Polikistik over sendromu tamamen geçer mi?

• Konbuyu başlatan sorumvar
  • Başlangıç tarihi
S

sorumvar

Member

Polikistik over sendromu nasıl geçer kadınlar kulubü polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir hamilemiyim forum'da.​

Kızlar ben evleneli 1 yıl oldu ama evlemeden önce de şimdide adetim hep gecikirdi. Bazen oluyor ki 3 ayda bir oluyorum. Doktora göründüm bana polikistik over sendromu olduğumu söyledi. Yumurtalıklarımda iyi huylu küçük küçük kistler varmış hem adet olmama hem de hamile kalmama engel oluyorlar ilaç kullanıyorum şuan ama tamamen geçiyor mu bu kistler ilaçla? Polikistik over sendromu nasıl geçer bilgisi olan ya da daha önce bu durumu yaşayanlar yazabilir mi? Hep ilaç mı kullanacağım ben?

admin

admin

Administrator
Yönetici
Merhabalar
Polikistik over sendromu dünyada çok yaygın görülmekte hatta her 10 kadından birinde mutlaka polikistik over bulunmakta. Yaş aralığı olarak genç kadınlarda yani 18-25 yaş aralığında görülen bir rahatsızlık. Evlenmeden önce pek önemsenilmeyen adet gecikmesi evlendikten sonra bebek sahibi olamamakla birlikte hastanenin yolunu tutarak yapılan tahliller ve muayeneler sonucu anlaşılıyor pko yani polikistik over sendromu. Bu durum yumurtalıkları saran iyi huylu birçok küçüklü büyüklü kistlerin varlığı durumu. Sağlıklı yumurtalıkları bile engelleyerek sperm hücrelerinin geçişini engellemekte. Gebelik oluşumuna sebep olan bir kısırlık durumunu ortaya çıkarmaktadır.

''Polikistik over sendromu hamileliğe engelmi?''​

Polikistik over sendromu yumurtalıkların önünü kestiği için sperm hücrelerine engel olduğu için hamileliğe engel oluşturur. Yani normal pko su olmayan doğal yoldan hamile kalabilen kadınlara göre şansları oldukça düşüktür.

''Polikistik over sendromu belirtileri?''​

• Adet düzensizlikleri (uzun süreli gecikmeler)
  • Kıllanma
  • Saç dökülmesi
  • Yağlanma

''Polikistik over sendromu geçer mi?''​

• Bu rahatsızlık kilo alımına sebep olabildiği gibi kilo veriminde azalır hatta yok olabilir
  • Dengeli beslenme
  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi müdahale ile geçebilmektedir
Pko hastalığı hamileliğe engel olabiliyor fakat pko olup hamile kalanlar da var tabii. ''Pkolu olup hamile kalanlar'' paylaşım alanı ve detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz bir yazı.