Hamilelikte Akıntı İle İlgili Merak Edilenler

Hamilelikte akıntı hangi ayda ne zaman başlar ? Gebelik  hormonları vaginanın içindeki florada dengeyi bozup hamilelikte akıntı miktarını arttırırlar. Lökore ismi

verilen bu gebelikte akıntı durumu bazen renksiz,genellikle süt kıvamında ve hafif kokuludur ve hamilelikte normaldir.Gebeliğin ileriki aylarında bu akıntı daha da artar ve rengi koyulaşır.Hamilelikte fizyolojik akıntı olarak değerlendirilmelidir. Bu akıntının rengi değişiyorsa,kokusu artıyor ise, kaşıntı ve yanma eşlik ediyor ise enfeksiyon var demektir. Doktorunuzu bilgilendiriniz. Hamilelikte akıntı normal mi ? Hamilelikte akıntı rengi ? ne renk olur ? Fazla akıntı normal mi ? Gebelikte kanlı akıntı, anormal hamilelikte kahverengi akıntı  önemlidir ve doktorunuza başvurmanızı gerektirir. Hamilelik ile ilgili bir soun olabileceği unutulmamalıdır.Gebelikte kahverengi akıntı, aknlı vajinal akıntı bir sorunun ön habercisi olabilir, ihmal edilmemelidir. Gebelikte  vücut direncinin düşmesi ve vajina içindeki ph dengesinin hormonlara bağlı değişmesi sonucu mantar enfeksiyonları (candida) sık görülür.Peynirimsi, beyaz görünümde,yapışkan, kaşıntının ve huzursuzluk hissinin eşlik ettiği akıntı var ise mantar olmuşsunuz demektir.Doktorunuz gebelikte kullanabilen bazı fitiller ve kremler ile tedavi edecektir.Fakat maalesef mantar inatçı olabilir ve tekrar tedavisi gerekir.Doğumdan önce mantarınız var ise mutlaka tedavi olun, aksi takdirde doğum sırasında çocuğunuza geçip ağzında mantar hastalığı (pamukçuk) sebep olabilir ve doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir. Doktorunuz cinsel ilişki ile geçen bir enfeksiyon tespit ederse eşiniz ile birlikte tedavi olun ve mutlaka daha sonraki cinsel birlikteliklerinizde prezervatif kullanın. Gebeliğin ilerleyen aylarında  vajinal akıntı  suların erken gelmesiyle karışabilir.Akıntı miktarındaki ani artış ve yapısındaki ani değişiklik olur ise doktorunuza başvurun. Hamilelikte vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunmak için; *     Sadece pamuklu iç çamaşırı kullanın.Günde en az 2 kez değiştirin. *      Çamaşırlarınızı tercihen deterjanla değil sabun tozu ile yıkayın ve mutlaka kızgın ütü ile ütüleyin. *      Çalışıyorsanız ve iş yerinizde bu akıntı sizi rahatsız ediyorsa hijyenik günlük ped kullanın.Kesinlikle tampon kullanamayın!Ciddi enfeksiyonlara sebep olabilirsiniz. *      Cinsel organınızı kesinlikle sabun ile yıkamayın,deodorant ve pudra kullanmayın.Özel,genital bölge için üretilmiş şampuanlar kullanın.Gebelik esnasında vajinanın içini de suyla kesinlikle yıkamayın!! *      Aşırı şekerli gıda tüketmeyin,mantar oluşumunu arttırır. *      Cinsel birlikteliklerinizde prezervatif kullanın.Prezervatiflerin  esans ve değişik kimyasal maddeler içerenlerini değil basit olanlarını tercih edin.

2012-02-02


Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler

Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bu konu Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir.

Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular

Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular

Bu konu Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular hakkın da bilgiler vermektedir.

Kürtaj sonrası merak edilen detaylar

Kürtaj sonrası merak edilen detaylar

Bu konu Kürtaj sonrası merak edilen detaylar hakkın da bilgiler vermektedir.

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ella Norlevo Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Bu konu Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Vajinal akıntı ve kaşıntı nedenleri

Vajinal akıntı ve kaşıntı nedenleri

Vajenden normalde olan akıntı belli bir miktarı aşmaz, berak ve kokusuzdur. Buna fizyolojik akıntı adı verilir.


Yorum Gönder

 1. Beyza diyor ki:(13 Eylül 2013 08:25)

  Merhaba çubuk tetsler hatalı sonuç verebiliyor Kanda gebelik testi yapın

  1. Meryem diyor ki:(12 Eylül 2013 22:32)

   Slm benim dun adet gunumdu test yaptim ikitane cikti daha sonra dijital test yaptim cikmadi sizce gebelik varmidir

   1. Aslı diyor ki:(26 Mayıs 2013 19:10)

    işte sıkıntı orda götüremiyoruz daha doğrusu evden tek ben biliyorum acaba böyle bişey yaşayan var mı hamilelikte merak ettim.

    1. Beyza diyor ki:(25 Mayıs 2013 22:09)

     Alın bayanı kanda gebelik testi yaptırın ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz...

     1. Aslı diyor ki:(25 Mayıs 2013 20:04)

      abimin evleneceği kız hamileyim diyor ama adet oluyo okuduklarıma göre akıntının koyu renkte olması gerekiyo ama bu bana turuncu dedi ve kızda kansızlık var yani düşme tehlikesi de var adet oluyorsa hamile midir test yaptım dedi ama pekte inanmıyorum. sizce bu hamile mi?

      1. admin diyor ki:(13 Ekim 2012 08:20)

       Hayatım test negatif ise adet başlıyor demektir.

       1. elanaz diyor ki:(12 Ekim 2012 18:14)

        merhaba sorum şöyle.. adetim 11 gün geçti 9.gün test yaptım negatifti kan testi yaptırmadım o yüzden dün geceden beride kahverengi akıntı başladı damla şeklinde daha öncede düşük yapmıştım böyle akıntı ile başlamıştımmm.. acaba adet mi başlıyor

        Etiketler :