Hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım ?

Hamile kalmak istemiyorum. Hamile kalmak, bir çok kadın için hayalken çoğu kadın içinse kabustur. Özellikle evli olmayan çiftler, çok fazla çocuğa sahip olanlar, maddi anlamda çocuk bakamayacaklar için çocuk sahibi olmak endişe yaratır. Bu endişeden kaynaklanan soruları sayfamıza sıklıkla alıyoruz. ne yapmalıyım ? Bu sorunun cevabı nettir. Uygun bir doğum kontrol yöntemini uygulayarak gebe kalmayı engelleyebilirsiniz !

hamile-kalmak-istemiyorum
hamile-kalmak-istemiyorum

Yukarı da belirttiğimiz nedenlerden ötürü çocuk sahibi olmak istemiyorsanız yapmanız gereken en uygun doğum kontrol yöntemlerin den birini uygulamak. Günümüzde bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. Her biri kişiye özeldir. Günümüzde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri ise şunlardır ;

Doğum kontrol hapları,
Spiral
Prezervatif
İğneler
Diyafram
Fitiller
Ertesi gün hapları
Vazektomi
Kadının tüplerinin bağlanması

Bunların dışın da etkinliği olmayan yöntemler ise, takvim yöntemi,geri çekme yöntemi ve emzirme. Bu son uygulamalar gebelikten % 100 korumuyor. Ayrıca acil durumlarda kullanılan ertesi gün haplarının da % 100 koruma sağlamadığını belirtelim. Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiler için diğer bir sitemizde yer alan konu linkimizi inceleyebilrisiniz. Konu linkimiz aşağıda yer almaktadır.
Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

 

Spiral doğru konumlandırıldığı zaman gebelikten %99 koruyabiliyor. Her hangi bir zaman diliminde spiral yerinden oynayabilir buda gebe kalmaya olanak sağlar. Doğum kontrol hapları düzenli alındığı sürece gebelikten % 99korumaktadır. Prezervatif genelde en sık kullanılan yöntemdir. Güvenirliği delik değilse deforme olmadıysa yüksektir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sizi koruyabilir. Bu doğum kontrol yöntemlerini kullanarak gebeliği engelleyebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki doğum kontrol hapı, hormon enjeksiyonları, ertesi gün hapları ve spiral hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Her hangi tıbbi bir probleme sahipseniz bu kontrasepsiyonlar yan etkilere sebep olabilir. Size uygun hangi doğum kontrol yönteminin olduğunu merak ediyorsanız bir hekimden bilgi alabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz konuya dair sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan payalaşabilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

blank

1.427 thoughts on “Hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım ?

 • blank
  Mart 8, 2018 tarihinde, saat 7:24 am
  Permalink

  Gebelik planınız yoksa uygun bir korunma yöntemi tercih edebilirsiniz. Size uygun korunma yöntemleri hakkın da bilgi edinmek için sağlık ocağındaki hekimlerden yardım alabilirsiniz

 • blank
  Mart 7, 2018 tarihinde, saat 11:18 am
  Permalink

  Bizim 2tane çocuk var 2si fe ufak şun başka bebek düşünemiyoruz şirinde uzun süreli bir şey var mi ve ya ne yapmamızı gerekiyor size zehmet

 • blank
  Nisan 6, 2017 tarihinde, saat 7:22 am
  Permalink

  Merhaba, gebelik haftanız son mens tarihiniz ve usg incelemeniz baz alınarak yapılır. Gebeliğinizin seyri hakkında biz yorum yapamayız.En sağlıklı bilgiyi hekiminiz verir. Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür.

 • blank
  Nisan 5, 2017 tarihinde, saat 3:01 pm
  Permalink

  Merhaba, adetim 4 gün gecikti ve kandaki HCG değeri 298.8 çıktı doktor 15 gün sonra tekrar gel keseyi görebiliriz daha gebeliğin 4 haftalık dedi ama son âdet tarihim 5 mart sizce bir problem var mıdır?

 • blank
  Nisan 4, 2017 tarihinde, saat 7:12 am
  Permalink

  Merhaba hekiminiz gereken bilgiyi vermiş endişelenecek bir durum yok.Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür. 

 • blank
  Nisan 4, 2017 tarihinde, saat 7:10 am
  Permalink

  Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür hekim kontrollerinizi aksatmayın.

 • blank
  Nisan 4, 2017 tarihinde, saat 3:52 am
  Permalink

  Regl 2gün gecmişti ki evde hamile olduğumu öğrendim. Kanda bhcg ilk 1658 çıktı ikincisinde 2850 ama hala göremedik keseyi bir sorun mu var normal mi bu durum??? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.