Hamileliğin son günleri son ayı hakkında bilinmesi gerekenler

Hamileliğin son günleri belirtileri kadınlar kulübü Mide bulantısı, ishal baş ağrısı kanama akıntı nasıl geçer tüm ayrıntıları sizler için yazdık.

Sorunsuz şekilde geçen bir hamilelik yoktur heral de sevgili arkadaşlarım. Ama siz bu yazıyı arayıp geldiğinize göre artık sorunlarınızdan kurtulmanıza ve o mis kokulu bebeğiniz kucağınıza almanıza çok az bir zaman kalmış demektir.

Bu aylarda yeni yasaya da bakacak olursak durumunuz da müsaitse doktorunuz sizin hangi şekilde doğum yapacağınızı tespit ediyor. Buna eskiden anne adayları ağrısız olsunda nasıl olsun diyerek kendisi karar veriyor ve doktorda buna uyuyordu. Ama artık doktorunuzun verdiği karara uymak zorundasınız. Size tavsiyemiz epidural uygulaması ile ilgili bilgi alıp bunu kullanmanız yönünde olacaktır.

Bu son ayınız olduğuna göre kesinlikle sizi doğumun yaklaşymasından dolayı heyecan basacaktır bu gayet doğaldır sevgili hanımlar. Artık siz doğum şekli doğum yeri gibi planları çoktaaan yapmaya başlamışsınızdır bile. Bu konu hakkında doktorunuzla görüşmenizi şiddetle öneriyorum. Hamileliğinizin son ayında olduğunuz için şikayetlerinizde artış ve değişiklik görülebilir. Özellikle mide yanmalarınız, bebeğinizin doğum kanalına girmesinden dolayı biraz azalacaktır. Nefes darlığı durumunuzda da azalmalar olacaktır. Gebeliğinizin son ayında ilişki yaşayabilirsiniz ama lütfen bu hususu doktorunuzla konuşun.

Gebeliğinizin son dönemlerinde yemeklerle ilgili de özel bir durum yoktur. Her zaman beslendiğiniz şekilde sık ve az ölçekli yemek yemeye özen göstermelisiniz. Tabiki dengeli beslenmeyi de unutmuyorsunuz.  Doğuma gideceğiniz günün öncesinde aşırı yemek ve yağlı yiyeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız.  Doktorunuz size bebeğinizi sezeryan ile alacağını söylemişse zaten ameliyattan önce 8- saat kadar birşey yiyip içmemeniz gerekiyor. ( Az miktarda su alabilirsiniz )

hamileliğin son günleri kadınlar kulübü

Hamileliğin son günleri kadınların yaşayacağı bazı sıkıntılar

Hamileliğin son günleri mide bulantısı yaşayanlar:

Bu günlerde artık bebeğiniz üst alana doğru iyice baskı yaptığından dolayı bu bulantılarınızda artma olabilir lütfen dişinizi sıkın az bir zaman kaldı diyebiliriz. Eğer baş edilmeyecek ölçüde sizlere sıkıntı vermeye bu durum devam ediyor ise, en azından yemeklerinizin porsiyonlarını azaltın az yeyip daha sık yemeye özen gösterin lütfen. Çok büyük sıkıntı yaşıyor iseniz artık doktorla konuşmanızın vakti gelmiş demektir.

Hamileliği son günleri baş ağrı yaşayanlar çekenler :

Evet baş ağrıları belki de hamilelik öncesinden beridir sizin yakanızı bırakmadı ve hamilelikte de başınıza geldi inanılmaz derecede sıkıntı veren hayatı zorlaştıran bir etken baş ağrısı. Bunun için kendi başınıza ağrı kesici almaktan sa, doktorunuzun sizlere vereceği tavsiyelere uyarak ağrıları geçirecek ilaçlar kullanabilirsiniz. Temiz havanın iyi geleceğini lütfen unutmayın. Sürekli olarak aynı oda içinde doğumun son günleri ağırlaştığınızdan dolayı belki de ruhlarınız sıkıldı. Artık gezmenin biraz dolaşmanın zamanı gelmiş olabilir. Biraz yürüyüş te sizi rahatlatacaktır unutmayın.

Hamileliğin son günleri kanama yaşayanlar

Hamileliğinizin son günlerinde olan her türlü lekelenme ve kanama durumunu mutlak suretle ciddiye alacaksınız. Hafta sonu hafta içi gece yarısı ne olur ise olsun doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. Bu tür bir durum yaşıyor iseniz ayaklarınızı biraz yukarıda tutmak zamanın geçmesini beklemek ve kesinlikle istirahat önemlidir. Bu durumu ciddiye alın hanımlar.

Hamileliğin son günleri kadınlar kulübü hamilemiyim

blank

159 thoughts on “Hamileliğin son günleri son ayı hakkında bilinmesi gerekenler

 • blank
  Ocak 14, 2016 tarihinde, saat 10:48 pm
  Permalink

  Henüz 7 haftalık geberim arkadaşlarım ve facebook ta birçok kişi engeç 6 haftalikken kalp atışı duyulur dedi pskolojm bozuldu paylaşımınzı okuyunca bir nebze içim ferahladi

 • blank
  Kasım 9, 2015 tarihinde, saat 12:36 pm
  Permalink

  8.HAFTA TEK YUMURTA İKİZLERİNİN KALP ATIŞI DUYULMAMASI NORMAL Mİ? İKİZLER GEÇ GELİŞİM GÖSTERDİĞİ İÇİN KALP ATIŞLARI GEÇ DUYULUR DİYE BİLGİLER DOLAŞIYOR. DOĞRU MUDUR?

 • blank
  Mart 9, 2015 tarihinde, saat 3:55 pm
  Permalink

  Tsk.ederim.combeyza.hanim icimi.rahatlattiniz..

 • blank
  Mart 9, 2015 tarihinde, saat 1:41 pm
  Permalink

  8 ci haftada bile kalp atışını duyan gebelerimiz var sabırlı olun

 • blank
  Mart 8, 2015 tarihinde, saat 7:19 pm
  Permalink

  Mrb ben 6 haftalik gebeyim.fakat doktorum bebegimin kalp atislarinin olmadigini soledi acaba ne kadar daha bekleyebilirim lutfen cvp yazin cok korkuyorum

 • blank
  Şubat 10, 2015 tarihinde, saat 10:59 am
  Permalink

  Merhaba bu arada başka bir doktora daha görünmenizi öneriyorum kalp atışını 8 ci haftada bile duyan var

 • blank
  Şubat 9, 2015 tarihinde, saat 5:01 pm
  Permalink

  Beyza hanım merhabalar bugün kontrole gittim 6+4 günlük gebelik var ama kalp atışı yok kese boş vajinal usg yapıldı 2 hafta daha beklemem gerektiği söylendi fakat ben pek umutlu değilim sizinde fikrinizi almak istedim teşekkürler

 • blank
  Ağustos 6, 2014 tarihinde, saat 12:49 pm
  Permalink

  Merhaba melis Sorularınıza hemen cevap alamayabilirsiniz çünkü 7 24 burda değiliz 🙂 Siz kendinize göre hesplama yapmışsınız doktorlar genelde son mens tarihine göre yapar. +Net bilgiyide usg incelemesi veriyor sevgiler

 • blank
  Ağustos 6, 2014 tarihinde, saat 8:45 am
  Permalink

  Merhaba beyza hanımm dün yazdım ama alamadım cevabımı…ilk sorduğum soruya hemen cevap vermiştiniz gerçekten çok teşekkür ederim kese oluştu göründü güzel yerde dedii doktorum anlayamadıgım tek şey sana göre 20 günlük bize göre 5 haftalık dedi daha çok yeni keseyi bile dün gördü ne demek buuuuu anlayamadımmm ????!

 • blank
  Ağustos 5, 2014 tarihinde, saat 1:36 pm
  Permalink

  Bir dahaki kontrolünüzde durumunuz netleşecekltir.Stres yapmayın kontrolünüzüde aksatmayın

 • blank
  Ağustos 4, 2014 tarihinde, saat 3:17 pm
  Permalink

  8 hafta 3 gunluk hamileyim doktora gitim dedi bebegin 6 haftalik gibi gorunuyo kalbi atmiyo 1 hafta beklemen lazim ne yapmam lazim ilk gebelik

 • blank
  Nisan 17, 2014 tarihinde, saat 10:33 am
  Permalink

  Karından yapılan ultrasonografi sayesinde 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları gözlemlenir. Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir. Vaginal ultrason ile yaklaşık 6 gün önceden bunları gözlemlemek mümkündür.

 • blank
  Nisan 16, 2014 tarihinde, saat 6:35 pm
  Permalink

  mrb ben 8 haftalık ebeyim kalp atışı yok daha bebeğide göremediler doktor 2 hafta beklicem dedi 8 haftalık bebegin kalp atışı olmazmı esımdede sorun vardı sag yumurtalında kis var cocuk olmaz dedıler esıme kafayı yıcem

 • blank
  Mart 29, 2014 tarihinde, saat 11:54 am
  Permalink

  Gebeliğin seyri hakkında değere bakıp bilgi vermiyorum doktor takibinde olun

 • blank
  Mart 28, 2014 tarihinde, saat 3:18 pm
  Permalink

  İlk hamileliğimi boş gebelikten kaybettim şimdi yine hamileyim ilk hcg 107 çikti 3 gün sonra 444 cikti normalmi çok korkuyorum doktora gitmeye acaba yine öyle olurmu beyza hanim şimdiden teşekkürler..

 • blank
  Mart 19, 2014 tarihinde, saat 11:06 pm
  Permalink

  benimde kesem büyüdü ama sizin gibi geç gelişiyor dediler kalp atışları duyulmadı 8 hafta bekledim sonra kürtaj oldum cnm senin üzmek istemem ama malesef

 • blank
  Mart 18, 2014 tarihinde, saat 7:46 pm
  Permalink

  Bebeğin kalp atışları 6. haftadan itibaren renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir ve 6. haftadan itibaren bebeğin kalp atışları tüm gebelik boyunca takip edilmektedir.
  Anne karnındaki bebeğin kalp atışları Transvajinal ultrason ile gebeliğin 5. haftasından sonra duyulabilir.
  Karından yapılan ultrason ile bebeğin kalp atışlar 1-2 hafta daha geç dinlenebilir.
  Kalp atış ritmi ve kalbin yapısı da bebekte belli dönemlerde değerlendirilir. Ama iyi bir kalp değerlendirmesi için örneğin kalbin kalp kapakçıkları ile kalpte delik olup olmadığını anlamak için gebeliğin 20. haftasına ulaşmak gerekir.Moralinizi bozmayın takibinizi aksatmayın.Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğimle

 • blank
  Mart 18, 2014 tarihinde, saat 4:48 pm
  Permalink

  bebeğim 6 hafta 4 günlük ancak kalp atışları duyulmadı ve ben cok korkuyorum doktor benim umudum yok düsük olurdedi ne yapmam gerikiyor simdi cok korkuyorum

 • blank
  Şubat 25, 2014 tarihinde, saat 1:55 pm
  Permalink

  Sevgili nihal moralini yüksek tutmaya çalış durumun henüz netlik kazanmamış.Düzensiz kese oluşumu sağlıksız gebeliğin habercisi olabilir + fetalin kalp atışları duyulmamış.Sağlıksız bir gebeliğin olursa şayet bunu erken öğrendiğin için ne kadar şanslı olduğunu düşün.Güçlü ol ve takibini aksatma canım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.