gebe

Gebelik kesesi görülmedi nedeni nedir?

Bu konu gebelik kesesi ,gebelik kesesinin görülmemesi hakkında bilgiler içermektedir.

Bir çok kadının hayalidir anne olmak..Hamile olduğunu öğrenip  buna inanamayan anne adayları hemen bir kadın doğum uzmanına koşar.Yapılan incelemeyle

bebeğin kesesi bazen görülür bazen görülmez.Sağlıklı bir gebelikte kesenin geç görülmesi normaldir.Boş gebelik,kimyasal gebelik ,geç döllenme gibi sağlıksız gebeliklerde kese görülemiyebilir..

 

Keseyi ilk muayenede göremeyen annne hayli endişelenir .Gerek internetten gerekse eş ve dosttan kulaktan dolma bilgilerle kafasını iyice bulandırır.Bizde  anne adaylarının bu endişelerine açıklık getirmek adına gebelik kesesi hakkında bir araştırma yaptık.Gebelik kesesi neden geç görülür,gebelik kesesi neden görülmez işte tüm detaylar bu yazıda..

 


Sevgili anne adayları Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Gebelik kesesinin görülemediği diğer yaygın bir durum gebeliğin çok küçük olmasıdır. Gebeliğin küçük olduğunu hcg değeriyle anlayabiliriz.Kese  büyüdüğü zaman ultrasonda görülür.Gebelik kesesinin görülemediği en sık durumlardan biride düşüktür.Düşük gerçekleşmiş ise  kese görülmez.Hcg değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Bebeğin kalp atışlarınıda  6 hafta 4 günlük iken duyabilirsiniz.Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir.

 

Özetle ;   İlk muayenede öncelikle gebeliğin varlığı ultrason veya gebelik testleri ile kesinleştirilir. Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir.Yani gebe olduğunuzu öğrendikten sonra doktor  muayenesinde hemen kese görülemeyebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 ,6 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Vajinal ultrasonda 4.haftadan itibaren gebelik kesesi, 5. haftada ise embriyo görülebilir..Keseyi göremediğiniz zaman hemen üzülmeyin.Her gebeyle kendinizi kıyaslamayın.Gebelik kesesinin  ilk muayenede görülmemesi normaldir.Gebeliğiniz 4-5-6 haftaya geldiğinde keseyi görürsünüz.Bu süreçte hekim kontrollerinizi aksatmayın.Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğiyle..

2016-03-09


Beta hcg kaç olunca bebeğin kesesi görülür?

Beta hcg kaç olunca bebeğin kesesi görülür?

İlkkez annelik deneyimini yaşayan gebelerimizin sayfamıza yönelttiği sık sorulardan biri hcg kaç olursa keseyi görücem ,doktora

Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?

Bebek kesesi ne zaman oluşur ne zaman görünür ?

Bebek kesesi kaç haftalıkken görünür, bebek kesesi ne zaman oluşur bunu ne zaman görürüm ? Hamileliğin ilk

Aşılama sonrası  gebelik belirtileri ve gebelik testi

Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi

Bu konu Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi hakkında bilgiler içermektedir.

Ombre saç nedir?

Ombre saç nedir?

Bu konu ombre saç nedir hakkın da bilgiler vermektedir.

Postmatüre nedir ?

Postmatüre nedir ?

Bu konu Postmatüre nedir hakkın da bilgiler vermektedir.

Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi nedir ?

Klomen tedavisi görenler ya da klomen tedavisine başlayacak olanların sorularını bu açıklayıcı ve bilgi dolu yazımızda


Yorum Gönder