Hamilelikte Balık yağı ve balık yemek ile ilgili yararlı bilgiler

Gebelikte balık yağı tüketimi ve balık yemek gerekli mi ? Hamilelik sürecinde balık tüketimi son derece önemlidir. Gebe olan tüm

kadtınlara haftada en az iki kere balık yemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Balık tüketimini yapamayan yani balık yiyemeyen kişilerin mutlak suretle doktorlarına danışarak doktorlarının tavsiye ettiği balık yağı tabletlerini kullanmaları da aynı etkiyi yaratacağından dolayı balık yağı tüsetimini de tavsiye ediyoruz. HAMİLEK SÜRECİNDE BALIK TÜKETİMİ BALIĞIN ÖNEMİ ? Hamilelik süresince büyük balıkları yüksek civa içerdikleri için genellikle önerilmemektedir. Ancak ton balığı ise büyük olmasına rağmen genelde düşük civa içeren balıklar sınıfındadır. Bu sebeple ton balığı tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur, aksine yararı vardır; çünkü ton balığı yüksek oranda Omega 3 içerir, doymuş yağ oranlarının düşüktür ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile deniz ürünleri içinde en uygun olanıdır. Ancak şunu da önemle belirtmeliyiz ki uzmanlar haftalık ton balığı tüketiminde sınırlamalar koymuştur. Bu sınır haftada 2 porsiyondur. Gebelik boyunca haftada 2 seferi geçmemek kaydı ile 80 gramlık kutu light ton balığı yemenizi öneririz.Ton balığı hazır kutulanmış konserve ya da   bütün eti biftek gibi ızgara şeklinde tüketebilirsiniz. Bizim önerimiz ise gebelik boyunca konserve ve light olarak adlandırılan yağsız ton balığı tüketilmesidir. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sushi kültürü yaygınlaşmıştır. Artık açılan lokantaların yanı sıra marketlerde de sushiye rastlanır olmuştur.Sushi Japon mutfağında özel bir yeri olan, çiğ balığın özel yöntemlerle marine edilmesiyle oluşan bir yemek türüdür. Çiğ olarak yenen bir balık olduğu için elbette ki bazı bebeğiniz için bazı sakıncaları vardır. Şöyle ki bu balıktan bünyenize yerleşen parazitler sizin yediğiniz yiyeceklerden bebeğinizin yeterince yararlanamamasına neden olabilir.Daha ciddi bir tehlike ise dondurulup daha sonra çiğ olarak hazırlanan bu balık türünde listeria adı verilen bakterinin anne sistemini etkilemesi ve enfeksiyonlara yol açabilmesidir. Sonuç olarak hamilelere sushiyi önermiyoruz. Tüm etlerin ve balıkların mikroplardan arındırılmış olması için pişmiş olarak tüketilmesini öneriyoruz.

2012-09-01


Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler

Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bu konu Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir.

Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular

Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular

Bu konu Gebe kalma ile ilgili sık sorulan sorular hakkın da bilgiler vermektedir.

Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen sorular

Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen sorular

Bu konu Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen sorular hakkında bilgiler vermektedir.

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Göbekten Su alınması ( Down Sendromu ) Bilgiler

Down Sendromu nedir ? Down Sendromu Nedenleri ? Down Sendromu Belirtileri ? Down Sendromlu çocuk sahibi ailelerin

Yumurtlama İlaçları Hakkında Bilgiler

Yumurtlama İlaçları Hakkında Bilgiler

Yumurtlama ilacı kullananlar yada kullanmak isteyenler, yumurtlama ilaç isimlerini merak edenler bu konuyu sizler için araştırdık.

Klomifen sitrat hakkında bilgiler

Klomifen sitrat hakkında bilgiler

Klomifen sitrat nedir ne işe yarar kullanım süreci nedir ? Klomifen yada klomen türü ilaçların yumurtlama sürecinde


Yorum Gönder

Etiketler :