gebe

Hamilelikte Amniyosentez sıvırının artması azalması hakkında bilgiler ?

Amniyosentez hangi durumlarda yapılır ? Nedir  ? Gereklimi dir ? Nasıl ve niçin yapılmaktadır ? Halk arasında "

Anne karnından su alınması " olarak bildiğiniz su alınması aslında hamileliğinizin 16 ve 18 haftaları arasında bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması olayıdır sevgili hamilemiyimhesaplama.com misafirleri ve kullanıcıları. Bu sıvıdan örnek alınarak aslında bebeğin genetik yapısı hakkında bilgiler edinilir. Bu bilgiler ışığında bebeğinizin sağlık durumu hakkında net sonuçlar alabilirsiniz. Bu karar yani Amniyosentez durumu anne-babanın kararına aittir. Sizlerden izin olmadan hiç bir şekilde bu işlem yapılamaz ! Amniyosentez bebeğin genetik durumunun normal yada hastalıklı olup olmadığı için yapılmaktadır. Böyle bir durum olduğunda hamileliğinizin 4. ayından itibaren sizlere bebeğin sağlık durumu ile ilgili bilgiler verilir. Amniyosentez sonucu ne zaman çıkar ? Amniyosentez yapılmış bir kadınınız sonucu öğrenmesi normalde 1-2 hafta içinde bazen de daha geç öğrenilebilir. FISH dediğimiz yöntem ile 2 gün içinde sonuç çıksada güvenli değildir.   Amniyosentez güvenli mi ? Başarı oranı nedir ? Amniyosentezin kromzom anormallerini saptama başarısı %99.5 olarak bildirilmiştir. Yani nerdeyse yüzde yüze yakın kesin sonuç vermektedir. Eğer bebeğinizde genetik olarak bozukluk saptanır ise bu durumda gebeliği sonlandırmak ve bebeğinizi aldırma kararıda tamamen size aittir.

Hangi durumlarda Amniyosentez yaptırılması gerekir ?

- İlerlemiş bir yaşta bulunan anneler, - Ultrasonda anomali saptanması - Pozitif üçlü tarama testi - Annede bilinen genetik hastalık olması durumunda - Tıbbi olarak gerekli görülürse erken doğum eyleminde bebeğin akciğer gelişimini değerlendirmek amacı ile Amniyosentez yapılır. Bu durumda sizin hakkınızda Amniyosentez yapılmasına sizin kararınızla yapılması gerekli ise bu durumda neler yapmanız gerekiyor hangi süreçler var ve işlem nasıl yapılıyor. Sevgili Anen adayları öncelikle karın cildi dediğimiz bölge antiseptik bir solüsyonla silindikten hemen sonra, ultrasonografi eşliğinde ince ve budurum için özel yapılmış bir iğre yardımı ile bebeğin plesentasından geçmeden, bebekten uzak bir alandan rahim kası geçilerek amnios kesesine girilr ve sıvı alınıp yarım saat sizi dinlendirdikten sonra işlem biter. Çok çok ağrılı bir işlem değildir. İlgili bölgeye lokal anastezi uygulandığından dolayı çok fazla ağrı yada acı duymazsınız. Normalde bu uygulamayı doktorların yapmasından ziyade bu durumda eğitilmiş Perinatolog tarafından yapılması uygun olacaktır. Enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Bebeğinizin iğneden zarar görmesi çok çok düşük ihtimaldir.  

2012-05-09


Hamile Atleti hakkında bilgiler

Hamile Atleti hakkında bilgiler

Hamilelik sürecinde büyüyen karnımız zaten bizleri yeterince rahatsız ediyor kızlar. İstedik ki sizlere bir kaç tane

Hamileliğin 2. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 2. haftası hakkında bilgiler

Gebeliğin 2. haftasında neler olur bebeğin görüntüsü ve yapılacaklara dair bilgiler burada

Hamileliğin 3. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 3. haftası hakkında bilgiler

Hamileliğin 3. haftası belirtileri, 3. haftasında anne adayları neler yaşar ne gibi değişiklikler olur ? Uzman Görüşü: Siz

Ssk sorgulama işlemleri hakkında bilgiler

Ssk sorgulama işlemleri hakkında bilgiler

Tc kimlik no Edevlet ile şifresiz sigorta Ssk Sgk hizmet dökümü döküm sorgulama Bugün sizler için

Meme kanseri taraması hakkında bilgiler

Meme kanseri taraması hakkında bilgiler

Meme taraması nasıl yapılır meme kanserinin tedavisi kemoterapi ve bilinmesi gereken önemli bilgiler

İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

İlişki sonrası kanama veya kanama olmaması durumu ve ilişki sonrası kanama kaç gün sürer gibi sorularınıza


Yorum Gönder