gebe

Döllenme Nedir?döllenme Nasıl Olur?

Konu, 'Doğum Sonrası Sorunlarınız' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.815
  Beğenilen Mesajları:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  Bu konu;döllenme nedir,döllenme nasıl olur,döllenme belirtileri nelerdir,döllenem ne kadar sürede olur hakkında bilgiler vermektedir

  dollenme.jpg

  Yumurta hücreleri doğumdan itibaren kadın vücudunda yumurtalıklarda bulunur ancak yumurtlama (ovulasyon) olayı gerçekleşmez. Yumurtlama yani ovulasyon olayının gerçekleşmesi ergenlik dönemine geçiş ile 10 yaş civarında başlar ve bu dönemden sonra kadın yumurtalıklarından her ay bir yumurta hücresi salınır. Bu salınma sayesinde hem gebelik mümkün hale gelir hem de her ay adet kanaması görülebilir.
  Her adet döneminden sonra kadın yumurtalıklarında bulunan binlerce immatür yumurta hücrelerinden birisi olgunlaşmaya başlar, matür ovaryan fülikül halini alır. Bu olgunlaşan fülkül içerisindeki yumurta hücresi (oosit, ovum) yumurtlama döneminde folikül kesesinin çatlamasıyla yumurtalıktan sılarıya salınır. Bütün bu aşamaların gerçekleşemsinde bazı hormonlar rol alır.

  Sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi (Döllenme):
  Yumurtlama döneminde yumurtalıktan salınan yumurta hücresi (oosit) tüplerin uç kısmındaki fimbria denilen tüyümsü yapılarca tutulur ve tüp içersine alınır. Bu şekilde yumurt aahücresinin döllenme ve rahim içerisine ilerleme yolculuğu başlamış olur. Cinsel ilişki sonrasında vajine içerisine dökülen sperm hücreleri de buradan rahim içerisine ve tüp (tuba) içerisine ilerlemeye başlar. Sperm ve yumurta hücresinin tüp içerisinde birleşmesi yani döllenmesi sonrası oluşan yeni tek hücreye zigot adı verilir. Zigot bölünerek rahim içerisine doğru ilerler, rahim içerisine yapışarak yerleşir ve burada da bölünmeye devam ederek ebriyoyu, fetusu (yani bebeği) oluşturur.

  Tuba uterine = tuba = Halk arasında bu organa tüp denir : Rahim ve yumurtalıklar arasında uzanan boru şeklinde ince uzun organdır. Yumurta hücresinin yumurtalıktan rahime ulaşmasını sağlar.

  Sperm ve yumurta hücresi nerede birleşir?
  Sperm ve yumurtanın birleşmesi yani döllenme (konsepsiyon, fertilizasyon) tüplerin içerisinde gerçekleşir. Döllenme sıklıkla tüplerin ampulla denilen geniş bölgesinde meydana gelir.

  Sperm ve yumurta hücresinin döllenme öncesi ve sonrasındaki hareketleri hakkında bazı bilgiler:
  - Ovulasyon yani yumurtlama gerçekleştikten sonra yumurta hücresinin tüp içerisine geçmesi 2-3 dakika alır.
  - Zigot (sperm ve yumurtanın birleşmesinden oluşan hücre) tüp içerisinde ortalama 3 gün kalır, bu esnada rahim (uterus) içeirisne doğru ilerler. Yani yumurtlama olayından 3 gün sonra zigot (artık adı blastokist'tir) rahim içerisinde olur.
  - Zigot rahim içerisine doğru bölünerek ilerlediği için içerisinde boşluk içeren bir hücre topluluğu halini alır buna blastokist adı verilir. Blastokist rahim içerisine vardıktan ortalama 3 gün (2-4 gün arası) sonra rahim içerisine yapışır, buna implantasyon denir.
  - Yani toplamda yumurta hücresi salındıktan sonra döllenme, tüp içerisinde rahime doğru ilerleme ve rahim duvarına yerleşme aşamalarında 6 günlük bir süre geçer.
  - Bu nedenle kanda B-HCG denilen gebelik hormonunun tespit edilmesi yumurtlamadan sonra en erken 6. günde mümkün olur hatta çoğunlukla yumurtlamadan 8-10 gün sonra tespit edilebilir.
  - Rahim içerisinde blastokistin yerleştiği yer çoğunlukla rahim arka duvarının üst kısmında orta hatta yer alır.
  - Tüpte sperm ve yumurtanın birleşmesinden oluşan zigot hücrei rahim içerisine gelinceye kadar 8 hücreli top şeklinde bir yapı haline gelir buna morula denir. Morula rahim duvarına yerleşemden önce çoğalmaya devam eder ve 50-200 hücre içeren içerisi boşluklu bir yapı haline gelir, buna blastokist denir.

  Yumurta hücresi ne kadar süre yaşayabilir?
  Yumurta hücresi kadın vücudunda yumurtalıktan salındıktan sonra ortalama 1 gün (24 saat) yaşayabilir.Sperm hücresi ne kadar süre yaşayabilir?
  - Sperm hücresi ilişki sonrası kadın vajinasına ulaştıktan sonra ortalama 3 gün (en fazla 5 gün) yaşayabilir. Bu nedenle yumurtlama olmadan 3 gün önce gerçekleşen bir ilişki bile gebelik oluşmasına sebep olabilir. Ancak yumurta hücresi en fazla bir gün yaşayabildiği için yumurtlamanın üzerinden 1 günden fazla süre geçtiğinde ilişki olsa ve sperm olsa dahi hamilelik oluşamayacaktır.

  Alttaki videoda yukarıda anlatılan döllenme (fertilizasyon) aşamaları animasyon şeklinde gösterilmektedir. Sperm hücrelerinden sadece bir tanesi ile yumurtalıktan salınan yumurta hücresi tubanın ampulla bölgesinde (tüpte) buluşmaktadır. Burada birleştikten sonra çoğalarak rahim içerisine ilerlemektedir ve rahim içerisine yerleşmektedir:
   
Döllenme Nedir?döllenme Nasıl Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Döllenme Nedir?

  Döllenme Nedir?

  döllenme nedir,döllenme nasıl olur,döllenmenin belirtileri,döllenme hakkında bilgiler Döllenme, bir spermin yumurta hücresinin içine girmesi ve biri erkek biri dişi olan bu iki hücrenin birleşmesidir. Cinsel ilişki sırasında erkekte boşalma meydana gelir, yanı kadının vajinasının içine, her santimetreküpünde 20-100 milyon sperm bulunan meni salgılanır. Vajinanın içindeki asidik or tam...
 2. Dollenme Sonrasi 21 Gun

  Dollenme Sonrasi 21 Gun

  Merhabalar. Adet baslangici ilk gun sayarsak 6. Gun iliskiye girdim. 16 saat sonra norlevo kullandim. Kullandiktan 4 gun sonra ara kanamam oldu 3 4 gun suren.. iliskiden 27 gun sonra kanda gebelik testi yaptirsam sonuc ccikarmi ? Ille gecikme mi beklemem lazim.. spermler 72 saat yasayabiliomus bole bile olsa dollenmeden 21 gun ssonrasina denk gelir. Kusura bakmayin net bilgi almam lazim...
 3. Geç Döllenme Olabilir Mi?

  Geç Döllenme Olabilir Mi?

  Merhabalar Ben uzak doğuda yaşıyorum ve dr gitsemde tam iletişim kuramıyoruz bu yüzden sormak istedim. Ben ayın 22snde adet olmam gerekıyordu olmadım ve 23 24 25 test yaptım ve pozıtıf cıktı. lakın 25 kanamam olduğu ve daha once bır dusuk yasadığım için korkup dr gıttım. kan testım negatıftı 0.11. inanmadım ve ev gelip arastırdığımda farkettım kı ben yumurtlama testı almısım. asıl soru benım...
 4. Döllenme Nasıl Olur?

  Döllenme Nasıl Olur?

  döllenme belirtileri,döllenme nedir,döllenme nasıl anlaşılır,döllenme hakkında bilgiler Döllenmenin gerçekleşmesi için, genellikle yumurtlamadan sonra 36 saat içinde cinsel birleşmenin olması gerekir.Yumurtlama hesaplaması için tıklayın.Yer çekiminden dolayı milyonlarca spermin kadının bedeninden kaçmasına ve milyonlarca spermin kadının bedeninden kaçmasına ve milyonlarca sperminde ölmesine...
 5. Hamilelik Nasıl Oluşur?

  Hamilelik Nasıl Oluşur?

  Görülen ilk adet kanamasından (MENARŞ) son adet kanamasına (MENOPOZ) kadar her ay tekrarlanan, beyin ve yumurtalık arasında gerçekleşen hormonal değişiklikler ve rahimden adet kanaması ile karakterize, özellikle genital sistem olmak üzere tüm organizmayı etkileyen siklik değişikliklere adet döngüsü veya menstrüel siklus denir. Kısaca hormonların etkisi ile üreme organlarının her ay geçirdiği...
 6. Döllenmenin Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Döllenmenin Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına karşın sık görülen gebelik bulgularını kısaca ele alalım. Beklenen adet tarihinde gecikme Her zaman gebeliği göstermese ya da gebelik bulunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın binlerce yıldır olduğu gibi hala, gebeliğin en erken bulgusudur. Bulantı: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya...

Sayfayı Paylaş