gebe

Hamilelikte (gebelikte) Kolesterol Yüksekliği

Konu, 'Hamilelikte Yapılan Tahliller' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

 1. Beyza

  Beyza Kader süsü verilmiş seçimler. Yetkili Kişi

  Kayıt:
  13 Mart 2013
  Mesajlar:
  14.780
  Beğenilen Mesajları:
  639
  Ödül Puanları:
  113
  kolesterol nedir,gebelikte Kolesterol ,hamilelikte ,Kolesterol hakkında bilgiler
  b.jpg

  Kolesterol nedir?
  Kan yağları diye adlandırılan lipid yapısındaki bileşikler kolesterol ve trigliserid olmak üzere iki türdür.
  Kolesterol başlıca karaciğerde üretilen lipid yapıda bir moleküldür. Vücuttan atılımı da safra yoluyla olur. Kolesterol vücutta birçok maddenin sentezinde kullanılan gerekli bir moleküldür. Bazı streroid hormonların, safra asitlerinin, D vitamininin sentezinde kolesterol kullanılır. Kolesterol hücre zarı yapısında bulunur. Vücutta bulunan kolesterolün çoğu vücutta üretilir, az kısmı ise dışarıdan besinlerle alınır.

  Kolesterol kan içerisinde bazı moleküllere bağlanarak taşınır bu moleküllere lipoprotein denir. Kolesterol taşıyan lipoprotenler:
  - LDL (Low Density Lipoprotein, düşük yoğunluklu lipoprotein) (Kötü kolesterol)
  - HDL (High Density Lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein) (İyi kolesterol)

  Normal değeri:
  Total Kolesterol 200 mg/dl altında olması normal kabul edilir. (HDL, LDL, VLDL, IDL kolesterolün toplamı)
  LDL kolesterol 100 mg/dl altında olması normal kabul edilir. 100-130 arası normale yakın kabul edilir.
  HDL kolesterol 40 mg/dl üzerinde olması normal kabul edilir.
  Normal değerlerden anlaşıldığı gibi HDL kolesterolün düşük olması, diğerlerinin yüksek olması zararlıdır.

  Kolesterol yüksekliği:
  Kolesterol kalıtsal bazı hastalıklara bağlı olarak veya beslenme, egersiz, kilo, sigara, düzensiz uyku gibi bazı çevresel faktörlere bağlı olarak yükselebilir.
  Karaciğer ve safra yollarını etkileyen bazı hastalıklar, siroz, nefrotik sendrom, diyabet gibi hastalıklar koelsterolün yükselmesine neden olabilirler.

  Kolesterol düşüklüğü:
  Normal kolesterol seviyesinin azalması ile ilgili yaygın görülen hastalıklar yoktur ve zaten kolesterolün yüksek olması kalp hastalıkları açısından risk faktörü kabul edilir (HDL kolesterol hariç) İleri derecede karaciğer hastalıkları ve siroz, ciddi beslenme bozukluğu, sepsis gibi durumlarda kolesterol seviyesi düşük izlenebilir.


  LDL KOLESTEROL (KÖTÜ KOLESTEROL)
  (LDL = Low-Density Lipoprotein = Düşük Molekül Ağırlıklı Lipoprotein)
  Halk arasında kötü kolesterol şeklinde adlandırılan LDL kolesterolün böyle adlandırılmasının nedeni fazlalığında kalp-damar hastalıkalrı riskinin artmasıdır. LDL kolesterol damar çeğerinde birikerek plak oluşumuna katkı sağlar, bu plaklar ileride damar tıkanıklığı (kalp krizi) oluşturma potansiyeline sahiptir.

  Normal değeri:
  LDL kolesterol 100 mg/dl altında olması normal kabul edilir. 100-130 arası normale yakın kabul edilir.

  LDL yüksekliği:
  LDL kolesterol yüksekliği beslenme, kilo, genetik, bazı sistemik hastalıklar gibi çeşitli faktörlerden etklenebilir.


  HDL KOLESTEROL (İYİ KOLESTEROL)
  (HDL = High-Density Lipoprotein = Yüksek Molekül Ağırlıklı Lipoprotein)
  HDL kolesteolün halk arasında iyi kolesterol diye isimlendirilmesinin nedeni HDH kolesterol düzeyinin yüksek olmasının kalp-damar hastalıklarından koruduğunun bilinmesidir.

  Normal değeri:
  40 mg/dl üzerinde olması normal kabul edilir.

  HDL kolesterol nasıl yükselir?
  Aşağıdaki faktörler HDL kolesterol seviyesinin düşmesini engelleyerek ve yükselmesini sağlayarak kalp damar hastalıklarını önlemek açısından olumlu etki yaratabilir.
  - Egzersiz, spor
  - Kilo kaybı
  - Sigara kullanmamak
  - Trans yağ asitlerini içeren besinleri almamak
  - Fiberden zengin besinlerle beslenmek
  - Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih etmek
  - Alkol almamak veya çok az kullanmak

  HDL kolesterol düşüklüğü nedenleri:
  - Aşırı kilo
  - Hareketsiz yaşam tarzı
  - Tereyağı ve margarin gibi doymuş ve trans yağlardan zengin beslenmek
  - Aşırı karbinhidratlı beslenmek (Tatlı, ekmek, hamur işleri v.b)
  - Sigara kullanmak


  HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİ
  Hamilelikte kolesterol değerleri (lipid profili) genel olarak yükselir. Total kolesterol, LDL kolesterol, VLDL gebelik boyunca yükselir ve doğumdan sonra tekrar düşer. HDL kolesterol de gebelik boyunca normale göre yüksek seyreder ancak gebeliğin son trimesterinde 2. trimestere göre bir miktar düşer. Hamilelikte kolesterol normal referans değer aralıklarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


  Tahlil sonuçlarının değerlendirilmesi, yorumlanması:
  Hamilelerde ve diğer hastalarda tahlil sonuçları ancak muayene ve diğer bulgular ile kombine edilerek değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Bu nedenle tahlil sonuçları ilgili doktora danışılmadan asla değerlendirilmemelidir.
   
Hamilelikte (gebelikte) Kolesterol Yüksekliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte (gebelikte) Wbc Değeri Yüksekliği

  Hamilelikte (gebelikte) Wbc Değeri Yüksekliği

  Bu konu;WBC değeri nedir,WBC değeri kaç olmalıdır ,WBC tahlili nasıl yapılır hakkında bilgiler vermektedir WBC değeri nedir? WBC ingilizce "white blood cell" kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. White blood cell = Beyaz kan hücresi (beyaz küre) anlamına gelir. Bu hücrelerin diğer adı akyuvardır. WBC ölçümü tam kan sayımı yani hemogram tahlili sırasında diğer...
 2. Hamilelikte (gebelikte) Bilirubin Yüksekliği

  Hamilelikte (gebelikte) Bilirubin Yüksekliği

  Bu konu;hamilelikte bilirubin yüksekliği,gebelikte bilirubin düşüklüğü, bilirubin nedir hakkında bilgiler vermektedir Bilirubin vücutta kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) yıkımından elde edilen maddelerle karaciğerde oluşturulan maddedir. Safra sıvısına sarı rengini ve dışkıya kahverengi rengini veren bilirubindir. Kırmızı kan hücreleri dalakta parçalanırken ortaya çıkan hemoglobin...
 3. Hamilelikte (gebelikte) Trigliserid Yüksekliği

  Hamilelikte (gebelikte) Trigliserid Yüksekliği

  Trigliserid nedir,hamilelikte Trigliserid yüksekliği ,Trigliserid hakkında genel bilgiler Trigliserid (TRIG, TG) nedir? Kan yağları trigliserit ve kolesterol diye ikiye ayrılır. Trigliseridler de kısmen vücutta sentezlenir kısmen dışarıdan besinlerle alınır. İnsan metabolizmasında enerji kaynağı olarak görev alırlar ve ayrıca enerji deposu olarak kullanılırlar. Örneğin karbonhidrat ve...
 4. Gebelikte Kan Şekerinin Yüksek Olması Ve Riskleri

  Gebelikte Kan Şekerinin Yüksek Olması Ve Riskleri

  Kan şekeri seviyeleriniz yüksek ise, hamilelikte bazı sorunlarla karşılaşma riskiniz de artar. Bu sorunlar, bebeğinizin doğumunun sezaryen ile gerçekleşmesi olasılığını da gündeme getirebilir. Bu nedenle tüm hamilelik süresince, kan şekeri seviyelerinizi sıkı bir takiple değerlendirmelisiniz. Hamilelik öncesinde ve sırasında glukoz seviyelerinizin iyi takip edilmesi, oluşabilecek riskli...
 5. Kolesterol Değerleri Ve Risk Faktörleri

  Kolesterol Değerleri Ve Risk Faktörleri

  Kolesterol, normalde her insanın kanında bulunan ve hücre zarları ile bazı hormonların yapımında kullanılan bir maddedir. Kolesterol büyümeyi ve gelişmeyi sağlar. Kolesterolün büyük oranı vücut tarafından üretilebilidiği gibi dışarıdan alınan besinler yolu ile de alınır. Kolesterol tüm hayvansal besin ve yağlarda (et, süt, tereyağı ve süt ürünlerinde) bulunur iken, bitkisel besinlerde...
 6. Kolesterol Düşürücü Kür

  Kolesterol Düşürücü Kür

  Mercimek, hem tansiyon dengeleyici hem de kolesterol düşürücüdür. Tansiyon dengeleyici özelliği içerdiği esculin ve choline maddelerinden kaynaklanmaktadır. Esculin, tansiyon yükseltici etki (hypertensive) gösterirken choline de tansiyon düşürücü etki (hypotensive) gösterir. Sonuç olarak, birbirlerine tamamen zıt özellik taşıyan bu iki etkin maddenin aynı anda bulunması mercimeğe...

Sayfayı Paylaş