Gebelik testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Standart gebelik testleri döllenmeden altı ila 12 gün arasında, implantasyon gerçekleştiğinde net sonucu verebilir . Bir test idrarda HCG saptarsa, (markaya bağlı olarak) pembe bir çizgi, mavi bir pozitif işaret veya büyük bir dijital evet yazısı belirecektir. Hepsi olumlu bir sonucu belirten gösterebilir.

Bununla birlikte, HCG yi kaçırdığınız sürenin beş veya altı gün öncesine kadar algılayabilecek kadar hassas olduklarını iddia eden bazı marka testler bulunmaktadır. Ancak, dönemin beklendiği güne kadar beklerseniz en doğru sonucu elde edersiniz.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Doğru?

Ne zaman ve nasıl kullandığınıza bağlıdır, ancak bazı testler talimatları izlerseniz yüzde 99 a kadar doğru olduğunu iddia eder. Testinizin ne kadar doğru olacağını belirleyen birkaç faktör vardır.

Bazı testler, döneminizi kaçırmadan önce doğru bir sonuç verebilir.Ancak döneminizde gecikme olursa test yapmanız daha uygun olacaktır. Testin daha doğru algılanabilmesi için test için yeterli HCG üretmeniz gerekmektedir. Bu nedenler uzmanlar beklenen dönemde gecikme olursa tets yapılmasını uygun buluyor.

Gebelik testlerinin sabahın ilk saatlerinde yapılması daha uygun görülüyor. Hcg nin yoğun olduğu zaman dilimidir. Gerçi tüm testler şimdi o kadar hassaski sabahın idrarını beklemenize gerek yok. Herhangi bir saatte aç yada tok karnına testi yapabilirsiniz.

Evde Hamilelik Testini Nasıl Yaparım?

Testi nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğinin ayrıntıları markaya göre değişiklik gösterebilir – ancak genel olarak muhtemelen şimdiye kadar aldığınız en basit test olacaktır. Testi uygulamadan önce kullanma talimatlarını okuyun testi nasıl yapmanız gerektiği yer alacaktır.

Gebelik testlerinin bazı sbeplerden dolayı hatalı sonuç verebileceğini unutmayın. Kullandığınız ilaçlar test sonucunu etkileyebilr. Yani bir gebelik testi negatifte pozitifte çıksa emin olmak için hcg testi yaptırın. Tek test sizi yanıltabilir. Bu arada gebelik testiniz pozitif çıktığı zaman mutlaka durumunuzun teyidi için hekim kontrolün de olunuz.

Evet sevgili okurlarımız gebelik testi ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilr, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

blank

15 thoughts on “Gebelik testleri hakkında bilmeniz gerekenler

 • blank
  Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 11:52 am
  Permalink

  Aylık doktor kontrolünde değilmisiniz? Yürüyüşün gebeliğinize zararı olup olmadığını gebeliğinizin durumu + dr kontrolü belirleyebilir

 • blank
  Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 7:53 am
  Permalink

  ben 7 haftalık hamileyim gece bacaklarıma ve karnıma şiddetli kramplar giriyor yürümekte zorlanıyorum. bebek için sakıncalımı dır?

 • blank
  Ağustos 27, 2013 tarihinde, saat 7:02 pm
  Permalink

  Allah belanı versin beyinleri bu kadar çalışıyor beyza bacım Ağzınıza sağlık ebu cehilin 2013 versiyonu . 😉

 • blank
  Ağustos 27, 2013 tarihinde, saat 8:04 am
  Permalink

  İnsanlara mal dediğiniz için sizi kınıyorum Yorumunuzu silmiyor aynen yayımlıyorum.Ebu cehilin 2013 versiyonu işimi sizden öğrenicek değilim +ACİL DURUMDA YAPILMASI GEREKEN TEK ŞEY ACİLE GİTMEKTİR!NETTEN TEŞHİSMİ KONUR,TEDAVİMİ EDİLİR? OLASILIKLARA DAYANAN YORUMLARDANSA DOĞRU OLANI YAPIYOR,YÖNLENDİRİYORUM !SAYFAM MUAYENEHANE DEĞİL ! ŞİMDİ GİDİN VE O KÜÇÜK BEYNİNİZDEKİ SAÇMALIKLARI KENDİNİZE SAKLAYIN!

 • blank
  Ağustos 26, 2013 tarihinde, saat 10:08 pm
  Permalink

  beyzamısın ne sin senin yaptığın işi bende yaparım ne yapıyorsun sen hımm soruyu soruyor hımm mutlaka doktoruna görün mal mı bu insanlar tabiki dokora görüneceklerini biliyorlar önemli oan acil bir durumda ne bilim pratik hareketlerle olayı yatıstırmak yoksa hersancıya doktora kocak olsak sen ne işe yarıyon sahtekarlık yapma .

 • blank
  Ağustos 5, 2013 tarihinde, saat 2:51 pm
  Permalink

  Doktor takibinde değilmisiniz?

 • blank
  Ağustos 2, 2013 tarihinde, saat 6:59 pm
  Permalink

  33 haftalık hamileyim ve karnımın hep aynı yerine bir acı saplanıyor. derim acıyor resmen çekilecek gibi değil 🙁

 • blank
  Temmuz 13, 2013 tarihinde, saat 12:33 pm
  Permalink

  Kasıklardaki ağrı gebelikte normaldir yalnız doktor takibi aksatma

 • blank
  Temmuz 12, 2013 tarihinde, saat 7:44 am
  Permalink

  merhaba beyza hanım ben 19+5 günlük hamileyim bikaçgündür kasıklarımda çok agrı oluyor bu normalmı doktor kontrolum salı gunu acaba bugun gıtsem mı

 • blank
  Temmuz 10, 2013 tarihinde, saat 6:13 pm
  Permalink

  Merhaba ;doktor takibinde değilmisiniz? Doktor takibinizi aksatmayın muayene olmadan üstünkörü yanıt vermek olmaz

 • blank
  Temmuz 10, 2013 tarihinde, saat 1:12 pm
  Permalink

  merhaba 21 haftalık hamileyim karnımda sertlikler oluyor sebebi nedir acaba oldukça endişeleniyorum birde magnezyum kullanıyorum yardımcı olabilirmisiniz

 • blank
  Temmuz 9, 2013 tarihinde, saat 10:51 pm
  Permalink

  Yapmanız gereken takibinde olduğunuz doktora görünmek..Muayene olmadan durumunuz değerlendirilemez

 • blank
  Temmuz 9, 2013 tarihinde, saat 8:49 am
  Permalink

  Merhaba ben rabia 28 haftalik hamileyim ve gece kalcama cok agrili bir kramp girdi ve yerimden kimildayamadim bu nun bebegime bir zarari varmi ve ne yapmam gerek cevaplarsani cok sevinirim tesekkurlr

 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 1:06 pm
  Permalink

  Bu güzel ve içten yorumun için Teşekkür ederim canım .Hayatım kasılmalarının olması normal fakat bu kasılmalara lekelenme kanama eşlik ederse mutlaka doktora görün..Suyu tüketmen lazım idrarın o yüzden koyu geliyor.Kuruyemiş tüketmeye çalış seni susatacaktır.Doktor kontrolünde mutlaka ol ..Sağlıklı gebelik geçirmen dileğimle

 • blank
  Mayıs 23, 2013 tarihinde, saat 7:51 am
  Permalink

  merhaba beyza hanım öncelikle size gerçekten gönülden teşekkür ediyorum.bütün sorulara içtenlikle ve bıkmadan cevaplamanız takdire şayan.ben 9 haftalık gebeyim.bu aylarda karnımda ufak ufak kasılmalar basladı bu normal midir? birde bulantılardan dolayı su çok fazla tüketemiyorum ilk aylarda su tüketilememesi sorun çıkartır mı birde idrar rengim çok koyu buda su içememekten mi kaynaklanıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.