HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Merhaba hanımlar;

Hamilelikte

karşılaşılan en büyük sorunlardan biride vücutta ve özellikle karın bölgesinde meydana gelen çatlaklardır.Genetik yapı çatlak oluşumunu belirleyen çok önemli bir faktördür.Bazılarında hiç olmazken bazılarında ise çok ciddi belirgin çatlaklar oluşabiliyor.Ama yine de pek çok faktörün var olan durumu artırıp ve de azaltabileceğini unutmamalıyız.Beslenme düzeninize dikkat edip  ve cilde gerekli özeni göstererek bu çatlaklarla biraz da olsa başedebilirsiniz.

İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasitesinin üzerinde esnerse, o zaman cilt altındaki kolajen lifler yırtılır.Cildimizde 3 katman bulunur: En dışta bulunan epidermis, ortadaki dermis ve en alt katman subkutan katman. Eğer dermis düzeyinde bir sıkıntı yoksa çatlak meydana gelmez. Çatlakların meydana gelmesinde hormonlar önemli bir rol oynar. Kolajen ve elastik lifler cildin gerilmesiyle aktive olur ve hemen müdahale ederler. Bu maddelerin eksikliğinde dermis ve epidermis yırtılır.Bunun sonucunda da çatlaklar meydana gelir.

 Cildin alt dokusunun yırtıldığı yerde kırmızı – mavimsi çizgiler oluşur. Bu çizgilerin oluşmasına en uygun yer; karındır. Bu çatlakların göğüs ve bacaklarda görülme olasılığı da oldukça yüksektir.Aşırı kilo alımı bu çatlakların en önemli sebeplerindendir. Özellikle hamilelik döneminde bu tip çatlaklara daha sık rastlanır. Göğüslerde süt toplanması, göğüslerin büyümesine ve ağırlaşmasına yol açarken, göğüs kenarlarında da çatlamalar görülebilir.İlk başlarda belirgin olan bu çizgiler zaman içinde solar, gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmaz. Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendirmek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir.Hamilelik döneminde uygulayacağınız doğru bakımlar sayesinde çatlakların sayısını minimuma indirebilirsiniz.

Genellikle bu çatlaklar kalıcıdır ancak erken dönemde uygulanacak bazı tedavi uygulamaları ile hafifletilebilmektedir. Bu çatlakları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle bölgesel kullanılan birtakım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Gebeliğin başından itibaren cilt nemini sağlayacak ürünler, 20. haftadan itibaren de doktorunuzun önereceği çatlak oluşumunu engelleyen özel ürünler kullanmak çatlak oluşumunu engelleyebilir.

Bunların yanı sıra sevgili hamişler doğal yoldan bazı yöntemlerle evinizde uygulayabileceğiniz bir kaç fikir önereceğim sizlere.Herşey için olduğu gibi tekrar yineleyerek söylüyorum öncelikle bol bol su içilmelidir.Mümkün oldukça E vitamini içeren besinler tüketilmelidir.Zeytinyağı, yumurta sarısı, balık, buğday, fındık, fıstık, badem, tahıllar, avakado, mısır yağı, ayçiçeği yağı ve yeşil yapraklı sebzeler de bol miktarda E vitamini bulunur.

Hamileliğin başlarından itibaren bu uygulamayı da yaparsanız, karın çatlaklarını önleyebilirsiniz. Malzemeler ve Hazırlanışı : Hepsinden eşit miktarda olmak üzere; - Tatlı Badem Yağı - Çilek yağı -Limon suyu Karıştırarak duş aldıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Hamilelik  süresince cildinize gereken özeni gösterin.Hem düşünsenize bir taraftan göbüşünüzün bakımını yaparken bir taraftan da bebeğinizle o eşsiz duygu alışverişini yaşamış olusunuz :) Sevgiler...  

2012-05-23


Bronz bir ten için yapılması gerekenler

Bronz bir ten için yapılması gerekenler

Bu konu Bronz bir ten için yapılması gerekenler hakkın da bilgiler vermektedir.

Güneş lekesi için öneriler

Güneş lekesi için öneriler

Bu konu Güneş lekesi için öneriler hakkın da bilgiler vermektedir.

Yumurtlama için nasıl beslenmeli ?

Yumurtlama için nasıl beslenmeli ?

Bu konu Yumurtlama için nasıl beslenmeli hakkın da bilgiler vermektedir.

Kirpikler için bakım önerileri

Kirpikler için bakım önerileri

Bu konu Kirpikler için bakım önerileri hakkın da bilgiler vermektedir.

Saç dökülmesi için bakım önerileri

Saç dökülmesi için bakım önerileri

Bu konu , Saç dökülmesi için bakım önerileri hakkın da bilgiler vermektedir.

Bayanlar için boyunluk modelleri ve yapılışı

Bayanlar için boyunluk modelleri ve yapılışı

Bayanlar için boyunluk modelleri ve yapılışı hakkındaki konuyu incelemektesiniz.Bayan boyunluk modelleri soğuktan korumasının yanında kıyafetlerinizde ayrı


Yorum Gönder

Etiketler :