofilus influenza tip b(Hi b) meningokok aşısı (menenjit) yapılmalıdır. Ameliyat sonrası Antibiyotik tedavisi verilebilir. Sıtma hastalığının yaygın olduğu bölgelere yolculuk yapmadan önce gerekli önlemler alınmalıdır.
  Dalağınız büyümüşse yırtılma riskine binaen futbol gibi yakın temas (çarpışma ) riski olan sporlardan kaçınmalısınız. Dalağınızın yırtılmasını engelleyici önlemler için doktorunuza danışmalısınız. Mutlaka emniyet kemeri takmalısınız.
   
Dalak Büyümesi(splenomegali) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karin Büyümesi Nedir?

  Karin Büyümesi Nedir?

  karın büyümesi nedir,karın büyümesinin nedenleri,karın büyümesinin sebepleri,karın büyümesi hakkında bilgiler KARIN BÜYÜMESİ: Kadın hastalıklarının bazılarında, belirtilerden biri de karında büyüme olmasıdır. Karın büyümesi, kadın hastalıklarından başka hastalıklarda da sıklıkla görülebildiğinden bir kadın hastalığından kaynaklanıp, kaynaklanmadığını ayırdetmek her zaman kolay olmaz....
 2. Burunda Et Büyümesi Nedir?

  Burunda Et Büyümesi Nedir?

  burun etini yakma,burun etini küçültme,burun etinde büyüme,burun etini yakma ağrılı bir işlemmi,burun eti yakma tedavisi hakkında bilgiler Burunda et kavramı bazen karışıklığa yol açmaktadır. Değişik hastalıklar burunda et var şeklinde hastaya anlatılabilir. Daha çok çocuklarda görülen ve burnun arka kısmında, geniz adı verilen kısımda ki et büyümesi bademcik ve geniz eti kısmında...
 3. Yumurtalık Büyümesi Neden Olur?

  Yumurtalık Büyümesi Neden Olur?

  Bir yada her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile ilişkilidir. Diğer yaygın nedenler ise endometriozis ve iyi huylu tümörler ve nadiren ise yumurtalık kanseri nedeni ile meydana gelir. Kistlerin çoğu türü yumurtalık içerisinde ve menstrüasyon sırasında meydana gelir. Endometrioz adı verilen kist türü de yumurtalık içinde gelişebileceği gibi dışında yani...
 4. Kalp Büyümesi (kardiyomegali) Nedir?

  Kalp Büyümesi (kardiyomegali) Nedir?

  Kalp büyümesi tıp dilinde kardiyomegali diye adlandırılan fakat genel anlamda kalp büyümesi, kalp genişlemesi diye bilinen koroner arter‘in hasarlanmasından kaynaklanan kalp boşluklarının büyümesi sonucu oluşur. Bu durumda kalp kapaklarının büyümesinden bahsedilemez. Kalp boşlukları büyük olmasa da çekilen röntgen filminde kalp bazen büyümüş gibi görülebilir. Her kalp büyümesi cidi bir...
 5. Dalak Şişmesi Neden Olur ?

  Dalak Şişmesi Neden Olur ?

  Dalak, vücutta karaciğerin görevlerinde destek olan bir organdır. Ölen alyuvarları parçalar, kullanılabilir duruma getirir. Şeker, yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olur. Bunlara ilaveten bağışıklık sistemi elemanlarının ve bağışıklık maddelerinin üretilmesinde de görevlidir. Bu sayede vücut direnci artırır. Kandaki mikropları temizler. Dalak, aynı zamanda kan üretiminde de görev alır....
 6. Kalp Büyümesi Neden Olur?

  Kalp Büyümesi Neden Olur?

  “Kardiyomegali” terimi, çoğunlukla bir göğüs röntgeninde kalp büyümesi fark edildikten sonra kesin tanı için diğer spesifik testler yapılmadan önce kullanılır. Kalp büyümesi, gebelik gibi vücut üzerinde geçici bir baskı oluşturan durumlar ile kalp kası zayıflığı, koroner arter hastalığı, kalp kapak problemleri ve kalp ritim problemleri gibi koşullardan kaynaklanabilir. Kalp büyümesi her...

Sayfayı Paylaş